مجله سیمدخت
0

فاش شدن اطلاعات جدید از مادربردهای سری 800 اینتل

فاش شدن اطلاعات جدید از مادربردهای سری ۸۰۰ اینتل!
بازدید 24

اطلاعات مربوط به مادربردهای سری 800 اینتل برای پردازنده‌های Arrow Lake-S با سوکت LGA-1851 در یک نمودار تبلیغاتی منتشر شد.

اینتل برای آشنایی بیشتر عرضه‌کنندگان محصولات و شرکای تجاری خود، سری رویدادهایی را برگزار کرده است تا پلتفرم نسل جدید LGA-1851 را به آن‌ها معرفی کند و جزئیات فنی آن را شرح دهد. این رویدادها به عنوان بخشی از آماده‌سازی برای عرضه‌ی مادربردهای سری 800 این شرکت برگزار شده‌اند. در مراسم Computex امسال، مدل Z890 از این سری به نمایش گذاشته شد، بدون اینکه اسم آن به صورت رسمی اعلام شود.

مادربردهای سری 800 اینتل

همچنین، یک تصویر از یک نمودار تبلیغاتی از اینتل منتشر شده است که اطلاعات قبلی در مورد پلتفرم جدید آن را تایید می‌کند، همچنین به پیکربندی PCI-Express آن نیز اشاره شده است. تراشه‌های نسل جدید از 16 خط PCI-Express نسل 5 برای پردازش گرافیکی استفاده می‌کنند که شامل اسلات اصلی PCIe می‌شود. همچنین، 4 خط اضافی نیز برای ذخیره‌سازی در نظر گرفته شده است.

همچنین یک رابط Gen4x4 مستقیماً به CPU متصل شده است که به کاربر اجازه می‌دهد تا یک درایو SSD دیگر را به طور مستقیم به CPU متصل کند، با این حال از یک استاندارد ارتباطی با سرعت پایین‌تر استفاده شده است. این بدان معناست که کاربران دیگر نیازی به اختصاص خطوط نسل 5 به GPU یا حافظه ذخیره‌سازی نخواهند داشت.

فاش شدن اطلاعات جدید از مادربردهای سری 800 اینتل

تراشه‌های جدید از کنترلرهای Thunderbolt 4 نیز استفاده می‌کنند و از طریق گرافیک یکپارچه Arc Xe-LPG خود، حداکثر 4 نمایشگر را پشتیبانی می‌کنند. کاربران می‌توانند از مانیتورهای مبتنی بر استانداردهای DisplayPort 2.1 یا HDMI 2.1 به مادربرد متصل کنند. نمودار مشخصات این تراشه نشان می‌دهد که ارتباطات USB با سرعت‌های 20G، 10G و 5G را پشتیبانی می‌کند، اما جزئیات دقیق این ارقام ذکر نشده است.

یکی از تغییرات مهم پلتفرم LGA-1851 نسبت به نسخه‌های قبلی، عدم پشتیبانی از حافظه‌های DDR4 است. در حالی که مادربردهای Z690 و Z790 از هر دو استاندارد DDR4 و DDR5 پشتیبانی می‌کردند، کاربران اکنون مجبور به انتخاب بردی با هرکدام از این دو نوع حافظه‌های رم هستند و تنها حافظه‌های DDR5 قابل استفاده هستند. در ابتدا، این تصمیم توسط کاربران خوب پذیرفته نشد، به دلیل هزینه‌ی بالاتر حافظه‌های DDR5. اما اکنون قیمت این تراشه‌ها به نسبت دو سال پیش کاهش یافته است.

اینتل اعلام کرده که پردازنده‌های دسکتاپ Arrow Lake-S برای عرضه در سومین سه‌ماهه سال جاری برنامه‌ریزی شده‌اند. هرچند که این شرکت هنوز تاریخ دقیق عرضه این محصولات و مادربردهای جدید این نسل را اعلام نکرده است، اما واضح است که تراشه‌های جدید Core Ultra 200K نیازمند این مادربردها خواهند بود. این بدان معناست که مادربردهای جدید هم‌زمان با عرضه تراشه‌های جدید اینتل وارد بازار خواهند شد یا حداقل از زمان نزدیکی به یکدیگر معرفی خواهند شد.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *