مجله سیمدخت
0

ارتقای کیفیت عکس با هوش مصنوعی: 5 ابزار رایگان

ارتقای عکس با هوش مصنوعی: ۵ ابزار رایگان
بازدید 65

همه ما از ابزارهای هوش مصنوعی مانند Dall-E و میدجورنی برای ایجاد تصاویر جدید و خلاقانه لذت می‌بریم، اما آیا می‌توانیم از هوش مصنوعی برای بهبود کیفیت تصاویر قدیمی یا کم‌کیفیت خود استفاده کنیم؟ خوشبختانه، در این زمینه ابزارهای هوش مصنوعی جذابی توسعه یافته‌اند. در ادامه به ۵ ابزار رایگان که می‌توانید برای این منظور استفاده کنید، پرداخته خواهد شد.

ارتقای کیفیت عکس چگونه انجام می‌شود؟

هنگامی که با تصویری با کیفیت پایین مواجه می‌شویم، احتمالاً دلیل آن افزایش پایین رزولوشن است، به این معنی که تصویر از تعداد پیکسل‌های کمتری تشکیل شده است و در نتیجه، اطلاعات کمتری برای نمایش آن وجود دارد. افزایش رزولوشن یا “Upscaling” فرآیندی است که با بزرگ‌تر کردن اندازه تصویر، بهبود کیفیت آن را فراهم می‌کند.

روش‌های سنتی افزایش رزولوشن، با میانگین‌گیری از چهار پیکسل نزدیک، رنگ پیکسل جدید را در تصویر با رزولوشن بالاتر تعیین می‌کنند. برخی از این روش‌ها از فرمول‌های خاصی برای محاسبه میانگین وزنی ۱۶ پیکسل مجاور استفاده می‌کنند تا رنگ پیکسل‌های جدید را تولید کنند. با این حال، هوش مصنوعی می‌تواند با استفاده از تکنیک‌های بالارزولوشن، تصاویر را با کیفیت بهتری ارائه دهد.

ابزارهای هوش مصنوعی شامل مدل‌هایی هستند که بر اساس مجموعه‌ای از داده‌های آموزش دیده‌اند. این به هوش مصنوعی کمک می‌کند تا پیکسل‌های موجود را ارزیابی کند، الگوها را درک کند و پیش‌بینی کند که چگونه می‌تواند با اضافه کردن پیکسل‌های جدید، کیفیت تصویر را بهبود بخشد. مدل‌های هوش مصنوعی به طور چشمگیری به بهبود روش‌های افزایش رزولوشن کمک کرده‌اند و در ادامه، پنج ابزار رایگان را برای بهره‌برداری از این امکانات به شما معرفی خواهیم کرد.

نحوه‌ی بررسی این ابزارها

برای بهتر درک کارایی این ابزارها، یک آزمایش کوچک برای هر یک انجام داده‌ایم که در زیر به جزییات آنها می‌پردازیم:

 • آزمایش اول شامل یک تصویر با کیفیت پایین (۱۲۰ در ۱۲۰ پیکسل) است. در این حالت، هوش مصنوعی باید جزئیات موجود را بهبود دهد، نه برجسته کند. بنابراین، انتظار داریم نتایج با ظاهری مصنوعی حاصل شود. این آزمایش به شما امکان می‌دهد تا توانایی نرم‌افزار در افزودن جزئیاتی که به طور همگرا با تصویر هستند را ارزیابی کنید.
 • آزمایش دوم شامل بهبود یک تصویر با کیفیت پایین و پر از نویز است. رزولوشن این تصویر (۳۰۰ در ۳۰۰ پیکسل) نسبت به تصویر ورودی در آزمایش اول بهتر است، اما این آزمایش به شما این امکان را می‌دهد تا نحوه بهبود جزئیات توسط نرم‌افزار را ارزیابی کنید.
 • گاهی اوقات نیاز به بهبود ملایم تصویر داریم، نه به بهبود چشمگیر. بنابراین، آزمایش دوم نیز در نظر گرفته شده است.
 • در هر دو آزمایش، عکس‌های شخصی استفاده شده‌اند؛ این کار ابزار را مجبور می‌کند تا جزئیاتی را اضافه کند که به طور خاص با چهره فرد موردنظر مطابقت داشته باشد، بدون اینکه باعث شود او غیرقابل شناسایی به نظر برسد.

حال با در نظر گرفتن این موضوع، به بررسی این ابزارها می‌پردازیم.

AnyRec: بهترین ابزار رایگان برای بالا بردن کیفیت عکس

بسیاری از ابزارهای آنلاین افزایش رزولوشن تصویر تا حداکثر ۴ برابر را در نسخه رایگان خود ارائه می‌دهند، اما با AnyRec، شما می‌توانید رزولوشن تصاویر را به صورت رایگان تا ۸ برابر افزایش دهید. در آزمایش‌های ما، دو تصویر با کیفیت پایین را به رزولوشن ۸ برابری بزرگ کرده‌ایم.

در آزمایش اول، تصویری با کیفیت پایین را از مجموعه تصاویر مورد نظر، به اندازه ۸ برابر بزرگ کردیم. با توجه به کمبود جزئیات در تصویر اولیه، این ابزار از هوش مصنوعی برای جبران و اضافه کردن جزئیات بیشتر استفاده می‌کند. بنابراین، نتایج ممکن است کمی مصنوعی به نظر برسد. با این حال، این نتیجه به عنوان واقع‌گرایانه‌ترین در مقایسه با دیگر ابزارهای موجود در این فهرست محسوب می‌شود.

ارتقای کیفیت عکس با هوش مصنوعی: 5 ابزار رایگان

عملکرد این ابزار در آزمایش دوم نیز بسیار برجسته است. تفاوت چشمگیری در کیفیت تصویر وجود دارد. در مقایسه با سایر ابزارهای موجود در این لیست که تصاویری با وضوح بسیار بالا ارائه دادند، AnyRec به خوبی در حفظ تعادل عمل می‌کند.

 ارتقای عکس با هوش مصنوعی: ۵ ابزار رایگان

بطور کلی، این بهترین ابزار آنلاین رایگان برای افزایش کیفیت عکس است که پیدا کرده‌ایم. خوشبختانه، نسخه رایگان این ابزار دارای محدودیت‌های کمی است و به طور کامل رایگان به شمار می‌آید.

 • قیمت: رایگان

Iloveimg: رتبه‌ی دوم در بهترین ابزارها

iLoveIMG یک ابزار ساده است که امکان افزایش کیفیت (رزولوشن) تصاویر را تا دو یا چهار برابر فراهم می‌کند. برای استفاده از این ابزار، کافی است تصاویر خود را آپلود کرده و میزان افزایش کیفیت را انتخاب کنید. این برنامه به شما اجازه می‌دهد تا سه تصویر را به صورت همزمان آپلود کرده و میزان افزایش کیفیت را برای هر تصویر به صورت جداگانه تنظیم کنید.

در آزمایش اول، عملکرد iLoveIMG قابل قبول بود. همانطور که انتظار می‌رود، دخالت هوش مصنوعی در نتیجه مشهود بود، اما کیفیت تصویر به حدی کاهش نیافت که غیرقابل استفاده باشد، به خصوص اگر از فاصله دور به تصویر نگاه کنید، اعوجاج‌ها قابل مشاهده نخواهند بود.

 ارتقای عکس با هوش مصنوعی: ۵ ابزار رایگان

در آزمایش دوم نیز، iLoveIMG عملکرد فوق‌العاده‌ای داشت. نتایج به دست آمده از این ابزار در افزایش کیفیت تصویر تا چهار برابر، بهتر از هر ابزار دیگری بود که ما استفاده کرده‌ایم. همانطور که مشاهده می‌شود، جزئیات و کیفیت تصویر به طور چشم‌گیری بهبود یافته است.

 ارتقای عکس با هوش مصنوعی: ۵ ابزار رایگان

استفاده از iLoveIMG رایگان است، اما برای استفاده باید ثبت‌نام کنید. با این حال، تعداد تصاویری که می‌توانید بزرگنمایی کنید محدود است. برای دسترسی به قابلیت بزرگنمایی نامحدود تصاویر و حذف تبلیغات، می‌توانید نسخه پولی این ابزار را تهیه کنید. نسخه پرمیوم همچنین حداکثر رزولوشنی که می‌توانید تصویر را با آن بزرگنمایی کنید را افزایش می‌دهد.

 • قیمت: رایگان / نسخه پولی: ۴ دلار به بالا در ماه

Img.Upscaler: بزرگ‌ کردن رایگان ۲۰ عکس در ماه

Img.Upscaler یکی از ابزارهای هوش مصنوعی برای افزایش کیفیت عکس‌هاست که به شما این امکان را می‌دهد که رزولوشن تصاویر خود را تا ۴ برابر افزایش دهید. رابط کاربری این ابزار ساده است و می‌توانید تصاویر خود را با فرمت JPG یا PNG آپلود کنید. در ادامه، عملکرد این ابزار در دو آزمایش مختلف که در هر کدام تصاویر را تا ۴ برابر رزولوشن اصلی افزایش دادیم، را مشاهده می‌کنید.

در آزمایش اول، نتایج به دست آمده قابل قبول بودند. جزئیات تصویر با کمی اعوجاج بازسازی شدند، اما همچنان قابل قبول بودند. البته، با توجه به فاصله دوری که از تصویر داشتیم یا استفاده از آن به عنوان تصویر کوچک، کیفیت تصویر مناسب به نظر می‌رسید.

 ارتقای عکس با هوش مصنوعی: ۵ ابزار رایگان

در آزمایش دوم، تصویر بسیار شارپ بود و ما از نتیجه کلی راضی بودیم. با این حال، با دقت بیشتر به تصویر نگاه کردیم و روی جزئیات مانند چشم‌ها یا عینک موجود در آن زوم کردیم، متوجه برخی جزئیات مصنوعی شدیم که در ابزارهای دیگر مشاهده نشده بود. با این وجود، Img.Upscaler به طور قابل توجهی کیفیت تصویر اولیه را بهبود داد.

 ارتقای عکس با هوش مصنوعی: ۵ ابزار رایگان

با ثبت‌نام در Img.Upscaler، ماهانه ۲۰ اعتبار رایگان دریافت می‌کنید. این بدان معناست که می‌توانید به صورت رایگان تا ۲۰ تصویر را در هر ماه با این ابزار ارتقا دهید. برای افزایش تعداد اعتبار ماهانه و همچنین رزولوشن نهایی تصاویر خروجی، می‌توانید از پلن‌های پریمیوم این سرویس استفاده کنید تا برای بالا بردن کیفیت عکس محدودیت خاصی نداشته باشید.

قیمت: رایگان / نسخه پولی: ۱۹ دلار به بالا در سال

Upscale.Media: افزایش رزولوشن ۴ برابری عکس به طور رایگان

Upscale.Media یک گزینه مناسب برای بالا بردن کیفیت عکس است که به شما امکان می‌دهد تصاویر را تا چهار برابر رزولوشن اصلی آن‌ها بزرگ دهید. این ابزار می‌تواند مفید باشد در صورتی که به سه ابزار برتر ذکر شده در این لیست دسترسی ندارید. ما دو تصویر آزمایشی را با Upscale.Media تا ۴ برابر رزولوشن اولیه‌شان افزایش دادیم. همچنین از گزینه “بهبود کیفیت” (Enhance Quality) که در دسترس قرار داشت، استفاده کردیم. اما آیا این گزینه تفاوتی ایجاد می‌کند؟ بیایید باهم بررسی کنیم.

پاسخ کوتاه این است که خیر، تفاوتی ایجاد نمی‌کند. در تست اول، نتایج متوسط بودند. بیشتر جزئیات تصویر به خوبی بازتولید نشده‌اند و تصویر کاملا غیرطبیعی به نظر می‌رسد. با این حال، ما نمی‌خواهیم تنها بر اساس یک تصویر نمونه در مورد این ابزار قضاوت کنیم؛ چرا که ممکن است روی تصویری با جزئیات کمتر یا تصویری که جزئیات آن به راحتی توسط هوش مصنوعی قابل بازسازی باشد، عملکرد بهتری داشته باشد.

 ارتقای عکس با هوش مصنوعی: ۵ ابزار رایگان

در آزمایش دوم، Upscale.Media عملکرد نسبتاً خوبی از خود نشان می‌دهد. اما اگر تصویر را بزرگنمایی کنید، متوجه می‌شوید که برخی از عناصر انگار نقاشی شده‌اند. با این حال، این ابزار همچنان قابل استفاده است و ما از عملکرد آن ناراضی نیستیم.

 ارتقای عکس با هوش مصنوعی: ۵ ابزار رایگان

با استفاده از Upscale.media، می‌توانید سه تصویر را به صورت رایگان ارتقا دهید. اما برای استفاده بیشتر، شما می‌توانید اعتبارات اضافی را خریداری کنید که به شما امکان ارتقا و دانلود تصاویر، و همچنین افزایش رزولوشن خروجی را فراهم می‌کند.

 • قیمت: رایگان / اعتبار اضافی: ۹ دلار برای ۱۰ اعتبار

Pixelcut.ai: بالا بردن کیفیت عکس تا رزولوشن دو برابری

از جمله ابزارهای مناسب برای بهبود کیفیت عکس، Pixelcut.ai را نیز می‌توان نام برد. این نرم‌افزار به صورت رایگان تنها امکان افزایش حداکثر دو برابری رزولوشن تصاویر را فراهم می‌کند. با این حال، در صورتی که به دسترسی به ابزارهای دیگری ندارید، همچنان می‌تواند یک گزینه مناسب باشد.

در آزمایش اول، عملکرد این ابزار به طرز چشمگیری خوب است. اگرچه تصویر تا حدی مصنوعی به نظر می‌رسد، اما عملکرد آن نسبت به ابزارهای قبلی بهتر بوده و در حد سایر ابزارهای برتر لیست قرار می‌گیرد. خروجی تصویر حاوی جزئیات مصنوعی زیادی نیست و چهره همچنان قابل تشخیص است. بنابراین، این نرم‌افزار می‌تواند برای تصاویر با جزئیات قابل بازتولید، عملکرد بهتری داشته باشد.

 ارتقای عکس با هوش مصنوعی: ۵ ابزار رایگان

همانطور که انتظار می‌رفت، این ابزار در آزمایش دوم نیز عملکرد خوبی دارد. تصاویر خروجی از وضوح مناسبی برخوردار هستند و بافت آنها هنگام زوم کردن مصنوعی به نظر نمی‌رسد.

 ارتقای عکس با هوش مصنوعی: ۵ ابزار رایگان

Pixelcut.ai به شما امکان ارتقا رزولوشن تعداد محدودی از تصاویر را به صورت رایگان می‌دهد. با خرید نسخه پولی این نرم‌افزار، می‌توانید محدودیت تعداد تصاویر را برداشته و رزولوشن آنها را تا چهار برابر افزایش دهید.

 • قیمت: رایگان / نسخه پولی: ۹.۹۹ دلار به بالا در ماه

سخن پایانی

در این مقاله، به ۴ ابزار هوش مصنوعی برای بهبود کیفیت عکس پرداختیم که قابلیت‌های متنوعی را ارائه می‌دهند. همانطور که توضیح دادیم، یکی از این ابزارها به طور کاملا رایگان قابل دسترسی است. اما مابقی ابزارها، علیرغم ارائه بخشی از ویژگی‌هایشان به صورت رایگان، برای بهره‌گیری از امکانات بیشتر، از نسخه پولی خود استفاده می‌کنند.

منبعGuiding Tech

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *