مجله سیمدخت
0

29تا از عجیب ترین فوبیا های مردم دنیا

بازدید 71

1. سایبرفوبیا: ترس از رایانه یا فناوری

تجربه این فوبیا بیشتر در افراد مسن رخ می‌دهد که در استفاده از فناوری‌های جدید مانند رایانه، تبلت یا گوشی‌های هوشمند دچار مشکل هستند. استفاده از این ابزارها باعث ایجاد احساس عزت نفس پایین یا ترس از قضاوت شدید در آنها می‌شود.

2. لاکانوفوبیا: ترس از سبزیجات

اریک پترسون، یک مشاور حرفه‌ای در پنسیلوانیا، بیان می‌کند: “من یک مشتری داشتم که با ترس غیرمنطقی از بچه‌هویج مواجه بود. برای او، بینایی، بو یا طعم بچه‌هویج قابل تحمل نبوده و وقتی با سس دامداری همراه می‌شد، این ترکیب اغلب باعث اضطراب و حالت تهوع می‌شد.”

3. تریپوفوبیا: ترس از تصاویر با الگوهای سوراخ یا برآمدگی

این یکی از فوبیاهای کمتر شناخته‌شده است، اما می‌تواند تأثیر زیادی بر افرادی که در فید‌های رسانه‌های اجتماعی حضور دارند، گذاشته باشد.” آنها ممکن است از تصاویری مانند لانه زنبوری، غلاف دانه یا پوشش حباب‌دار ترسیده و ناخوشایند شوند.

4. پدوفوبیا: ترس از کودکان

پدوفوبیا یا ترس غیرعادی و مداوم از نوزادان و کودکان، یک اختلال واقعی و شدید به نظر می‌رسد. افراد مبتلا به این اختلال، حتی اگر از غیرمنطقی بودن آن آگاه باشند، هنگام فکر کردن به بچه‌های کوچک یا حضور در کنار آنها، اضطراب بیشتری تجربه می‌کنند. آنها ممکن است از رسانه‌ها، موقعیت‌ها و مکان‌هایی که بچه‌ها حضور دارند اجتناب کنند و حتی خودشان تصمیم بگیرند که بچه دار نشوند. این اختلال برخلاف تصور عموم، جدیت خود را اثبات کرده و نیازمند توجه و مداخله‌های حرفه‌ای است تا زندگی روزمره افراد مبتلا به آن تحت تأثیر قرار نگیرد.

5. Emetophobia: ترس از استفراغ

تامار چانسکی، دکترای روان‌شناس و نویسنده کتاب «فرزندتان را آزاد کنید»، بیان می‌کند: افرادی که این ترس را دارند، از افتادن در وضعیت استفراغ می‌ترسند، از شنیدن کلمه “استفراغ” هم وحشت دارند و حتی ممکن است از این ترس داشته باشند که دیگران بگویند بیمار هستند. اضطراب این افراد می‌تواند به حدی باشد که از خوردن در رستوران‌ها اجتناب کنند، زیرا می‌ترسند سرفه کنند و این می‌تواند به‌ویژه خارج از خانه به مشکل تبدیل شود. همچنین برخی از زنان می‌گویند که از باردار شدن می‌ترسند زیرا می‌ترسند از این که با افزایش هورمون‌ها استفراغ کنند.

6.گاموفوبیا یا ترس از ازدواج

گاموفوبیا یکی از فوبیاهای شناخته‌شده است، مشابه فیلم “The Runaway Bride” اما بدون جنبه‌های کمدی رمانتیک. این ترس غیرمنطقی و شدید، به ازدواج یا تعهد مرتبط است. افراد ممکن است به طور واقعی احساسات عاشقانه‌ای نسبت به شخصی داشته باشند، اما وقتی به ازدواج با آن شخص می‌رسند، این احساسات به اضطراب و نفرت تبدیل شوند.

7. پودوفوبیا: ترس از پا

دکتر لیلا ار. ماگاوی، روان‌پزشک کودک و بزرگسال، اظهار داشته است که افراد کودکان و بزرگسالان ممکن است با ترس غیرمنطقی از پا مواجه شوند. این افراد ممکن است با دیدن، لمس کردن یا نزدیک شدن به هر پا، ناراحتی قابل توجه یا حتی حملات پانیک تجربه کنند. دکتر ماگاوی همچنین در کالیفرنیا به عنوان مدیر منطقه‌ای پزشکی روان‌پزشکی جامعه فعالیت دارد.

8. Somniphobia: ترس از خواب

احتمالاً شنیده‌اید که افراد به علت بی‌خوابی ناراحت می‌شوند، اما فوبیای خواب به معنای یک اضطراب چندان ساده‌ای نیست و می‌تواند اثراتی بسیار شدیدتری داشته باشد. افراد ممکن است هنگام خواب دچار حملات پانیک شوند یا تا حدی خستگی را تجربه کنند. اصلی‌ترین محرک خواب‌هراسی و چیزی که به طور معمول با آن همراه است، تشخیص اختلال‌های خوابی مانند وحشت شبانه، فلج خواب یا راه رفتن در خواب است. این اختلال می‌تواند بر کیفیت زندگی فرد تأثیر بگذارد و نیازمند توجه و مراقبت‌های حرفه‌ای است.

9. Lutraphobia: ترس از سمورها

اکثر افرادی که از سمور می‌ترسند، یا تجربه حمله از سمور به شخصی را داشته‌اند، یا شاهد حمله سمور به شخص دیگری بوده‌اند یا این اتفاق را به وضوح دیده‌اند.

10. کایروفوبیا: ترس از دست

این فوبیای نادر می‌تواند به‌عنوان ترس از دست‌های خود یا دیگران ظاهر شود، اما عموماً در اثر یک تجربه آسیب‌زا مانند آسیب دست یا شروع آرتریت ایجاد می‌شود.

11. گلوبوفوبیا: ترس از بادکنک

گاهی اوقات این ترس به شدت به خود بادکنک‌ها مرتبط می‌شود، اما بعضی افراد ترس از ترکیدن بادکنک‌ها را تجربه می‌کنند. به‌طور جالب، اپرا وینفری همچنان این فوبیا را دارد.

12. جنوفوبیا: ترس از زانو

افرادی که مبتلا به جنوفوبیا هستند، از زانوها می‌ترسند، بدون تفاوت آنکه زانوهای خودشان باشد یا زانو زدن شخص دیگری را ببینند. این ترس معمولاً از یک تجربه آسیب‌دهنده یا زخم‌بازی در زانو ناشی می‌شود.

13. Hippopotomonstrosesquippedaliophobia: ترس از کلمات طولانی

متأسفانه، برای افرادی که از کلمات طولانی می‌ترسند، نام این فوبیا واقعاً کمکی نمی‌کند. این ترس اغلب زمانی ایجاد می‌شود که کلمات طولانی خوانده یا تلفظ می‌شوند و معمولاً در کودکان در سن مدرسه رخ می‌دهد. این اختلال می‌تواند بر سرعت و روانی خواندن و نوشتن تأثیر بگذارد و نیازمند توجه و مداخله‌های حرفه‌ای است.

14. Ablutophobia: ترس از شستشو، حمام کردن یا تمیز کردن

عدم تمایل به حمام کردن ممکن است به دلیل تجربه‌ای تصادفی باشد که در آن آب وجود داشته یا کودکی مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند و این تجربه با حمام کردن و آب مرتبط بوده است.

15. Pupaphobia: ترس از عروسک‌ها

برخی از بچه‌ها عاشق اجرای نمایش‌های عروسکی هستند، اما برخی دیگر کاملاً نمی‌خواهند هیچ کاری با آنها انجام دهند. این وضعیت به بزرگسالی نیز ادامه دارد. این فوبیا، بدون تفاوت آنکه یک عروسک دستی باشد، یا آدمک بطن‌باز، یا حتی شخصیت نمایشی بچه‌ها، می‌تواند زندگی را تحت تأثیر قرار دهد. این اختلال می‌تواند بر روی روابط اجتماعی و فعالیت‌های روزانه تأثیر بگذارد و نیازمند توجه و مراقبت‌های حرفه‌ای است.

16. توروفوبیا: ترس از پنیر

فرقی نمی‌کند طعم و منظر پنیر باشد، برخی از مردم نمی‌توانند با آن کنار بیایند.

17. افبی فوبیا: ترس از جوانی

افراد مبتلا به افبیوفوبیا (همچنین به عنوان ترس از نوجوانان شناخته می‌شود) احساس ناخوشایندی از نزدیک شدن به نوجوانان دارند و رسانه‌ها واقعاً کمکی به کاهش این ترس نکرده‌اند. یک مقاله در سال 2002 که در لس‌آنجلس تایمز منتشر شد، به نام “هراس رسانه‌ای تمام‌عیار” اطراف نوجوانان و تأثیر آن بر افبیوفوبیا را پوشش داد.

18. نوموفوبیا: ترس از بدون تلفن بودن

افراد مبتلا به نوموفوبیا یا ترس از بدون تلفن همراه بودن، احساس اضطراب یا حملات وحشت می‌کنند و در طول روز وسواس دارند که تلفن همراه‌های خود را چک کنند. این فوبیا توسط مؤسسه ملی سوء مصرف مواد مخدر برای نوجوانان هم به عنوان اعتیاد به تلفن همراه شناخته می‌شود.

19. آراکی بوتیروفوبیا: ترس از چسبیدن کره بادام زمینی به سقف دهان

افرادی که آراکی بوتیروفوبیا دارند، ترس از خامه آراکی (آراکی بادام زمینی) را تجربه نمی‌کنند، بلکه به طور خاص از گیر کردن آن به سقف دهانشان می‌ترسند.

20. Alektorophobia: ترس از جوجه ها

ترس یک نفر از جوجه‌ها ناشی از حادثه آسیب‌زا یا حتی رویای حمله مرغ، ترس از این پرنده، یک فوبیای سرگرم‌کننده نیست.

21. پنترافوبیا: ترس از مادرشوهر

خوب، درست است که بسیاری از افراد از مادرشوهر خود کمی ترس دارند. اما این فوبیا به سطح بعدی از اضطراب می‌رود. معمولاً پس از تجربه‌ای از رویداد آسیب‌زا ظاهر می‌شود.

22. Omphalophobia: ترس از شکم

افراد مبتلا به امفالوفوبیا حتی روی بدن خود نمی خواهند ناف را ببینند و لمس کنند. برخی از مبتلایان حتی فکر می کنند که درون آنها ممکن است از ناف آنها بیرون بریزد.

23. Linonophobia: ترس از ریسمان

متأسفانه، در بسیاری از موارد، این ترس ناشی از یک تجربه آسیب‌زا با ریسمان در گذشته است؛ مانند بسته شدن به عنوان بخشی از یک مجازات یا تجربه‌هایی مانند آدم‌ربایی؛ یا ناشی از تماشای یک برنامه تلویزیونی یا فیلم مشابه.

24. Deipnophobia: ترس از غذا خوردن

افرادی که از رفتن به مهمانی‌های شام وحشت دارند و مجبور هستند با چند نفر صحبت کنند، احتمالاً یک یا دو چیز در مورد دیپنوفوبیا می‌دانند. مانند بسیاری از فوبیاها، این ترس نیز معمولاً توسط یک تجربه آسیب‌زا در گذشته ایجاد می‌شود، مانند یک ملاقات کور وحشتناک.

25. پوگونوفوبیا: ترس از ریش

این ترس معمولاً از یک حادثه ترسناک مربوط به یک مرد ریش‌دار یا این تصور که مردان ریش‌دار افراد ناصادقی هستند، ناشی می‌شود.

26. کلوفوبیا: ترس از روزنامه

روزنامه ها همه چیز را از اخبار گرفته تا جدول کلمات متقاطع در اختیار ما قرار می دهند، اما برخی از افراد حتی نمی توانند به آن نزدیک شوند.
ترس از تصمیم گیری: دسیدوفوبیا

27. Decidophobia: ترس از تصمیم گیری

همینجا نیست – این فوبیا جدی‌تر از انتخاب چه چیزی را در نتفلیکس تماشا کنید است. دسیدوفوبیا باعث می‌شود تصمیم گیری در مورد هر چیزی برای مبتلایان غیرممکن باشد؛ از انتخاب غذا تا تصمیم‌گیری در مورد ازدواج. افراد مبتلا به این فوبیا به اندازه کافی اعتماد به تصمیم‌گیری خود ندارند و ممکن است به دیگران – یا چیزهای بیرونی مانند طالع‌بینی – تکیه کنند تا به آنها در تصمیم‌گیری کمک کند.

28. Bogyphobia: ترس از Bogeyman

گاهی ترس از مرد افسانه‌ای تا بزرگسالی ادامه می‌یابد. اما بیایید راست باشیم – چه کسی هنوز هوس نمی‌کند هر از گاهی زیر تخت خود را چک کند؟ جای تعجب نیست که این فوبیا احتمالاً نتیجه تماشای بیش از حد یک فیلم ترسناک است یا اینکه والدین به فرزندان خود می‌گویند که هیولا می‌خواهد بیاید و آنها را بیاورد.

29. Pediophobia: ترس از عروسک

در یکی از نمایش‌های وحشتناک، چانینگ تیتوم در نقشی با یکی از ترسناک‌ترین عروسک‌ها که تاکنون دیده‌ایم، با آن روبرو شد. وی در این نقش، ترسش از عروسک‌ها را اعتراف کرد و گفت: “من از عروسک‌های چینی می‌ترسم. فقط فکر می‌کنم آنها واقعاً فوق‌العاده عجیب و غریب هستند.

و در پایان

بیشتر مردم در زندگی از چه چیزی می‌ترسند؟ تاریکی، ارتفاع، یا شاید تنهایی؟ اگر با فوبیاهای عجیب و غریبی که در دنیا وجود دارند آشنا باشید، حتماً شگفت‌زده خواهید شد!

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *