مجله سیمدخت
0

تزریق بوتاکس؛ آشنایی با 7 نوع آن

تزریق بوتاکس؛ آشنایی با انواع آن
بازدید 112

تزریق بوتاکس، از سریع‌ترین و بهترین روش‌ها برای حذف چین‌و‌چروک پوست است. در این مطلب قصد داریم انواع روش‌های تزریق بوتاکس را با هم بررسی کنیم. امروزه با تبدیل شدن رسانه‌های اجتماعی به بخشی از زندگی ما، می‌توانیم اشتیاق نه‌تنها زنان، بلکه مردان را برای رفع عیوب بدن خود مشاهده کنیم. جراحی زیبایی دیگر یک امر تجملی نیست، بلکه تبدیل به یک ضرورت شده است. مشخص است که افزایش قیمت بوتاکس نیز تاثیر منفی بر میزان تقاضا نداشته است. به این ترتیب، مطالبی که در‌مورد انواع بوتاکس ازجمله بوتاکس ابرو، بینی، گردن، مو، لب و… فکر می‌کنیم برای شما مفید خواهد بود را با شما به اشتراک می‌گذاریم.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس در واقع متشکل از سمی به نام بوتولونیوم است. سم بوتولینوم با فلج کردن ماهیچه‌های صورت از انقباض ماهیچه‌ها جلوگیری می‌کند. بوتاکس امروزه نه‌تنها برای درمان‌های زیبایی، بلکه برای مشکلات سلامتی مانند تعریق، میگرن و اسپاسم نیز استفاده می‌شود.

تاریخچه بوتاکس نیز بسیار جالب است. این سم باکتریایی اولین‌بار در درمان انحراف چشم (استرابیسم) مورد‌استفاده قرار گرفت. وقتی بعد از درمان مشاهده شد که برای چین و چروک دور چشم نیز موثر است، استفاده از آن در زمینه آرایشی آغاز شد. در بین عموم، بوتاکس اغلب با فیلر‌ها اشتباه گرفته می‌شود؛ اما بوتاکس و فیلر یکسان نیستند. ماندگاری بوتاکس به طور معمول بین 3 تا 4 ماه است. در حالی که فیلر بین 6 تا 18 ماه ماندگاری دارند.

نحوه تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس با استفاده از ابزارهای استریل و در مطب پزشک انجام می‌شود. به این منظور از یک سوزن بسیار ریز استفاده می‌گردد. قبل از تزریق، از یک کرم مخصوص برای بی‌حس کردن ناحیه تحت‌درمان استفاده می‌کنند. طول مدت درمان با این روش در حدود 5 تا 10 دقیقه بوده و این شرایط به ناحیه تحت‌درمان و نتایج مورد‌انتظار بیمار بستگی دارد. نکته بسیار مهم این است که قبل از تزریق این دارو اگر به دارویی حساسیت دارید، حتما با پزشک خود در میان بگذارید.

موارد استفاده از بوتاکس

1- بوتاکس لب (Lip Botox)

رایج‌ترین نوع بوتاکس، بوتاکس لب است. با گذشت زمان و افزایش سن، خطوط و چین و چروک‌هایی روی لب‌ها ایجاد می‌شوند که زیبایی لب‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. چین و چروک اطراف لب نیز باعث می‌شود لب‌ها نازک‌تر به نظر برسند. همچنین از مشخصه‌های پیر شدن صورت نیز به شمار می‌آیند. اینجاست که بوتاکس لب یکی از راه‌حل‌های رفع این مشکل خواهد بود.

بوتاکس لب شامل تزریق 4 تا 6 واحد بوتاکس به بالای لب و کناره‌های دهان است. هدف اصلی بوتاکس لب شل کردن ماهیچه‌های متصل به لب بالایی است که به لب اجازه می‌دهند شل شده و به سمت بیرون خم شود. در نتیجه بزرگ‌تر و مشخص‌تر به نظر می‌رسد.

بوتاکس لب (Lip Botox)

2. بوتاکس مو (Hair Botox)

پروتئین و اسیدهای آمینه‌ای که در مو وجود دارند، به مرور زمان کاهش می‌یابند. برای جلوگیری از این امر از روش نانوتکنولوژیکی برای اعمال آن به ریشه مو استفاده می‌شود. همانند بوتاکس صورت که با شل کردن ماهیچه‌های صورت، باعث صافی پوست و کم کردن چین و چروک می‌شود، بوتاکس مو نیز با پر کردن هر فیبر تار مو به پُری و صافی آن کمک می‌کند. در این روش هر تار موی شکسته یا نازک با فیلری مانند کراتین پُر می‌شود. به این ترتیب تار مو پرحجم و درخشان به نظر می‌رسد. نتیجه‌ی بوتاکس مو بلافاصله پس از خشک کردن موها قابل‌ مشاهده است.

برخلاف بوتاکس صورت، در بوتاکس مو از هیچ تزریقی استفاده نمی‌شود. در واقع بوتاکس مو، نرم‌کننده‌ای است که مستقیما روی تارهای مو اعمال می‌شود. می‌توانید برای بوتاکس مو به آرایشگاه بروید یا با تهیه مواد، در منزل را انجام دهید.

بوتاکس مو (Hair Botox)

3. بوتاکس بینی (Nose Botox)

تزریق بوتاکس به بینی راه سیگنال‌های عصبی به عضلاتی که موجب افتادگی بینی می‌شوند را مسدود می‌کند. این عدم انقباض عضلات، باعث بالا آمدن نسبی نوک بینی می‌گردد. علاوه بر این، با بوتاکس بینی می‌توانید چین و چروک روی بینی یا خطوط خرگوشی (Bunny Lines) را نیز از بین ببرید.

تزریق بوتاکس بینی به‌طورکلی معمولاً به چند دقیقه زمان نیاز دارد. نیازی به بیهوشی نیست. این روش، تنها پس از 3 تا 7 روز اثر کامل خود را نشان خواهد داد.

بوتاکس بینی (Nose Botox)
4. بوتاکس ابرو (Eyebrow Botox)

شایع‌ترین چین و چروک صورت، خطوط اخم است. اگر دچار چروک پوست، بخصوص اطراف چشم شده‌اید؛ بوتاکس ابرو می‌تواند بهترین روش درمانی ممکن باشد. علاوه بر این، با تزریق بوتاکس، ماهیچه‌های پیشانی ضعیف شده و ابروها به سمت بالا کشیده می‌شوند. پلک ها را باز می‌کند و ناحیه چشم کشیده تر به نظر می‌رسد. از بوتاکس برای قرینه سازی ابروها نیز استفاده می‌شود.

تزریق بوتاکس برای ابرو بنا به سن، جنس عضلات و میزان افتادگی هر فرد متفاوت است. به‌طور‌معمول برای ابروها از ۱۲ یونیت بوتاکس استفاده می‌شود که شامل سه تزریق در چهار یونیت ابرو تزریق می‌شود.

بوتاکس ابرو

5- بوتاکس معده (Gastric/Stomach Botox)

اگرچه بوتاکس معده روش چندان رایجی نیست، اما آینده آن بسیار روشن به نظر می‌رسد. بوتاکس معده، در‌واقع یک متد غیرجراحی است که به کمک آندوسکوپی صورت می‌گیرد. ادعا می‌شود که این روش به تسریع لاغری و کاهش وزن کمک زیادی می‌کند. در‌واقع بعد از تزریق بوتاکس، عضلات داخلی معده شل شده و به‌طور موقت انقباضات عضلانی کمتر می‌شود. این مساله باعث می‌شود بیمار برای مدت طولانی‌تر احساس سیری کند. با تزریق بوتاکس به داخل عضلات معده، می‌توان انتظار داشت که حدودا ۱۰ کیلوگرم در ۶ ماه، کاهش وزن حاصل شود.

با‌این‌حال، بوتاکس معده ممکن است آن‌طور که به نظر می‌رسد آسان و بدون عوارض هم نباشد. امکان رخ دادن خطرات جدی مانند تورم اعصاب، استفراغ، از دست دادن حس در عضلات و مشکلات گوارشی وجود دارد. علاوه‌بر این، نتایج آن مانند بوتاکس صورت موقتی است. باید هر 6 ماه یک بار تکرار شود.

بوتاکس معده

6- بوتاکس گردن (Neck Botox)

آیا تا به حال به خطوط افقی که روی گردن و سینه‌ هستند توجه کرده‌اید؟ هدف از تزریق بوتاکس کاهش این‌ چروک‌ها است. بوتاکس گردن بسیار مهم است. حتما باید توسط جراح ماهر و متخصص انجام شود. همچنین باید اشاره کنیم که قیمت بوتاکس گردن، نسبت به بوتاکس‌های دیگر گران‌ترین است.

این درمان در عرض 5 تا 10 دقیقه انجام می‌شود و نتایج آن بعد از 10 تا 14 روز مشخص خواهد شد. بوتاکس گردن 3 الی 5 ماه ماندگار می‌ماند.

بوتاکس گردن (Neck Botox)

7- بوتاکس زیربغل (Armpit Botox)

عرق کردن طبیعی‌ترین عملکرد متابولیسم است که به طور غیرارادی رخ می‌دهد و وظیفه‌ی دفع مواد زائد بدن و تثبیت دمای بدن را دارد. عرق به دلیل وجود باکتری در محیط مرطوب و گرم زیر بغل، بوی بد تولید می‌کند. اغلب مردم از هر راهی برای جلوگیری از این بو استفاده می‌کنند. دئودورانت می زنند، لباس نازک می‌پوشند، دوش می‌گیرند و …

قبل از تزریق بوتاکس ابتدا آزمایش‌های خاصی انجام می‌شود. سپس یک کرم بی‌حس‌کننده روی آن ناحیه مالیده شده و پس از حدود 15 دقیقه، برنامه شروع می‌شود. بوتاکس به کمک سوزن‌هایی با نوک ظریف تزریق می‌شود. بدین ترتیب حرکات ناخواسته عضلات و غدد عرق کاملا تحت‌تاثیر قرار گرفته و مشکل تعریق برطرف می‌شود. کل پروسه تزریق تقریباً نیم ساعت طول می‌کشد. همچنین ممکن است نیاز به تکرار بوتاکس در دوره‌های زمانی خاص باشد.

زیربغل

یکی از راهکارهایی که بسیاری از افراد برای شادابی پوست خود از آن استفاده می‌کنند، استفاده از انواع ماسک‌های صورت و لوازم آرایشی است. این روش‌ها تا حدودی می‌توانند از بروز مشکلات پیری و افتادگی پوست جلوگیری کنند. در حالی که تزریق بوتاکس، از بهترین و دائمی‌ترین روش‌هایی است که می‌تواند پوستی شاداب و جوان را به شما هدیه کند. در پایان باید گفت که تزریق بوتاکس به روش صحیح و اصولی از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر می‌خواهید یک تزریق درست با نتایج ماندگار و زیبا داشته باشید؛ بهتر است به مرکز معتبر و پزشک متخصص مراجعه کنید.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *