مجله سیمدخت
0

20 حیوان عجیب که اگر بزرگ شوند، به یک دایناسور تبدیل می‌شوند

بازدید 81

این قسمت از مجله تفریحی سیمدخت به بررسی 20 دایناسور عجیب و غریب می‌پردازد که احتمالاً می‌توانند حیوانات خانگی خوبی شوند. آیا شما نیز با این لیست موافقید؟ آیا فکر می‌کنید این دایناسورها می‌توانند حیوانات خانگی عالی شوند؟ و آیا چیزی دیگری وجود دارد که بخواهید به این لیست اضافه کنید؟

معرفی انواع دایناسورها

از دیدگاه واقع‌بینانه، دایناسورها قابلیت تبدیل شدن به حیوانات خانگی خوب را ندارند. آنها حیوانات وحشی بودند و با واکنش‌های “پرواز یا مبارزه” به محرک‌ها، مقابله با آنها را دشوار و خطرناک می‌کردند.
حیوانات کوچک‌تری نیز عصبی و بدحال هستند و ممکن است به مبلمان خانگی حمله کنند یا دواندن آسیب بزنند. حیوانات بزرگ‌تر می‌توانند از گوزن بالاتر بپرند، قاطرها را محکم‌تر لگد بزنند و از کروکودیل‌ها قدرتمندتر باشند. اگرچه احتمالاً صلح‌آمیزترین موجودات روی زمین باشند، اما نگه‌داری و مراقبت از آنها بسیار گران و دشوار خواهد بود. به همین دلیل، عملاً دایناسورها هرگز نمی‌توانند حیوانات خانگی خوبی بشوند.

20. دایناسور گاسپارینیسائورا

از دیدگاه واقع‌بینانه، دایناسورها قابلیت تبدیل شدن به حیوانات خانگی خوب را ندارند. آنها حیوانات وحشی بودند و با واکنش‌های “پرواز یا مبارزه” به محرک‌ها، مقابله با آنها را دشوار و خطرناک می‌کردند.
حیوانات کوچک‌تری نیز عصبی و بدحال هستند و ممکن است به مبلمان خانگی حمله کنند یا دواندن آسیب بزنند. حیوانات بزرگ‌تر می‌توانند از گوزن بالاتر بپرند، قاطرها را محکم‌تر لگد بزنند و از کروکودیل‌ها قدرتمندتر باشند. اگرچه احتمالاً صلح‌آمیزترین موجودات روی زمین باشند، اما نگه‌داری و مراقبت از آنها بسیار گران و دشوار خواهد بود. به همین دلیل، عملاً دایناسورها هرگز نمی‌توانند حیوانات خانگی خوبی بشوند.

19. دایناسور پسیتاکوزاروس

پسیتاکوزاروس، به اندازه‌ی یک لابرادور، یک دایناسور معمولی بود. این دایناسور به دلیل اندازه کوچک و اصولاً گیاهخوار بودن، مطمئناً نسبت به همتایان گوشتخوار خود ایمن‌تر بود.
البته این به این معنا نیست که به آسانی می‌توان آن را به عنوان یک اسم حیوان نگه داشت. آن‌ها می‌توانند با منقار طوطی‌ها نیش بزنند و یا احتمالاً با برآمدگی‌های سیخ‌دار روی دم خود آسیبی به آنها وارد کنند. آنها عموماً این برآمدگی‌های سیخ‌دار را برای مبارزه با سایر نرهای هم‌نوع خود بر سر پسیتاکوزاروس ماده استفاده می‌کردند.

18. دایناسور ترودون

ترودون، در دورهٔ کرتاسه پسین، یک تروپود به اندازهٔ انسان بود. این دایناسور به دلیل هوش خاص خود شناخته‌شده است. در واقع، دیرینه‌شناس تزئین‌شده دیل راسل در یک مطالعه حدس زد که اگر رویداد انقراض K-T نبود، چگونه این دایناسور ممکن است تکامل یافته باشد. اصولاً به لطف هوشش، ما تمایل داریم باور کنیم که می‌توانست یک دوست بزرگ – اگر نه حتی حیوان خانگی – برای هم‌نوعانمان ایجاد کند.

17. دایناسور ولکانودون

از نمونه‌های فسیل شناسایی شده مشخص است که این دایناسور حدود 6.5 متر طول داشته است. این معمولا به این معناست که Vulcanodon نمی‌تواند حیوان خانگی معمولی شما باشد و بیشتر شبیه به فیل یا شتر بوده است. البته، واقعیت این است که این دایناسور گوشت‌خوار بوده و این می‌تواند مشکل‌ساز باشد. اما اگر مردم ببرها و شیرها را به عنوان حیوانات خانگی نگه داری می‌کنند، چرا Vulcanodon هم نمی‌شود؟

16. دایناسور نمیکولوپتروس

در فوریه 2008؛ دیرینه‌شناسان در چین به کشف فسیل نوع Nemicolopterus پرداختند. این پرنده ریزترین اعضای گروه پرندگان است که تا کنون شناسایی شده، با طول بال‌هایش تنها 10 اینچ و وزنی چند اونس. علاقه‌مندان به کبوترها قطعا این دایناسور به اندازه کبوتری که حدود 120 میلیون سال پیش می‌زیسته، محبوب خواهند داشت.

15. دایناسور اویراپتور

با توجه به مطالعات دیرینه‌شناسان، اویراپتور پردار به احتمال زیاد یکی از باهوش‌ترین دایناسورهای دوره کرتاسه پسین بوده است. این دایناسور تروپود کوچکی بود که توانسته است با ذهن تیزبین خود روی تخم‌های خود بنشیند تا زمانی که از تخم‌ها خارج شوند.
با توجه به طبیعت محافظه‌کار و مراقبت‌کننده‌ای که اویراپتور داشته، قابل تصور است که احتمالاً به عنوان یک حیوان خانگی خوب عمل کرده باشد. اما این فقط یک حدس است و باید به‌عنوان یک ادعای کامل نگرفته شود، همان‌طور که در فهرست کامل دایناسورهایی که حیوانات خانگی بزرگی را می‌سازند نیز ذکر شده است.

14. دایناسور اروپاپاسوروس

یوروپاسوروس گیاهخواری بود کـه قلبی از طلا داشت. علیرغم اندازه بسیار زیاد، بـه دلیل طبیعت صلح آمیزش هیچ تهدیدی برای سایر موجودات زنده زمان خود نبود. در دوره ژوراسیک زندگی می کرد و ساکن اروپا بود. فسیل هاي‌ ان در مکان هایي مانند کشور آلمان و سوئیس پیدا شده اسـت. مطمئناً حیوان خانگی خوبی خواهد بود، اما شـما بـه یک حیاط خلوت بزرگ نیاز دارید زیرا نمیتواند وارد خانه شـما شود.

13. دایناسور Palaeopteryx

در دوره ژوراسیک، Palaeopteryx در آمریکای شمالی زندگی می‌کرد و فسیل‌های آن در مناطقی مانند کلرادو پیدا شده‌اند. این دایناسور Palaeopteryx علاوه بر این که کوچک و بسیار زیبا بود (طبق تصور تصویرگران مدرن)، یک حشره‌خوار بود؛ به عبارتی تغذیه‌اش به‌صورت انحصاری بر روی حشرات بود. آیا می‌دانید چه معنایی دارد؟ این به این معنا است که این دایناسور تنها از حشرات تغذیه می‌کرد و به معنای واقعی کلمه یک حشره‌خوار بود. به‌طور شخصی، دوست داشتن یک حیوان خانگی مانند او را دارم. برای من این دایناسور جذابیت دارد.

12. دایناسور میکروسراتوس

این دایناسور Microceratops با وزن حدود 20 پوند، تقریباً کوچک‌ترین دایناسور شاخداری است که تا کنون شناسایی شده است. حتی از یک گربه چاق هم کوچک‌تر بود. این واقعیت که فقط از سالاد سبز تغذیه می‌کرد، آن را در نظر دیرینه‌شناسان مضرتر و زیباتر می‌کند و قطعاً او را مناسب برای حیوان خانگی می‌سازد.

11. دایناسور کروموگیزاروس

Chromogisaurus یکی از قدیمی‌ترین دایناسورهای شناخته‌شده است. اندازه‌اش نه خیلی بزرگ بود و نه کوچک. با ایستادن بر روی دو پا، تقریباً 6.7 اینچ قد داشت. با این حال، Chromogisaurus ترجیح می‌داد مانند یک سگ، بر روی چهار پا حرکت کند و از گیاهان تغذیه کند. به نظر می‌آید در گذشته می‌توانست به عنوان یک حیوان خانگی خوب به حساب آید، درست است؟ اما البته، این ممکن است تنها یک آرزوی ساده انسان باشد.

10. دایناسور Gigantoraptor

Gigantoraptor یک دایناسور دوپای غول‌پیکر و همه‌چیزخوار بود که نیش برشی هم داشت؛ همان‌طور که فک پایین نشان می‌دهد. این نوع دایناسورها به علت پرهای بلند و زیبایی که بر روی بدن‌شان پوشیده بود، بسیار برجسته بودند.
وضعیت زندگی Gigantoraptor همچنین بستگی به این دارد که آیا این دایناسور غول پیکر تصمیم می‌گیرد که رژیم غذایی گیاهخواری داشته باشد یا گاه به گاه با پستانداران کوچک، از جمله انسان، غذا بخورد. در هر صورت، برای میزبانی این “حیوان خانگی” باید یک حیاط خلوت بزرگ داشته باشید.

9. دایناسور Cartorhynchus

از منظر واقع بینانه، می‌توان گفت که Cartorhynchus به احتمال زیاد یک حیوان خانگی بهتر از Gigantoraptor خواهد بود. این فسیل‌ها در شرق چین کشف شدند و در سال 2011 از صخره‌ها به دست آمدند. تنها فسیلی که به خوبی حفظ شده بود و کاملاً کامل بود، فقط بخشی از دم آن گم شده بود.
زمانی که این بچه کوچک زنده بود، اندازه‌اش حدود 16 اینچ (40 سانتی‌متر) بود، به اندازه یک مارمولک بزرگ. این دایناسور تنها حدود 4.4 پوند (2 کیلوگرم) وزن داشت و یکی از سبک‌ترین دایناسورهایی بود که تاکنون زندگی می‌کرد. البته… به نظر می‌رسد قطعاً می‌تواند یک انتخاب خوب برای حیوان خانگی باشد.

8. دایناسور  Unaysaurus

Unaysaurus یکی از اولین پروزاروپودها بود. این دایناسور دوپا و گیاهخوار کوچکتر از بسیاری از پروزاروپودهایی بود که بعدها ظهور کردند، اما همچنان به اندازه‌ای بزرگ بود که در صورت عصبانیت می‌توانست آسیبی وارد کند: به طور دقیق، هشت فوت طول و 200 پوند وزن. البته باید به یاد داشت که Unaysaurus بر اساس مطالعات دیرینه‌شناسان، ملایم و غیرتهاجمی بود، ویژگی‌هایی که آن را به گزینه ایده‌آل دیگری برای حیوان خانگی تبدیل می‌کند.

7. دایناسور نوترونیکوس

این دایناسور بزرگ پرنده‌مانند احتمالاً بسیار جذاب و عجیب به نظر می‌آمد… به روشی زیبا. شاید مانند یک شخصیت کارتونی از لونی تونز. پنجه‌های جلویی بلند و مخروطی، پوزه باریک و شکم برجسته، تنها به جذابیت این دایناسور افزوده بود. در همین حال، رژیم غذایی گیاهخوار فرضی ان را برای انسان دوست‌داشتنی‌تر می‌کرد. این نکته عجیب نیز وجود داشت که Nothronychus نخستین تریزینوسور “مارمولک داس” است که خارج از آسیا شناسایی شده است.

6. دایناسور آدئوپاپوزاروس

آدئوپاپوزاروس، یک دایناسور گیاهخوار، تهدیدی برای نوع ما نبود؛ زیرا بر خلاف تعدادی از دایناسورهای گیاهخوار، اندازه‌اش بزرگ بود. این حیوان در دوره ژوراسیک زندگی می‌کرد و در آمریکای جنوبی ساکن بود؛ فسیل‌های آن عمدتاً در آرژانتین کشف شده‌اند. باوجود بزرگی این دایناسور، دیرینه‌شناسان معتقدند که آدئوپاپوزاروس یکی از دوستانه‌ترین و دلسوزترین حیوانات خود در نوع خود بوده است.

5. میکروپاکی سفالوساروس

Micropachycephalosaurus از زبان یونانی باستان نامگذاری شده است و به معنی “مارمولک سرضخیم کوچک” ترجمه می‌شود. اطمینان دارم که دیرینه‌شناسان زمانی که این نام را برای این دایناسور انتخاب کردند، بازی نمی‌کردند. این دایناسور واقعاً همین بود: یک پاکی‌سفالوسور پنج پوندی که حدود 80 میلیون سال پیش در آسیای کرتاسه پسین زندگی می‌کرد.
تصور کردن عقده‌های حقارت شدیدی که چنین “دایناسور” کوچکی نسبت به اعضای غول‌پیکر در نوع خود دارد، واقعاً سخت است. اما Micropachycephalosaurus بدون شک یک حیوان خانگی خوب برای انسان خواهد بود.

4. دایناسور می

اگر فکر می‌کنید که Micropachycephalosaurus حیوان خانگی خوبی خواهد بود، اجازه دهید ما را با Mei آشنا کنیم. این دایناسور به اندازه اسمش کوچک بود. و نه، ما یک ذره اغراق نمی‌کنیم. چیزی که شما را بیش از پیش عاشق این دایناسور کوچک می‌کند، داستان کشف آن است. فسیل ان در یک توپ جمع شده، دمش دور بدنش پیچیده بود و سرش زیر بازویش فرو رفته بود.
دیرینه شناسان پیشنهاد می‌دهند که این دایناسور کوچک و محافظت نشده حدود 140 میلیون سال پیش توسط طوفان شن ناگهانی زنده به گور شده است. حالا این دایناسور واقعاً می‌توانست یک حیوان خانگی عالی باشد!

3. دایناسور مینمی

مینمی یک دایناسور زرهی چهارپا گیاهخوار کوچک بود. دیرینه شناسان تخمین زده‌اند که طول آن حدود 9.8 فوت (3 متر) و وزن آن حدود 660 پوند (300 کیلوگرم) بوده است. این دایناسور به عنوان یک دایناسور خاص “درخشان” توصیف می‌شود. با در نظر گرفتن این که حتی باهوش‌ترین دایناسورها دقیقاً به خاطر ذهن تیزشان شناخته نمی‌شدند، می‌توانید فرض کنید که این دایناسور می‌تواند یک حیوان خانگی خوب باشد، اما فقط به این دلیل که به شدت به کسی نیاز دارد که از آن مراقبت کند.

2. لیالیناسورا

Leaellynasaura دقیقاً کوچک نبود، اما یقیناً بزرگ هم نبود «یعنی برای دایناسورها». زمانی کـه روی دو پای خود ایستاد ودر استرالیای کرتاسه میانه زندگی می کرد، اندازه اي شبیه بـه انسان داشت. چیزی کـه این دایناسور را واقعا دوست‌داشتنی میکرد، چشمان درشت و «دهان خندان» ان بود کـه ان را شبیه یک اسباب‌بازی پرشده برای کودکان میکرد.
بـه این ترکیب اضافه کنید کـه Leaellynasaura بـه نام یک دختر 8 ساله، دختر دیرینه شناس استرالیایی پاتریشیا ویکرز-ریچ، نامگذاری شده اسـت، و همه ی دوستداران حیوانات این دایناسور را بـه عنوان حیوان خانگی کامل تصور خواهند کرد «کـه ممکن اسـت اینطور نباشد … متاسفم. مردم».

1. دایناسور استگوزاروس

استگوزاروس، که به عنوان “دوست‌ترین” دایناسور نیز شناخته می‌شود، یکی از معروف‌ترین دایناسورهاست. این نوع دایناسور مثبت‌ترین نماینده گروهی از دایناسورها به نام استگوزاریا (Stegosauria) محسوب می‌شود. همه‌ی آن‌ها گیاهخوار بودند و دارای ردیف‌هایی از استخوان‌های منحصر به فرد بودند که در امتداد پشت و دم آن‌ها به صفحات و خارها تبدیل می‌شد. استگوزاروس در فیلم‌ها و تعداد زیادی از انواع دیگر رسانه‌ها نیز مورد نمایش و تجلیل قرار گرفته است.

و در پایان

دایناسورها، یا به عبارت دیگر “کلاد دایناسوریا”، گروهی از خزندگان است که اکثراً به صورت بسیار بزرگ شناخته می‌شوند و برای نخستین بار تقریباً 245 میلیون سال پیش، نزدیک به آغاز دوره تریاس میانه، ظاهر شدند و برای نزدیک به 180 میلیون سال در سراسر جهان پرورش یافتند. اکثر این دایناسورها در پایان دوره کرتاسه، حدود 66 میلیون سال پیش، از بین رفتند؛ اما شواهد بسیاری اکنون نشان می‌دهند که در حدود 155 میلیون سال پیش، یک نسل از آن‌ها به پرندگان تبدیل شده‌اند.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *