مجله سیمدخت
0

10 مورد از خوشمزه‌ترین نان و شیرینی‌های معروف خوزستان

10 مورد از خوشمزه‌ترین نان و شیرینی‌های معروف خوزستان
بازدید 35

در میان لذیذترین شیرینی‌های خوزستان، حلواهای مختلف بیشترین توجه شما را به خود جلب خواهند کرد. همچنین، رنگینک و کلوچه‌های خرمایی و شوشتری نیز در بین انواع نان و شیرینی‌های خوزستانی برتری دارند. به شدت توصیه می‌شود که این خوراکی‌های فریبنده و خوشمزه را حتما تجربه کنید. در این مقاله، قصد داریم به بررسی برخی از پرطرفدارترین نان و شیرینی‌های خوزستانی بپردازیم. همراه ما باشید.

شیرینی‌های سنتی خوزستان

اگر لوز کنجدی دزفول را بچشید، حتماً عاشق این شیرینی خواهید شد. علاوه بر این، کلیچه خوزستان نیز در جای خود عالی است. حلوا ارده و حلوا خرمایی خوزستانی همچنین فوق‌العاده هستند و در مناسبت‌های مختلف در این شهر جایگاه دارند.

1. لگیمات بوشهر10 مورد از خوشمزه‌ترین نان و شیرینی‌های معروف خوزستان

لگیمات یکی از شیرینی‌های عربی است که در مناطق مختلفی از ایران، از جمله خوزستان، مورد علاقه قرار دارد. این شیرینی از مواد اولیه‌ای مانند تخم‌مرغ، آرد سفید، روغن، آب، شیره خرما، نشاسته ذرت و مایه خمیر تهیه می‌شود. ظاهر و طعم این شیرینی به شکلی شبیه به بامیه است و با اضافه کردن شیره خرما، به آن مزه‌ی شیرین و لذیذی بخشیده می‌شود. مصرف این شیرینی به همراه چای داغ، تجربه‌ای لذت‌بخش و فوق‌العاده است.

2. حلوا قپیت یا حلوا سفید دزفول10 مورد از خوشمزه‌ترین نان و شیرینی‌های معروف خوزستان

برخلاف اکثر حلواهایی که تا به حال دیده‌اید، حلوا قبیت از جمله بهترین شیرینی‌های مشهور خوزستان است و دارای رنگ سفید است. همچنین، مردم همدان نیز نوع خاصی از حلوا قبیت را دارند که با استفاده از مواد اولیه ایجاد شده و اندکی با حلوای قبیت خوزستانی متفاوت است. مردم خوزستان برای تهیه این حلوای سفید از تخم‌مرغ، شکر، آب، هل و گلاب استفاده می‌کنند. همچنین، این حلوا با استفاده از خلال پسته و بادام بر روی آن تزئین می‌شود.

3. کلیچه10 مورد از خوشمزه‌ترین نان و شیرینی‌های معروف خوزستان

کلیچه واقعاً یکی از لذیذترین نوع کلوچه‌های جنوبی است که در خوزستان با طعم بی‌نظیری پخته می‌شود. اصالت این کلوچه به کشور عراق بازمی‌گردد و سال‌ها پیش در فهرست نان و شیرینی‌های محبوب خوزستان جا گرفته است. مواد اولیه برای تهیه خمیر این کلوچه شامل آرد سفید، روغن جامد، کره، پودر هل، بیکینگ پودر، تخم گشنیز، ماست، شکر، آب و وانیل می‌باشد.

همچنین، برای بخش میانی این کلوچه از خرما، پودر نارگیل، شکر، گلاب، کنجد، تخم گشنیز، گردو، کره، دارچین و … استفاده می‌شود. این کلوچه پرخور و خوشمزه است و حتماً ذائقه‌ی هر کسی را مسحور خواهد کرد.

4. رنگینک10 مورد از خوشمزه‌ترین نان و شیرینی‌های معروف خوزستان

رنگینک، یکی از دسرهای لذیذ و محبوب در بین شیرینی‌های معتبر خوزستان، به شمار می‌رود. این دسر ایرانی شگفت‌انگیز، به عنوان یک انتخاب عالی برای عصرانه یا میان‌وعده، همیشه محبوبیت خاصی داشته و در ماه مبارک رمضان نیز به عنوان بخشی از سفره‌های سحری و افطاری مردم خوزستان مورد پذیرایی قرار می‌گیرد. برای تهیه رنگینک خوزستانی، از موادی مانند آرد سفید، مغز گردو، خرما، کره، دارچین، پودر هل، پودر قند، خلال پسته و پودر نارگیل استفاده می‌شود.

5. کلوچه شوشتری10 مورد از خوشمزه‌ترین نان و شیرینی‌های معروف خوزستان

اگر به دنبال یک تجربه خوشمزه و بی‌نظیر از کلوچه‌های خوزستانی هستید، به شما پیشنهاد می‌کنم حتما کلوچه شوشتری را امتحان کنید. این کلوچه با روکش از کنجد، طعمی استثنایی و دلنشین دارد. هر یک‌تکه از این شیرینی خوزستانی را میل کنید، عاشق طعم و عطر فوق‌العاده‌اش خواهید شد. برای تهیه کلوچه شوشتری، از موادی همچون آرد قنادی، آرد گندم، پودر قند یا شکر، شیر، روغن، پودر مخمر فوری، بکینگ پودر، نمک و زعفران به همراه کنجد استفاده می‌شود.

6. کلوچه خرمایی دزفول10 مورد از خوشمزه‌ترین نان و شیرینی‌های معروف خوزستان

خرما یا شهد خرما به عنوان یکی از مهمترین عناصر در شیرینی‌های معروف خوزستان مورد استفاده قرار می‌گیرد. واقعیت این است که طعم خوشایند رطب، در ترکیب با نان و دیگر شیرینی‌های منطقه جنوبی، به خصوص شهر دزفول، ایجاد یک ترکیب بی‌نظیر می‌کند.

یکی از این شیرینی‌های لذیذ که باید حتما تجربه کنید، کلوچه خرمایی دزفول است. در تهیه این کلوچه از آرد، روغن، خمیر مایه، آب، زیره و نمک استفاده می‌شود. بخش میانی کلوچه شامل خرما، دارچین، زنجبیل و هل می‌باشد، که همگی به ترکیب و طعم فوق‌العاده آن افزوده می‌شوند.

7. لوز کنجدی دزفول یا حلوا کنجدی10 مورد از خوشمزه‌ترین نان و شیرینی‌های معروف خوزستان

لوز کنجدی دزفول، یک شیرینی خوشمزه و بسیار مغذی است که با حضور فراوان کنجد و شیرینی عسل، به عنوان یک وعده میانی فوق‌العاده محسوب می‌شود. در این شیرینی، از کنجد، شیرینی عسل، خلال پسته و بادام استفاده می‌شود و در استان خوزستان، به عنوان یکی از شیرینی‌های محبوب شب عید، طرفداران زیادی دارد.

8. حلوا ارده10 مورد از خوشمزه‌ترین نان و شیرینی‌های معروف خوزستان

حلوای ارده در شهرهای مختلف کشور تهیه می‌شود و جزء خوراکی‌های بسیار محبوب است. این حلوا به دو صورت ساده و با تزئین خلال پسته و کنجد در بازارها عرضه می‌شود و در وعده‌های صبحانه، عصرانه، و به‌عنوان مخلفات همراه با چای و دیگر نوشیدنی‌های گرم، محل ویژه‌ای دارد. حلوای ارده خوزستانی، با طعم شیرین‌تری مشهور است و از شیرینی شهدش احساس قلقلک در گلو می‌کنید.

9. حلوا خرمایی10 مورد از خوشمزه‌ترین نان و شیرینی‌های معروف خوزستان

حلوا خرمایی، بسیار مغذی است و به همین دلیل در استان خوزستان به عنوان یکی از انتخاب‌های معمول برای وعده‌های سحر و افطار در ماه مبارک رمضان شناخته می‌شود. همانطور که از نام این نوع حلوا، که از جنوب کشور می‌آمده، مشخص است، خرما یکی از اجزای اساسی آن محسوب می‌شود. علاوه بر خرما، برای تهیه این حلوا از آرد گندم، روغن مایع، پودر دارچین، زنجبیل، پودر نارگیل و پسته نیز استفاده می‌شود.

10. عسلیه دزفولی یا خنجرباری10 مورد از خوشمزه‌ترین نان و شیرینی‌های معروف خوزستان

یکی از دسرهای محبوب خوزستان که بچه‌ها هم عاشق آن هستند، عسلیه دزفولی یا خنجرباری است. روش تهیه این شیرینی خوشمزه  ساده است،

برای تهیه این دسر، از رنگ‌های خوراکی، شکر و آرد استفاده می‌شود. عسلیه دزفولی حاوی آبنبات‌های رنگارنگ است که به روش سنتی تهیه می‌شود. برای تهیه عسلیه، ابتدا شکر و آب را در حرارت قرار می‌دهند تا شربت غلیظی به دست آید. سپس آن را از حرارت برمی‌دارند تا کمی سرد شود. پس از سرد شدن، رنگ خوراکی به آن اضافه می‌شود و شربت را با استفاده از قاشق به آرامی داخل سینی که از پیش با آرد پوشیده شده است، می‌ریزند و آن را خنک می‌کنند.

سخن پایانی

به دنیایی پر از رنگ و طعم شیرینی‌های لذیذ استان خوزستان سرزده و با انواع شیرینی‌هایی که از خرما به عنوان ماده اصلی خود استفاده می‌کنند، آشنا شدیم. آیا تا کنون تجربه‌ای از شیرینی‌های این استان داشته‌اید؟ اگر شیرینی خاصی که در لیست بالا نیست را امتحان کرده‌اید، لطفاً با ما به اشتراک بگذارید.

اگر مطلب برایتان مفید بود شاید مایل باشید از پست شیرینی های ماه رمضان: پخت آسان زولبیا و بامیه در خانه نیز دیدن نمایید.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *