مجله سیمدخت
0

تور مجازی شگفت‌انگیز سفر به مونمواسیا

تور مجازی شگفت‌انگیز سفر به مونمواسیا
بازدید 28

مونمواسیا، جزیره‌ای سنگی در جنوب کشور یونان است که حمل‌ونقل تاریخ و تمدن باستانی را به‌ دوش می‌کشد.

در جنوب یونان، شبه‌جزیره پلوپونز واقع شده است که توسط دریای اژه و دریای یونان احاطه شده است. این منطقه با سواحل باشکوه خود، گردشگران را جذب می‌کند. پلوپونز به عنوان مهد تمدن یونان شناخته می‌شود و به‌طور غیرقابل جداشدنی با فرهنگ و تاریخ این کشور مرتبط است. این منطقه جایی است که بازی‌های المپیک به وجود آمده است و شهر معروف اسپارت نیز در این شبه‌جزیره واقع شده است. با همراهی کجارو، به تور مجازی مونمواسیا، یک جزیره صخره‌ای در پلوپونز، خواهیم رفت.

نام ناحیه پلوپونز از داستان “پلوپس”، قهرمان افسانه‌ای یونان، واژه “nisos” به معنای “جزیره” گرفته شده است. در افسانه‌های یونان، تانتالوس پدر پلوپس بود، که پسرش را قربانی کرد و از جسد او، شامی را برای خدایان فراهم کرد.

خدایان این واقعه را فهمیدند، پسر را به زندگی بازگرداندند و تانتالوس را برای این گناه مجازات کردند. او را به جزیره‌ای از باغ‌ها و مزارع پربرکت در میان آب‌های گوارا و زلال تبعید کردند؛ اما تانتالوس هرگز نتوانست گرسنگی و تشنگی خود را فرونشاند و هرچه از نعمت‌های آن جزیره بهره برد، تاثیری نداشت. از طرفی، پلوپس که کودکی سختی‌های زیادی را تجربه کرده بود،

بعد از این واقعه زندگی خوشبختی داشت. او با شاهزاده‌ای ازدواج کرد، فرزندانی شایسته به‌دنیا آورد و بر سرزمین‌های بسیار حکومت کرد. یکی از نواحی تحت حکومت پلوپس، همین شبه‌جزیره پلوپونز بود که بعدها در دوران بیزانس با نام “مورئا” شناخته می‌شد؛ اما در قرن نوزدهم، نام اسطوره‌ای این جزیره دوباره برگشت.

شبه‌جزیره پلوپونز، با مساحت ۲۱,۵۴۹ کیلومتر مربع، به وسیلهٔ تنگه “کورینس” و چندین پل، به سرزمین اصلی یونان وصل می‌شود. این ناحیه، دارای جغرافیایی کوهستانی است که به همراه سواحل زیبا، مناظری خیره‌کننده را به وجود آورده است. این مناظر، با وجود قلعه‌ها و تئاترهای باستانی، صومعه‌ها، شهرها و روستاهای آرام و دیدنی، کامل می‌شوند.تور مجازی شگفت‌انگیز سفر به مونمواسیا

مونمواسیا، یکی از نقاط بارز و منحصر به فرد پلوپونز، جزیره‌ای صخره‌ای را در خود جای داده است. این جزیره، شهری زیبا را در دل خود پنهان کرده که در نگاه اول، زیبایی و جذابیتش از چشم گردشگران پنهان می‌ماند. اتصال مونمواسیا به ساحل جنوب‌شرقی پلوپونز از طریق یک پل اتصال برقرار می‌کند. نام این جزیره صخره‌ای از واژه یونانی “moni embasia” گرفته شده که به معنای “یک ورودی” است.

اولین ساکنان مونمواسیا از منطقه “لوکانیا” در یونان به این جزیره کوچ کرده بودند. لوکانیا در دوره میانه ایوانی (۶ تا ۸ قرن میلادی) تحت اشغال “آوارهای قفقازی” قرار گرفته بود و ساکنان آن مجبور به فرار شده بودند. ساکنان اولیه جزیره در نقاط بلندتر به مستقر شدند و ویرانه‌های سکونتگاه باستانی آن‌ها این واقعیت را تأیید می‌کنند.

در دوره‌های بعد، یک شهر جدید در ناحیه پایین‌دست ساخته شد و مونمواسیای قدیمی به دلیل موقعیت منحصربه‌فرد و استراتژیک خود به عنوان یک قلعه مورد استفاده قرار گرفت. در آخرین روزهای امپراتوری بیزانس، مونمواسیا به عنوان یک شهر شناخته شده و یکی از مراکز تجاری مهم جهان محسوب می‌شد با جمعیتی حدود ۴۰,۰۰۰ نفر.

برای قرون دراز، مونمواسیا تحت سلطه‌ی اقوام مختلفی قرار گرفت، تا زمانی که به تدریج دچار افول شد. با این حال، در اواسط قرن بیستم، این شهر به عنوان یک مرکز گردشگری و جاذبه تاریخی دوباره زنده شد. با نگاهی به پنجره‌ای که در ابتدای این متن اشاره شده، شما نیز می‌توانید جزیره مونمواسیا را در جنوب یونان ببینید.

اگر این مطلب را پسندیدید در ۱۲ جزیره یونان که باید در لیست سفر هر گردشگری باشند نیز همراه ما باشید.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *