مجله سیمدخت
0

آشنایی با 13 نمونه از شیرینی‌های سنتی استان قزوین

آشنایی با 13 نمونه از شیرینی‌های سنتی استان قزوین
بازدید 54

در این مقاله درباره غذاهای سنتی استان قزوین، ما به معرفی غذاهای محلی این منطقه زیبا پرداختیم. قزوین به عنوان یک خطه، پر از تنوع غذایی ویژه و منحصر به فرد است، همراه با زنانی با استعداد که با طبخ و پخت این دستاوردهای فوق‌العاده و خوشمزه، هنر خود را نشان می‌دهند. با ما همراه باشید تا با طعم بی‌نظیری از شیرینی‌های لذیذ و خاطره‌انگیز اشنا شوید.

تنوع خوراکی‌ها و شیرینی‌های سنتی در استان قزوین، نشأت گرفته از آداب و فرهنگ غذایی این منطقه دارد. افراد خوش‌ذوق و هنرمندی که با تنوع خوراکی‌های بی‌نظیرشان، در سرتاسر ایران و جهان شهرت دارند. به عنوان مثال، باقلوای لوزی، باقلوای پیچ یا گل رز، شیرینی پادرازی، نان نخودی قزوین (شیرینی نخودی)، نان چرخی، نان برنجی (شیرنی برنجی)، نان بادامی قزوین (شیرینی بادامی)، شیرینی اتابکی (شیرینی ولیعهدی)، نان قندی (شیرینی قندی)، نان نازک (نازک پسته‌ای) و قاق از جمله‌ی این خوراکی‌های فرهنگی و دلچسب هستند.

1. باقلواآشنایی با 13 نمونه از شیرینی‌های سنتی استان قزوین

باقلوا یکی از شیرینی‌های بی‌نظیر است که در انواع مختلف تهیه و پخت می‌شود. این شیرینی، به عنوان گل سرسبد شیرینی‌سازی در استان را بر عهده دارد. انواع مختلفی از باقلوا وجود دارد، از جمله باقلوای سه رنگ یا لوزی و باقلوای گل یا پیچ. احتمالاً این یکی از گران‌قیمت‌ترین خوراکی‌های تولیدی در استان قزوین است، زیرا مواد اولیه آن شامل پسته، بادام، خاک قند، پودر هل، آرد، شربت قوام، زعفران، گلاب، زرده‌ی تخم‌مرغ و شیر می‌شود. مردم معمولاً این شیرینی لذیذ و محبوب را برای پذیرایی از مهمانان خود، به ویژه در ایام نوروز و مراسم ازدواج جوانان، تهیه می‌کنند.

2. پادرازیآشنایی با 13 نمونه از شیرینی‌های سنتی استان قزوین

برای تهیه این شیرینی، از پودر قند، روغن صاف قنادی، تخم مرغ، آرد گندم، آرد برنج، آرد نخودچی، شیر، پودر زنجبیل، وانیل، زعفران و کنجد استفاده می‌شود. این شیرینی خوشمزه و لذیذ، که به همراه چای و نوشیدنی‌های گرم میل می‌شود، مورد پسند همه قرار می‌گیرد.

3. نان نخودی قزوین (شیرینی نخودی)آشنایی با 13 نمونه از شیرینی‌های سنتی استان قزوین

نان نخودی یکی از خوشمزه‌ترین شیرینی‌های سنتی استان قزوین است. این شیرینی کوچک و لطیف، با طعم دلپذیر خودش، همواره مورد پسند علاقه‌ی مردم قرار می‌گیرد. تهیه‌ی آن نیز به روشی ساده و بدون پیچیدگی انجام می‌شود. از جمله مواد اولیه‌ای که برای طبخ این شیرینی استفاده می‌شود می‌توان به آرد نخود، روغن جامد، پودر قند، آرد سفید، پودر هل، زرده‌ی تخم‌مرغ و خلال پسته اشاره کرد. با این حال، این خوراکی محبوب در سراسر کشور تهیه و پخته می‌شود، اما نکته‌ی جالب این است که نان نخودی یا شیرینی نخودی قزوین به‌ویژه از اصالت قزوینی خود برخوردار است و از جمله شیرینی‌های پرطرفدار شیرینی‌پزی این استان به حساب می‌آید.

4. نان چرخیآشنایی با 13 نمونه از شیرینی‌های سنتی استان قزوین

شاید اسم “نان چرخی” کمی جالب به نظر برسد، اما مردم استان قزوین این شیرینی لذیذ را به این نام می‌شناسند، زیرا پس از ترکیب تمامی مواد اولیه، آن‌ها را با چرخ گوشت می‌پیچند. در این دستور تهیه، از آرد برنج، آرد سفید، روغن جامد، پودر قند، تخم‌مرغ، ماست، بیکینگ‌پودر، پودر هل و پودر پسته استفاده می‌شود. یکی از نکات مهم این شیرینی، ماندگاری بسیار خوب آن پس از طبخ است.

5. نان برنجی قزوین (شیرینی برنجی)آشنایی با 13 نمونه از شیرینی‌های سنتی استان قزوین

شاید این شیرینی شما را به یاد شیرینی برنجی استان کرمانشاه بیندازد، اما استان قزوین نیز دارای شیرینی برنجی مخصوص و سنتی خود است که بسیار خوش‌طعم بوده و از محبوبیت قابل توجهی نیز برخوردار است. مردم این استان برای تهیه نان برنجی از آرد برنج، پودر قند، روغن جامد، تخم‌مرغ، پودر هل و گلاب استفاده می‌کنند. توصیه می‌کنیم حتما این خوراکی فوق‌العاده را امتحان کنید. قطعا تفاوت طعمی که با نان برنجی استان کرمانشاه دارد، را تجربه خواهید کرد.

6. نان بادامی قزوین (شیرینی بادامی)آشنایی با 13 نمونه از شیرینی‌های سنتی استان قزوین

تنوع شیرینی‌های سنتی در استان قزوین بیشتر از انتظار است. این شیرینی‌ها، ساخته شده از مختلف موادی از جمله آجیل، میوه، خشکبار و … با عطر و طعمی بی‌نظیر، نه تنها به تاریخ و هنر مردم این سرزمین اشاره می‌کنند، بلکه جذابیت ویژه‌ای نیز دارند. به عنوان مثال، شیرینی بادامی استان قزوین، با طعم لذیذ و بوی معطر خود، مورد توجه قرار می‌گیرد. برای تهیه نان بادامی، از مخلوطی از پودر قند، آرد، پودر بادام، پودر پسته، پودر هل و روغن جامد استفاده می‌شود.

7. شیرینی اتابکی (شیرینی ولیعهدی)آشنایی با 13 نمونه از شیرینی‌های سنتی استان قزوین

شیرینی اتابکی یا ولیعهدی، یکی از شیرینی‌های سنتی معروف استان قزوین است که اغلب به دو رنگ کرم و قهوه‌ای تهیه می‌شود. این شیرینی با استفاده از ترکیب آرد نول و آرد برنج، پودر قند، روغن جامد، پودر هل و تخم‌مرغ طبخ می‌شود. مردم قزوین در تهیه این خوراکی لذیذ از این مواد استفاده می‌کنند. این شیرینی، همچون بسیاری از شیرینی‌های دیگر استان قزوین، دارای میزان قند کمتری است که از جمله مزیت‌های آن نسبت به سایر شیرینی‌هاست.

8. نان قندی (شیرینی قندی)آشنایی با 13 نمونه از شیرینی‌های سنتی استان قزوین

همه‌ی مردم ایران با نان قندی آشنایی دارند. این شیرینی خوشمزه که معمولاً همراه با چای داغ میل می‌شود، به عنوان یکی از شیرینی‌های محبوب استان قزوین شناخته می‌شود. خانم‌های کدبانوی قزوینی در اواخر اسفندماه، این شیرینی را به همراه سایر شیرینی‌های محلی تهیه می‌کنند. از جمله مواد استفاده شده در تهیه آن می‌توان به آرد صرفه، پودر شکر، روغن جامد، پودر هل، بکینگ پودر و خشخاش اشاره کرد. این نان دارای عطر و طعم بی‌نظیری است که هر کسی را مجذوب خود می‌کند. مردم استان قزوین به نوع خشک‌شده‌ی این نان را “قاق” می‌نامند.

9. نان چاییآشنایی با 13 نمونه از شیرینی‌های سنتی استان قزوین

نان چایی، پس از باقلوا، یکی از محبوب‌ترین شیرینی‌های استان قزوین است که بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد. خمیر این شیرینی بسیار نرم و لطیف است و به دو صورت کره‌ای و معمولی تهیه می‌شود. در صورتی که از نوع کره‌ای استفاده کنید، توصیه می‌شود آن را پس از تهیه به سرعت مصرف کنید تا خشک نشود.

مردم این منطقه برای تهیه این شیرینی محبوب از موادی مانند آرد، کره، تخم‌مرغ، خاک قند، کنجد، زعفران، روغن، پودر هل، ماست و جوش شیرین استفاده می‌کنند. اگر به استان قزوین سفری داشتید، قطعاً توصیه می‌شود که این شیرینی خوشمزه را امتحان کنید و از آن لذت ببرید.

10. نان نازک (نازک پسته‌ای)آشنایی با 13 نمونه از شیرینی‌های سنتی استان قزوین

یکی از شیرینی‌هایی که توسط زنان با استعداد استان قزوین تهیه می‌شود، یک طعم بی‌نظیر را در ذهن اعضای خانواده به یادگار می‌گذارد. این شیرینی خوشمزه از موادی از قبیل آرد سفید، پودر قند، تخم‌مرغ، روغن جامد، وانیل، ماست، کره‌ی ذوب شده، نمک، بکینگ‌پودر، پودر خمیر ترش، پودر گردو، پودر پسته، زعفران و کنجد تهیه می‌شود. علاوه بر این، نان‌های نازک گردویی و کنجدی نیز از جمله نان‌های محبوب در قزوین هستند که با استفاده از گردو و کنجد تهیه می‌شوند.

11. نان اَگِردَکآشنایی با 13 نمونه از شیرینی‌های سنتی استان قزوین

نان آماده شده با این مواد، معمولاً با نام “نان اگردک” شناخته می‌شود. این نان خوش‌طعم و پرطرفدار از نان‌های محلی و سنتی استان قزوین به شمار می‌آید. طعم فوق‌العاده‌اش باعث شده که در بین سایر استان‌ها و شهرهای کشور نیز از محبوبیت ویژه‌ای برخوردار باشد.

این نان، با ترکیبی هنرمندانه از تخم‌مرغ، شیر، شکر، روغن مایع، آرد، دارچین، خمیر ترش، نمک، زردچوبه و زعفران تهیه می‌شود. همه این عناصر با هم تلفیق شده و پس از پخت، نانی فوق‌العاده با طعم و عطری بی‌نظیر ایجاد می‌کنند که هر ذره‌ی آن تازگی و طراوت منحصر به فردی را به میان می‌آورد.

12. کیک شربتیآشنایی با 13 نمونه از شیرینی‌های سنتی استان قزوین

یک کیک زعفرانی بسیار لذیذ و معروف، که از جمله خوشمزه‌ترین شیرینی‌های قزوین محسوب می‌شود، را تصور کنید. پس از پختن یک کیک اسفنجی بی‌نظیر، قنادان ماهر این منطقه، با زبردستی و حس شکر و زعفرانی خود، شربتی آرام و لذیذ را بر روی کیک ریخته و نتیجه نهایی، یک کیک شربتی فوق‌العاده و از بهترین شیرینی‌های قزوین به حساب می‌آید.

13. شیرینی حاج کریمیآشنایی با 13 نمونه از شیرینی‌های سنتی استان قزوین

این شیرینی دارای بوی و عطری بی‌نظیر است که علاقه‌مندان زیادی را به خود جلب کرده است و اکثراً با یک فنجان چای گرم همراهی می‌شود. مردم استان قزوین برای تهیه‌ی این شیرینی از موادی همچون آرد، آرد برنج، تخم‌مرغ، روغن جامد، پودر قند، بکینگ‌پودر، پودر هل، ماست، پودر گردو، پودر قند، پودر هل، دارچین، گلاب، کنجد و خلال پسته استفاده می‌کنند. با این ترکیبات خوش‌عطر، انتظار می‌رود که طعم و عطر بی‌مانندی برای این شیرینی فوق‌العاده در انتظار خانه‌هایی باشد که در آن‌ها این شیرینی آماده می‌شود.

در این مقاله، سعی شد تا حد امکان، شیرینی‌ها و نان‌های سنتی استان قزوین را به شما عزیزان معرفی کنیم. امیدواریم که توانسته باشیم این موضوع را به خوبی معرفی کرده باشیم.

اگر علاقمند هستید با شیرنی ‌های سایر استان‌ها نیز آشنا شوید از مطلب 10 مورد از معروفترین شیرینی ‌های آذربایجان شرقی نیز دیدن نمایید.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *