مجله سیمدخت
0

چگونه از شر بوی سیگار در لباس و فرش خلاص شویم؟

چگونه از شر بوی سیگار در لباس و فرش خلاص شویم؟
بازدید 64

رایحه باقی‌مانده‌ی سیگار در لباس یا محیط زندگی اصلاً خوشایند نیست. در صورتی که به دود سیگار برخورد کردید، باید بلافاصله اقدامات لازم را انجام دهید تا رایحه دود از بین برود و نیکوتین مانده در هوا با گذر زمان جا به جا نشود. چندین روش برای از بین بردن بوی سیگار موجود است که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم. از ما همراهی بخواهید.

چگونه بوی سیگار را بدون شستن لباس از بین ببریم؟

چگونه از شر بوی سیگار در لباس و فرش خلاص شویم؟

برای از بین بردن بوی سیگار، نیازی به شستن لباس‌ها نیست. می‌توانید روش‌های زیر را امتحان کنید:

 •  لباس‌ها را در فضای باز قرار دهید: لباس‌هایی که پر از دود هستند را در فضای باز یا اتاقی که گیاهان دارد آویزان کنید. از یک فن برای گردش هوا استفاده کنید. زمانی که لباس‌ها باید به اصطلاح هوا بخورند، به میزان تجمع دود و حساسیت شما نسبت به بو بستگی دارد و می‌تواند از چند ساعت تا دو هفته طول بکشد.
 •  لباس‌ها را در جعبه یا پلاستیک قرار دهید: لباس‌ها را در یک وان پلاستیکی با سطح بسته یا کیسه‌ی پلاستیکی همراه با جوش شیرین قرار دهید تا بوی سیگار از بین برود. این کار را به مدت یک هفته یا بیشتر انجام دهید تا جوش شیرین بو‌ها را جذب کند.
 • لباس‌ها را بخار دهید: لباس‌ها را در حمام آویزان کرده و آب گرم را باز کنید تا بخار ایجاد شود. بگذارید لباس‌ها ۱۵ تا ۳۰ دقیقه در بخار بمانند و سپس آن‌ها را در هوای آزاد قرار دهید تا خشک شوند. اگر بخارگر لباس دارید، از آن برای از بین بردن بوی سیگار استفاده کنید. همچنین برای از بین بردن بوی دود از اثاثیه منزل و فرش نیز می‌توانید از بخارشوی استفاده کنید.
 • استفاده از اسپری‌های از بین برنده‌ی بو: اسپری‌های از بین برنده‌ی بو می‌توانند به دام انداختن مولکول‌های بو و کاهش بوی بد کمک کنند. اما بهتر است لباس (یا روکش یا فرش) را همچنان تمیز کنید تا بوی آن کاملاً از بین برود.

از بین بردن بوی سیگار با شستن لباس

اگر لباس‌ها و ملحفه‌های شما قابل شستشو هستند و بوی سیگار گرفته‌اند، بهترین راه حل این است که آن‌ها را بشویید.

۱. لباس‌ها را در محلول جوش شیرین و آب خیس کنید

برای حذف بوی سیگار، لباس‌ها را در سینک یا ماشین لباسشویی با آب گرم و یک فنجان جوش شیرین غوطه ور کنید. معمولاً یک شب کافی است تا بوی سیگار از بین برود.

۲. با ماشین لباسشویی لباس‌ها را بشورید.

بعد از خیساندن لباس‌ها، آن‌ها را با استفاده از لباسشویی بشورید و یک فنجان سرکه‌ی سفید را به چرخه‌ی آبکشی اضافه کنید. قبل از آبکشی، به لباس‌ها اجازه دهید که به مدت یک ساعت در محلول سرکه و آب خیس بمانند. اگر لباس‌ها را با دست می‌شورید، سرکه را به آب شستشو اضافه کنید.

۳. لباس‌ها را خشک کنید

لباس‌ها و ملحفه‌های تازه شسته شده را زیر نور خورشید خشک کنید. اگر تصمیم دارید لباس‌ها را در خشک‌کن خشک کنید، از دمای پایین استفاده کنید، زیرا حرارت بیش از حد می‌تواند باعث پیوند مولکول‌های بوی باقی‌مانده با الیاف لباس شود. اشعه‌ی ماوراء بنفش نور خورشید به از بین بردن بوی سیگار کمک می‌کند. با این حال، نور شدید خورشید ممکن است باعث از بین رفتن رنگ لباس شود، بنابراین لباس‌های تیره را در سایه آویزان کنید.

۴. از خوشبو‌کننده‌ی پارچه استفاده کنید

اگر بوی دود هنوز در لباس باقی مانده است، از یک خوشبوکننده پارچه استفاده کنید. برخی از مولکول‌های خوشبوکننده پارچه به مولکول‌های بو متصل می‌شوند. بهتر است در فضای باز به لباس‌ها اسپری خوشبوکننده بزنید.

چگونه بوی سیگار مانده در فرش و اثاثه‌ی خانه را از بین ببریم؟

چگونه از شر بوی سیگار در لباس و فرش خلاص شویم؟

اگر به طور مداوم در خانه سیگار می‌کشید، بوی دود را از فرش و اثاثه‌ی خانه به طور کامل از بین ببرید. برای این کار:

 •  تمامی زیرسیگاری‌ها را به سرعت خالی کنید و کیسه‌های زباله را دور بریزید.
 •  پنجره‌ها را به حد امکان باز کنید و تهویه را روشن کنید تا هوا تازه به داخل خانه وارد شود.
 •  مقداری سرکه‌ی سفید را در کاسه‌های کوچک بریزید و در اتاق‌ها قرار دهید.
 • پرده‌ها، فرش‌های کوچک، بالش‌ها و پتو‌ها را با استفاده از لباسشویی شستشو دهید.
 •  جوش شیرین خشک را روی فرش‌ها و قالیچه‌ها بپاشید و به مدت حدود یک ساعت روی آنها بگذارید، سپس با استفاده از جاروبرقی جوش شیرین را از بین ببرید. همچنین مطمئن شوید که کیسه‌ی جاروبرقی را پس از استفاده خالی کنید.

روش‌های جایگزین برای از بین بردن بوی سیگار

عموماً یک بار انجام این مراحل کافی است تا بوی سیگار را از بین ببرید. اما اگر لباس‌ها، فرش یا اثاثه‌های منزل همچنان دارای بوی آزاردهنده‌ی سیگار یا لکه‌های نیکوتین باشند، مراحل را دوباره تکرار کنید. اگر باز هم نتیجه مطلوبی نداشت، روش‌های جایگزین زیر را امتحان کنید:

 • آب لیمو: آب لیمو را فقط روی لباس‌های سفید اسپری کنید تا بو‌ها از بین بروند. ابتدا یک نقطه‌ی کوچک از لباس را تست کنید تا مطمئن شوید که به لباس آسیبی وارد نمی‌کند. از آب لیمو برای لباس‌های رنگی استفاده نکنید.
 • الکل: الکل را روی لباس اسپری کنید تا بو‌ها را از بین ببرد. یک نقطه از لباس را از قبل تست کنید. برای از بین بردن بوی سیگار وسایل خانه نیز می‌توانید از الکل استفاده کنید.
 • روغن‌های طبیعی: برای از بین بردن بوی دود، چند قطره روغن طبیعی مانند لیمو را به لباس‌های خود بزنید.
 • خوشبو‌کننده: موقع شستن لباس‌ها با لباسشویی می‌توانید چند خوشبو‌کننده درون لباسشویی بیندازید.
 • سفید‌کننده‌ی اکسیژنه: قبل از شستن لباس، آن را در سفید‌کننده‌ی اکسیژنه قرار دهید.
 • زغال چوب: از یک از بین برنده‌ی بو برای اثاثه یا فرش استفاده کنید که از زغال فعال استفاده می‌کند.

کلام آخر

برای از بین بردن بوی سیگار، می‌توانید بدون نیاز به شستن لباس‌ها، از روش‌های مختلف استفاده کنید. جوش شیرین و اسپری‌های مزاحم بوی سیگار می‌توانند این مشکل را حل کنند. همچنین برای لباس‌های سفید، می‌توانید از آب لیمو استفاده کرده و بو را از بین ببرید. همچنین، استفاده از زغال چوب و سرکه‌ی سفید نیز می‌تواند بوی سیگار را در فضا جذب کند.

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *