مجله سیمدخت
0

پیشرفت ایمپلنت زیرپوستی جدید برای درمان دیابت نوع 1

پیشرفت ایمپلنت زیرپوستی جدید برای درمان دیابت نوع 1
بازدید 39

محققان دانشگاه‌های کرنل و آلبرتا ایمپلنت پوستی ترشح‌کننده انسولینی اختراع کرده‌اند که در آزمایش‌های انجام‌شده روی موش‌ها توانسته دیابت را معکوس کند. همچنین این دستگاه نیازی به تجویز داروهای سرکوب‌کننده سیستم ایمنی ندارد.
در دیابت نوع 1، سیستم ایمنی بدن به سلول‌های جزیره‌ای پانکراس، که مسئول تولید انسولین هستند، حمله می‌کند و آن‌ها را از بین می‌برد. این حمله باعث متوقف شدن ترشح انسولین در بدن می‌شود و فرد باید به‌صورت مداوم انسولین تزریق کند. با توجه به این مقدمه، دانشمندان اکنون یک ایمپلنت زیرپوستی با قابلیت ترشح انسولین را توسعه داده‌اند.
پیشرفت ایمپلنت زیرپوستی جدید برای درمان دیابت نوع 1

«مینگلین ما»، یکی از محققین این مطالعه، می‌گوید:

«در طول چند سال گذشته ایمیل و درخواست‌های زیادی از والدین و بیماران دریافت کرده‌ام که به‌دنبال راه‌حلی برای درمان دیابت نوع 1 خود هستند. دیابت نوع 1 بیماری خطرناکی است که بسیاری از کودکان به آن مبتلا هستند. بنابراین ما واقعاً برای پیگیری این موضوع و ارائه روشی که از نظر بالینی قابل اجرا و تأثیرگذار است ادامه می‌دهیم.»

درمان دیابت با ایمپلنت پوستی

در سال 2017، مینگلین ما یک ایمپلنت نخ نایلونی متحرک را تولید کرد، که دارای صدها هزار سلول جزیره‌ای بود که توسط یک پوشش هیدروژل آلژینات نازک محافظت می‌شد و در حفره شکمی قرار گرفت. یک نسخه بهبود یافته از این ایمپلنت در سال 2021 ارائه شد که با کنترل مؤثر قند خون موش‌ها را به مدت شش ماه تا حدود زیادی تنظیم می‌کرد. حالا نسخه جدید این ایمپلنت قادر است تأثیرات دیابت در موش‌ها را بدون نیاز به داروهای ضد دفع به‌طور کامل معکوس کند.

پیشرفت ایمپلنت زیرپوستی جدید برای درمان دیابت نوع 1

داروهای سرکوب‌کننده ایمنی، که از منظر پزشکی شناخته می‌شوند، دسته‌ای از داروها هستند که برای افرادی که پیوند عضو دریافت کرده‌اند، تجویز می‌شوند تا از حمله و رد اعضای خارجی جدید به بدن توسط سیستم ایمنی، جلوگیری نمایند.

این اختراع که در حال حاضر به نام SHEATH شناخته می‌شود، ممکن است در آینده نقش مؤثری در پیوند شرایط دیگری که سلول‌های تولیدکننده هورمون در آن‌ها دخیل هستند، مانند کم‌خونی و بیماری مزمن کلیوی داشته باشد. با این حال، آزمایشات فعلی تنها به نمونه‌های کوچکی از موش‌ها محدود شده‌اند و برای ارائه شواهد قطعی از کارایی و ایمنی این ایمپلنت، لازم است که آزمایشات بالینی بیشتری روی حیوانات و انسان‌های بزرگ‌تر انجام شود.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *