مجله سیمدخت
0

10 حقیقت افسوس‌آور درباره لایت یاگام در انیمه Death Note

بازدید 195

صحیح است که لایت یاگامی در انیمه Death Note نقش یک قاتل سریالی منفی را بازی می‌کند، اما با این حال، وقایعی وجود دارد که باعث می‌شوند تماشاگران احساس ناخوشایندی و همدردی نسبت به او کنند.

شخصیت اصلی لایت یاگامی در انیمه Death Note به عنوان یک قهرمان داستان پیش آمده است، چرا که او در طول داستان به شر و فساد بیش از یک قهرمان عمل می‌کند. او ابتدا با نیتی خوب دفترچه مرگ را به دست می‌آورد، اما با پیشرفت داستان و تحقیقاتی که برای گشایش اسرار او انجام می‌دهند، او به گام‌هایی بیرون از مرزهای اخلاقی نیز می‌پردازد. لایت یاگامی در ابتدا مخالف ال (L)، کارآگاه نابغه، قرار می‌گیرد، اما زمانی که به مدتی حافظه‌اش را از دست می‌دهد، او با L همکاری کرده و روابط پیچیده‌تری با او برقرار می‌کند. این تغییرات ناگهانی در داستان، برای تماشاگران مسائلی جالب را به همراه دارند. زیرا ما متوجه می‌شویم که اگر لایت یاگامی به دفترچه مرگ دست نمی‌زد، داستان چگونه پیش می‌رفت. این وقایع نشان می‌دهند که حتی اگر به نظر برسد همه چیز به نفع او پیش می‌رود، در واقعیت ماجراها بسیار غم‌انگیز هستند. این موارد تماشاگران را به چالش می‌کشند و نشان می‌دهند که همه چیز در دنیای Death Note چقدر پیچیده و مبهم است.

استفاده از دفترچه مرگ به طور کامل توانایی واقعی لایت یاگامی را نابود کرد.

در اوایل انیمه Death Note، لایت یاگامی به عنوان یک پسر بسیار باهوش به تصویر کشیده می‌شود، کسی که از همسالان خود به خوبی باهوش‌تر به نظر می‌آید. او ابتدا به نظر می‌رسد که دیدگاهی خوب به دنیای اطراف خود ندارد، اما به حدی نیست که واقعاً تمام توان و توانایی‌های اجتماعی خود را برای تحقق اهداف شخصی به کار بگیرد. در این مرحله از داستان، لایت یاگامی به عنوان شخصیت اصلی و قهرمان، پیشرفت خوبی دارد.

اما داستان تا اینجا به پایان نمی‌رسد. وقتی که ناگهان یک دفترچه به نام Death Note از آسمان می‌افتد و لایت به قدرتی فوق‌العاده دست پیدا می‌کند، همه چیز دگرگون می‌شود. بدون این دفترچه، لایت می‌توانست با توجه به هوشی که دارد، آینده‌ای درخشان برای خود خلق کند. او می‌توانست به عنوان پلیس فدرال همکاری کند و به همان اندازه که پدرش در داستان به عنوان یک پلیس ظاهر شد، نقش بزرگی در تحقیقات جنایی داشته باشد. اما Death Note تمام این احتمالات را به کلی نابود کرد و لایت را به یک شخصیت منزوی و درمانده تبدیل کرد که به آینده‌ای که در ابتدا کسی انتظارش را نداشت، فرو رفت.

به نظر می‌آید کسی واقعاً نتوانسته است لایت یاگامی را به درستی درک کند

همه ما می‌دانیم که شخصیت لایت یاگامی به گونه‌ای بود که حتی قبل از اینکه دفترچه مرگ را پیدا کند، با همسن و هم سن و سالانش تفاوت‌های زیادی داشت. او بیشتر وقت خود را در خانه و در اتاقش می‌گذراند و برای آزمون ورودی آماده می‌شود و درس می‌خواند. اگرچه بین همکلاسی‌ها محبوب بود و همه دوست داشتند با او ارتباط داشته باشند، اما او به ایجاد هرگونه ارتباط دوستانه‌ای بی‌علاقه بود و وقت خود را برای امور اجتماعی غیرضروری هدر نمی‌داد. یکی از دلایل این رفتار، دیدگاه او نسبت به مردم و همکلاسی‌هایش بود که بسیار متفاوت بود و او با آنها نقاط اشتراکی کمی داشت. اعتقادات ایده‌آلیستی و کمال‌گرایی او، او را به یک شخصیت جذاب و در عین حال غیر قابل دسترس تبدیل کرده بود.

غرور لایت یاگامی باعث شد که به عنوان هدف نقشه‌های L قرار گیرد

در انیمه Death Note، لایت یاگامی با توجه به هوش فراوانی که داشت، می‌توانست به راحتی از شناسایی خود در امان باشد و در دردسر نیفتاده ولی به همتای خود، کارآگاه L، واقعیت این بود که لایت به تبعیت از غرور و دیدگاه مغرورانه‌ای که به خود داشت، به تله نقشه‌های L افتاد.

با دستیابی به دفترچه مرگ، لایت به طور کامل به باور افراز و از این جهت عقیده داشت که هیچکس نمی‌تواند از او پیشی بگیرد یا حتی دست به جلبه‌ای بزند. با پیشرفت داستان، این باور به او تبدیل شد و باعث شد که او اولین فرصتی که L برای شناسایی او ایجاد کرده بود را به قتل برساند. در این نقطه از داستان، واضح می‌شود که لایت، به منظور حفظ جایگاه خود، آماده به هر اقدامی شده و حتی افرادی را که برای هیچ اشتباهی مرتکب نشده بودند نیز به قتل می‌رساند. این وقایع واقعیتی بودند که نشان می‌دادند اگر غرور او در میانه نبود، او هیچگز به L جواب نمی‌داد و شاید هیچ‌گاه شناسایی نمی‌شد.

لایت یاگامی به واقعیت نمی‌پذیرفت که در طول کل داستان، اشتباه می‌کند

در انیمه Death Note، لایت یاگامی به مدت کل داستان اقداماتی را انجام می‌دهد که به اعتقاد خود می‌تواند عدالت را در دنیا به وجود آورده و با تنبیه مجرمان، از آسیب رسیدن به افراد بیگناه جلوگیری کند. با این حال، با پیشرفت داستان، او به وجود آمده اشتباهات و عواقب ناخواسته‌ای که ایجاد کرده است متوجه می‌شود.

یک جنبه جالب این موضوع این است که در میان افرادی که لایت به قتل می‌رساند، بسیاری از آنها خود را به عنوان پیروان او معرفی می‌کنند. او به باور دارد که با کشتن همه افرادی که او به عنوان انسان خوب تشخیص نمی‌دهد، در نهایت باعث می‌شود که بدی در جهان ریشه نزند و جهان برای افراد نیکوکار بهترین جا ممکن باشد. با این حال، با پیشرفت داستان، او کمتر به این گونه اقدامات می‌پردازد، حتی بدون آگاهی از اینکه دارد انجام می‌دهد.

در انیمه Death Note، لایت یاگامی به مدت کل داستان اقداماتی را انجام می‌دهد که به اعتقاد خود می‌تواند عدالت را در دنیا به وجود آورده و با تنبیه مجرمان، از آسیب رسیدن به افراد بیگناه جلوگیری کند. با این حال، با پیشرفت داستان، او به وجود آمده اشتباهات و عواقب ناخواسته‌ای که ایجاد کرده است متوجه می‌شود.

یک جنبه جالب این موضوع این است که در میان افرادی که لایت به قتل می‌رساند، بسیاری از آنها خود را به عنوان پیروان او معرفی می‌کنند. او به باور دارد که با کشتن همه افرادی که او به عنوان انسان خوب تشخیص نمی‌دهد، در نهایت باعث می‌شود که بدی در جهان ریشه نزند و جهان برای افراد نیکوکار بهترین جا ممکن باشد. با این حال، با پیشرفت داستان، او کمتر به این گونه اقدامات می‌پردازد، حتی بدون آگاهی از اینکه دارد انجام می‌دهد.

اگرچه که لایت در ابتدا با نیت خوبی شروع کرد اما در نهایت کنترل همه چیز را از دست داد.

بله، تفاوت‌های زیادی در نظرات مردم درباره اقدامات لایت وجود دارد و بینندگان نظرهای مختلفی در مورد اینکه آیا او حق انجام چنین اعمالی را داشت یا نه، دارند. با این حال، همگی می‌دانیم که او با نیت خوب دست به انجام چنین جنایاتی زد. حتی زمانی که زندگی روزمره یک نوجوان عادی را تجربه می‌کرد، او به تعادل میان این زندگی و اعمالی که برای کشتن جنایتکاران انجام می‌داد، دست پیدا کرد تا بتواند جهانی از صلح را که وجود نداشت، به وجود آورد. در نتیجه اقدامات او، میزان جرم و جنایت واقعی در ژاپن به تا حدی کاهش یافت.

با این حال، لایت یاگامی در انیمه Death Note به مرور زمان با داشتن این دفترچه، حس قدرت را تجربه می‌کند و از نگرانی‌ها و انسانیت خود دور می‌شود. او به گونه‌ای که در نهایت هویت و اخلاقیات خود را از دست می‌دهد، به خود ادعا می‌کند. زمانی که برای مدتی حافظه‌اش را از دست می‌دهد، تبدیل به یک نوجوان معصوم می‌شود. اما او بازهم حافظه خود را به دست می‌آورد و این تحول ناگهانی باعث می‌شود که کاملترین کنترل را از دست بدهد.

لایت و L به راحتی می‌توانستند دوستان خوبی برای یکدیگر باشند

“در انیمه Death Note، رابطه بین لایت یاگامی و کارآگاه نابغه L با پیشرفت داستان به طور چشم‌گیری پیشرفت می‌کند. به نقطه‌ای می‌رسیم که حتی به نظر می‌آید اگر هیچ دفترچه مرگی وجود نداشت، این دو می‌توانستند دوستان نزدیکی برای یکدیگر باشند. در جایی از داستان، ال اعتراف می‌کند که لایت نزدیکترین و تنها دوستی است که تاکنون در تمام عمرش داشته است.

لایت هم احساسات مشابهی نسبت به ال دارد و در برخی صحنه‌ها مشاهده می‌شود که تردید دارد و از اینکه ال را بکشد مطمئن نیست. اما با این حال، به خاطر اهداف خودش، خود را متقاعد می‌کند که باید این کار را انجام دهد. در دنیایی که هیچ دفترچه مرگی وجود ندارد، این دو کاراگاه با توجه به شباهت‌هایی که دارند، اگر در شرایط معمولی به هم ملاقات کرده بودند، ممکن بودند که به سرعت دوستان نزدیکی شوند.”

از میلیاردها نفر در سرتاسر جهان، لایت به اندازه‌ای بدشانس بود که دفترچه مرگ را پیدا کند.

از بین میلیارها نفر در کل جهان، لایت آنقدر بدشانس بود که دفترچه مرگ را پیدا کند.

همانطور که ریوک (Ryuk) هم در ابتدا اشاره می‌کند، دفترچه مرگ می‌توانست در دست هر کسی قرار بگیرد. اما به دلیل بدشانسی، دفترچه مرگ در دست لایت افتاد. لایت از این قدرت به قدری برافراز بود که از زندگی‌اش راضی نبود و به جای استفاده مثبت از آن، زندگی‌اش را تخریب کرد. اگر دفترچه مرگ به دست کسی دیگری می‌افتاد، لایت می‌توانست به عنوان یک نوجوان معمولی زندگی کند و با هوشی که داشت، به دیگران کمک کند. او حتی می‌توانست به نیروی پلیس بپیوندد و در دستگیری فردی که دفترچه را پیدا کرده بود، به کارآگاهان کمک کند. بدون اینکه بفهمد که اگر دفترچه به دست او می‌افتاد، ممکن بود زندگی خود و دیگران را به خطر انداخته باشد.

لایت خانواده‌اش را دوست دارد و بدون اینکه متوجه شود آنها در خطر قرارمی‌داد.

در داستان انیمه Death Note، ما شاهد لحظاتی هستیم که لایت امنیت خانواده‌اش را بر توجه به مسائل دیگر ترجیح می‌دهد. به عنوان مثال، زمانی که خواهرش، ملو (Mello) ربوده می‌شود، او جلوی پدرش را در انجام اقدامات شدید می‌گیرد، با اینکه می‌دانست این کار ممکن است منجر به کشف دفترچه مرگ شود. اما با این حال در برخی مواقع، لایت آنگونه که باید و شاید با احتیاط عمل نمی‌کرد و به خاطر همین مسئله باعث می‌شود که به بدترین شکل ممکن به خانواده‌اش آسیب وارد شود. این واقعیت که او هرگز به این مسئله فکر نمی‌کرد که بعد از گرفتار شدنش چه بلایی بر سر خانواده‌اش ممکن است بیافتد، نشان می‌دهد که با وجود هوش فراوانش، همچنان به اندازه کافی بی‌خیال است و ممکن است به طور بی‌فکرانه عمل کند. این نیز اشتباهی است که به خاطر غرور و تکبرش رخ داد.

مرگ پدر لایت یاگامی

درست است که لایت یاگامی در انیمه Death Note به صورت مستقیم در مرگ پدرش دست نداشت، اما به هر حال، همه ما می‌دانیم که اقداماتی که او انجام داده بود، منجر به این اتفاق غم‌انگیز شد. بسیاری از طرفداران این انیمه هم بر این باورند که او به طور قطع نه تنها پدرش بلکه حتی اگر مجبور می‌شد، خواهرش را نیز به قتل می‌رساند. با این حال، او پس از اینکه پدرش را از دست داد، به وضوح ویران شد. اینکه لایت یاگامی واقعاً کسی را دوست داشت یا نه، بحث بسیاری را به وجود آورده است، اما با توجه به همه اتفاقاتی که در داستان رخ داد، می‌دانیم که او حداقل نسبت به خانواده خود احساس مسئولیت داشت. در نهایت، درست است که مرگ غیرمنتظره پدرش تاثیر منفی بر روی او گذاشت، اما با این حال بازهم باعث نشد که او بخواهد از هدفی که دارد دست بکشد.

نابودی تحقیرآمیز لایت

در هر دو مانگا و انیمه، داستان به پایانی احساسی و غم‌انگیز برای کاراکتر لایت می‌رسد. او در طی زندگی‌اش جرم‌های بزرگی انجام داد، اما تماشاچیان با وجود این همه جنایات، احساس تاسف و ناراحتی می‌کنند. در مانگا، وقتی او به مشکلاتی برمی‌خورد، تلاش می‌کند از متحدانش کمک بگیرد، اما در نهایت متوجه می‌شود که دیگر کسی ندارد که به او کمک کند. زیرا وقتی دوستان به او نیاز داشتند، او به سردی دورشان افتاد و اکنون به تنهائی افتاده است. در لحظات آخرین زندگی‌اش، او از ترس پر شده و عبارت “من نمی‌خواهم بمیرم” را به تکرار می‌کند. در انیمه، مرگش به نسبت آرام‌تری رقم می‌خورد، اما زمانی که به فکر ال می‌افتد، او بسیار ناراحت و افسرده است.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *