مجله سیمدخت
0

مزایای پیاده‌روی صبح‌گاهی از سیر تا پیاز

مزایای پیاده‌روی صبح‌گاهی از سیر تا پیاز
بازدید 136

روال صبحگاهی مدیران و افراد موفق همواره با زود بیدار شدن از خواب آغاز می‌شود و اکثر ما می توانیم حدس بزنیم که گام بعدی آنها چیست: بله درست حدس زدید، ورزش! بسیاری از افراد برای داشتن یک روال صبحگاهی سالم یا به باشگاه می‌روند یا در منزل ورزش می‌کنند یا حتی نیم ساعت از وقت صبح خود را برای پیاده‌روی اختصاص می‌دهند. بسیاری از آنان در گفتگوها و مصاحبه‌های مختلف به فواید پیاده‌روی صبحگاهی خود اشاره کرده‌اند.

سوال این است که پیاده‌روی بر تمرکز و کارایی مغز آنها چه تأثیری در طول روز دارد و چگونه به تأمین انرژی روزانه آنان کمک می‌کند. این افراد اغلب در پشت صفحه‌های کوچک و بزرگ وسایل ارتباط جمعی، تجربیات و نظرات خود را به اشتراک می‌گذارند، اما آیا این ادعاها واقعیت دارند؟

در این مقاله، قصد داریم به طور گسترده در مورد این موضوع صحبت کنیم و تمامی فواید پیاده‌روی، به‌ویژه پس از بیداری از خواب، را شرح دهیم. امیدواریم از مطالعه این متن لذت ببرید.

سوالات پر تکرار

پیاده‌روی پس از صبحانه یا پیش از آن کدام بهتر است؟

تحقیقات انجام‌شده نشان می‌دهد که اگر به‌صورت ناشتا یعنی قبل از خوردن صبحانه ورزش کنید، بدن چربی سوزی بیشتری خواهد داشت.

چه زمانی پیاده‌روی به چربی‌سوزی منجر می‌شود؟

این مهم نیست که شما عصرها یا صبح‌ها پیاده‌روی کنید؛ در هر دو حالت، بدن شما کالری سوزی خواهد داشت. با این حال، پیاده‌روی در صبح ممکن است تأثیرات چشمگیری در روش  زندگی شما داشته باشد و باعث افزایش انرژی شما در طول روز شود.

چگونه می توان پیاده روی را به یک عادت تبدیل کرد؟

بهترین راه این است که از زمان‌های کوتاه شروع کنید. برای مثال، با یک پیاده‌روی‌ای ۱۰ دقیقه‌ای شروع کنید و رفته‌رفته این زمان را افزایش دهید.

آیا پیاده‌روی صبحگاهی مفید است؟

تحقیقات نشان می‌دهد که یک ساعت پیاده‌روی ممکن است باعث افزایش طول عمر افراد برای مدت دو ساعت شود. به علاوه، پیاده‌روی دارای فواید زیادی است که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– احساس بهتر
– کاهش خطر بیماری‌های قلبی، سکته مغزی، دیابت و برخی انواع سرطان
– کاهش فشار خون
– آرامش ذهنی
– افزایش انرژی
– بهبود حافظه و کاهش خطر ابتلا به آلزایمر
– تقویت سلامت روانی و عاطفی
– جلوگیری از افزایش وزن

البته، اینها فقط یک بخش کوچک از مزایای پیاده‌روی صبحگاهی هستند؛ در ادامه به صورت جزئی‌تر در این زمینه بحث خواهیم کرد:مزایای پیاده‌روی صبح‌گاهی از سیر تا پیاز

انرژی تان افزایش می یابد

هنگامی که صبح را با یک پیاده‌روی آغاز می‌کنید، انرژی بیشتری در طول روز به دست خواهید آورد، به خصوص اگر این فعالیت را در فضای باز و برای مدت بیشتر از ۳۰ دقیقه انجام دهید. تحقیقات self-determination theory نشان می‌دهد که افرادی که حداقل ۲۰ دقیقه در فضای باز قدم می‌زنند، نسبت به دیگران، از نشاط و انرژی بیشتری برخوردار هستند.

زمانی که نیاز به افزایش انرژی صبحگاهی داشتید یا با حس شدید خستگی مواجه شدید، بهتر است لباس ورزشی خود را بپوشید و حتی برای چند دقیقه در فضای باز قدم بزنید. این کوتاه‌ترین پیاده‌روی نه تنها به آرامش ذهن شما کمک می‌کند، بلکه کمک می کند روزتان را با انرژی و سرزندگی شروع کنید.

اثرگذاری بر رفتار شما

مزایای فیزیولوژیکی پیاده‌روی بسیار مهم است و رفتار ساده ای نظیر یک پیاده‌روی صبحگاهی می‌تواند به همراه خود این اثرات را داشته باشد:

1. کمک به افزایش عزت نفس
2. کمک به بهبود خلق و خو
3. کمک در کاهش استرس
4. کمک در کاهش اضطراب
5. کمک در کاهش و رفع  خستگی
6. کمک در کاهش علائم افسردگی

برای دستیابی به این نتایج، مناسب است در هفته حداقل ۵ روز و به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه پیاده‌روی کنید.مزایای پیاده‌روی صبح‌گاهی از سیر تا پیاز

استمرار در انجام فعالیت بدنی

یکی از راهنمایی‌های فعالیت بدنی برای بزرگ‌سالان، انجام حداقل ۱۵۰ تا ۳۰۰ دقیقه ورزش در طول هفته است. یکی از مزایای پیاده‌روی صبحگاهی این است که به شما این امکان را می‌دهد که بدون نیاز به وقت زیاد و بدون از دست دادن زمان برای فعالیت های روزانه تان، مانند کار، مدرسه یا کلاس‌، به این فعالیت ها نیز بپردازید.

پیاده‌روی صبحگاهی، به ویژه در حدود ۵ روز در هفته و به مدت ۳۰ دقیقه، می تواند تمامی نیازهای بدن شما را برآورده کند. این عمل می‌تواند متابولیسم را افزایش داده و تأثیر مثبتی بر سلامت شما داشته باشد.

کاهش وزن با پیاده‌روی صبحگاهی

در زمان صبح، شرایط بدن برای چربی سوزی و کاهش وزن در شرایط بهینه قرار دارد، و فعالیت پیاده‌روی در این زمان می‌تواند شما را به این هدف نزدیکتر کند. یک پیاده‌روی ساده با سرعت متوسط به مدت ۳۰ دقیقه باعث سوزاندن تا سقف ۱۵۰ کالری می‌شود. این فعالیت، در کنار رژیم غذایی سالم، می‌تواند در کاهش وزن برای بلند مدت تاثیر گذار باشد.مزایای پیاده‌روی صبح‌گاهی از سیر تا پیاز

 

تأثیر بر شرایط سلامت

پیاده‌روی فواید فراوانی برای سلامتی بهمراه دارد، از تقویت سیستم ایمنی گرفته تا پیشگیری از بیماری‌های مختلف. تحقیقات انجام‌شده نشان می‌دهد که ۳۰ دقیقه پیاده‌روی در روز می‌تواند تا 19 درصد خطر بیماری های قلبی را کاهش دهد. اگر از دیابت رنج می برید، پیاده‌روی ممکن است در کاهش سطح قند خون تان نیز موثر باشد.

پیاده‌روی صبحگاهی حتی ممکن است بر افزایش طول عمر زندگی تاثیر گذار بوده و خطر ابتلا به انواع مختلف سرطان را کاهش دهد.

تقویت عضلات از طریق پیاده‌روی

اگر هدف شما تقویت عضلات بدن، به ویژه پاهایتان است، بهتر است با سرعت متوسط رو به تند پیاده‌روی کنید. علاوه بر این، برای افزایش سطح استقامت در پیاده‌روی خود، می‌توانید در سطح‌های شیب‌دار نیز قدم بزنید یا از پله‌های مختلف برای بالا و پایین رفتن استفاده کنید تا عضلات مختلف بدن در این فعالیت شامل شوند.مزایای پیاده‌روی صبح‌گاهی از سیر تا پیاز

وضوح ذهنی شما بهبود می یابد

یکی از مزایای پیاده‌روی در صبح این است که میزان وضوح ذهن و تمرکز شما در طول روز افزایش می‌یابد. تحقیقات اخیر نشان داده است که در میان افراد سالمند، افرادی که روز خود را با پیاده‌روی آغاز می‌کنند، عملکرد شناختی به میزان بیشتری نسبت به افراد کم‌تحرک هم سن خود دارند.

علاوه بر این، پیاده‌روی می‌تواند منجر به افزایش سطح خلاقیت افراد شود. تحقیقات نشان می‌دهد که پیاده‌روی به دلیل افزایش ایده پردازی قابلیت حل مسائل را نیز افزایش می‌دهد. اگر جلسه ایده‌پردازی برای کسب و کار یا محیط کاری شما در نظر گرفته‌شده باشد، توصیه می‌شود که صبح خود را با یک پیاده‌روی سریع شروع کنید تا با انرژی و ذهنی فعال در جلسه حاضر شوید.

خواب بهتری را تجربه خواهید کرد

یک مطالعه انجام‌شده در سال ۲۰۱۷، با مشارکت افرادی در بازه سنی ۵۵ تا ۶۵ سال، نشان داد که افرادی که صبح‌ها فعالیت‌های ورزشی انجام داده و به پیاده‌روی پرداخته‌اند، نسبت به افرادی که کم‌تحرک هستند یا ورزش‌های خود را در عصر انجام می‌دهند، خواب با کیفیت‌تری داشتند. البته این موضوع نیازمند تحقیقات بیشتری است.

خوردن صبحانه قبل از پیاده‌روی یا بعد از پیاده‌روی؟

این سوال احتمالاً در طول مطالعه این مقاله برای شما پیش آمده است. تحقیقات متعددی در خصوص تأثیر صبحانه نخوردن بر متابولیسم بدن و افزایش وزن انجام شده است، و نظرات درباره این موضوع متفاوت است.

بعضی دانشمندان اعتقاد دارند که ورزش در حالت ناشتا می‌تواند موجب تحریک چربی‌سوزی شده و به افزایش آن کمک کند. با این حال، شرایط فیزیکی فرد نیز باید در نظر گرفته شود. ممکن است صبح‌ها انرژی لازم برای پیاده‌روی را نداشته باشید، مگر این‌که یک صبحانه کم حجم و سریع مصرف کنید.

ولی بهرحال این موضوع تاید شده است که پس از انجام ورزش، حتماً باید یک وعده غذای سالم را بهمراه آب زیاد مصرف کنیم. این اقدام علاوه بر بهبود سلامتی شما از آسیب رساندن به بدن نیز جلوگیری می کند.مزایای پیاده‌روی صبح‌گاهی از سیر تا پیاز

نتیجه گیری

راه‌های فراوانی برای شروع یک روز با کیفیت وجود دارد، و یکی از راه‌های ساده و دسترسی آسان، پیاده‌روی کوتاه در فضای باز نزدیک به محل زندگی تان است. این فعالیت نه‌تنها به بهبود حال و هوای روزانه شما کمک خواهد کرد، بلکه انرژی بیشتری به شما بخشیده و در بهبود وضعیت سلامتی‌ تان تاثیر خواهد داشت.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *