مجله سیمدخت
0

سیگار الکترونیک ضرر دارد یا نه؟

سیگار الکترونیک ضرر دارد یا نه؟
بازدید 81

سیگار الکترونیک یا “ویپ” یکی از موضوعات مورد بحث و توجه در جوامع مختلف است. این فناوری جدید، به عنوان یک جایگزین برای سیگارهای سنتی معرفی شده است و ادعا می‌شود که کمترین آسیب را به سلامتی انسان‌ها و محیط زیست وارد می‌کند. اما همچنان افراد وابسته به سیگار الکترونیک هستند و ادعا می‌شود که این ابزار نیز برای سلامتی مضر است. در این مقاله، قصد داریم به بررسی این موضوع بپردازیم و ابعاد مختلف این ادعاها را مورد بررسی قرار دهیم.

سیگار الکترونیک ضرر دارد یا نه؟

 سیگارهای الکترونیک چیست؟

سیگارهای الکترونیک در انواع و اشکال مختلفی عرضه می‌شوند. بیشترین آن‌ها شامل یک باتری، یک المان گرم‌کننده و یک محفظه برای نگهداری مایع هستند. آن ها با گرم کردن یک مایع که معمولاً حاوی نیکوتین (مواد اعتیادآور موجود در سیگارهای معمولی و سیگارهای فله و سایر محصولات تنباکو)، گواردها و مواد شیمیایی دیگری که به تولید ائروسول کمک می‌کنند، یک آئروسل تولید می‌کند. کاربران این ائروسول را تنفس می‌کنند. وقتی کاربر در هوا بیرون می‌کشد، افراد دیگر هم ممکن است این ائروسول را تنفس کنند.

سیگارهای الکترونیک با نام‌های مختلفی شناخته می‌شوند. منظور از سیگارهای الکترونیک، انواع مختلف قلیان ویپی الکترونیک، پاد ها، ویپ‌ها در انواع قلمی یا معمولی، سیستم‌های تانک و سیستم‌های ارسال الکترونیکی نیکوتین (ENDS) می‌باشد. سیگار الکترونیک گاهی اوقات با نام “ویپینگ” نیز شناخته میشود. برخی از سیگارهای الکترونیک طراحی شده‌اند تا ظاهری شبیه سیگارهای سنتی به شکل لوله داشته باشند. برخی شبیه به قلم و دیگر اجناس روزمره هستند. برای اطلاع از قیمت ویپ قلمی می‌توانید به سایت فروشگاه گرند ویپ مراجعه کنید.

نحوه کار سیگار الکترونیک

بیشتر سیگارهای الکترونیکی از اجزای زیر تشکیل شده‌اند:

1. دهانه: این قسمت یک کارتریج است که به انتهای یک لوله متصل است. درون آن یک فنجان کوچک پلاستیکی حاوی مواد جاذبی است که در محلول مایع قرار گرفته است.

2. اتمایزر: این قطعه بخار مایع را گرم و تبخیر کرده تا شخص بتواند آن را تنفس کند.

3. باتری: این قسمت از المان گرمایی برق مورد نیاز را تامین می‌کند.

4. حسگر: وقتی کاربر روی دستگاه لمس می‌کند، المان گرمایی را فعال می‌کند.

5. محلول: مایع الکترونیکی یا شیرینی‌الکترونیک مخلوطی از نیکوتین، یک پایه که معمولاً پروپیلن گلایکول است و طعم دهنده ها است.

وقتی کاربر روی دهانه می‌کشد، عنصر گرمایی محلول را تبخیر می‌کند و سپس شخص موادی را “بخور” یا تنفس می‌کند. مقدار نیکوتین محتوای مایع می‌تواند از میزان بسیار بالا تا صفر باشد.

طعم‌ها بسیار متنوع هستند؛ برخی از سیگارهای الکترونیکی طعم سیگارهای سنتی را دارند و حتی طعم برندهای خاص را تقلید می‌کنند.

استفاده از سیگارهای الکترونیکی چه تأثیراتی بر سلامتی دارد؟سیگار الکترونیک ضرر دارد یا نه؟

استفاده از سیگارهای الکترونیکی یا Electronic cigarette به تازگی رایج شده است و دانشمندان همچنان در حال بررسی تأثیرات بلندمدت آن‌ها بر سلامتی هستند. در اینجا آنچه تاکنون روی آن بحث و تحقیقات انجام شده است را به اشتراک می‌گذاریم.

بیشتر سیگارهای الکترونیکی حاوی نیکوتین هستند که اثرات آن بر سلامتی شناخته شده است. نیکوتین بسیار اعتیادآور است و می‌تواند منجر به آسیب‌هایی برای مغز نوجوانان و جوانان بزرگ‌سال شود که تا سن اوایل تا میانه سن 20 سالگی ادامه دارد. همچنین برای بزرگسالان باردار و جنین‌های آن‌ها نیز خطراتی دارد.

علاوه بر نیکوتین، آئروسول سیگارهای الکترونیکی ممکن است حاوی موادی باشد که به بدن آسیب می‌زند، از جمله مواد شیمیایی کارسینوژن و ذرات ریزی که به عمق ریه‌ها نفوذ می‌کنند. با این حال، آئروسول سیگارهای الکترونیکی به طور کلی حاوی کمترین مواد آسیب‌زا نسبت به دود سیگار است.

استفاده از سیگارهای الکترونیکی می‌تواند حوادث غیرمنتظره‌ای ایجاد کند، زیرا باتری‌های معیوب آن‌ها ممکن است باعث انفجار شوند. بیشتر انفجارها هنگام شارژ باتری‌های سیگارهای الکترونیکی رخ داده‌اند.

آیا سیگارهای الکترونیکی ضرر کمتری نسبت به سیگارهای معمولی دارند؟

سیگار الکترونیک ضرر دارد یا نه؟

بله، اما این نشان نمی‌دهد که سیگارهای الکترونیکی بدون هیچ گونه خطری هستند. آئروسل سیگار الکترونیکی معمولاً دارای مقادیر کمتری از مواد شیمیایی سمی نسبت به ۷۰۰۰ ترکیب مضر موجود در دود سیگارهای معمولی است. با این حال، سیگارهای الکترونیکی کاملاً بی‌خطر نیستند. آن‌ها ممکن است حاوی مواد مضر مانند نیکوتین، فلزات سنگین مانند سرب، ترکیبات آلی فرار و عوامل سرطان‌زا باشند.

۶ دلیل برای اجتناب از سیگارهای الکترونیکی

در زیر هفت دلیل برای اینکه چرا سیگارهای الکترونیکی ممکن است مضر باشند را بررسی خواهیم کرد:

1. معمولا شامل نیکوتین هستند

بیشتر سیگارهای الکترونیکی حاوی نیکوتین هستند که تاثیرات زیر را بر جای بگذارد:

 • ایجاد عادت.
 • تأثیر بر رشد مغز، که تا حدود ۲۵ سالگی ادامه دارد.
 • ممکن است در دوران بارداری به جنین آسیب برساند.

2. حاوی سموم دیگر هستند

انجمن ریه آمریکا فهرستی از سموم دیگر غیر از نیکوتین را که در سیگارهای الکترونیکی حضور دارند معرفی کرده است. این عوامل شامل:

 • مواد سرطانزاها مانند اسید استیک آلدهید و فرمالدهید
 • آکرولئین، یک ماده که ممکن است منجر به آسیب ریه غیرقابل برگشت شود
 • ینزن، یک ترکیب در دودهای خروجی خودرو
 • دی‌آستیل، یک ترکیب شیمیایی مرتبط با برونشیولیت، یک بیماری گاهی «ریه‌ی ذرتی» نیز نامیده می‌شود
 • پروپیلن گلیکول، استفاده شده در ضد یخ
 • فلزات مضر مانند سرب و کادمیم
 • ذرات کوچک دیگری که ممکن است وارد ریه شوند

بسیاری از این موارد همچنین در سیگارهای سنتی وجود دارند.

3. احتمالا ترک کردن سیگار سخت‌تر است

افرادی که از سیگارهای سنتی به محصولات الکترونیکی روی می آورند، احتمال اینکه هرچه سریعتر برای ترک سیگار اقدام کنند و از راه حل‌های تضمینی استفاده کنند کمتر است. طبق تحقیقات مشخص شده افرادی که از سیگارهای الکترونیک استفاده می‌کنند کمتر یا دیرتر به مراکز ترک سیگار مراجعه میکنند.

4. دود دوم دارند

استفاده از سیگارهای الکترونیکی دود دوم تولید می‌کند. از آنجایی که سیگارهای الکترونیکی اغلب حاوی همان مواد شیمیایی که در سیگارهای سنتی هستند هستند، دود تولید شده توسط ویپینگ ممکن است برای افرادی که در اطراف شما هستند سمی باشد.

5. ممکن است جوانان را تحریک به استفاده از سیگار کند

تبلیغات سیگارهای الکترونیکی و گستره طعم‌های مختلف آنها ممکن است تصور ایجاد کند که ویپینگ مضر نیست. این پیام می‌تواند افرادی را، شامل جوانان، وسوسه کند که ویپینگ را شروع کنند. با این حال، استفاده از ویپ در سنین جوانی ممکن است احتمال  سیگار کشیدن معمولی در آینده را بیشتر کند.

براساس یک مطالعه در سال ۲۰۱۷، جوانانی که از سیگارهای الکترونیکی استفاده می‌کنند احتمال دارند که در آینده، نسبت به همسن هایشان سیگارهای تنباکویی معمولی را ادامه دهند.

6. ممکن است به مغز آسیب برسانند

استفاده از نیکوتین در جوانان می‌تواند بر مغز تأثیر بگذارد. به گفته موسسه ملی سوءمصرف در طول زمان،  می‌تواند استفاده از مواد مخدر دیگر را لذت‌بخش‌تر کند. علاوه بر این‌، استفاده از نیکوتین می‌تواند بخش‌هایی از مغز جوان را که مسئول توجه و یادگیری هستند تحت تأثیر قرار دهد. همچنین ممکن است خطر ابتلاء به اختلالات خلقی و مشکلات کنترل اندام‌ها را افزایش دهد.

نتیجه‌گیری

مطالعات نشان می‌دهد که استفاده از سیگار الکترونیک در مقایسه با سیگارهای ترکیبی فرصت خوبی برای کاهش آسیب محسوب می‌شود. با این حال، هنوز برخی از اجزای موجود در مایعات ویپ ممکن است به طور مستقیم یا غیرمستقیم آسیب‌هایی را به بدن وارد کنند. به هر حال، قبل از شروع هر گونه سسگار الکترونیک یا ویپ، بهتر است که افراد با یک متخصص پزشکی مشورت کنند. در پایان، اگر شما به دنبال فروشگاهی برای تهیه ویپ یا سیگار الکترونیک هستید، می‌توانید به فروشگاه گرند ویپ مراجعه کنید که انواع مختلف ویپ و سیگار الکترونیکی را به مشتریان ارائه می‌دهد.

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *