مجله سیمدخت
0

آیا خروج بزرگترین سرمایه از چین در سال‌های اخیر ممکن است باعث افزایش قیمت بیت کوین شود؟

آیا خروج بزرگترین سرمایه از چین در سال‌های اخیر ممکن است باعث افزایش قیمت بیت کوین شود؟
بازدید 59

به نظر برخی تحلیلگران، در چند ماه آینده، با تضعیف یوان چین و بزرگ‌ترین فرار سرمایه از این کشور در طی ۸ سال گذشته، بیت کوین ممکن است به میزبان ورود یک جریان قابل‌توجه پول از دومین اقتصاد بزرگ جهان شود.

مارکوس تیلن، رئیس بخش تحقیقات و استراتژی در ماتریکس‌پورت، به گزارش کوین‌تلگراف، معتقد است که آشنایی سرمایه‌گذاران چینی با بیت کوین در دوره‌ای که اقتصاد چین در آن ضعیف بوده، ممکن است باعث ورود سرمایه‌های قابل‌توجهی به بازار این ارز دیجیتال شود.

آخرین گزارش رسمی بلومبرگ نیز نشان می‌دهد که حجم فرار سرمایه از چین در ماه اوت (مرداد) به ۴۹ میلیارد دلار رسیده است، که بزرگ‌ترین جریان خروج ماهانه سرمایه از دسامبر ۲۰۱۵ (آذر ۱۳۹۴) تاکنون به حساب می‌آید. این فرار سرمایه احتمالاً باعث افزایش فشار بر یوان خواهد شد.

آیا خروج بزرگترین سرمایه از چین در سال‌های اخیر ممکن است باعث افزایش قیمت بیت کوین شود؟

چین در ماه گذشته خروج سرمایه ۴۹میلیارد دلاری را تجربه کرد که بزرگترین خروج سرمایه در بیش از ۷ سال گذشته است

تیلن اظهار داشته است که افزایش سریع اقتصاد آمریکا و کاهش نرخ رشد اقتصاد چین، منجر به افزایش نرخ تبادل دلار/یوان به بالاترین سطح خود در ۱۷ سال گذشته شده است.

وی افزوده است که پس از شیوع کووید-۱۹، روند مصرف به سطح قبلی خود بازنگشته نشده و سیاست‌های ضدچرخه‌ای مقامات چین برای خنثی‌کردن این روند و حمایت از اقتصاد ناپایدار نتیجه مورده انتظاری نداشته‌اند. در نتیجه، حاشیه سود شرکت‌های چینی به‌شدت کاهش یافته است.

وی معتقد است که فشار مداوم بر یوان و عدم رشد در بین شرکت‌های چین می‌تواند باعث شود تا سرمایه‌گذاران خارجی به دنبال فرصت‌های سرمایه‌گذاری در خارج از کشور باشند.

اما با این حال، به دلیل کنترل سخت‌گیرانه سرمایه در چین، ارزهای دیجیتال یکی از کمترین مسیرهای ممکن برای فرار سرمایه از این کشور هستند. او تاکید کرد که:

ارزهای دیجیتال ممکن است یکی از گزینه‌های کمتر برای فرار سرمایه از چین باشند.

آرتور هیز، یکی از بنیانگذاران صرافی بیت‌مکس، همچنین به این نکته اشاره کرد که سرمایه‌های چین احتمالاً هم‌اکنون به سمت طلا جریان یافته‌اند و ممکن است از طریق پرداخت بدهی‌های خارجی دلار ایالات متحده را تأمین کنند. او همچنین امیدواری کرد که بخشی از این سرمایه‌ها به سمت بیت کوین هدایت شود.

در واقع، در اواخر سال ۲۰۱۶ (۱۳۹۵) پس از انتشار گزارش‌هایی که نشان می‌دادند سرمایه‌گذاران چینی به‌طور فزاینده‌ای برای خرید بیت کوین به‌منظور خروج سرمایه از این کشور تلاش می‌کنند، این ارز دیجیتال شاهد وقوع چنین پدیده‌ای بود.

در آن زمان، حجم معاملات در خارج از چین نشان‌دهنده ارتباط محتمل بین ارزش یوان چین و قیمت بیت کوین بود که در نهایت در اواخر سال ۲۰۱۷ (۱۳۹۶) به اوج خود رسید.

انگل (Edward Engel)، تحلیلگر بازار ارزهای دیجیتال در “سینگولار ریسرچ”، اکنون استدلال می‌کند که شرایط تغییر کرده‌اند و فرار سرمایه فعلی از چین احتمالاً مانند آن زمان تأثیری بر قیمت بیت کوین نخواهد داشت. وی توضیح داد:

فکر نمی‌کنم که چنین اتفاقی دوباره بیافتد. آخرین باری که چنین مسائلی اتفاق افتاد، در سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸ بود؛ زمانی که “جانکِت‌ها” از بیت کوین برای حمایت از بانک‌های زیرزمینی استفاده می‌کردند، اما همگی می‌دانیم که حکومت کمونیست چین مدتی پیش این مسیرها را مسدود کرد.

انگل افزود:

چین به نحو بسیار هوشمندانه‌ای در جلوگیری از فرار سرمایه عمل کرده است. بنابراین، اگر مردم به سمت راه‌های سنتی‌تر بروند، این برای من تعجب‌آور نخواهد بود.

جانکِت‌ها سازمان‌هایی بودند که به قماربازان ثروتمند چینی کمک می‌کردند تا مبالغ زیادی را به خارج از کشور منتقل کنند. از آن زمان تاکنون، چین به‌شدت علیه این شرکت‌ها اقدام کرده است.

با این حال، تیلن معتقد است که با وجود تمام محدودیت‌ها، احتمالاً هنوز راه‌هایی برای فرار سرمایه از چین با استفاده از ارزهای دیجیتال وجود دارد؛ به‌عنوان مثال، استفاده از برق داخلی برای استخراج بیت کوین یا خرید تتر از معامله‌گران خارج از بازار در شبکه ترون و ارسال آن به خارج از کشور.

در لحظه نگارش این گزارش، قیمت بیت کوین در حدود ۲۶٬۶۰۰ دلار در حال نوسان است.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *