مجله سیمدخت
0

مستندهای برتر جهان؛ 9 مستند جنایی واقعی

مستندهای برتر جهان؛ 9 مستند جنایی واقعی
بازدید 1537

چه کسی عاشق تماشای بدون‌وقفهٔ یک مستند جنایی حل‌نشدهٔ نیست؛ به خصوص اگر واقعی باشد؟ در این مطلب به معرفی 9 مستند جنایی واقعی می‌پردازیم.

اصلاً مشخص نیست که چرا ما اینقدر نسبت به مستندهای جنایی واقعی جذب می‌شویم. شاید به این دلیل است که ما هیجانِ تلاش برای حل یک جنایت حل‌نشده را دوست داریم. شاید ما مجذوب طیف غیر‌عادی و شیطانی جامعه هستیم. یا شاید تماشای یک روانپزشک خونسرد و بدون‌ وجدان باعث می‌شود کمی احساس بهتری نسبت به خود داشته باشیم.

صرف نظر از اینکه چرا از تماشای قتل‌عام‌های خانوادگی در ساعت 2 بامداد لذت می‌برید؛ همهٔ ما قبول داریم که یک معما، در زندگی واقعی 10‌برابر جذاب‌تر می‌شود.

مستندهای برتر جهان؛ 9 مستند جنایی واقعی

البته، بهترین بخش تمام این مستندهای جنایی واقعی این است که می‌توانید خیلی راحت، روی کاناپهٔ خود، پرونده را حل کنید. به عنوان ژانری که دائماً موارد بیشتری را به فهرست خود اضافه می‌کند، این پرونده‌ها را از فیلتر گذرانده‌ایم تا بهترین‌ها را برای شما به ارمغان بیاوریم. مثل این است که هر هفته یک قاتل زنجیره‌ای دیگر وجود دارد!

برای شما کارآگاه‌های اینترنتی و علاقه‌مندان به حل پرونده‌های مختومه نشده، در اینجا 9 مورد از بهترین و عجیب‌ترین مستند‌های جنایی واقعی وجود دارد.

1. قتل آمریکایی: خانوادهٔ همسایه (American Murder: The Family Next Door)

مستندهای برتر جهان؛ 9 مستند جنایی واقعی قتل آمریکایی: خانوادهٔ همسایه (American Murder: The Family Next Door)

بهتر است این مستند را با دوست‌پسر یا شوهر خود نبینید، زیرا ممکن است بعد از این برنامه، شریک خود را دیگر به همان شکل نبینید. حتی بی‌عیب‌و‌نقص‌ترین خانواده‌هایی که در صفحات اجتماعی می‌بینید نیز حتماً مشکلات خود را دارند. آنچه که به عنوان یک رابطهٔ خارج از ازدواج شروع می‌شود؛ در این داستان قتل ناراحت‌کننده، به سرعت همه چیز را تلخ و تاریک می‌کند. کریس واتس (Chris Watts) که در ابتدا به عنوان یک شوهر غمگین در جستجوی خانوادهٔ گمشده خود دیده می‌شد، احتمالاً به یکی از منفورترین مردان آمریکا تبدیل شد. او اعتراف کرد که همسر باردارش، شانان (Shannan) و دو دختر کوچک خود، بلا (Bella) و سلست (Celeste) را به قتل رسانده است.

عادی بودن وضعیت، چیزی است که این مورد را بسیار جالب می‌کند. روزی که کریس خانواده‌اش را می‌کشد، این زوج در مورد سبزیجاتی که برای شام می‌خواستند، برای هم پیامک ارسال کردند!

2. ربوده‌شده در ملأ‌ عام (Abducted In Plain Sight)

مستندهای برتر جهان؛ 9 مستند جنایی واقعی - ربوده‌شده در ملأ‌ عام (Abducted In Plain Sight)

نمی‌دانم کدام یک عجیب‌و‌غریب‌تر است، همسایه‌ای که یان بروبرگ (Jan Broberg) را ربوده است یا خانواده‌ای که دو بار اجازه ربوده شدن او را داده‌اند. وقتی یان فقط 12 سال داشت، توسط همسایه‌اش، رابرت برشتولد (Robert Berchtold)، که چندین دهه از او بزرگتر بود، ربوده شد. با این حال، او را برگرداند، در حالی که خانواده یان را با رشته‌ای از اعتماد، نیرنگ و همدستی فریب داد. رابرت خانواده را متقاعد کرد که تمام اتهامات آدم‌ربایی را کنار بگذارند، او به گذراندن وقت با دخترشان در خانه خودشان ادامه داد و دو سال بعد دوباره او را ربود.

3. بازیگریابی جانبنت (Casting JonBenét)

مستندهای برتر جهان؛ 9 مستند جنایی واقعی - بازیگریابی جانبنت (Casting JonBenét)

نام جان بنت رمزی، با تئوری‌های زیادی گره خورده است. شما در این اقتباس سینمایی جالب از این رویداد دلخراش، بسیار سرگرم خواهید شد. اگر بی‌اطلاع از آنچه در جهان بیرون رخ می‌دهد هستید و در مورد این پرونده چیزی نشنیدید، ماجرا از این قرار است که وقتی یک ملکه زیبایی 6‌ساله در خانه خودش به قتل رسید، همه به سرعت انگشت اتهام را به سوی والدین گرفتند. با این حال، پلیس به سرعت این اتهام مظنون بودن آنها را از بین برد و ادعا کرد که شواهدی برای اثبات خلاف آن پیدا کرده است.

در این مستند، کارگردان کیتی گرین (Kitty Green) در منطقه بولدر (Boulder) از مردم دعوت کرد تا برای هر نقشی در پرونده رمزی تست بازیگری بدهند. نتیجه آن شد که گروهی از افراد نقش اعضای مختلف خانواده را بازی می‌کنند و همه به طور همزمان نسخه‌هایی از آنچه می‌توانست اتفاق بیفتد را اجرا می‌کنند.

4. تعقیب‌کنندهٔ شب: شکار برای یک قاتل سریالی (Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer)

تعقیب‌کنندهٔ شب: شکار برای یک قاتل سریالی (Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer)

در حالی که یک مستند جنایی واقعی معمولی، یک جنایت دارد، این مستند همه‌ی موارد از‍‌جمله قتل، تجاوز، آدم‌ربایی و… را دارد. این مستند، یکی از وحشتناک‌ترین قاتلان زنجیره‌ای در تاریخ آمریکا و جزئیات خشم وحشیانه ریچارد رامیرز (Richard Ramirez) را نشان می‌دهد که در نهایت به 13 فقره قتل، 5 فقره اقدام به قتل، 11 مورد تجاوز جنسی و 14 فقره سرقت از منزل محکوم شد. اینها احتمالاً تنها کسری از جنایات واقعی او هستند.

هشدار! عکس‌های صحنه جرم برای افراد دارای بیماری قلبی مناسب نیست.

بیشتر بخوانید: جذاب‌ترین فیلم‌های خانوادگی | معرفی 3 عنوان از بهترین فیلم‌های کلاسیک

5. با گربه‌ها دعوا نکنید: شکار یک قاتل اینترنتی (Don’t F**k With Cats: Hunting an Internet Killer)

با گربه‌ها دعوا نکنید: شکار یک قاتل اینترنتی (Don't F**k With Cats: Hunting an Internet Killer)

این یک عنوان کاملاً توضیحی است. لوکا مگنوتا، بازیگر فیلم‌های پورنوگرافی کانادایی، ویدئوهایی از روش‌های آسیب رساندن و کشتن حیوانات را به صورت آنلاین برای جهانیان به اشتراک گذاشت. گروه بزرگی از کارآگاه‌های حیوان‌دوست خشمگین، برای یافتن او، یک شکار بین‌المللی را آغاز کردند. انگار که کشتن بچه‌گربه‌های ناز برای سرگرمی به اندازه کافی بد نیست، کارآگاهان آنلاین و خوداشتغال به زودی متوجه می‌شوند که او همچنین مسئول یک جنایت بدنام انسانی، یعنی قتل لین جون (Lin Jun) است.

6. نگهبانان (The Keepers)

نگهبانان (The Keepers)

این مجموعه اینترنتی، مستند آمریکایی هفت قسمتی، به بررسی قتل مبهم راهبه کاترین سسنیک (Catherine Cesnik) در سال 1969 می‌پردازد. چیزی که حتی نگران‌کننده‌تر از مرگ حل‌نشده او است، کشف چیزهایی است که او می‌دانست. دلیل قتل سسنیک این بود که او متوجه الگوی سوء‌استفاده جنسی شد که دختران در مدرسه کاتولیکی که او در آن تدریس می‌کرد، قربانی آن شده بودند. او تهدید کرد که برای جلوگیری از آن کاری انجام خواهد داد. این یک داستان تلخ است که به سختی سطح سوء استفاده سیستمی در جامعه کاتولیک و شکست سیستم قضایی در پایان دادن به آن، می‌پردازد.

7. من یک قاتل هستم (I Am a Killer)

من یک قاتل هستم (I Am a Killer)

بهترین راه برای درک ذهن قاتلان زنجیره‌ای، شنیدن داستان‌های دلخراش از زبان خودشان است. من یک قاتل هستم با مستندسازی قسمتی از شخصیت قاتلان، رویکرد جدیدی نسبت به جنایت واقعی در پیش گرفته است. در این مستند، زندانیان محکومان به اعدام، بدون فیلتر اغلب گمراه‌کننده‌ی وکلا و رسانه‌ها، گزارش‌های دست اول و بدون سانسور جنایات خود را به اشتراک می‌گذارند.

8. آماندا ناکس (Amanda Knox)

 آماندا ناکس (Amanda Knox)

بدترین سناریوی ممکن تجربه تحصیل در خارج از کشور را تصور کنید! وقتی یک محکومیت اشتباه می‌شود، آماندا ناکس (Amanda Knox)، دانشجوی آمریکایی به جرم قتل وحشیانه و تجاوز به هم‌اتاقی خود، مردیت کرچر(Meredith Kercher)، به ۲۶ سال زندان در زندان ایتالیا محکوم می‌شود. در این گزارش شفاف، آماندا ناکس سرانجام در مورد اتفاقاتی که منجر به محکومیت و تبرئه او پس از تقریباً چهار سال زندان شد، صحبت می‌کند.

9. گفتگو با یک قاتل: نوارهای تد باندی (Conversations With a Killer: The Ted Bundy Tapes)

 گفتگو با یک قاتل: نوارهای تد باندی (Conversations With a Killer: The Ted Bundy Tapes)

بدون اینکه در مورد بدنام‌ترین جنایتکار تمام دوران صحبت کنیم، ممکن نیست در مورد جنایتکاران صحبت کنیم! بله، ما در مورد تد باندی صحبت می‌کنیم، اما قبل از اینکه تصویر زک افرون (Zac Efron) را در فیلم  فوق‌العاده شرور، به طرز وحشتناکی شیطانی و پست (Extremely Wicked، Shockingly Evil and Vile) ببینید، این مستند را تماشا کنید. کارگردان جو برلینگر (Joe Berlinger) از بازماندگان، اعضای خانواده قربانیان و حتی دوست‌دختر دیرینه‌اش کمک می‌گیرد تا بینش غیرمستقیمی دربار

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.