مجله سیمدخت
0

10 فیلم کلاسیک دیزنی با انتقادهای نژادپرستانه

بازدید 55

1. پیتر پن

دیزنی نژادپرستی در پیتر پن را انکار نمی‌کند. در واقع، زمانی کـه Disney+ راه‌اندازی شد، پیتر پن یکی از معدود فیلم‌هایي بود کـه حاوی هشدار حساسیت بود: “این برنامه بـه‌عنوان ایجاد اولیه ارائه شده اسـت. ممکن اسـت حاوی عکسهای فرهنگی قدیمی باشد.”
تصویر توهین آمیز یک قبیله بومی آمریکایی نیز منحصر بـه فیلم دیزنی نیست، این تصویر از نمایشنامه و رمان اصلی جی ام باری می‌آید. «فیلم دیزنی 1953 کلیشه‌هاي‌ نژادی را دوچندان کرد؛ یکی از موزیک‌هاي‌ فیلم «چه چیزی مرد قرمز را قرمز کرد» اسـت.»

2. دامبو

مانند پیتر پن، فیلم «دامبو» از جمله فیلم‌های کلاسیک دیزنی است که به دلیل محتوایش مورد انتقاد +Disney قرار گرفته است. لحظه‌ای که بیشتر بحث‌برانگیز است، زمانی است که فیل قهرمان با گروهی از کلاغ‌ها روبرو می‌شود. در این بخش، نقش کلاغ‌ها با استفاده از کلیشه‌های نژادپرستانه آمریکای آفریقی تبار به تصویر کشیده می‌شود. این کلاغ‌ها با الگوهای گفتاری شبیه به صداها و موسیقی‌های جازی-گوسپلی که هماهنگ خوانده می‌شوند، نمایش داده می‌شوند.
صداپیشگی کلاغ‌ها توسط بازیگر سفیدپوست، کلیف ادواردز، انجام شده است که در واقع این امر تداخلی نژادی به وجود آورده است.

3. علاءالدین

رغم اینکه در Disney+ هیچ هشدار حساسیتی برای فیلم علاءالدین وجود ندارد، این مسئله نمی‌آید که در گذشته این فیلم از نژادپرستی معاف باشد. بلافاصله پس از انتشار آن در سال 1992، علاءالدین به دلیل نشان‌دادن تصویر منفی و ویرانگری از فرهنگ عرب، مورد انتقاد قرار گرفت. دیزنی برای انتشار نسخه ویدیوی خانگی این فیلم، در واقع دو خط از آن را به دلیل فشاری از جانب کمیته ضد تبعیض آمریکایی-عربی تغییر داد.

4. آهنگ جنوب

یکی از فیلم‌هایی که در سرویس استریم دیزنی یا در هیچ جای دیگری پیدا نمی‌شود، موزیک جنوب است که به عنوان بدنام‌ترین فیلمی شناخته می‌شود که توسط استودیو ساخته شده است. نژادپرستی فیلم به خوبی مستند شده است و به همین دلیل دیزنی تمایل دارد وانمود کند که فیلم وجود ندارد، اگرچه آهنگ معروف آن “زیپ-آ-دی-دو-دا” ماندگار و شناخته‌شده است.
اما با توجه به اعتراضات اخیر Black Lives Matter و اصلاحات فرهنگی پس از آن، برخی از طرفداران دیزنی پیشنهاد می‌دهند که سواری Splash Mountain که شخصیت‌هایی از فیلم Song of the South را نمایش می‌دهد، اصلاح شود.

5. کتاب جنگل

یکی دیگر از فیلم‌ها با هشدار محتوایی در دیزنی +، کتاب جنگل است. این فیلم به تاریخ نژادپرستی بازمی‌گردد که بر اساس آثار رودیارد کیپلینگ ساخته شده است. مشکل اصلی در اینجا، تصویر کدگذاری شده نژادی از شاه لویی است که به طور قابل توجهی با دیگر حیوانات انسانی نمایش داده شده، به صورت متفاوت است.
همانطور که آتلانتیک اشاره کرده است، والت دیزنی در اواسط دهه 1960 از این ایده غافل بود که هر شخصیت از شاه لویی، یک اورانگوتان پرحرف که برای موگلی در مورد “خواستن” می‌خواند، توهین آمیز است. مانند تو باید باشم.

6. اریستوکات ها

فیلم The Aristocats به دلیل شامل شدن یک گربه سیامی که با لهجه کلیشه‌ای و توهین‌آمیز به آسیای شرقی صحبت می‌کند، یک هشدار حساسیت از Disney+ دریافت کرده است. این گربه به عنوان یک کاریکاتور نژادپرستانه ترسیم شده است و درباره غذاهای چینی آواز می‌خواند.

7. بانو و ولگرد

فیلم «لیدی و ولگرد» بسیار شبیه به «آریستوکت‌ها» است، اما با اختلاف‌هایی. در این فیلم، گربه‌های سیامی با عکس‌ها و لهجه‌های نژادپرستانه نشان داده می‌شوند. اما در این مورد، گربه‌ها یک موزیک کامل دارند به نام “موزیک گربه سیامی”.
هرچند که این عدد همچنان در Disney+ نمایش داده می‌شود، اما با هشدار حساسیت همراه است. در اقتباس لایو اکشن از این فیلم بر روی پلتفرم استریم، بخش نژادپرستانه موزیک «لیدی و ولگرد» به طور کامل حذف شده است.

8. پوکاهونتاس

عقیده همگانی نیست که فیلم “پوکاهونتاس” نژادپرستی دارد؛ و نمایش فرهنگ بومیان ایالات متحده آمریکا به طور قطع بیشتر از هرچیزی در “پیتر پن” صورت می‌گیرد. اما این فیلم داستان زندگی پوکاهونتاس و جان اسمیت را به شکلی پاک‌سازی و رمانتیک تری ارائه می‌دهد.
هرچند موزیک “وحشی‌ها” با هدف براندازی کلیشه‌های منفی بومیان کشور آمریکا طراحی شده است، اما از زبان و عکس‌های خشونت‌آمیز و توهین‌آمیزی برخوردار است که اهداف مترقی این موضوع را تضعیف می‌کند.

9. فانتزی

فانتزیای دریک نقطه، یکی از روشن‌ترین و تأسف‌بارترین نمونه‌های عکس‌های نژادپرستانه را در یک فیلم دیزنی نشان می‌دهد: آفتابگردان، یک سنتورت با پوست تیره که از سایر سنتورهای با پوست روشن مراقبت می‌کند. با این حال، علیرغم وجود هشدار محتوایی در Disney+، شخصیت مورد بحث به همراه سایر عکس‌های نژادپرستانه مشابه دهه‌ها پیش از فیلم فانتزیا خارج شده است و ویرایش شده است.

10. پری دریایی کوچک

در پلتفرم دیزنی پلاس هیچ هشداری به «پری دریایی کوچک» پیوست نمی‌شود، اما این فیلم در گذشته به همراه جنجال‌هایی مواجه شده است. انتقادها اغلب به لهجه‌های کلیشه‌ای جامائیکایی که توسط کاراکتر سباستین استفاده می‌شود، برمی‌گردد. اما نقطه اختلاف بزرگتر، تصویری از دوک روح است، ماهی سیاهی که به گونه‌ای شبیه به عکس‌های نژادپرستانه تاریخی در «زیر دریا» به تصویر کشیده شده است.

و در پایان

کمپانی دیزنی یکی از پیشروهای صنعت سینما و ساخت فیلم به مدت طولانی است. در این شرکت، چندین فیلم کلاسیک قدیمی وجود دارد که به دلیل نقدهای نژادپرستانه مورد انتقاد قرار گرفته‌اند.
در این فیلم‌ها، عدم حساسیت نژادی به چندین روش به نمایش درآمده است. در بسیاری از این آثار، گفتار به طرزی بیش از حد اغراق‌آمیز و کلیشه‌ای ارائه می‌شود، و شخصیت‌ها نیز به ویژگی‌ها و صفات کلیشه‌ای و تعیین‌شده اکتفا می‌کنند.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *