مجله سیمدخت
0

10 تا از جواهرات گران‌قیمت برتر دنیا در سال 2023

بازدید 134

در صورتی که به جواهرات گران‌قیمت علاقه‌مند هستید، اینجا به مقصد صحیح آمده‌اید. مجله تفریحی سیمدخت لیستی از 10 سنگ قیمتی گران‌قیمت در جهان که تنها توانایی خریداری آن‌ها را ثروتمندترین افراد دارند، جمع‌آوری کرده است.

گران ترین سنگ های قیمتی جهان کدامند؟

بعضی از افراد عاشق جواهرات با سنگ‌های قیمتی هستند و برخی دیگر این سنگ‌ها را به دلیل ارزششان جمع‌آوری می‌کنند، اما سنگ‌های موجود در این لیست تنها برای ثروتمندترین خریداران قابل دسترسی هستند! این‌ها قطعاً سنگ‌های قیمتی معمولی نیستند و قیمتشان به طور کامل تکان‌دهنده است.

10. عقیق سیاه – 9500 دلار در هر قیراط

عقیق‌های سیاه به عنوان ارزشمندترین و بسیار کمیاب شناخته می‌شوند. این نوع عقیق‌ها تنها در استرالیا یافت می‌شوند و اکثر آن‌ها از شهر لایتنینگ ریج در نیو ساوت ولز استخراج می‌شوند. استخراج این اجناس اوپال‌ها یک بازی شانسی است، زیرا آن‌ها در رگ‌ها قرار ندارند و هیچ سرنخ واضحی برای محل ظهور آن‌ها وجود ندارد.
ماینرها تنها می‌توانند حفاری کنند و امیدوار باشند که به نتیجه‌ای برسند! عقیق سیاه بدنه‌ای تیره دارد که باعث می‌شود رنگ‌های درخشان آن به طور واقعی برجسته شوند. در سال 2013، “رویال وان” که گران‌ترین عقیق سیاه جهان بود، با قیمت 3 میلیون دلار در لاس وگاس به فروش رفت.
این سنگ 306 قیراطی باکیفیت جواهر توسط یک معدنچی استرالیایی پیدا شد و در نهایت به کاترین جتر، طراح مشهور جواهرات، واگذار شد. اگرچه “رویال وان” یکی از گران‌ترین سنگ‌های قیمتی جهان است، حتی عقیق‌های سیاه “متوسط” هم با قیمت هر قیراط 9500 دلار نیز بسیار گرانقیمت هستند.
برای خرید یک قیراط از این سنگ بسیار گرانقیمت، شما باید تعدادی از گران‌ترین نوزادان حبوبات را در جهان بفروشید.

9. گراندیدیریت – 20000 دلار در هر قیراط

گراندیدیریت یک سنگ بی‌نظیر نیست که به طور معمول در هر مجموعه جواهرات یا جواهراتی پیدا کنید؛ این قطعات سنگی دارای جلبک‌های رنگی بسیار قوی هستند، به این معنی که به دیدن از زوایای مختلف، می‌توانند سه رنگ مختلف را نمایش دهند.
به طور معمول، این سنگ بسته به برش و زاویه‌ی دید، می‌تواند به رنگ سبز مایل به آبی، سبز تیره، بی‌رنگ یا بسیار کمرنگ زرد ظاهر شود. اگرچه دانشمندان نسخه‌ی مصنوعی این ماده معدنی را برای تحقیقات ساخته‌اند، اما هرگز برای استفاده در جواهرات به بازار عرضه نشده است. بنابراین شما نیاز به نگرانی ندارید که با یک قطعه گراندیدیریت تقلبی مواجه شوید و متوجه شوید که غیرمعتبر است.
سنگ‌های گراندیدیریت هنگام برش، معمولاً از یک تا 10 قیراط متغیر هستند، به این معنی که بزرگ‌ترین آن‌ها بیش از 200000 دلار ارزش دارند! اگر چه از نظر هزینه، همچنان به اندازه‌ی برخی از گران‌ترین حلقه‌های نامزدی در جهان گران نیستند، اما خرید یک تکه گراندیدیریت 10 قیراطی بدون شک شما را به عقب خواهد انداخت.

8. الکساندریت – 70000 دلار در هر قیراط

اگر چه الکساندریت برای نخستین بار در سال 1883 در روسیه کشف شد، اما از آن زمان تاکنون در سریلانکا، هند و تانزانیا نیز یافت شده است. اگرچه ممکن است فکر کنید این ویژگی قیمت آن را کاهش می‌دهد، اما واقعیت این است که الکساندریت‌های بزرگتر بسیار ارزشمند و کمیاب می‌شوند، زیرا بیشتر در قطعات کوچکتر از 1 قیراط یافت می‌شوند.
برای درک این موضوع، سنگ‌های کوچک‌تر ممکن است قیمتی حدود 15000 دلار برای هر قیراط داشته باشند، اما اگر سنگ بزرگتر باشد، این قیمت به دلیل اندازه کلی آن می‌تواند به 70000 دلار برسد. بزرگ‌ترین قطعه برش خورده الکساندریت که 65.7 قیراط وزن دارد، در حال حاضر متعلق به موسسه اسمیتسونیان است و می‌توانید آن را در وبسایت آن‌ها مشاهده کنید، زیرا اصلاً از سریلانکا استخراج شده است.
ما نمی‌توانستیم تصور کنیم که این سنگ با چه قیمتی همراه خواهد بود، اما بعید است که موسسه اسمیتسونیان آن را برای فروش گذاشته باشد.

7. زمرد – 305000 دلار در هر قیراط

گرچه زمردها به نظر ممکن است رایج باشند زیرا همه می‌دانند که چه هستند، اما در واقع، برخی از زمردهای با ارزش می‌توانند حتی از قیمت برخی از گرانقیمت‌ترین فلزات گرانبها در جهان بالاتر باشند. سنگ‌های قیمتی از محبوب‌ترین سنگ‌های دنیا هستند و به دلیل رنگ‌های سبز غنی‌شان، بسیار جذاب هستند.
اگرچه این زمردها در نقاط مختلفی در برزیل، کلمبیا، زامبیا و زیمباوه استخراج می‌شوند، اما بیشتر زمردهایی که حفر می‌شوند دارای عیوبی هستند که ارزش کلی آن‌ها را کاهش می‌دهد. به همین دلیل، هنگامی که یک زمرد بدون هیچ نقصی پیدا می‌شود، ارزش آن می‌تواند به مقادیر باورنکردنی افزایش یابد.
یک مثال عالی از این موضوع، “زمرد راکفلر” است که در حراج کریستی به قیمت 5.5 میلیون دلار فروخته شد! وزن این زمرد 18.04 قیراط است و بـه تقاضای دیوید راکفلر در یک حلقه نصب شده است.
زمرد راکفلر که توسط مؤسسه گوهرشناسی ایالات امریکا به عنوان استثنایی شناخته شده است، تاکنون گران‌ترین زمردی است که فروخته شده است و اگر میلیون‌ها دلار در حساب بانکی خود دارید، ممکن است بخواهید مراقب باشید که آیا دوباره به حراج می‌روید.

6. الماس قرمز – 1 میلیون دلار در هر قیراط

الماس‌های قرمز به عنوان کمیاب‌ترین الماس‌های رنگی در نظر گرفته می‌شوند و تاکنون تعداد بسیار محدودی از آن‌ها یافت شده‌اند. منبع نور خیره‌کننده و رنگ قرمز یاقوتی ان‌ها در جامعه زمین‌شناسی مورد بحث قرار می‌گیرد، اما بیشتر رنگ این الماس‌ها را به اتم‌های سرخورده در سنگ نسبت می‌دهند، زیرا در هنگام شکل‌گیری در دسترس فشار شدید قرار می‌گیرند.
به عنوان یکی از 12 الماس رنگی فانتزی، صورتی و آبی که دو الماس دیگر هستند، الماس قرمز بسیار کمیاب و بسیار گران است. نمونه‌های بزرگتر که عمدتاً در اندازه‌های کمتر از یک قیراط یافت می‌شوند، به عنوان ارزش‌ترین سنگ‌های قیمتی در نظر گرفته می‌شوند و الماس قرمز موسایف بزرگترین و بی‌عیب‌ترین آن‌هاست.
الماس قرمز Moussaieff 5.11 قیراط با برش مثلثی است و قبلاً در نمایشگاه اسمیتسونیان “The Splendor of Diamonds” در کنار عده‌ای از ارزشمندترین سنگ‌های قیمتی دیگر مانند قلب ابدیت و ستاره صورتی به نمایش گذاشته شده است.
این جواهر گران‌قیمت که در سال 2001 توسط شلومو موسایف، جواهرساز اسرائیلی الأصل که در لندن زندگی می‌کند، خریداری شد، در حال حاضر متعلق به کسب و کار او، Moussaieff Jewelers Ltd است. برخلاف عده‌ای از گران‌ترین سنگ‌ها، یافتن سنگ‌های قیمتی مانند این بسیار دشوار است، حتی اگر دارایی خالص مارک زاکربرگ را داشته باشید، زیرا مالکان به ندرت آن‌ها را می‌فروشند.
در حالی که می‌توان الماس قرمز کوچک‌تر را با قیمت 1 میلیون دلار برای هر قیراط برای یک سنگ قیمتی بزرگتر و بی‌عیب و نقص خریداری کرد، برای این که بتوانید یکی از آن‌ها را برای خود به دست آورید، باید به اندازه‌ی پول و شانس داشته باشید.

5. روبی – 1.18 میلیون دلار در هر قیراط

اگرچه یاقوت‌های سرخ طبق معمول قیمت یک میلیون دلار برای هر قیراط ندارند، اما می‌توانند. یاقوت‌ها یکی از مشهورترین سنگ‌های قیمتی در جهان هستند و مشابه زمرد، می‌توانند هزینه‌های بسیار بالایی داشته باشند.
رنگ‌های یاقوت‌های گران‌قیمت از صورتی روشن تا قرمز تیره متغیر است و جواهرات قرمز عمیق از دیرباز حتی در فرهنگ‌های باستانی مورد احترام و ارزش قرار داشته‌اند. گران‌ترین یاقوت‌ها می‌توانند بیش از 1.18 میلیون دلار برای هر قیراط قیمت داشته باشند و بیشترین قیمتی که تا به حال برای یکی از آن‌ها پرداخت شده است، 30.42 میلیون دلار بوده است.
این سنگ قیمتی گران‌قیمت که به “یاقوت طلوع آفتاب” مشهور است، در اصل در میانمار استخراج شده و نام آن از شعری از مولانا در قرن سیزدهم گرفته شده است. موسسه گوهرشناسی سوئیس که این را به عنوان یک سنگ قیمتی بسیار کمیاب در نظر می‌گیرد، آن را به عنوان “گنجینه طبیعت” توصیف کرده است.
Sunrise Ruby در سال 2015 در حراجی ساتبی فروخته شد و توسط یک خریدار ناشناس خریداری شد که ما شک داریم که به زودی از این جواهر جدا خواهد شد. در حالی که دیگر سنگ‌های قیمتی دیدنی هستند، اما چیزی شگفت‌انگیز در مورد یاقوت‌ها وجود دارد که این جواهر زنده را به یکی از پرطرفدارترین‌ها در جهان تبدیل می‌کند.

4. الماس صورتی – 1.19 میلیون دلار در هر قیراط

همانطور که الماس قرمز کمیاب و گرانبها است، الماس صورتی نیز جواهری باارزش و کمیاب است و برای دستیابی به آن هزینه‌های زیادی را باید درنظر گرفت. اگرچه چندین الماس صورتی پیدا شده است، اما تنها یکی از آنها در کل جهان به عنوان 100% بی‌عیب و نقص شناخته شده است.
الماس ستاره صورتی، که قبلاً به عنوان الماس رویای صورتی شناخته می‌شد، یک سنگ قیمتی 59.60 قیراطی است که توسط شرکت دی بیرز در سال 1999 در آفریقای جنوبی کشف شد. به دلیل کمیاب بودن، 20 ماه زمان برای بریدن این ستاره صورتی طول کشید، زیرا هر اشتباهی می‌توانست این الماس صورتی یکتا را از بین ببرد.
ستاره صورتی در سال 2003 در یک مراسم عمومی در موناکو به نمایش درآمد و بعداً در کنار الماس قرمز موسایف و قلب ابدیت در نمایشگاه الماس اسمیتسونیان به نمایش گذاشته شد. ابتدا قرار بود ستاره صورتی در حراجی ساتبی به قیمت 83 میلیون دلار به فروش برسد، اما زمانی که خریدار موفق به تسویه حساب نشد، فروش به اتمام رسید.
در سال 2017؛ Chow Tai Fook Enterprises این الماس باورنکردنی را در حراجی هنگ کنگ به قیمت 71.2 میلیون دلار در اختیار گرفت. به عنوان یکی از گرانبهاترین سنگ‌ها در جهان، بعید است که ستاره صورتی به این زودی ها برای فروش عرضه شود.
با این حال، اگر مایلید به الماس صورتی کوچک‌تر بسنده کنید، باید بیش از 1.19 میلیون دلار در هر قیراط برای خرید آن را درنظر بگیرید.

3. سرندیبیت – 1.8 میلیون دلار در هر قیراط

سرندیبیت یک کانی بسیار نادر و کمیاب است که برای اولین بار در سال 1902 در منطقه سریلانکا کشف شد. این کانی به صورت سنگ‌های دگرگونی در اسکارن‌ها پیدا می‌شود و تنها سه نمونه باکیفیت جواهری از آن در کل جهان شناخته شده‌اند.
سرندیبیت‌های یافت شده در سریلانکا به رنگ‌های آبی-سبز یا آبی-بنفش هستند که این ویژگی‌ها آنها را به سنگ‌های جواهری بسیار محبوب تبدیل کرده است. اما این کانی در مناطق دیگر نیز یافت می‌شود، جایی که با رنگ سبز-آبی تیره‌تر ظاهر می‌شود و اغلب می‌تواند به نظر سیاه مشاهده شود.
این نوع نگین‌ها دارای درخشش چشمگیر و ظاهری تقریباً شفاف هستند. اگر تصادفاً با یک تکه سرندیبیت کیفیتی بالا مواجه شدید، به خودتان افتخار کنید، به ویژه اگر امکان دارید برای تهیه آن هزینه کنید!

2. جیدیت – 3 میلیون دلار در هر قیراط

این سنگ کمیاب و با ارزش، جیدیت نام دارد و رتبه دوم را در فهرست سنگ‌های قیمتی برای خود به خصوصیت‌های منحصر به فرد خود مانند رنگ سبز روشنی که دارد، اختصاص داده‌اند. جیدیت به عنوان خالص‌ترین و کمیاب‌ترین نوع یشم به عنوان یکی از جواهرات با ارزش در چین معتبر است و مورد استفاده‌های جهانی هم قرار می‌گیرد که قدمت این سنگ به دوران حجر نیز برمی‌گردد.
منابع نوسنگی در جزایر بریتانیا حتی سرهای تبر یشم را به دست آورده‌اند که معمولاً از شمال ایتالیا استخراج شده و احتمالاً از طریق تبادل فرهنگی به بریتانیا منتقل شده‌اند. اگرچه همه نوع یشم به هنر و جواهرات چینی مرتبط هستند، اما ذخائر کوچک یشم در مناطق مختلف نظیر میانمار، ژاپن، روسیه و کالیفرنیا نیز یافت می‌شوند.
یکی از گران‌ترین جواهرات یشم، گردنبند Hutton-Mdivani بود که در سال 2014 به فروش رفت. این گردنبند با 27 مهره یشم بزرگ و باکیفیت تشکیل شده بود و رکورد گران‌ترین جواهرات یشم فروخته‌شده را به ثبت رساند و به قیمت 27.44 میلیون دلار به طراح اصلی این قطعه، کارتیه فروخته شد.
اگرچه قطعات کوچک‌تر یشم ارزان‌تر هستند، اما همچنان به قیمت بیشتری نسبت به برخی از گران‌ترین خودروهای جهان دارند که این نشان می‌دهد ارزش و اهمیت این ماده معدنی در بازار جواهرات بسیار بالاست.

1. الماس آبی – 3.93 میلیون دلار در هر قیراط

در اینجا، سنگ قیمتی با رتبه برتر ما، الماس های آبی هستند که بی شک از محبوب‌ترین و کمیاب‌ترین سنگ‌های قیمتی در جهان هستند. زمانی که یک الماس آبی برای حراج به بازار عرضه می‌شود، ثروتمندترین افراد جهان تنها به دنبال یک شانس نیمه احتمالی برای مالکیت این سنگ قیمتی هستند.
پرداختن به داشتن یک الماس آبی واقعاً یک تجربه خاص و منحصر به فرد است که شما را به انحصاری‌ترین بینندگان این جواهرهای گرانبها می‌برد. اگرچه ممکن است با الماس آبی امید آشنا باشید، اما الماس آبی 45.42 قیراطی، که گمان می‌رود در هند کشف شده باشد، رکورد نخستین ظهور خود را در سال 1666 دارد.
علاوه بر این، دو الماس آبی دیگر به نام‌های “قلب ابدیت” و “الماس آبی اوپنهایمر” همچنین به عنوان نمونه‌های کمتر شناخته‌شده، اما چشمگیرترین از همه گران‌ترین جواهرات برجسته جهان هستند.
قلب ابدیت برای نخستین بار در سال 2000 به عنوان بخشی از مجموعه هزاره دی‌بیرز معرفی شد. این گردنبند با ده الماس آبی کوچک‌تر دیگر ست شده و مجموعاً به وزن 118 قیراط است. تلاش‌های فراوانی برای دزدیدن این گردنبند انجام شده است.
اگرچه شایعاتی مبنی بر خرید این جواهر توسط فلوید میوت وجود دارد، اما مالک فعلی قلب ابدیت هنوز ناشناس است، با این حال، کلکسیونرها اطمینان دارند که مانیتورینگ بر عودت این جواهر به بازار فعلی است. به علاوه، الماس آبی اوپنهایمر با پرداخت 58 میلیون دلار در حراج کریستی، رکورد بالاترین قیمت پرداخت شده برای هر الماس را در اختیار دارد.
اوپنهایمر آبی به عنوان “جواهر جواهرات” شناخته می‌شود و قیمتی دارد که تنها کسانی که دارایی خالص جف بزوس را دارند، می‌توانند به راحتی آن را تهیه کنند. با این حال، ما توقع نداریم به زودی این جواهر گرانبها مجدداً به حراج عرضه شود.

و در پایان

امیدواریم که از دیدن فهرستی از گران‌ترین و ارزشمندترین سنگ‌های قیمتی جهان همانند لذتی که از جمع‌آوری این اطلاعات داشتید، لذت ببرید! این همه جواهر کمیاب و گران‌بها هستند، اما به واقعیت پیش‌بینی نمی‌کنیم که بتوانیم به این زودی این گوهرهای قیمتی را تهیه کنیم!

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *