مجله سیمدخت
0

10 دلیل برای انتخاب کیبورد مکانیکال Low-Profile

10 دلیل برای انتخاب کیبورد مکانیکال Low-Profile
بازدید 32

برای مدت‌ها، فقط تعداد محدودی کیبوردهای مکانیکی با کلیدهای کم‌ارتفاع یا Low-Profile در بازار وجود داشته است. در این مقاله، ما قصد داریم به مهم‌ترین مزایای کیبورد مکانیکی Low-Profile و دلایلی که باعث می‌شود این نوع کیبورد را تهیه کنید، پرداخت کنیم.

کیبورد مکانیکال Low-Profile؛ فوق‌العاده برای تایپ کردن

اگر از جمله افرادی هستید که باید ساعت‌های زیادی را برای تایپ کردن صرف کنید، بدون شک از اهمیت کیبورد آگاهید. واقعیت این است که یک کیبورد مکانیکی Low-Profile می‌تواند به طور قابل ملاحظه‌ای سرعت تایپ کردن شما را افزایش دهد. فکر می‌کنم یکی از دلایل این امر، تقریباً شیب داخلی کلیدهای بسیاری در کیبوردهای مکانیکی باشد. این به این معنی است که سطح بالایی کلید نسبت به پایین آن به‌طور محسوس کوچک‌تر است.

10 دلیل برای انتخاب کیبورد مکانیکال Low-Profile

اگر به تصویر زیر توجه کنید، متوجه می‌شوید که هم کلید Cherry (در سمت چپ) و هم SA (در سمت راست) شیب داخلی قابل‌توجهی دارند و هر دو کلید در بالای کیبورد بسیار باریک‌تر هستند. اما کلید معمولی و کم ارتفاع (در وسط) شیب ندارد و این به ما امکان می‌دهد که کلیدهای کم‌حجم را به راحتی و با ثبات بیشتری فشار دهیم، که این موجب افزایش سرعت تایپ می‌شود.

همچنین زمانی که بخش فوقانی کلید صاف باشد، سطح بزرگ‌تری برای ضربات انگشتان در اختیار شما قرار می‌گیرد و تایپ کردن را آسان‌تر و سریع‌تر می‌کند. این مزیت را می‌توانیم در بیشتر کیبورد‌های مبتنی بر کلید‌های کم‌ارتفاع مشاهده کنیم.

حجم کمتر نسبت به سایر مدل‌های مکانیکال

هرگاه به تصویر زیر نگاه کنید، خواهید دید که هم کلید Cherry (در سمت چپ) و هم SA (در سمت راست) شیب داخلی قابل‌توجهی دارند و هر دو کلید در قسمت بالای کیبورد بسیار باریک‌تر هستند. اما کلید معمولی و کم ارتفاع (در وسط) شیب ندارد و این به ما امکان می‌دهد که کلیدهای کم‌حجم را به راحتی و با ثبات بیشتری فشار دهیم، که در نتیجه سرعت تایپ بالاتری را به همراه دارد.

به علاوه، زمانی که بخش فوقانی کلید صاف باشد، سطح بزرگ‌تری برای ضربات انگشتان در اختیار شما قرار می‌گیرد و تایپ کردن را آسان‌تر و سریع‌تر می‌کند. این مزیت را می‌توانیم در بیشتر کیبورد‌های مبتنی بر کلید‌های کم‌ارتفاع مشاهده کنیم.

کیبوردهای کم‌ارتفاع نسبت به کیبوردهای مکانیکی معمولی نازک‌تر، سبک‌تر و به طور قابل‌توجهی فضای کمتری اشغال می‌کنند. این ویژگی نه تنها آنها را برای سفر ایده‌آل می‌کند، بلکه باعث می‌شود تا چیدمان میز شما بسیار جذاب‌تر و مرتب‌تر به نظر برسد. بنابراین، اگر از کیبوردهای مکانیکی پرحجم و بسیار بزرگ دل خوشی ندارید، می‌توانید به دنبال کیبورد مکانیکی Low-Profile بروید.

کیبوردهای کم‌ارتفاع نسبت به کیبوردهای مکانیکی معمولی نازک‌تر، سبک‌تر و به طور قابل‌توجهی فضای کمتری اشغال می‌کنند. این ویژگی نه تنها آنها را برای سفر ایده‌آل می‌کند، بلکه باعث می‌شود تا چیدمان میز شما بسیار جذاب‌تر و مرتب‌تر به نظر برسد. بنابراین، اگر از کیبوردهای مکانیکی پرحجم و بسیار بزرگ دل خوشی ندارید، می‌توانید به دنبال کیبورد مکانیکی Low-Profile بروید.

کیبورد مکانیکال Low-Profile؛ تنوع در اندازه

قبلاً برای خرید کیبورد مکانیکی Low-Profile باید بین دو مدل فول‌سایز یا TKL انتخاب می‌کردید. اما حالا می‌توانید این نوع کیبورد‌ها را در انواع و اقسام اندازه‌ها پیدا کنید و خرید کنید.

10 دلیل برای انتخاب کیبورد مکانیکال Low-Profileمحبوب‌ترین آن‌ها مدل‌های ۷۵% هستند، اما مدل‌های ۶۵% و ۶۰% بیشتری هم به بازار عرضه می‌شوند. همچنین، مدل‌های جمع‌وجور با اندازه کامل که با نام ۹۶% شناخته می‌شوند، با حفظ صفحه کلید عددی کامل، فضای کمتری نسبت به کیبوردهای معمولی با اندازه کامل اشغال می‌کنند. حتی می‌توانید مدل‌هایی با فرم ارگونومیک مانند Keychron K11 Max پیدا کنید، که چند سال پیش اصلاً وجود نداشتند. خوشبختانه، مهم نیست چه اندازه‌ای را برای کیبورد مکانیکال Low-Profile خود ترجیح می‌دهید، می‌توانید مدل‌های زیادی با همان اندازه پیدا کنید.

وجود مدل‌های متنوع با کلیدهای خوش‌صدا

10 دلیل برای انتخاب کیبورد مکانیکال Low-Profile

یکی از بزرگ‌ترین تفاوت‌های میان کیبوردهای مکانیکی معمولی و Low-Profile، صدای آن‌ها است. در گذشته، کیبوردهای مکانیکال Low-Profile معمولاً سروصدای بسیار کمتری ایجاد می‌کردند. اما اکنون این وضعیت تغییر کرده است. همانطور که اشاره کردیم، مدل‌های بسیار متنوعی در بازار موجود است که می‌توانید از میان آن‌ها به راحتی انتخاب کنید. بنابراین، اگر به سروصدای کلیدهای مکانیکی علاقه‌مند هستید، یک کیبورد مکانیکال Low-Profile نیز می‌تواند شما را راضی نگه دارد.

پشتیبانی از کلیدهای متنوع

10 دلیل برای انتخاب کیبورد مکانیکال Low-Profile

نسل اولیه کیبوردهای مکانیکی Low-Profile، مانند برندهای لاجیتک و کی‌کرون، از سوئیچ‌هایی با ساقه‌های غیرمعمول استفاده می‌کردند که با کلیدهای معمولی سایر کیبوردهای مکانیکی سازگار نبودند. اما اوضاع در حال تغییر است و بیشتر سوئیچ‌های استفاده شده در کیبوردهای مکانیکال Low-Profile اکنون از سوئیچ‌های استاندارد بهره می‌برند. البته هنوز هم این نوع کیبوردها از نظر تنوع کلیدها به پای مدل‌های معمولی مکانیکی نمی‌رسند، اما اوضاع با سرعت زیادی در حال بهتر شدن است.

کیبورد مکانیکال Low-Profile؛ راحتی در تعویض سوئیچ‌ها

10 دلیل برای انتخاب کیبورد مکانیکال Low-Profile

علاوه بر بهبود در زمینه‌ی تعویض کلیدها، بسیاری از مدل‌های جدید کیبوردهای مکانیکال Low-Profile میان‌رده و پرچم‌دار از سوئیچ‌های متنوعی پشتیبانی می‌کنند. این تنوع موجب افزایش محبوبیت این کیبوردها شده است، زیرا فارغ از اینکه به کدام مدل سوئیچ‌ها علاقه دارید، احتمال زیادی وجود دارد که سوئیچ موردنظرتان بتواند در کیبورد مکانیکال Low-Profile خریداری شده، نصب شود.

افزایش مدل‌هایی که از QMK و VIA پشتیبانی می‌کنند

تمرکز بر قابلیت شخصی‌سازی باعث شده است که بسیاری از برندها به ارائه پشتیبانی از QMK و VIA روی بیاورند. QMK و VIA ابزارهای نرم‌افزاری هستند که به کاربران اجازه می‌دهند فرم‌ویر کیبورد خود را شخصی‌سازی کنند. این به معنای آزادی کامل در تغییر عملکرد کلیدها، افزودن ماکروها و لایه‌های متعدد، تغییر جلوه‌های نوری و بسیاری امکانات دیگر است.

بی‌سیم بودن بسیاری از مدل‌های کیبورد مکانیکال Low-Profile

10 دلیل برای انتخاب کیبورد مکانیکال Low-Profile

به دلیل ماهیت کم‌حجم و فضای کمی که این کیبوردها اشغال می‌کنند، حمل آن‌ها بسیار آسان است. به همین دلیل، به ندرت می‌توان کیبورد مکانیکی کم‌حجمی پیدا کرد که فاقد قابلیت اتصال بی‌سیم باشد. تقریباً تمامی مدل‌های کیبورد مکانیکال Low-Profile، چه با بلوتوث و چه با فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز، امکان اتصال بی‌سیم به دستگاه‌های شما را دارند.

ایده‌آل برای کاربرانی که با چند دستگاه کار می‌کنند

قابلیت اتصال بی‌سیم که در اکثر کیبوردهای مکانیکال Low-Profile کم‌حجم وجود دارد، آن‌ها را به گزینه‌ای ایده‌آل برای کاربرانی تبدیل می‌کند که دائماً بین دستگاه‌های مختلف جابه‌جا می‌شوند. در نتیجه، حتی اگر می‌خواهید از کیبورد مکانیکال برای سیستم، تبلت و گوشی استفاده کنید، این مدل‌ها گزینه مناسبی هستند. علاوه بر این، طراحی سبک و قابل حمل آن‌ها به همراه مدل‌های کوچک‌تر به این معناست که می‌توانید از یک کیبورد در خانه، محل کار و سفر استفاده کنید.

قیمت نسبتا مناسب برای همه بودجه‌ها

اگر به این نوع کیبوردها علاقه‌مند شده‌اید ولی نگران قیمت بالای آن‌ها هستید، خوشبختانه باید بگوییم که این کیبوردها با قیمت‌های متنوعی عرضه می‌شوند. طبیعتاً ارزان‌ترین گزینه‌ها نخواهند بود، اما از سوی دیگر، قیمت آن‌ها هم نجومی نیست.

برتری‌های کیبوردهای مکانیکی معمولی

با وجود پیشرفت‌های قابل توجهی که تولیدکنندگان کیبوردهای مکانیکی در بازار مدل‌های Low Profile داشته‌اند، کیبوردهای مکانیکی معمولی همچنان مزایای متعددی را ارائه می‌دهند.

سطح شخصی‌سازی

10 دلیل برای انتخاب کیبورد مکانیکال Low-Profile

کیبوردهای مکانیکی معمولی سطح بسیار بالاتری از سفارشی‌سازی را ارائه می‌دهند. به دلیل محدودیت‌های ذاتی در طراحی ناشی از فضای کم داخل کیبورد Low Profile، بعید است که این موضوع در آینده تغییر کند. علاوه بر این، با وجود اینکه در این مطلب اشاره شد که سروصدای کلیدها در این نوع کیبوردها جذاب‌تر از گذشته شده است، اما همچنان برای بسیاری از کاربران، صدای کلیدهای کیبوردهای مکانیکی معمولی جذابیت بیشتری دارد. همچنین، در مورد تنوع کلیدها نیز باید بگوییم که برای مدل‌های معمولی، تنوع بسیار بیشتری از کلیدها قابل انتخاب است.

تنوع بالاتر سوئیچ‌ها

با وجود اینکه روز‌به‌روز تنوع سوئیچ‌های مناسب مدل‌های کیبورد مکانیکال Low-Profile افزایش پیدا می‌کند، اما تنوع این سوئیچ‌ها هرگز به اندازه‌ی تنوع خیره‌کننده‌ی مدل‌های معمولی نخواهد رسید. مگر اینکه کیبوردهای مکانیکی کم‌حجم از محبوبیت بیشتری نسبت به نوع معمولی برخوردار شوند، تعداد سوئیچ‌های کم‌حجم هرگز به آن سطح نخواهد رسید.

اما در نهایت با وجود محدودیت‌های اشاره شده، یک کیبورد مکانیکال Low-Profile همچنان ارزش خرید بسیار زیادی دارد و به‌خصوص برای افرادی که می‌خواهند ساعات زیادی را به تایپ کردن اختصاص دهند، می‌تواند خرید مناسبی باشد. در نهایت باید بگوییم که برای خرید کیبورد می‌توانید به فروشگاه دیجی‌کالا مراجعه کنید.

منبع: HowToGeek

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *