مجله سیمدخت
0

مقاومت باکتری به آنتی‌بیوتیک: یک چالش زیستی بزرگ، بیشتر از ایدز و مالاریا به انسان آسیب می‌رساند!

مقاومت باکتری به آنتی‌بیوتیک: یک چالش زیستی بزرگ، بیشتر از ایدز و مالاریا به انسان آسیب می‌رساند!
بازدید 54

در یک گزارش جدید، مجله لانست اعلام کرد که بر اساس نتایج یک پژوهش انجام گرفته در سال ۲۰۱۹، بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در سراسر جهان به دلیل عفونت‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک جان خود را از دست داده‌اند. این تعداد جان‌باختگان بیشتر از جمع کل قربانیان ایدز و مالاریا در همان سال است.

پژوهش نشان می‌دهد که علاوه بر مرگ مستقیم بیش از یک میلیون و ۲۷۰ هزار نفر به دلیل عفونت‌های باکتریایی مقاوم به آنتی‌بیوتیک در سراسر جهان جان خود را از دست داده‌اند. علاوه بر این، ۴ میلیون و نهصد پنجاه هزار مورد مرگ و میر غیرمستقیم نیز به دلیل این نوع بیماری‌ها در سال ۲۰۱۹ ثبت شده است.

پژوهش با همکاری انستیتو سنجش و ارزیابی سلامت دانشگاه واشنگتن اطلاعات از ۲۰۴ کشور جهان را جمع‌آوری و تحلیل کرده است، نشان از اهمیت این چالش زیستی در دنیا دارد.

نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که نیاز به توسعه سریع آنتی‌بیوتیک‌های جدید و همچنین اصلاح الگوی مصرف این دسته از داروها و روش‌های درمان وجود دارد. افزایش ناپایداری در مصرف زیاد آنتی‌بیوتیک‌ها باعث ایجاد جهش و مقاومت در باکتری‌ها می‌شود. این وضع باعث می‌شود که سیستم ایمنی بدن، با دریافت مقادیر بیش از حد از چرک‌خشک‌کن‌ها (آنتی‌بیوتیک‌ها)، نتواند در برابر گروهی از باکتری‌ها مقاومت ایجاد کند. به عبارت دیگر، زیاده‌روی در استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها می‌تواند آسیب جدی به قابلیت مبارزه طبیعی بدن در برابر عفونت‌ها و باکتری‌های مقاوم ایجاد کند.

بر اساس گزارش ارائه شده، عفونت‌های مقاوم به داروها در بخش پایینی دستگاه تنفسی، به ویژه التهاب ریه، در سال ۲۰۱۹ با ثبت ۴۰۰ هزار مورد مرگ، بیشترین تأثیر را بر افزایش شمار قربانیان این نوع عفونت‌ها داشته است. عفونت‌های خونی مقاوم به داروها باعث از دست رفتن جان حدود ۳۷۰ هزار نفر، و همچنین عفونت‌های بافت‌های ماهیچه‌ای داخلی مسئول مرگ ۲۱۰ هزار نفر شده‌اند.

پرفسور کریس موری از انستیتو سنجش و ارزیابی سلامت دانشگاه واشنگتن، یکی از نویسندگان این پژوهش، اظهار داشت: داده‌های جدید نشان می‌دهد که مقاومت در برابر ضدمیکروب‌ها در حال گسترش است. این تحقیق نشانگر وضعیت قابل توجهی از مقاومت است که ما باید به این موضوع اهتما خاص داشته باشیم و فوراً برای مقابله با این تهدیدات اقدام کنیم. پیش‌بینی‌های قبلی به مرگ ۱۰ میلیون نفر به دلیل عفونت‌های ناشی از باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک‌ها تا سال ۲۰۵۰ اشاره داشت، اما اکنون ما می‌دانیم که این تهدید نزدیکتر از هر زمان دیگری است. اگر می‌خواهیم در مقابله با عفونت‌ها بهتر عمل کنیم، باید از این داده‌ها برای هدف‌گذاری و توسعه نوآوری‌ها بهره‌مند شویم.

در سال گذشته، سازمان بهداشت و درمان اروپا از پزشکان خواسته بود که تنها در موارد ضروری و برای بیمارانی که واقعاً به این نوع درمان نیاز دارند، از آنتی‌بیوتیک‌ها استفاده کنند.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *