مجله سیمدخت
0

10 تا از بهترین سریال انیمه تا سال 2023

بازدید 36

10. Re:Zero – شروع زندگی در دنیایی دیگر

سریال “Re:Zero” به طور ابتدایی با یک سادگی مطلق آغاز می‌شود، اما به سرعت به یک مجموعه پیچیده تبدیل می‌شود که بر اساس حلقه‌های زمانی، تحولات شخصیت‌های منفی و منحصربه‌فرد اتفاق می‌افتد. داستان آن خطی نیست و حلقه‌های زمانی همیشه مسیر مورد انتظار را پس از بازنشانی دنبال نمی‌کنند. جالب اینجاست که این انیمه اصلی‌اش از یک سری رمان سبک نوشته‌ی تاپپای ناگاتسوکی برآمده است.
شخصیت اصلی این داستان، سوبارو ناتسوکی، به دنیای دیگری به نام “ایسکای”، در پادشاهی لوگنیکا، با ماجراجویی‌های خود پس از برخورد تصادفی با قهرمانی به نام امیلیا، پرتاب می‌شود. سوبارو یک “هیکیکوموری” است که به معنای فردی تنها و انزواگرا است. او که با دشواری خانه‌اش را ترک می‌کند، در این دنیای ناشناخته به طور کامل تغییر می‌کند. داستان با طنزهای زیادی تشخیص داده شده است. سوبارو، به عنوان یک طرفدار انیمه، در ابتدا سعی می‌کند با تکیه بر تجربیاتش از تماشای انیمه، تمام اتفاقات اطراف خود را پیش‌بینی کند، اما همه چیز به نحوی پیش نمی‌رود که او انتظار دارد.
در زمان اولیه‌ای که سوبارو به دنیای ایسکای می‌رسد،

9. یادداشت مرگ

بعد از کشف یک دفترچه یادداشت قدرتمند به نام “Death Note” که افرادی که نامشان در آن نوشته می‌شود را می‌کشد، داستان این سریال در اطراف یک دانش‌آموز دبیرستانی باهوش، سخت‌کوش و با استعداد به نام لایت یاگامی می‌چرخد.
لایت، با احساسی قوی از عدالت که به طرزی منحرف شده، تصمیم می‌گیرد از قدرت Death Note برای تصفیه جهان از جنایتکاران و افرادی که به نظر او شرور هستند، استفاده کند. او با انگیزه‌ای عالی از عدالت شروع به اقدام می‌کند، اما متأسفانه با یافتن قدرت در این دفترچه، این انگیزه به خطر می‌افتد. بلافاصله پس از قتل‌های او، توجه عمومی به او جلب می‌شود و او به نام “کیرا” شناخته می‌شود. هرچند هنوز نهادی که این مرگ‌ها را بر عهده دارد، به طور قطعی مشخص نشده است و این معما تاکنون ادامه دارد.
“Death Note” بر پایه مانگایی با همین نام ساخته شده است که در بازه‌ی زمانی بین سال‌های 2003 تا 2006 منتشر شد.
این نمایش تا حد زیادی به دلیل محتواهای معمایی و ترسناکش مورد علاقه قرار می‌گیرد و به عنوان یک تریلر روانشناختی تلقی می‌شود. مخاطبان ژاپنی و بین‌المللی از آن لذت می‌برند. داستان نسبتاً کوتاه است و کمتر از 40 قسمت را شامل می‌شود که به این ترتیب به‌صورت مختصر و بدون پیچیدگی زیاد، بسیاری از موضوعات را پوشش می‌دهد، که در مقایسه با سریال‌های طولانی برای برخی مخاطبان می‌تواند جذاب باشد.

8. ناروتو

سریال انیمه “ناروتو” از سال 2002 تا 2007 پخش شد و ادامه آن به نام “ناروتو: شیپودن” از سال 2007 تا 2017 به نمایش درآمد. این مجموعه بر اساس مانگای هفتگی Shonen Jump اثر ماساشی کیشیموتو ساخته شده است که در سال 1999 منتشر شد.
این سریال داستان دنیایی تخیلی “شینوبی” را روایت می‌کند، جایی که ناروتو اوزوماکی، یک دانش‌آموز نینجا، تلاش می‌کند تا با کمک دوستانش و استادانش به یک استاد نینجا تبدیل شود. تکنیک‌های نینجا که در نبردها استفاده می‌شوند، بر مبنای انرژی چاکرا است. نخستین چیزی که در مورد ناروتو آشکار می‌شود، این است که او به طرزی متمایز از بقیه همکلاسی‌هایش به نظر می‌آید، و منظورم این‌جا فقط موهای زرد نیست. او دارای علائم بسیار ویژه‌ای است که به سرعت آشکار می‌شوند زیرا یک شیطان نیرومند در درون او به جایی مهر و موم شده است. ناروتو در روزی که برای نجات جهان از دس

7. رورونی کنشین: سامورایی سرگردان

Rurouni Kenshin یک انیمه بر اساس یک شمشیرزن سرگردان اسـت کـه تلاش می کند گذشته رنج کشیده خودرا پشت سر بگذارد. هیتوکیری باتوسای کـه زمانی یک قاتل مشهور بـه هیتوکیری از باکوماتسو بود، تلاش میکند تا زندگی قدیمی خودرا بـه اتمام برساند و اکنون بـه‌جای یک جان‌باخته، کـه اکنون بـه نام هیمورا کنشین شناخته می شود، تبدیل بـه یک محافظ جان می شود. هیمورا اکنون یک رورونی اسـت «از آنجا کـه عنوان از ان گرفته شده اسـت» کـه مشتق شده از کلمه رونین، یک سامورایی سرگردان و بی استاد اسـت. هیمورا عهد کرده اسـت کـه هرگز جان دیگری را نگیرد، عهدی کـه زمانی آزمایش می شود کـه او باید برای حفظ امنیت کشورش بجنگد.
این در دوره میجی ژاپن با نگاهی اجمالی بـه زندگی مردم در ان دوران اتفاق میوفتد. پس از برخورد با یک مدرسه هنرهای رزمی، او تصمیم می گیرد کمک کند، سعی می کند زندگی ساده‌اي داشته باشد، اما معلوم میشود کـه چیزی جز این نیست.
این سریال طیف وسیعی از موضوعات را بـه خود اختصاص می دهد، اما لحن زیربنایی از فروتنی و فدا کردن خود برای کمک بـه افراد کمتر خوش شانس و نیازمند وجوددارد. ماجراهای متعدد دراین مجموعه با اکشن عالی و سبک انیمه اي کـه بـه طرز درخشانی جفت می شوند، پر شده اسـت. این فقط یک داستان فوق العاده اسـت

6. Ghost in the Shell

در آینده اي نه چندان دور، سرگرد موتوکو کوساناگی، یا صرفاً سرگرد، و گروه افسرانش بـه عنوان بخشی از بخش امنیت عمومی 9 با جرایم شدید در سراسر ژاپن مبارزه می کنند. کوساناگی فقط یک افسر نیست، اما او یک سایبورگ و یک رهبر موثر اسـت کـه از هوش و پیشرفت‌هاي‌ سایبرنتیک خود برای محاکمه مجرمان استفاده می کند. از آنجایی کـه تمام بدن او با سایبرنتیک جای گزین شده اسـت، او اغلب بـه این فکر می کند کـه آیا روحش هر شکلی از انسانیت را حفظ کرده اسـت یا بـه معنای واقعی کلمه فقط یک روح دریک پوسته سایبرنتیک اسـت.
اطلاعات کمی در مورد دوران کودکی کوساناگی وجوددارد و وی را بـه این باور رساند کـه او اصلاً انسان نبوده و بـه طور مصنوعی برای خدمت بـه هدفش خلق شده اسـت.
Ghost in the Shell در 2030 اتفاق می‌افتد، جایی کـه علم و فناوری پیشرفت کرده و بـه انسان‌ها اجازه میدهد با توانایی‌هاي‌ مختلف بـه سایبورگ تبدیل شوند تا بـه پیشرفت بشریت کمک کنند. با این حال، سندیکاهای ژاپنی شروع بـه استفاده از این موارد بـه نفع خود کرده اند.
Ghost in the Shell بـه لطف مفاهیم و سبک هنری خود بـه کارگردانی Mamoru Oshii، الهام بخش نسلی از انیمیشن‌ها، سریال‌هاي‌ تلویزیونی و فیلم‌هاي‌ دیگر اسـت. در حالی کـه فیلم لایو اکشن ان ممکن اسـت مورد تحسین قرار نگرفته باشد، اما همان‌ گونه یکی از بهترین سریال هاي‌ انیمه تمام دوران اسـت و تکرارهای زیادی برای لذت بردن دارد

5. استاین؛ دروازه

“Steins;Gate” به طور گسترده‌ای در تعداد زیادی از پلتفرم‌های رتبه‌بندی به عنوان یکی از 10 سری انیمیشن برتر تاریخ شناخته می‌شود. اما این تنها دلیلی نیست که ارزش جایگاهش در فهرست من را تشکیل می‌دهد. بیشترین جذابیت این سریال ناشی از تم‌های علمی تخیلی و داستان سفر در زمان است که در عالم انیمه یکی از بهترین‌ها محسوب می‌شوند. این نمایش در آکیهابارا، توکیو روایت می‌شود و جایی است که تعداد زیادی از طرفداران این انیمه به بازدید از آن می‌پردازند.
داستان این انیمه حول شخصیت “رینتارو اوکابه”، یک دانشجوی دانشگاه است که به طور اتفاقی قابلیت سفر در زمان را کشف می‌کند. او به همراه همکارانش در آزمایشگاه گجت آینده، باید تلاش کنند تا از اجرای برنامه‌های یک شرکت شیطانی جلوگیری کنند. رینتارو که اغلب با نام مستعار “هووئین کیوما” شناخته می‌شود، یک دانشمند دیوانه خودخوانده است. او تمام ویژگی‌ها و رفتارهای عجیب‌وغریب و همچنین ناتوانی‌های اجتماعی یک دانشمند دیوانه را داراست، اما هرگز از کمک به افراد غریبه دریغ نمی‌کند. اصالت شخصیتش او را برای فریب خیلی آسان می‌کند. این انیمه با چندین چرخش داستانی و لحظات غافلگیر کننده، شما را از قسمت به قسمت به جریان داستان می‌اندازد.

4. کیمیاگر تمام فلز

مجموعه انیمه‌ها Fullmetal Alchemist و Fullmetal Alchemist: Brotherhood در دو سری تقسیم می‌شوند. این سریال‌ها بر اساس یک مانگا ساخته شده‌اند و در ابتدا دنباله‌ای از هم بودند. اما Fullmetal Alchemist به طور زودهنگام به اتمام رسید و داستان ناقص باقی ماند. در حالی که Fullmetal Alchemist: Brotherhood داستان کامل مانگا را روایت می‌کند.
در این داستان، دو برادر به نام‌های ادوارد و آلفونس پس از تلاش برای احیای مادر متوفی خود با کمک کیمیاگری، تبعات وحشتناکی را متحمل می‌شوند. ادوارد بازوی خود را از دست می‌دهد و آلفونس تمام بدن خود را از دست می‌دهد و روحش درون یک زره فلزی محبوس می‌شود.
برادران الریک در سفر خود لحظات شادی و غم را تجربه می‌کنند و هنگامی که افسانه کیمیاگر تمام فلز به سرعت شهرت پیدا می‌کند، مردم به اشتباه فکر می‌کنند که آلفونس اصلاح کننده افسانه ای است، به دلیل وجود بدنه کاملاً فلزی او.
احیای کسی از مردگان در دنیای کیمیاگری، یک تابوی بزرگ و خطرناک است که عواقب جدی به همراه دارد. حالا برادران برای یافتن سنگ فیلسوف به دنبال راهی برای اصلاح اشتباهات خود هستند. اما این تنها شروع ماجراجویی وحشیانه آن‌هاست. آن‌ها شهر خود را ترک می‌کنند و به یک دنیای بزرگ‌تر و پرمخاطره‌تر وارد می‌شوند. آن‌ها باید با چالش‌های بسیاری مواجه شوند و در برابر گروهی شیطانی که به دنبال سنگ فیلسوف هستند، مقاومت کنند تا به اهداف خود دست یابند.

3. شامپو سامورایی

پس از یک برخورد تصادفی، فوو کاسامی، پیشخدمت نوجوانی کـه دریک چایخانه کار می کند، دو استاد شمشیرباز بـه نام هاي‌ موگن و جین را کـه پس از درگیری ناخواسته بـه کشته شدن پسر قاضی محلی توسط پلیس ژاپن دستگیر شده اند، نجات می دهد. در ان زمان، پسر در حال اذيت و اذیت فوو بود، کـه در نتیجه کمک بـه او، دو نفر را نجات می دهد. او از این دو می خواهد کـه در سراسر ژاپن وی را در تعقیب سامورایی کـه بوی گل آفتابگردان میدهد همراهی کنند، و ماجراجویی واقعاً از این جا شروع میشود.
فوو کسامی یک دختر جوان باهوش و قابل اعتماد اسـت کـه مهربانی او بی نظیر اسـت. او کمی تمایل بـه گرفتار شدن در دردسر، گم شدن و تصادف دارد، اما در عین حال فوق العاده عملی اسـت. این دو کـه نمی خواهند در مقابل محافظانی کـه اخیراً پیدا کرده‌اند بی‌تجربه بـه نظر برسند، در نهایت با او مانند یک خواهر کوچک رفتار میکنند.
موگن یک شمشیرباز چیره دست اسـت کـه سبک مبارزه اش با شخصیت بی پروا و نامنظمش مشخص می شود. موگن تا حدودی یک ضدقهرمان، بی ادب، خلق و خو و بی بند و بار اسـت، او بـه جنگیدن علاقه دارد و تمایل دارد برای دوستانش دردسر ایجاد کند. یکی از چیزهایی کـه باعث می شود او درکنار جین بجنگد، ماهیت رقابتی‌اش اسـت کـه باعث میشود او رقابت مداومی با جین داشته باشد ودر تعداد زیادی از موارد قمار شرکت کند.
جین بسیار جدی‌تر از همتای خود اسـت و دانش آموز کنجوتسو اسـت. دلیل فرار او این بود کـه در دفاع از خود ارباب خودرا کشت. تقریبا مخالف موگن، جین آرام اسـت و تقریبا در هر شرایطی جمع و جور اسـت، اگر چه میتواند کمی رواقی بـه نظر برسد. یکی از شعارهای جین این اسـت کـه هیچ افتخاری در خدمت بـه یک ستمگر وجود ندارد و این واقعاً وی را در طول سریال دنبال می کند زیرا او با کسانی کـه از مهارت هاي‌ خود برای سرکوب دیگران استفاده می کنند مبارزه می کند.
این نمایش در ژاپن دوره ادو اتفاق میوفتد. نکته جالب این اسـت کـه Samurai Champloo سعی میکند از نظر تاریخی با دوره زمانی دقیق باشد، نه فقط در سبک زندگی، بلکه همچنین رویدادهایی کـه اتفاق می‌افتد و شخصیت‌ها بـه طور غیرمستقیم در ان نقش دارند.
این یک مجموعه انیمیشنی ساده اسـت کـه خنده دار و گاهی اوقات بیش از حد اسـت. اما سبک هنری و عناصر کمدی ان؛ ان را بـه یک ساعت آسان برای تماشاگران انیمه تبدیل کرده اسـت.
Samurai Champloo همچنین تنها یکی از سه انیمه نمایشی اسـت کـه نامزد من برای تماشای کامل ان هوس کرده اسـت. تم هاي‌ موسیقی هیپ هاپ نیز مرتبط هستند و سبکی منحصر بـه فرد را برای همراهی با نبردهای شمشیر بزرگ در سرتاسر سری بـه ارمغان می آورند.

2. تیره تر از سیاه

یک دهه پیش، پدیده‌ای مرموز به نام “دروازه بهشت” در اکثر مناطق آمریکای جنوبی ظاهر شد. بلافاصله پس از آن، یک پدیده دیگر به نام “دروازه جهنم” در توکیو هم ظاهر شد که باعث تغییر آسمان و ویران کردن مناطق اطراف شد. در اثر این پدیده‌ها، ستارگان آسمان ناپدید شدند و به جای آن‌ها ستاره‌های مصنوعی به وجود آمدند. هر ستاره مصنوعی با یک پیمانکار مرتبط بود که دارای توانایی‌های خاصی بودند و به عنوان پیمانکار شناخته می‌شدند.
این پیمانکاران توسط دولت‌های مختلف شناسایی و آموزش داده می‌شدند تا برای اهداف جاسوسی و قتل بهره‌برداری شوند. اما هر بار که از توانایی‌های خود استفاده می‌کردند، باید “بها” را پرداخت کنند که به صورت مختلف می‌تواند زیاده‌روی در خوراک، خودآزاری، تغییر شکل بدن و موارد دیگر باشد. قدرت‌های آن‌ها به قیمت انسانیت‌شان کامل می‌شد و هدف و منطق به قتل می‌انجامید و هرگونه مانع عاطفی و انسانی دیگری را سرکوب می‌کرد تا از دستیابی به اهدافشان بازدارد.
من بیشترین علاقه‌مندی را به مجموعه انیمیشن “Darker Than Black” دارم. این سریال توسط بسیاری از منتقدین به خوبی ارزیابی شده است، اما متأسفانه اغلب در فهرست‌های برتر ظاهر نمی‌شود. من از این سریال لذت می‌برم و برای درک کامل تمام جزئیات و مفهوم شدن داستان، به حداقل دو ساعت زمان نیاز دارد. البته اینکه قسمت‌های نسبتاً کوتاهی دارد اما به راحتی تماشا نمی‌شود، به خصوص برای علاقه‌مندان به انیمه‌های جدید. علیرغم ناانسانی بودن پیمانکاران، هی، شخصیت اصلی، تناقض جالبی دارد و با گروهی به نام سندیکا، گروهی از پیمانکاران دیگر، مبارزه می‌کند.
هی توانایی کنترل الکتریسیته یا مولکول‌ها را دارد و به طور مداوم هویت‌ها و شخصیت‌های مصنوعی را برای مأموریت‌های مختلف با سندیکا و تنها برای زندگی روزمره‌اش به خود می‌گیرد. او اغلب با نقاب خود دیده می‌شود و یک قاتل بسیار حسابگر و شگفت‌انگیز است که برای پیمانکاری‌هایی که اغلب ارتباط‌شان با احساسات انسانی را از دست می‌دهند، نادرست است. هرچند که او با تقویت قدرت‌های خود، بی‌رحم‌تر می‌شود اما هرگز طبیعت محافظه‌کار خود را از دست نمی‌دهد.

1. حمله به تایتان

Attack on Titan تنها سریال موجود در فهرستی است که هنوز در حال پخش است. این سریال بر اساس یک مانگایی ساخته شده است که در سال 2009 منتشر شد و نخستین قسمت آن در سال 2013 پخش شد. پس از هشت سال، سریال در فصل آخر خود قرار دارد و تا یک ماه آینده به اتمام می‌رسد. داستان از جزیره پارادیس شروع می‌شود، جایی که ساکنان آن دیوارهای بزرگی را ساخته‌اند تا از خود در برابر حملات غول‌های بی‌فکر محافظت کنند.
وقتی دو تایتان از دیوارها عبور می‌کنند، اوضاع بدتر می‌شود و جنگی آغاز می‌شود که تقریباً 13 سال از شروع سریال طول می‌کشد. ارن یگر به سرعت به عنوان شخصیت اصلی ظاهر می‌شود و به همراه بهترین دوستش میکاسا اکرمن به سپاه “Survey Corps” می‌پیوندند. این تیم به سومغاه‌های دیوارها فراتر می‌رود تا درباره تهدید تایتان‌ها تحقیق کنند و به دنبال انتقام گرفتن از آن‌ها باشند. هدف اصلی ارن این است که انتقام گیرد و جایی که خانه و مادرش را از دست داده بود، را با آن‌ها پر کند.
اما چیزهای زیادی برای کشف در ان‌سوی دیوارها وجود دارد. ارن اگرچه ابتدا کار را نسبتاً غیر ماهر آغاز کرد، اما به دلیل نفرت شدیدش نسبت به تایتان‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد. میکاسا گذشته‌ای تاریک دارد و پس از این که والدینش توسط قاچاقچیان انسان به قتل رسیدند، تنها باتوجه به نجاتی که ارن به عنوان یک پسر جوان به او ارائه داده بود، زنده ماند. میکاسا در ادامه به یکی از اعضای برتر سپاه “Survey Corps” تبدیل شد و از آن‌ها به عنوان یکی از قوی‌ترین و ماهرترین اعضا مشهور است، اما قیمت بی‌صدا بودن و شاید خجالتی بودن‌اش از ویژگی‌های اوست.
آرمین آرلرت، دیگر یکی از دوستان دوران کودکی ارن و میکاسا، یک مرد جوان فوق‌العاده باهوش است، اگر چه نسبت به دوستانش نسبت به نرم‌تر است. او از آنجایی که در ابتدا خودرا آخرین انسان می‌شناخت، همچنان چیزهای بیشتری در سراسر اقیانوس‌ها برای کشف دارد.
با تماشای دوباره سریال برای بار دوم، چیزهای بیشتری برای درک وجود دارد. متوجه می‌شوید که هر اقدامی نتیجه‌ای بر تاریخ جنگ دارد که به نسل‌ها قبل از درگیر شدن ارن و میکاسا بازمی‌گردد. حتی با توجه به این که سریال به زودی به اتمام می‌رسد، با توجه به اطلاعات زیادی که هنوز باید بسته شود، امیدواریم که پیش‌درآمدهایی برای جذب طرفداران بیشتر وجود داشته باشد.

و در پایان

هر سال، انیمیشن‌های متعددی در سراسر جهان تولید و منتشر می‌شوند. در این مقاله از مجله تفریحی سیمدخت انیمه که اصطلاح ژاپنی‌اش “انیمه” نامگذاری شده و به معنای انیمیشن‌های ساخته شده در ژاپن است، به اشتراک گذاشته‌ایم.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *