مجله سیمدخت
0

شهرهایی با دیوارهای منحصربه‌فرد در جهان

بازدید 28

22. مونتریجیونی

این شهر قرون وسطایی روی یک تپه طبیعی کوچک قرار دارد و در قرن سیزدهم توسط اربابان سیه‌نا برای کنترل جاده Cassia که از میان Val d’Elsa و Val Staggia عبور می‌کند، در غرب Monteriggioni ساخته شد. کار اصلی بر روی دیوارها یا ساختمان‌های مونتریجیونی از زمان نصب اولیه آنها انجام شد و این دیوارها به همراه ساختمان‌هایی که شهر را تشکیل می‌دهند، بهترین نمونه از نوع خود در تمام ایتالیا هستند. از این رو، جذب اتوبوس‌های پر از گردشگر به این شهر کوچک کاملاً قابل درک است.

21. زنوجمو

شهر تاریخی زنویمو یکی از قدیمی‌ترین شهرهای جمهوری چک است، که دیوارهای اطراف شهر یکی از جاذبه‌های برجسته‌ای برای بازدیدکنندگان محسوب می‌شود. این دیوارهای قرون وسطی در واقع از تعدادی دیوار با خندق یا آبگیرهای میانی تشکیل شده‌اند. دیوارهای زنویمو در گذشته به عنوان نقطه قوتی از شهرهای سلطنتی معتبر شناخته می‌شدند و نقش مهمی در دفاع از مرز با اتریش ایفا می‌کردند. بازدیدکنندگان زنویمو توصیه می‌شود با استفاده از نقشه‌ای که از دفتر گردشگری شهر در دسترس قرار دارد، اطراف دیوارها قدم بزنند و از این آثار تاریخی لذت ببرند.

20. دیاربکر

دیوار اولین بار توسط رومی‌ها در اواخر قرن سوم میلادی در اطراف دیاربکر، ترکیه ساخته شد، اگرچه دیوار کنونی به دورهٔ بیزانسی بازمی‌گردد. دیوارهای بازالت سیاه در مقایسه با دیوار چین، به لحاظ طول و کیفیت حفظ شده به خوبی شناخته می‌شوند. این دیوار به طول چهار مایل، پنج دروازه، ۱۶ نگهبانی و ۸۲ برج نظارتی دارد. این سازوکارها با ارتفاع تا ۱۱ متر و عرض بین ۳ تا ۵ متر (یا ۹ تا ۱۵ فوت)، به عنوان نمونه‌های برجسته از معماری نظامی قرون وسطی شناخته می‌شوند.

19. برایانکن

بریانسون، یک شهر کوچک در منطقه Hautes-Alpes فرانسه قرار دارد و به عنوان بلندترین شهر این کشور مشهور است. این شهر دارای یک قسمت قدیمی است که به شدت با دیواری احاطه شده است. این دیوار در قرن هفدهم ساخته شده و هدف آن محافظت از منطقه در مقابل حملات اتریشی و نیز حفاظت از جاده ایتالیا در فاصله کمتر از ۱۶ کیلومتر (۱۰ مایل) بود. شهر بریانسون که در کنار رودخانه Durance واقع شده است، بر قله‌ای ساخته شده که دیوارهای اطراف آن را فرا گرفته است. از مهم‌ترین بخش‌های دیوار، قلعه د تتس محسوب می‌شود.

18. بودوا

بریانسون، یک شهر کوچک در منطقه Hautes-Alpes فرانسه قرار دارد و به عنوان بلندترین شهر این کشور مشهور است. این شهر دارای یک قسمت قدیمی است که به شدت با دیواری احاطه شده است. این دیوار در قرن هفدهم ساخته شده و هدف آن محافظت از منطقه در مقابل حملات اتریشی و نیز حفاظت از جاده ایتالیا در فاصله کمتر از ۱۶ کیلومتر (۱۰ مایل) بود. شهر بریانسون که در کنار رودخانه Durance واقع شده است، بر قله‌ای ساخته شده که دیوارهای اطراف آن را فرا گرفته است. از مهم‌ترین بخش‌های دیوار، قلعه د تتس محسوب می‌شود.

17. شهر محصور کارتاگنا

در قرن شانزدهم، هنگامی که اسپانیایی‌ها بخش‌هایی از آمریکای جنوبی را تسخیر کردند، ثروت‌های خود را از کارتاخنا به اسپانیا بازگرداندند. بندرهای دریای کارائیب به مقصد مورد علاقه دزدان دریایی تبدیل شدند و این دزدان دریایی یکی پس از دیگری به این بنادر حمله می‌کردند. اسپانیایی‌ها با ایجاد دیوار دریایی با عرض تا 18 متر (60 فوت) در برخی نقاط، تلاش کردند تا با این تهدیدات مقابله کنند. این استحکامات در اواخر قرن شانزدهم آغاز شدند و با دیوارهای اولیه که کنوناً سن دیگو و ال سنترو را در بر می‌گرفت، ایجاد شدند.

16. دیوارهای شهر لوگو

دیوار لوگو در کشور اسپانیا، از جمله دیوارهای مستطیل شکل متمایز است. این دیوار به شکل چهارچوب مستطیلی طراحی شده است. اکثر بخش‌های اصلی این دیوار که در اواخر قرن سوم توسط رومیان ساخته شده، هنوز در وضعیت اصلی باقی‌مانده‌اند، با اینکه خندقی که در اطراف آن وجود داشته است، کنونی نمی‌باشد. این دیوار با طول ۲.۵ کیلومتر (۱.۵ مایل) هنوز هم دارای دو برج اصلی و ۸۲ برج از مجموع ۸۵ برج اصلی‌اش می‌باشد. در ابتدا، این دیوار دارای پنج دروازه بوده است، اما امروزه تعداد دروازه‌ها به ۱۰ عدد افزایش یافته تا به نیازهای رفت‌وآمد از شهر قدیمی به شهر جدید پاسخ دهد.

15. مدینا

شهر قدیمی مالت، مدینا، از میان شهرهای باستانی محصورشده به خاطر ویژگی‌های متمایزش برجسته است. همانند زمانی که بنا شد، تمامی شهر درون دیوارهایش حفظ شده است. در مورد شهر مدینا، این کار آسان به نظر می‌رسد، زیرا تنها حدود ۲۵۰ نفر ساکن در آن باقی مانده‌اند. ساختارهای سنگی ضخیم مدینا که در مرکز جزیره واقع است، ابتدا توسط فنیقی‌ها ایجاد شده و سپس نورمن‌ها قسمت عمده‌ای از دیوارها و یک خندق را به آن اضافه کردند.
با ورود نیشابورهای شوالیه در دههٔ ۱۵۰۰، اهمیت مدینا به عنوان مرکز قدرت به طور پیوسته کاهش یافت. اکنون مدینا به عنوان “شهر ساکت” شناخته می‌شود، زیرا تعداد کمی از وسایل نقلیه موتوری در داخل دیوارها مجاز هستند.

14. ویزبی

ساکنان شهر ساحلی ویسبی در سوئد، شروع به ساخت دیوارهای شهری خود در قرن دوازدهم کردند، در زمانی که شهرهای محصور در سراسر اروپا شکل می‌گرفتند. دیوار اصلی این شهر حدود ۶ متر یا ۱۸ فوت ارتفاع داشت و برجی نداشت. بخش قدیمی‌ترین دیوار از آرگ بود، که در آن پودر اسلحه نگه‌داری می‌شد. جنگ‌های قرن سیزدهم، انگیزه‌ای برای مردم ویسبی برای ادامه‌ی کار بر روی دیوار ایجاد کرد. در این زمان، ارتفاع دیوار افزایش یافته و برج‌های اضافی احداث شد. از ۲۹ برج اصلی، امروزه ۲۷ برج باقی مانده‌اند.

13. تالین

دیوار اصلی اطراف شهر تالین در استونی، به نام “دیوار مارگارت” شناخته می‌شد، به دلیل اینکه مارگارت سامپیر دستور ساخت آن را در سال ۱۲۶۵ داد. در آغاز، این دیوار تنها با عرض ۵ فوت ایجاد شد، اما در طول سال‌ها گسترش یافت و به ابعاد بزرگ‌تری رسید. در قرن چهاردهم، ساکنان تالین به وظیفه نگهبانی بر روی دیوار ملزم بودند، و بسیاری از بخش‌های اصلی دیوار، همراه با دروازه‌های خود، هنوز به شکل اصلی باقی‌مانده‌اند. از جمله بخش‌های کلیدی جهت بازدید می‌توان به برج دروازه لانگ لگ، دروازه و برج راهبه، و برج مارگارت چربی اشاره کرد.

12. یورک

یورک یک شهر باستانی در شمال انگلستان است که تاریخ گذشته‌ای طولانی و پرفراز و نشیب دارد. این شهر از زمان تأسیس توسط رومی‌ها تا تصرف آن توسط آنگل‌ها، وایکینگ‌ها و در نهایت پادشاهی انگلستان، مراحل مختلف تاریخی را پشت سر گذاشته است. کلیسای جامع یورک، با بزرگ‌ترین آرایش گوتیک در شمال اروپا، یکی از نمادهای اصلی این شهر به شمار می‌آید. از زمان رومی‌ها، دیوارهای محافظتی این شهر به شکل‌های مختلفی ساخته شدند و اکثر دیوارهای باقیمانده که شهر قرون وسطایی را احاطه می‌کنند، به دوره‌های مختلفی از قرن 12 تا 14 تعلق دارند.

11. حرار

شهر هرار یک شهر باستانی در شرق اتیوپی است که ارتباطات تاریخی بسیاری با سایر نواحی داشته است. برای قرن‌ها، هرار به عنوان یک مرکز تجاری بزرگ شناخته می‌شد که از طریق شبکه‌های تجاری با آفریقا و عربستان ارتباط داشت. این شهر دارای 82 مسجد است که سه مسجد از آن‌ها به قرن دهم میلادی بازمی‌گردند و همچنین 102 زیارتگاه دینی را در خود جای داده است. هرار به عنوان یکی از مهم‌ترین مراکز اسلامی در منطقه شناخته می‌شود.
شهر هرار در گذشته بخشی از سلطنت عادل بود، یک ایالت مسلمان در دوران قرون وسطایی در قلمرو شاخ آفریقا. در قرن شانزدهم، دیواری با پنج دروازه به اطراف هرار احاطه شد. این دیوار که به نام “جوگل” شناخته می‌شود، هنوز به سالمی و اصالت خود ادامه می‌دهد و به نماد و شناخته‌شدگی شهر تبدیل شده است.

10. تارودانت

شهر تارودانت یکی از نقاط جذاب و معتبر برای بازدید در قلب دره سوس در مراکش قرار دارد. دیوارهای شهری تارودانت از بهترین نمونه‌های دیوارهای شهری در کشور مراکش به شمار می‌آیند. این شهر به طور معمول به عنوان “مادربزرگ مراکش” شناخته می‌شود، زیرا یک شهر کوچک و آرام است که با دیوارهای محافظتی اطرافش شبیه به مراکش بزرگتر است. این دیوارها در قرن شانزدهم، در دوران حکومت سلسله سعدی ساخته شدند. امروزه تارودانت به عنوان یک شهر بازار شناخته می‌شود و در نزدیکی دو میدان اصلی خود دو بازار معروف دارد.

9. تولدو

تولیدو، شهری که بسیاری بار به چشم انداز فراموشی فرو می‌رود، یکی از پایتخت‌های سابق امپراتوری اسپانیا بوده است. تاریخ تولیدو به دوران حکومت رومیان بازمی‌گردد. این شهر در طول زمان تحت حکومت‌های ویزیگوتیک، اسلامی و در نهایت با بازپس‌گیری توسط مسیحیان در سال 1085 میلادی تولد پیدا کرد. تا اوایل دهه 1500 که پایتختی امپراتوری اسپانیا به مادرید منتقل شد، تولیدو پایتخت این امپراتوری بود. این شهر از سه طرف توسط رودخانه تاجو و از یک طرف با دو دیوار قرون وسطی احاطه شده است.

8. شهر پینگ یائو

شهر کوچک پینگ یائو در چین به دلیل دیوارهای باستانی‌اش که به طرز بی‌نظیری حفظ شده‌اند، شهرت دارد. این دیوار باشکوه شامل شش دروازه بزرگ و 72 برج دیدبانی، شهری با سابقه را احاطه می‌کند که در طی 300 سال اخیر از لحاظ معماری تغییر چندانی نکرده است. در سال 2004، بخشی از دیوارهای جنوبی آسیب دیده ولی بازسازی شدند. با این حال، دیوارهای دیگر شهر همچنان به طور قابل توجهی سالم باقی‌مانده‌اند و پینگ یائو به عنوان یکی از بهترین شهرهای محافظت شده با دیوار در جهان شناخته می‌شود.

7. Obidos

در ابیدوس، شهری که بر روی یک تپه مشخص قرار دارد، با دیوارهای محکمی احاطه شده است. در قرن هشتم، مورها یک ساختار دفاعی روی تپه ایجاد کردند. این قلعه در سال 1148 توسط نخستین پادشاه پرتغال، آفونسو هنریکس، از مورها تسخیر شد. در قرن چهاردهم، قلعه ابیدوس و دیوارهای دهکده بازسازی شدند.
این دیوارها از سنگ آهک و مرمر محلی ساخته شده‌اند. در همان زمان، روستا گسترش یافته و شهرک‌های خارج از دیوارهای شهر نیز شکل گرفته‌اند. نمایی از قرون وسطایی با اصالت در خیابان‌ها، میدان‌ها، دیوارها و قلعه عظیم این شهرک زیبا را به یک مقصد گردشگری محبوب در پرتغال تبدیل کرده است.

6. شیان

شهر شیان به عنوان یکی از باستانی‌ترین شهرهای چین با بیش از 3100 سال تاریخ، شناخته می‌شود. این شهر به مدت 1000 سال پایتخت 13 سلسله بوده و در کل 73 امپراتور در طول این دوره در آن حکومت کرده‌اند. شیان به عنوان پایانه شرقی جاده ابریشم شناخته می‌شود و نیز محل استقرار ارتش سفالی بوده است. یک دیوار شهری باستانی در شیان حفظ شده است که در قرن چهاردهم در دوران سلسله مینگ بازسازی شده و این شهر را احاطه می‌کند. این دیوار یکی از بزرگ‌ترین دیوارهای شهری جهان است و به اندازه کافی عریض است که می‌توان به راحتی پنج دوچرخه را از آن عبور داد.

5. ایچان کالا

شهر ایچان کالا در داخل شهر خیوا در ازبکستان واقع شده است. این شهر داخلی دارای محیطی محصور شده است و قدمتی کهن دارد. ازبکستان قدیمی خود را با بسیاری از ساختمان‌های تاریخی و خانه‌های قدیمی که بیشتر در قرن هجدهم یا نوزدهم ساخته شده‌اند، حفظ کرده است. ویژگی دیدنی اصلی ایچان کالا، دیوارهای آجری خشک شده و چهار دروازه‌ای است که در هر طرف قلعه مستطیل شکل واقع شده‌اند. در طول تاریخ، دیوارهای شهر چندین بار تخریب شده‌اند، اما همواره مورد بازسازی قرار گرفته‌اند.

4. آویلا

شهر قرون وسطایی آویلا در غرب اسپانیا واقع شده است. این شهر روی قله‌ای صاف از تپه سنگی ایجاد شده که به طور غافلگیرانه در میان یک بیابان واقعی بالا می‌رود. دیوار شهری آویلا به خوبی حفظ شده است و کل شهر قدیمی را احاطه می‌کند. این دیوار شامل 9 دروازه و 88 برج است که در بالای آن‌ها لانه‌های لک‌لک وجود دارد. ساختمان‌های دیواری اصلی این شهر اصولاً در قرن‌های 11 و 12 ساخته شده‌اند.

3. کارکاسون

شهر کارکاسون در فرانسه یکی از برجسته‌ترین شهرهای محصور شده در جهان و به اندازه‌ی بزرگترین شهر محصور در اروپا محسوب می‌شود. این مجموعه از انجمن‌های دفاعی شامل دو دیوار خارجی، برج‌ها و باربیکن‌هایی است که در طول مدت زمان طولانی ساخته شده‌اند. بخشی از شهر به تاریخ رومی بازمی‌گردد و به طرز چشمگیری با دیوارهای قرون وسطی با لایه‌های آجر قرمز و سقف‌های کاشی سفالی متمایز است.
یکی از این برج‌ها در قرن سیزدهم مورد استفاده برای تفتیش عقاید کاتولیک بوده است و هنوز هم با نام “برج تفتیش عقاید” شناخته می‌شود. بخش‌هایی از فیلم “رابین هود: شاهزاده دزد” در سال 1991 در کارکاسون و مناطق اطراف آن فیلم‌برداری شدند.

2. قدس

قدس شهری مقدس برای سه دین یهودیت، مسیحیت و اسلام است و به عنوان پایتخت مدرن کشور اسرائیل و بزرگ‌ترین شهر این کشور محسوب می‌شود. این مکان به صورت منحصربه‌فردی با قدمتی که از قرن اول تا قرن بیست و یکم می‌پیچد، در خلاله محله‌های زیبای قدیمی در کنار برج‌های اداری درخشان و آپارتمان‌های بلند قرار گرفته‌اند.
منطقه محصورشدهٔ قدس که تا اواخر قرن نوزدهم تمام شهر را شامل می‌شده، امروزه به عنوان شهر قدیمی شناخته می‌شود. این منطقه به چهار بخش مشخص تقسیم می‌شود: محله ارامنه، مسیحی، یهودی و مسلمان. قدس از دوران‌های قدیم برای دفاع از خود با دیواره‌هایی احاطه شده است.
در قرن شانزدهم، در زمان حکومت امپراتوری عثمانی در این منطقه، تصمیم به بازسازی کامل دیوارهای شهر بر روی بخش‌های باقی‌مانده از دیوارهای باستانی گرفته شد. ساخت و ساز از سال‌های 1535 تا 1538 به طول انجامید و این دیوارها همان دیوارهایی هستند که امروزه مشاهده می‌شوند.

1. دوبرونیک

شهر دوبرونیک، در جنوب کرواسی واقع در ساحل دریای آدریاتیک، یک شهر محصور است که به عنوان “مروارید آدریاتیک” شناخته می‌شود و یکی از مقاصد گردشگری برجسته در منطقه دریای مدیترانه به حساب می‌آید. این شهر به نام مستعار “مروارید آدریاتیک” یکی از مقاصد برجسته گردشگری در دریای مدیترانه است. دوبرونیک بر اساس تجارت دریایی ایجاد شده و در قرون وسطی به تنهایی به عنوان یک شهر-دولت در منطقه دریای آدریاتیک شناخته می‌شد. در قرن‌های 15 و 16، توسعه قابل توجهی داشت و به حدی که به حریف ونیز رسید. دیوارهای مشهور جهان شهر قدیمی دوبرونیک را احاطه می‌کنند و این دیوارها به طور اساسی در طول قرن‌های 12 تا 17 ساخته شدند و تا به امروز به خوبی حفظ شده‌اند.

و در پایان

شهرهای زیبایی از جمله دوبرونیک در کرواسی، کبک در کانادا و تالین در استونی با دیواره‌های محافظتی احاطه شده‌اند، که قرن‌ها پیش برای مقابله با تهدید نیروهای حمله‌کننده ساخته شدند. این سازه‌های مستحکم، همچنان در شهرهای اسطوره‌ای وجود دارند و با دروازه‌ها و برج‌های نگهبانی خود، اما تا به امروز، برخی از آنها همچنان حفظ شد

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *