مجله سیمدخت
0

آداب معاشرت غذا خوردن: نکات ساده‌ای که هر کسی باید بداند

آداب معاشرت غذا خوردن: نکات ساده‌ای که هر کسی باید بداند
بازدید 15

در این روزها، بسیاری از افراد به رعایت آداب اجتماعی به عنوان چیزی غیرضروری و زمان‌گیر نگاه می‌کنند. اما واقعیت این است که هدف اصلی از رعایت آداب اجتماعی، فراتر از پیروی بی‌مغزانه از صدها قاعده و رسم و رسوم کوچک مختلف است؛ بلکه این هدف اساسی‌ترین هدف آن است که به دیگران، بدون توجه به هویت یا جایگاه آنان، احترام گذاشته شود. همچنین، هدف از رعایت ادب نیز این است که بتوانیم به گونه‌ای ارتباط برقرار کنیم و برخوردهای خود را به نحوی انجام دهیم که دیگران را زحمتی نرسانیم.

آداب معاشرت مربوط به مهمانی ها و ضیافت های رسمی

آداب معاشرت غذا خوردن: نکات ساده‌ای که هر کسی باید بداند

۱- اگر محل نشستن مهمانان مشخص نباشد، آن‌ها باید تا زمانی که میزبان مراسم جایگاهشان را اعلام کند، صبر کنند. به‌طور سنتی، میزبان در سر میز قرار می‌گیرد و صندلی‌های دو طرف او به مهمانانی اختصاص دارد که بیشترین احترام را در جمع دارند، در حالی که جوانان و کودکان در سر دیگر میز قرار می‌گیرند.

۲- در ابتدا، خانم‌ها در پشت میز نشینده و مردان باید تا زمانی که خانم‌ها نشسته باشند، ایستاده منتظر بمانند. همچنین، مردان باید به خانم‌ها در نشستن کمک کرده و صندلی خانم‌ها را برای آن‌ها بیرون آورند تا بتوانند نشسته و جلوه کنند.

۳- افرادی که تأخیر دارند، نباید دیگران را بیشتر از ۲۰ دقیقه منتظر خود بگذارند. اگر دیر رسیدید، عذرخواهی کنید و به محاوره بپردازید. تا زمانی که از شما سؤال نشده، توضیحی درباره علت تأخیرتان ندهید.

۴- اگر نوشیدنی یا غذای خاصی به دلیل رژیم غذایی یا مشکلات پزشکی مصرف نمی‌کنید، لازم نیست در مورد آن با دیگران صحبت کنید. به سادگی از خوردن آن پرهیز کنید.

۵- خلاف گمان متداول، جای خلال دندان در دستشویی استفاده می‌شود و نه روی میز غذا. استفاده از خلال دندان، ریختن قطره چشم، ترتیب دادن به موها، آرایش صورت و سایر نواحی از بدن باید تنها در دستشویی اتفاق بیافتد.

نحوه ی استفاده از قاشق و چنگال

آداب معاشرت غذا خوردن: نکات ساده‌ای که هر کسی باید بداند

۶- قاشق و چنگالی که از آنها استفاده کرده‌اید را روی میز قرار ندهید. بهتر است آنها را تنها یک طرف ظرف خود قرار دهید.

۷- از تکه‌تکه کردن یکباره کل غذا خودداری کنید. این عمل باعث می‌شود که غذا سریع‌تر سرد شود و طعم آن را از دست بدهد. بهتر است هر بار فقط یک تکه از غذا را ببرید و فوراً آن را مصرف کنید.

۸- چنگال را به گونه‌ای در دست بگیرید که دندانه‌های آن به سمت پایین باشند تا بتوانید با آن تکه‌های غذا را بلند کنید (از چنگال به شکل قاشق استفاده نکنید، مگر زمانی که غذا نرم باشد، مانند پوره سیب‌زمینی). همچنین، کارد و چنگال را به گونه‌ای در دست بگیرید که انگشت اشاره بر روی دسته و سایر انگشتان دور دسته قرار گیرند.

آداب معاشرت مربوط به قرارهای عاشقانه

۹- بر طبق آداب اجتماعی، در کافه و رستوران، خانم‌ها ابتدا باید سفارش خود را انتخاب کنند.

۱۰- خانم‌ها باید از انتخاب ارزان‌ترین غذا خودداری کنند، زیرا ممکن است به نظر برخی افراد بازخورد مناسبی نداشته باشد. همچنین، انتخاب گران‌ترین غذا نیز توصیه نمی‌شود، زیرا این اقدام ممکن است ذهنیت ناخوشایندی در مورد خانم‌ها ایجاد کند.

آداب معاشرت مربوط به دادن انعام

۱۱- رسم اهدای هدیه در هر کشور به شدت متفاوت است. به عنوان مثال، در حالی که اهدای هدیه در آمریکا به عنوان یک عمل ضروری تلقی می‌شود، در بعضی از کشورهای آسیایی این کار به عنوان توهین در نظر گرفته می‌شود.

۱۲- اهدای هدیه یک امر اختیاری است. شما باید تنها در صورت راضی بودن واقعی از خدمات، اهدای هدیه نمایید. در برخی از رستوران‌ها، اهدای هدیه به صورت اختیاری ممکن است در صورتحساب لحاظ شود که باید این موضوع روشنا شود.

۱۳- اهدای هدیه باید پس از ارائه خدمات انجام شود. پس از پرداخت صورتحساب و دریافت باقی‌مانده پول، می‌توانید هدیه دهید. بهتر است نگویید “بقیه پول برای شما باقی مانده است”، زیرا این اظهارنظر ممکن است مغرورانه به نظر برسد.

۱۴- هدیه حتماً به صورت پولی نباید باشد. به جای آن، می‌تواند شامل یک لبخند صمیمی و بیان صادقانه از قدردانی شما نسبت به خدمات پیشخدمت باشد.

۱۵- برای اهدای هدیه از یک مشت پول خرد استفاده نکنید، زیرا این کار ممکن است توهین‌آمیز باشد.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *