مجله سیمدخت
0

چگونه با رفع شلوغی، سلامت روان خود را ارتقا دهیم

چگونه با رفع شلوغی، سلامت روان خود را ارتقا دهیم
بازدید 38

با توجه به تحلیل کارشناسان، یک ارتباط معکوس بین بی‌نظمی و سلامت روان وجود دارد. به عبارت دیگر، هرچه زندگی فرد به هرج و مرج بیشتری دچار باشد، سلامت روان او نیز آسیب پذیرتر می‌شود. از این رو، رفع بی‌نظمی‌ها می‌تواند بهبودی در وضعیت سلامت روان فرد به دنبال داشته باشد.

با وجود اینکه مشکلات مانند تغییرات آب و هوایی، ویروس کووید۱۹ یا افزایش خشونت در جهان به نظر ممکن است مهمتر به نظر برسند، اما تخصصی‌ها تأکید دارند که اثرات منفی بی‌نظمی در زندگی را نباید نادیده گرفته و تصحیح این وضعیت را به عنوان یک اقدام کلیدی برای بهبود سلامت روان در نظر گرفت.

اثرات بی‌نظمی بر سلامت روان بسیار زیاد و مهم است. به عنوان مثال، این ممکن است باعث اختلال در حافظه شود، باعث تثبیت عادات غذایی ناسالم شود و کنترل تکانه را کاهش دهد (که این اختلال ممکن است منجر به عملیات ناخواسته‌ای شود که خطرناک برای فرد یا دیگران باشد، مانند اعتیاد به قمار، وسواس در جویدن ناخن یا بریدن مو).

بی‌نظمی‌ها در زندگی، ممکن است باعث اختلال در تمرکز و تصمیم‌گیری شود و همچنین باعث کاهش خلاقیت، بهره‌وری و انرژی فرد شود.

بی‌نظمی نه تنها ارتباط با دیگران را مشکل می‌کند بلکه ممکن است به روابط آسیب برساند یا آنها را از بین ببرد.

هنگامی که شخصی در محیطی پر از هرج و مرج زندگی می‌کند، تحریک‌های بصری تصادفی موجود در اتاق بر رفتار او تأثیر می‌گذارند و باعث می‌شود تا در تفسیر عبارات و احساسات دیگران گیج شود.

تحقیقات متعدد نشان داده است که محیط زندگی ما نوعی “خانه روانشناختی” است و ما باید در این خانه احساس آسایش و امنیت را تجربه کنیم.

یک مطالعه اخیر منتشر شده در یک مجله روانشناسی محیطی توسط کاترین روستر، استاد دانشکده مدیریت در دانشگاه نیومکزیکو، نشان داده است که برخی عوامل می‌توانند احساس آرامش و امنیت ما در این “خانه روانشناختی” را تضعیف کنند، و از جمله این عوامل، بی‌نظمی است.

رفع بی‌نظمی‌ها نه تنها بر سلامت روان شما تأثیر مثبت و قدرتمندی دارد، بلکه بیشتر از آنچه که فکر می‌کنید، تأثیرات مثبت بر روان‌شما خواهد داشت. این تأثیرات شامل موارد زیر است:

1. بهبود خلق و خوی شما و آرامش ذهنی.
2. ارتقای سلامت جسمانی؛ زیرا با رفع بی‌نظمی‌ها، عادات غذایی بهبود می‌یابد و با اضافه وزن مقابله می‌شود.
3. افزایش توانایی تمرکز و آماده‌سازی ذهن برای انجام وظایف.
4. ارائه آرامش بصری و افزایش بهره‌وری.
5. کاهش اضطراب؛ زیرا زندگی آشفته ممکن است باعث افزایش اضطراب شود.
6. بهبود کیفیت خواب با فراهم کردن یک محیط تمیز و مرتب.
7. ارتقای روابط انسانی و بهبود آنها.

به طور کلی، رفع بی‌نظمی‌ها به شما کمک می‌کند تا زندگی بهتری داشته باشید و به سلامت روان و جسمی خود رسیدگی کنید.

چطور می‌توان وسایل زندگی را مرتب کرد؟چگونه با رفع شلوغی، سلامت روان خود را ارتقا دهیم

برای شروع، از کارهای کوچک آغاز کنید. قطعاً تمام خانه یا اتاق را یک بار نمی‌توانید مرتب کنید؛

بنابراین بهتر است با کارهای کوچک آغاز کنید، مانند مرتب کردن یک کشو یا قفسه. موفقیت در مرتب‌سازی این جزئیات کوچک می‌تواند انگیزه‌بخش باشد و شما را برای ادامه مرتب‌سازی ترغیب کند. همچنین می‌توانید در حین این کار به موسیقی گوش داده یا کتابی را گوش بدهید.

باید یک برنامه داشته باشید که به شما کمک کند این اشیاء را مرتب کنید. پیشاپیش به فکر این باشید که یک فضای تمیز و منظم چه حسی به شما می‌دهد و چگونه می‌توانید از آن بهتر استفاده کنید.

وسایل خود را دسته‌بندی کنید. تصمیم بگیرید به کدام اشیاء نیاز دارید، چه چیزهایی را باید دور بیاندازید، چه چیزهایی را به دیگران هدیه دهید و چه اشیاء را باید جابجا کنید.

لازم است که در کامپیوترتان نیز پاکسازی دیجیتالی انجام دهید. بهتر است ایمیل‌هایتان را به تدریج بررسی و برخی از آن‌ها را حذف کنید. البته نیازی نیست که این کار را یکباره و در یک روز انجام دهید.

وقتی خانه را مرتب می‌کنید، لازم نیست با هر وسیله‌ای ارتباط برقرار کنید. این کار می‌تواند وابستگی شما به اشیاء را افزایش دهد. بهتر است هر چیزی که بای شما حس شادی ندارد را دور بیندازید.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *