مجله سیمدخت
0

حتی آبمیوه 100 درصد طبیعی را هم نخورید!

حتی آبمیوه 100 درصد طبیعی را هم نخورید!
بازدید 54

بر اساس یافته‌های یک مطالعه جدید، آشکار شده است که نوشیدن حداقل یک لیوان از آب‌میوه صد در صد طبیعی با افزایش وزن غیرقابل‌چشم‌پوشی در کودکان و بزرگسالان ارتباط دارد.

یکی از چالش‌های اصلی مرتبط با مصرف آب میوه، مقدار آن است. به گفته دکتر والتر ویلت، استاد اپیدمیولوژی و تغذیه در دانشگاه هاروارد: استفاده از میوه به صورت آب‌میوه باعث می‌شود که مصرف آن به راحتی از دست برود. به عنوان مثال، آیا ما هر چند وقت یک بار سه پرتقال را به صورت همزمان می‌خوریم؟ در حالیکه یک لیوان آب‌میوه پرتقال حدوداً معادل سه میوه است و در یک یا دو دقیقه می‌تواند مصرف شود.

این واقعیت باعث افزایش کالری مصرفی می‌شود و در نتیجه، به افزایش سطح گلوکز در خون منجر می‌شود. به گفته متخصصان، گلوکز بیش از حد در طول زمان می‌تواند باعث مقاومت به انسولین، ایجاد سندرم متابولیک، ابتلا به دیابت، بروز بیماری‌های قلبی، چاقی و دیگر بیماری‌های مزمن گردد.

با توجه به نگرانی‌ها درباره افزایش چاقی کودکان و مشکلات دندانی، این تحقیق به والدین توصیه می‌کند که در مورد نوزادان کمتر از یک سال از مصرف آب میوه خودداری کرده و مصرف آن را برای کودکان ۱ تا ۳ سال را به حداکثر ۴ اونس در روز محدود نمایند.حتی آبمیوه 100 درصد طبیعی را هم نخورید!

دکتر تامارا هانون، عضو کمیته تغذیه آکادمی اطفال آمریکا، اظهار میکند: واقعا هیچ دلیلی وجود ندارد که نشان دهد خوردن آب میوه به جای مصرف خود میوه مزایای بیشتری دارد و از نظر سلامتی مفیدتر است مگر اینکه کودک در هضم غذا مشکل داشته و نتواند آن‌را به صورت کامل مصرف کند.

بر طبق دستورالعمل‌های تغذیه ملی ایالات متحده، توصیه می‌شود که نوجوانان و بزرگسالان بیشتر از ۸ اونس آب میوه ۱۰۰ درصد را در روز ننوشند و آب میوه را به عنوان یک راه سالم برای رفع تشنگی در نظر نگیرند.

دکتر دیوید کاتز، متخصص طب پیشگیری و شیوه زندگی، افزود: اتکا به آب میوه به جای مصرف آب برای تشنگی یا استفاده از آب میوه، یک رویکرد غلط در سبک زندگی است. این در واقع برای سلامتی شما مفید نمی‌باشد چرا که شما در حال مصرف یک خوراکی شیرین هستید. به هر حال باید اذعان کرد که در مقایسه با نوشابه، آب میوه انتخاب بهتری است.

چگونه مصرف آب‌میوه بر بدن تأثیر می‌گذارد؟

برای برخی افراد، ضررهای مرتبط با آب‌میوه صد در صد طبیعی ممکن است کمتر قابل درک باشد. ممکن است سوال شود که وقتی میوه سالم است، چرا آب میوه مشکل دارد؟ اصولاً چه تفاوتی بین مصرف میوه و آب میوه وجود دارد؟حتی آبمیوه 100 درصد طبیعی را هم نخورید!

میوه‌ها و سبزیجات در بسته‌هایی از مواد مغذی متنوع – کربوهیدرات‌ها، پروتئین، چربی، مواد معدنی و ویتامین‌ها – که همگی حاوی فیبر هستند، غنی می‌باشند. دکتر هانون توضیح می‌دهد: زمانی که میوه به صورت آب‌میوه مصرف می‌شود، فیبر و بخش‌های ساختاری آن از بین می‌روند و بدن ما این موارد را به شکل متفاوتی از آنچه برای هضم تکامل یافته است، متابولیزه می‌کند.

به عنوان مثال، خوردن یک سیب کامل سطح قند خون را افزایش نمی‌دهد، زیرا فروکتوز، قندی که به طور طبیعی در میوه‌ها و برخی سبزیجات وجود دارد، به آرامی در خون ترشح می‌شود. با این حال، نوشیدن آب از سیب باعث ورود فروکتوز به خون می‌شود.

دکتر واسانتی مالیک، یکی از پژوهشگران در زمینه تغذیه در دانشگاه هاروارد، توضیح می‌دهد: “خون نمی‌تواند قندی باشد چرا که این برای اندام‌ها خطرناک است. بنابراین، بدن مکانیسم‌های زیادی برای خلاص شدن سریع از شر قند و حفظ قند خون در حالت عادی دارد. کبد که قندها را متابولیزه می‌کند، بخش بزرگی از آن کالری را به چربی تبدیل می‌کند که ممکن است به راحتی ذخیره شود و مانع از ورود به خون شود.”

مالیک ادامه می‌دهد که وقتی کالری‌ها را به شکل جامد مصرف می‌کنید، مغز شما بهتر می‌تواند آن کالری‌ها را ثبت کند و غذای دریافتی‌تان را بر اساس آن تنظیم کند. اما اگر این کالری‌ها را نوشیده شود، ممکن است احساس سیری نشود و دوباره شروع به خوردن شود.

این تحلیل، که در مجله جاما پدیاتریکس منتشر شده، بر اساس ۴۲ مطالعه انجام شده است که ۱۷ مورد آن مربوط به کودکان و ۲۵ مورد در بزرگسالان مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

دکتر هانون اظهار داشته است: “خوبی این تحلیل در این است که مطالعات کوچک را گردآوری کرده و همه داده‌ها را تجمیع کرده تا بتوان آن را به نحوی تحلیل کرد که گویی یک مطالعه بزرگ انجام شده است.”

بر اساس این تحقیق، در مورد کودکان، هر گونه افزایش روزانه در مصرف آب‌میوه طبیعی ۱۰۰ درصد منجر به تغییر ۳ صدم درصدی در شاخص توده بدنی (BMI) می‌شود. مالیک توضیح داد: “در ابتدا، به دلیل تفاوت در نحوه اندازه‌گیری کالری، تأثیری بر بزرگسالان مشاهده نشد. با این حال، با مطالعات مرتبط و موازی، مشخص شد که مصرف این نوشیدنی می‌تواند به تغییر کوچک دو صدم درصدی در BMI بزرگسالان منجر شود.”

با وجود اینکه تغییرات در شاخص توده بدنی که این تحقیق نشان می‌دهد، ممکن است برای هر فرد ناچیز به نظر بیاید، اما اگر این اثرات را در مقیاس کل جمعیت جهان در نظر بگیریم، این موضوع به مراتب قابل توجه‌تر خواهد بود. به خصوص اینکه بسیاری از افراد حتی بیشتر از این مقدار در روز آب‌میوه مصرف می‌کنند، به ویژه در فصل تابستان.

هانون اظهار نمود: “افرادی که روزانه ۱۶، ۲۰ یا ۲۴ اونس آب‌میوه می‌نوشند، افزایش قابل توجهی در شاخص توده بدنی را تجربه می‌کنند. توصیه من این است که ابتدا والدین همیشه با پزشک برای تعیین میزان مصرف آب‌میوه فرزندان خود مشورت کنند و در عین حال بدانند که آب‌میوه را به عنوان یک نوشیدنی سالم برای زمانی که تشنه هستید در نظر نگیرید.”

هانون توضیح داد: برای وعده‌های میانی و خوراکی‌ها، بهتر است به کودکان میوه کامل داده شود تا اینکه آنها را به مصرف آب‌میوه عادت دهیم. اگر از آب‌میوه به عنوان یک وعده میوه استفاده می‌شود، مصرف آن روزانه باید از نصف فنجان بیشتر نباشد.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *