مجله سیمدخت
0

۱۱ تأثیر ناشناخته قهوه

۱۱ تأثیر ناشناخته قهوه
بازدید 81

کافئین با جذب بالا در بدن همراه است و تأثیرات فوری آن معمولاً در مدت ۵ تا ۳۰ دقیقه پس از مصرف قابل مشاهده است. حتی نوشیدن یک جرعه ممکن است کافی باشد.

قهوه با مقدار زیاد کافئین ممکن است تأثیرات چشمگیری بر بدن داشته باشد. پس از مصرف، کافئین به سرعت به جریان خون جذب می‌شود، سیستم عصبی مرکزی را تحریک می‌کند و اثرات آدنوزین (مواد مهارکننده استراحت و خواب) را کاهش می‌دهد. به علاوه از این اثرات معروف، مصرف این نوشیدنی ممکن است به نتایج دیگری نیز منجر شود.
طبق گزارش بهداشت نیوز، مصرف کافئین با جذب بالا در بدن، تأثیرات فوری خود را معمولاً در بازه زمانی ۵ تا ۳۰ دقیقه پس از مصرف نشان می‌دهد. حتی نوشیدن تنها یک جرعه نیز ممکن است کافی باشد. این تأثیرات شامل افزایش فعالیت دستگاه‌های تنفسی و قلبی عروقی، تقویت آمادگی شناختی و افزایش شادابی بدنی می‌شوند. مدت این تأثیرات ممکن است بر اساس عوامل فردی متغیر باشد و تا ۱۲ ساعت نیز ادامه داشته باشد.

۲- کافئین نوعی مخدر است

کافئین به عنوان یک ماده محرک عمل می‌کند، به این معنا که فرایند انتقال پیام‌ها بین مغز و بدن را تسریع می‌بخشد. مصرف هر نوع مخدری، با توجه به نوع آن، همواره با ریسک‌هایی همراه است و تعیین یک مقدار مصرف ایمن برای تمام افراد مشخص نمی‌شود. بنابراین، در هنگام مصرف هر نوع مخدری، احتیاط لازم را به عمل آورید.

تأثیرات مصرف کافئین از شخص به شخص متفاوت بوده و تحت تأثیر عواملی نظیر زیر قرار می‌گیرد:

1. ویژگی‌های فیزیکی از قبیل وزن و وضعیت سلامت کلی
2. داشتن سابقه مصرف قبلی
3. مصرف همزمان دیگر مواد
4. میزان کافئین مصرفی

۳- پس از ترک قهوه، ممکن است به مدت یک هفته علائم ترک اعتیاد را تجربه کنید.

همانند بسیاری از دیگر مواد مخدر، مصرف کافئین نیز ممکن است منجر به سازگاری شود. این سازگاری باعث می‌شود که به آثار فیزیکی آن عادت کنید و شما را وادار به افزایش مصرف کنید تا همان نتایج قبلی را تجربه کنید. بنابراین، مصرف طولانی مدت کافئین ممکن است باعث وابستگی به طور همزمان با اثرات جسمی و روانی به این ماده شود.

با قطع مصرف کافئین، ممکن است شما علائم قطع اعتیاد را تجربه کنید:

خستگی

تحریک‌پذیری زیاد

سردرد مستمر

تعریق

درد عضلانی

اضطراب

پس از قطع مصرف کافئین، علائم قطع اعتیاد معمولاً در مدت ۱۲ تا ۲۴ ساعت ظاهر می‌شوند و ممکن است تا یک هفته طول بکشند.

۴-ممکن است عملکرد ورزشی را بهبود بخشد

تحقیقات نشان داده‌اند که مصرف قهوه می‌تواند متوسطاً باعث افزایش ۱/۷ درصدی عملکرد ورزشی شود. این مقدار اگرچه ممکن است به نظر کمتر بیاید، اما بدون شک قابل توجه است، به ویژه برای ورزشکارانی که در سطح رقابتی متوسط فعالیت می‌کنند. پژوهش‌ها همچنین نشان داده‌اند که مصرف قهوه می‌تواند تعداد دفعات واکنش داشتن را افزایش دهد، حافظه را بهبود بخشد و استدلال بصری – فضایی را تقویت کند. این بهبودها به میزان مصرف قهوه وابسته است.

لازم به ذکر است که عامل اصلی این اثرات مثبت کافئین است، بنابراین برای دستیابی به این مزایا، قهوه تنها یک گزینه ممکن نیست. به عنوان مثال، یک کاپوچینو متوسط حاوی ۶۶ تا ۳۲۵ میلی‌گرم کافئین است.

۵- می‌تواند خطر ابتلا به افسردگی را کاهش دهد

بر اساس تحقیقات، آثار مثبت طولانی‌مدت از خصوصیات خاص قهوه که به بهبود خلق و خوی فرد منجر می‌شوند، ممکن است به طور چشم‌گیری مفید باشد. یک مطالعه انجام‌شده در سال ۲۰۱۶ نشان داد که مصرف قهوه ممکن است باعث کاهش خطر ابتلا به افسردگی گردد.

۶- می‌تواند کمک کند هنگام ورزش کالری بیشتری بسوزانید

با توجه به تحقیقات انجام شده، مصرف قهوه قبل از شروع ورزش به بهبود عملکرد و افزایش استقامت منجر می‌شود. این موضوع ممکن است باعث افزایش در میزان سوزاندن کالری در طول فعالیت ورزشی شود، که در نتیجه به کاهش وزن کمک می‌کند. برخی افراد قبل از ورزش، قهوه را با شیک‌های پروتئینی ترکیب می‌کنند، در حالی که دیگران ترجیح می‌دهند یک فنجان قهوه تلخ را به عنوان پیش‌زمینه ورزش خود مصرف کنند. مصرف قهوه تلخ قبل از ورزش می‌تواند منجر به افزایش کالری سوزی در حین ورزش و همچنین پس از آن شود.

بر اساس برخی تحقیقات، مصرف ۴ فنجان قهوه ممکن است باعث افزایش سرعت سوخت و ساز بدن به میزان ۳ تا ۱۱ درصد گردد. این افزایش در سرعت سوخت و ساز بدن باعث افزایش کارایی فرآیند چربی سوزی می‌شود، به ویژه برای افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند، این امر به صورت مؤثر واقع می‌شود.

۷- یک منبع بزرگ از آنتی اکسیدان است

آنتی اکسیدان نقش حیاتی در حفاظت از بدن در برابر اثرات مخرب رادیکال‌های آزاد ایفا می‌کند. تحقیقات نشان داده‌اند که قهوه یکی از منابع اصلی آنتی اکسیدان است. داشتن یک رژیم غذایی که حاوی آنتی اکسیدان از منابع مختلف از جمله قهوه باشد، برای مقابله با فشارهای اکسایشی ضروری است. این موضوع نیاز به تأکید بر اهمیت افزودن نوشیدنی‌های حاوی آنتی اکسیدان مانند قهوه به رژیم غذایی روزانه دارد.

۸- مانع از احتباس آب در بدن می‌شود

احتباس آب در بدن به تجمع آب در درون سلول‌ها گفته می‌شود که باعث ایجاد ورم می‌گردد. کافئین، ماده‌ای که به عنوان یک محرک ادراری شناخته می‌شود، در بدن به صورت تجزیه‌پذیر ذخیره نمی‌شود. بنابراین؛ کافئین با افزایش حجم ادرار، از سیستم بدنی به‌طور کامل حذف می‌گردد.

اثر ادراری کافئین به کاهش احتباس آب در بدن کمک می‌نماید؛ این امر یکی از مسائل متداول در راستای کاهش وزن است که معمولاً با علائمی همچون نفخ و خستگی همراه است. با مقابله با احتباس آب، کافئین به ساده‌تر شدن فرآیند کاهش وزن کمک می‌کند.

۹- توانایی کنترل اشتها و سوزاندن چربی‌ها را دارد

تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف کافئین به طور مستقیم تحریک‌کننده سلول‌های چربی است و باعث تجزیه چربی‌های ذخیره‌شده در بدن می‌شود. چربی‌ها برای استفاده و سوزش در فعالیت‌های بدنی به تجزیه نیاز دارند. علاوه بر این، مصرف قهوه باعث افزایش سطح آدرنالین در خون می‌شود، که این امر به سرعت تجزیه چربی‌ها کمک می‌کند. به همین دلیل، کافئین به عنوان یک عنصر در مکمل‌های کاهش وزن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

علاوه بر این، قهوه دارای اسید کلروژنیک است که تحقیقات نشان داده است که می‌تواند اشتها را کاهش داده و ایجاد اثر سیری در افراد را ایجاد کند. این ویژگی به ویژه برای افرادی که قصد کنترل میزان کالری مصرفی خود را دارند، مفید است. دانه‌های قهوه خام (سبز) به عنوان بزرگترین منبع اسید کلروژنیک شناخته شده‌اند، اما حتی در قهوه‌های بو داده نیز این ماده وجود دارد. توجه داشته باشید که هرچه قهوه کمتر بو داشته باشد، میزان اسید کلروژنیک در آن بیشتر خواهد بود.

۱۰- می‌تواند التهاب مفصل را در مردان کاهش دهد

خبر خوب برای آقایان وجود دارد. تحقیقات نشان می‌دهد که هر چه میزان مصرف قهوه افزایش یابد، احتمال ابتلا به یک نوع خاص از التهاب مفصل یا آرتریت کاهش می‌یابد. با این حال، لازم است به یاد داشته باشیم که وضعیت فیزیکی هر فرد ممکن است متفاوت باشد و تأثیرات قهوه بر سلامتی نیز ممکن است از فرد به فرد متغیر باشد.

۱- مصرف بیش از حد ممکن است باعث ظهور عوارض جانبی شود

اگر این علائم را تجربه می‌کنید، ممکن است به میزان زیادی قهوه مصرف کرده باشید:

– افزایش دمای بدن
– افزایش دفع ادرار
–  از دست دادن مایعات بدن
– سرگیجه و درد سر
– تپش قلب
– اضطراب و عدم آرامش
– حالت بی قراری
– اضطراب و ناراحتی
– لرزش دست
– مشکل در خواب
– افزایش انرژی و سپس احساس خستگی شدید

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *