مجله سیمدخت
0

10 مکان دلهره‌آور ایران

10 مکان دلهره‌آور ایران
بازدید 18

برای تجربه ترس و هیجان، شما نیازی به تماشای فیلم‌های ترسناک ندارید. با گوش‌ دادن به قصه‌ها، افسانه‌ها و خرافه‌های محلی قدیمی و بازدید از مکان‌های وهم‌آور و ترسناک، می‌توانید سفری پر از هیجان و دلهره را تجربه کنید.

در این مطلب، همراه با شما به دیدار گورستان‌های قدیمی، قلعه‌های متروکه و کلبه‌هایی که قصه‌ها و افسانه‌ها از دیوارهایشان سرازیر می‌شود می‌رویم. مناطقی که هر گامی در آن‌ها ترسناک و نفس‌گیر است. اگر دوست دارید تجربه‌ای جذاب و ترسناک داشته باشید، با ما همراه باشید تا یکی از جذاب‌ترین ماجراجویی‌های عمر خود را در ترسناک‌ترین مناطق گردشگری ایران تجربه کنید.

به اعماق تاریکی سفر کنید، نقاطی که شجاعتان را محک می‌زنند

سایه وهم بر پهنه آب، تالاب ارواح مازندران

یک دریاچه در فاصله ۱۲ کیلومتری از شهر نوشهر در استان مازندران واقع شده است که از گذشته‌های دور، نام عجیب و ترسناکی برای خود به اختصاص داده است. ترکیبی از درختان مرده در مرکز دریاچه، مهی که بیشتر اوقات روی سطح آب پدیدار است، و صدای حیوانات وحشی منطقه، همه با هم شما را به یاد فیلم‌های تخیلی و ترسناک می‌اندازند. این ویژگی‌ها باعث شده که این دریاچه با لقب «تالاب ارواح» شناخته شود.

اهالی منطقه اطراف دریاچه، هرگز هیچ نشانی از ارواح ندیده‌اند؛ اما باور دارند که ساکنان گذشته این نام را بر اساس اطلاعاتی انتخاب کرده‌اند. دریاچه ارواح در نوشهر یکی از جذاب‌ترین مکان‌های دیدنی مازندران است؛ بنابراین، اگر برای تجربه هیجان و ماجراجویی آماده‌اید، پیشنهاد می‌شود که بسته‌بندی سفر خود را تهیه کرده و به سوی این دریاچه مرموز و جادویی حرکت کنید.

10 مکان دلهره‌آور ایران

جنگل جیغ مکانی برای شجاعان

جنگل‌ها همواره یکی از برخی از مرموزترین و پر از رمز و رازترین نقاط جهان به شمار می‌روند. یک جنگل با نام “جنگل جیغ” در مشهد واقع شده است که از زمان غروب تا طلوع خورشید، صدای جیغ‌ها و نعره‌های درختان آن، وحشت و ترس را در دل اهالی روستای سربرج برانگیخته است. برخی افراد معتقدند که این صداها مانند صدای زنی است که در حال سوختن در آتش است.

علاوه بر این صداهای فریاد، شکل و هیبت درختان این جنگل نیز وحشت‌آور است. با تحقیقات و بررسی‌های انجام شده، مشخص شده است که این صداها و فریادها احتمالاً به خاطر جیرجیرک‌ها یا ملخ‌هایی است که در دل درختان این جنگل زندگی می‌کنند.

بعضی از مردم هنوز اعتقاد دارند که صداهایی که از جنگل می‌آید، هیچگونه شباهتی به صدای جیرجیرک یا ملخ ندارد؛ به علاوه، این جنگل به عنوان محل سکونت اجنه‌ها نفرین شده است. برخی از افراد باور دارند که شیاطین و روح‌های نفرین شده در شب‌های تاریک این روستا پرسه می‌زنند و این صداهای ترسناک را تولید می‌کنند.

یک نکته دیگر قابل‌توجه درباره این جنگل این است که رودخانه‌ای که در آن جریان دارد، قبلاً در فصولی از سال خشک می‌شد؛ اما با آغاز صداها از جنگل از سال ۱۳۹۰، این رودخانه همچنان جاری می‌ماند.

سایه‌ مرگ بر پهنه کوهستان؛ یئری، گورستان انسان‌های بی‌دهان

در شرق مشکین‌شهر، استان اردبیل، یک گورستان عجیب و غم‌انگیز واقع شده است. این گورستان، که تاریخچه‌اش به دوران هخامنشیان بازمی‌گردد، پر از رمز و راز است و در آن تاکنون ۴۵۰ قبر شناسایی شده است، که کوچک‌ترین آن‌ها دارای ابعاد ۳ متر و بزرگ‌ترین آن‌ها به اندازه ۸ متر است. وجود سنگ قبرهایی با نقوش یکنواخت از چهره انسان‌هایی بدون دهان، این گورستان را با وحشتی فراگیر همراه کرده است.

چارلز برنی، ابتدا تاریخ اکثریت گورهای این منطقه را به هزاره‌ی دوم و اول قبل از میلاد تخمین زده بود و حتی اظهار می‌کرد که این تاریخ ممکن است به هزار سال قبل از آن، یعنی در هزاره‌ی سوم قبل از میلاد نیز باشد. با این حال، به دلیل عدم توانایی در شناسایی آثاری از سکونت در عصر برنز، اصراری برای تثبیت این نظریه نداشت تا زمانی که در کاوش‌هایی که توسط هیئت دکتر نوبری در سال ۱۳۸۲ میلادی در این منطقه انجام شد، اشیای با ارزشی از درون گورها کشف شدند. این اشیا در حال حاضر در موزه باستان‌شناسی خلخال نگهداری می‌شوند و اصالت این نظریه را تایید می‌کنند.

10 مکان دلهره‌آور ایران

دلهره در قنات قصبه، هزار توی سیاه رمز آلود

در شهر گناباد، یک قنات به نام «قنات قصبه» واقع شده است که افسانه‌های فراوانی از آن شناور هستند. بر اساس یکی از افسانه‌ها، این قنات به دستور «بهمن»، یکی از سلاطین قدیمی ایران، به منظور کفاره‌ی یک گناه بزرگ احداث شده است.

داستان معروف «دوازده رخ» در «شاهنامه فردوسی» نیز اظهار می‌دارد که بنای این قنات به دوران قبل از پادشاهی کیخسرو برمی‌گردد. علاوه بر این افسانه‌ها و داستان‌های اسطوره‌ای، تحقیقات باستان‌شناسان نیز نشان می‌دهد که این قنات به دوران هخامنشیان تعلق داشته است.

احتمالاً در نگاه اول، این قنات به نظر شما عجیب و ترسناک نمی‌آید، اما واقعیت این است که این قنات بزرگترین، طولانی‌ترین و قدیمی‌ترین قنات جهان است، که از دالان‌های تاریک و عمیقی که هنوز هم به شهر آب می‌رسانند، تشکیل شده است. هیچکس تصوری از انتهای این قنات ندارد و کارشناسان طول آن را ۳۵ کیلومتر تخمین زده‌اند. این دنیای عجیب و پر از راز قنات با دالان‌های پیچیده و تاریک، هر کس را به ترس و وحشت می‌کشاند.

نغمه وحشت در سکوت غار قاتل

هنگامی که خطر مرگ در پیش باشد، مردم معمولاً ترسیده و دربارهٔ عوامل مرگ، قصه‌ها و افسانه‌های زیادی را گوش می‌دهند. در کرمانشاه، یک غار تاریک به نام «غار پرآو» وجود دارد که به زعم برخی، انسان‌ها را فروریخته و از مهمترین مقاصد گردشگری وحشت‌آور برای غارنوردان حرفه‌ای در ایران است.

غار پرآو، بزرگترین غار عمودی دنیا است که به عنوان «اورست غارهای جهان» نیز شناخته می‌شود. این غار تاریک، سرد، عمیق و دشوار است و به دلیل از دست دادن جان پنج نفر از غارنوردان، به لقب «غار قاتل» شهرت یافته است.

برخی ادعا می‌کنند که جسدهای دو نفر از این غارنوردان هنوز هم در این غار ۷۰۰ متری قرار دارند و این موضوع باعث ایجاد وحشت و ترس برای بازدید از این غار شده است. بازدید از غار پرآو برای عموم مردم و حتی کوه‌نوردان مبتدی بسیار خطرناک است و به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

10 مکان دلهره‌آور ایران

جهنم دره، راز وحشت ابدی

در منطقه‌ای کوهستانی از شهر خوی در آذربایجان غربی، یک منطقه به نام «جهنم‌دره» واقع شده است. این منطقه برای بومی‌ها اندازه‌ای از ترس و وحشت دارد که هیچ‌کس به هیچ عنوان برای بازدید به آنجا نمی‌رود. دلیل این نام‌گذاری، کوه‌های بلندی هستند که این منطقه را احاطه کرده و یک منطقه دشوار برای گذر از آن ایجاد کرده‌اند.

از نظر وضعیت فیزیکی و روانی، جهنم‌دره یک منطقه متنفر و خطرناک برای ساکنان این منطقه است. بسیاری افراد سعی کرده‌اند به این دره بروند که متأسفانه سقوط کرده و در برخی موارد، به دلیل دشواری‌های موجود در این منطقه، جسد آن‌ها پیدا نشده است.

دره ستارگان قشم

جزیره قشم، مکانی است که در آن شگفتی‌ها به وجود آمده و طبیعتی بی‌نظیر و جذاب وجود دارد. یکی از نقاط دیدنی و زیبا در این جزیره، دره ستارگان نام دارد که به عنوان یکی از زیباترین مکان‌های قابل دیدن در قشم شناخته می‌شود. این دره، غیرقابل توصیف بودن زیبایی‌های طبیعی خود را به همراه داستان‌ها و افسانه‌های جذابی که در آن وجود دارد، به ماجراجویان منتقل می‌کند. بومیان معتقدند که نیروهای جادویی که در این دره حضور دارند، از زمان‌های دور با برخورد ستاره با زمین یا فعالیت موجودات فرازمینی به وجود آمده‌اند.

در آنجا، همراه با وزش باد و حرکت ماسه، صدایی مرموز و وهم‌آور از درون دره به گوش می‌رسد و در سکوت بیابان، این نغمات از دیواره‌های بزرگ و تراش‌شدهٔ دره برخاسته و خیره کننده است. مردم محلی در زمانی که آسمان تاریک می‌شود، به درون این دره نمی‌روند و معمولاً با لبخندی که به مسافران غریبه می‌دهند، آنان را از ورود به این مکان ترسناک منع می‌کنند؛ زیرا باور دارند که در شب‌ها، ارواح، جن‌ها و موجودات فرازمینی در این دره حضور دارند.

10 مکان دلهره‌آور ایران

کلبه وحشت انزلی، مکانی برای تجربه ترس و آدرنالین

منطقه جنگلی و مرموز هفت‌دغنان، در روستای صومعه‌سرا در استان گیلان، از جاذبه‌های گردشگری اطراف شهر رشت به حساب می‌آید. اینجا مقصدی پرطرفدار برای ماجراجویان و گردشگران بوده و مردم محلی شاهد صداهای مختلفی از این جنگل بوده‌اند. آن‌ها توصیه می‌کنند که بهتر است قبل از تاریک شدن، این منطقه را ترک کنید. اما اگر به دنبال تجربه ترس و هیجان هستید، به قسمت شرقی روستا بروید، جایی که هوا ناگهان سنگین‌تر می‌شود و وجود کلبه‌ای متروکه و پرماجرا، که افسانه‌های محلی زیادی در دل آن روایت شده، به این فضا اضافه می‌شود. بر اساس باورهای محلی، اگر توانایی برداشتن یک شب در این کلبه وحشتناک را داشته باشید، ارواح شما را ثروتمند خواهند کرد.

با این وجود، سال‌هاست که هیچ کس از بومیان و مردم محلی، حتی برای به دست آوردن ثروت، به این کلبه نزدیک نشده‌اند. دلیل این ترس، سرنوشت وحشتناکی است که برخی افراد برای اثبات شجاعت خود، یک شب را در این کلبه مرموز و نفرین‌شده سپری کرده‌اند. خبرهایی نیز وجود دارد که برخی از آنها قربانی شده و جان خود را در این کلبه از دست داده‌اند. از آن زمان تاکنون، هیچکس اجازه ورود به این کلبه جنگلی را نداشته و تنها می‌توانید از دور آن را ببینید.

10 مکان دلهره‌آور ایران

سفیدچاه، سنگ قبرهایی که داستان می گویند!

در بهشهر مازندران، یک گورستان به نام «سفیدچاه» واقع شده است که از نظر ظاهری با سایر گورستان‌های کشور تفاوت‌هایی دارد. خاک این گورستان دارای رنگ سفید است و سنگ‌های قبرها به صورت عمودی قرار داده شده‌اند. علاوه بر این، بعد از نام و نام پدر، شغل افرادی که در آنجا فوت کرده‌اند به صورت نمادین بر روی این سنگ‌ها حک شده است. دسترسی به این قبرستان از طریق شهر گلوگاه، در حدود ۳۰ کیلومتری بهشهر، امکان‌پذیر است. از گلوگاه باید به سمت سفیدچاه حرکت کرده و در ابتدای ورودی شهر به این قبرستان خواهید رسید.

از این گورستان، افسانه‌های بومی و محلی زیادی روایت شده است. مردم محلی خاک سفید این گورستان را باور جادویی دانسته و اعتقاد دارند که به دلیل این خاک، جنازه‌ها هرگز فاسد نمی‌شوند و از بین نمی‌روند.

رازهای نهفته در دریاچه تخت سلیمان

دریاچه تخت سلیمان، یکی از جاذبه‌های زیبا، مرموز و خطرناک در شهر تکاب قرار دارد که به عنوان یکی از پررمز و رازترین مکان‌های دیدنی استان آذربایجان‌غربی شناخته می‌شود. بر اساس باور مردم محلی، این دریاچه به دنبال کوبیدن عصای حضرت سلیمان در زمین به وجود آمده است و یک گنج باارزش و باستانی در اعماق آن پنهان شده است.

گنجی که در طول زمان، ماجراجویان و جسوران بسیاری را به سوی خود جذب کرده و آن‌ها را به جستجویش کشانده است، اما در نهایت همه آنان را فریب داده و بلعیده و حتی جسدهای آن‌ها به خشکی بازنگشته است. درباره این دریاچه، افسانه‌ها و باورهای محلی زیادی وجود دارد، از جمله باور برخی مردم که این دریاچه به عنوان مکان تولد زرتشت پیامبر شناخته می‌شود.

10 مکان دلهره‌آور ایران

برای مطالعه مطالب بیشتر درباره ایران و سفر با ما همراه باشید.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *