مجله سیمدخت
0

راهنمای مقابله با حساسیت پاییزی

راهنمای مقابله با حساسیت پاییزی
بازدید 81

با آغاز فصل پاییز، بسیاری از افراد ممکن است به آلرژی‌های پاییزی مبتلا شوند که اسباب و علل متنوعی می‌تواند داشته باشد و روش‌هایی برای جلوگیری از آن وجود دارد.

آلرژی پاییزی ناشی از آلرژن‌های مرتبط با فصل است که در ماه‌های پاییز به اوج خود می‌رسند یا در این دوره افزایش می‌یابند. آلرژن‌هایی همچون کپک، دود و گرده‌های گیاهان از عوامل ممکن برای این آلرژی هستند. علائم آلرژی فصلی ممکن است شامل خارش در چشم‌ها، آب‌ریزی یا گرفتگی بینی باشد. چندین عامل احتمالی از جمله گرده‌ها و کپک می‌توانند نقش داشته باشند. در این مقاله، ما به بررسی علل آلرژی پاییزی، علائم رایج، روش‌های تشخیص، درمان و مسائل مرتبط می‌پردازیم.

علت آلرژی پاییزی

عوامل متنوعی می‌توانند در ایجاد حساسیت پاییزی نقش داشته باشند. برخی از آلرژن‌ها در ماه‌های پاییز به اوج خود می‌رسند یا در این دوره افزایش می‌یابند. در ادامه، بر اساس گزارش وب‌سایت مدیکال نیوز، عواملی آمده‌اند که می‌توانند منجر به حساسیت پاییزی شوند.

کپک

فصل پاییز به‌عنوان زمانی بسیار مناسب برای رشد و پخش کپک در هوا شناخته می‌شود. این فصل، با برگ‌های ریخته و چوب‌هایی که در حال پوسیدن هستند، باعث می‌شود که سطح کپک در بسیاری از نقاط به حداکثر برسد. علاوه بر این، شرایط آب‌وهوایی نیز می‌توانند در افزایش شدت کپک نقش داشته باشند. نسیم خشک می‌تواند هاگ‌های کپک را به هوا پخش کند، در حالی‌که هوای گرم و مرطوب می‌تواند به رشد آن‌ها کمک کند.

در اکثر موارد، آلرژی نسبت به کپک مانند دیگر حساسیت‌های فصلی است. با این حال، برخی افراد که به آسپرژیلوس فومیگاتوس آلرژی دارند، ممکن است به بیماری آسپرژیلوزیس برونکوپولمونری آلرژیک مبتلا شوند. این وضعیت می‌تواند از خفیف تا شدید و با علائمی مشابه آسم همراه باشد.

هوای گرم

تغییرات در دماها در طول سال می‌توانند در افزایش آلرژی‌های پاییزی نقش داشته باشند. افزایش دما در فصل پاییز باعث گسترش فرصت‌های رشد می‌شود، که می‌تواند منجر به افزایش مقدار گرده‌های موجود در هوا گردد. امواج گرما و خشکسالی نیز ممکن است بر آلرژن‌ها اثر گذاشته و در این شرایط، هوا ممکن است به صورت راکد باقی بماند. این امر می‌تواند منجر به افزایش سطح اوزون یا بدتر شدن کیفیت هوا شود و همچنین اثرات منفی بر آلرژی‌ها داشته باشد.

دود

دود یکی از عوامل شناخته‌شده محیطی است که ممکن است برای بسیاری از افراد محرک باشد. در بعضی نقاط، افراد زباله‌های طبیعی، برگ‌ها و سایر باقی‌مانده‌های گیاهی را برای تمیز کردن حیاط خود می‌سوزانند. همچنین، برخی افراد ممکن است از شومینه‌های هیزم‌سوز استفاده یا در شب‌های سرد آتش را برانگیزانند. افزایش دود در هوا می‌تواند در برخی از افراد علائمی مشابه آلرژی ایجاد کند.

علائم آلرژی پاییزی

هنگامی که در بهار و اوایل تابستان میزان گرده‌های گیاهان به حداکثر خود می‌رسد، برخی گیاهان در فصل پاییز نیز مقدار زیادی گرده تولید می‌کنند که می‌تواند در برخی از افراد باعث آلرژی شود.

آلرژی پاییزی علائمی مشابه علائم آلرژی‌های دیگر دارد که در دیگر زمان‌ها رخ می‌دهد. علائم آلرژی ممکن است شامل این موارد باشد:

 • آبریزش بینی
 • عطسه
 • خارش در گلو، بینی و چشم
 • سردرد
 • گرفتگی بینی
 • سوزش چشم

تشخیص آلرژی پاییزی

تشخیص حساسیت فصلی برای متخصص آلرژی معمولاً چالش‌برانگیز نیست. او ابتدا درباره علائم فرد پرسش می‌کند و ممکن است یک معاینه فیزیکی انجام دهد. اگر علائم در زمان خاصی از سال بروز کند، پزشک ممکن است حساسیت فصلی را تشخیص دهد. همچنین، متخصص آلرژی می‌تواند به شناسایی دقیق علت یا محرک حساسیت فرد کمک کند. آلرژی‌های پاییزی ممکن است از دلایل گوناگونی ناشی شوند و دانستن اینکه از چه عواملی باید پرهیز کرد می‌تواند در کاهش علائم به کمک شود.

درمان آلرژی پاییزی

درمان آلرژی پاییزی می‌تواند شامل ترکیبی از داروها و تلاش برای کاهش مواجهه با عوامل آلرژی‌زا باشد. برخی از افراد ممکن است نیاز به ایمنی‌درمانی داشته باشند که توسط متخصص آلرژی توصیه می‌شود. روش‌های دیگر درمان شامل ایمنی‌درمانی زیرزبانی یا مصرف قرص‌های آلرژی نیز می‌باشد، هر دوی این روش‌ها می‌توانند بهبود طولانی‌مدت علائم آلرژی را به ارمغان بیاورند. پزشک همچنین ممکن است داروهای مختلفی را تجویز کند که شامل:

 • اسپری‌های کورتیکواستروئیدی بینی
 • قرص‌های آنتی‌هیستامین
 • اسپری‌های آنتی‌هیستامین بینی
 • قرص‌های ضداحتقان

پزشک احتمالاً به بیمار توصیه می‌کند که مصرف داروها را حدود دو هفته پیش از شروع علائم آغاز کند.

مدیریت آلرژی پاییزی

علاوه بر داروها، افراد می‌توانند اقداماتی انجام دهند تا مواجهه با آلرژن‌ها را محدود کنند. اگرچه اجتناب از تماس با آلرژی‌های مربوط به فصل پاییز دشوار است، اقدامات احتیاطی زیر می‌توانند موثر باشند:

 1. پنجره‌ها و درهای خانه، محل کار یا خودرو را بسته نگه دارید.
 2. پس از بازی یا کار در فضای باز، خود و لباس‌های خود را بشویید.
 3. زمانی که در منطقه شما مقدار گرده‌ها در بالاترین حد خود است، فعالیت‌های خارج از منزل را برنامه‌ریزی کنید.
 4. قبل از خروج از خانه، داروهای ضدحساسیت مصرف کنید.
 5. هنگام انجام کارهایی مثل چمن‌زنی در فضای باز، از ماسک N95 استفاده کنید.

درمان‌های طبیعی و خانگی واکنش‌های آلرژیک

چندین روش طبیعی وجود دارد که می‌تواند در مدیریت واکنش‌های آلرژیک به کمک آمد. در ادامه به چندین مورد اشاره می‌شود:

عسل طبیعی محلی

عسل خام محلی اغلب به عنوان درمان طبیعی برای آلرژی مورد توصیه قرار می‌گیرد. این ایده براساس آن است که عسلی که توسط زنبورهایی تولید شده و از شهد گیاهان محلی به دست آمده است، ممکن است به کاهش حساسیت نسبت به گرده‌ها کمک کند. این مسئله به ویژه برای افرادی که از آلرژی‌های فصلی رنج می‌برند، مفید می‌باشد، زیرا گرده یکی از مهم‌ترین عوامل آلرژی‌زا است.

بخاردرمانی برای درمان گرفتگی سینوس‌ها

استنشاق بخار می‌تواند به تنظیم مجاری بینی و کاهش گرفتگی سینوس‌ها کمک کند، که یکی از نشانه‌های متداول آلرژی است. اضافه کردن روغن‌های اسانسی مثل اکالیپتوس و نعناع فلفلی به بخار می‌تواند تأثیرات درمانی آن را افزایش دهد.

دمنوش‌های گیاهی برای تسکین آلرژی

گیاهانی مانند گزنه، نعناع فلفلی و بابونه مورد استفاده قرار می‌گیرند تا علائم آلرژی را کاهش دهند. این گیاهان را می‌توان در آب داغ خیساند و دمنوشی آرام‌بخش تهیه کرد.

روغن اکالیپتوس برای سلامت تنفسی

روغن اکالیپتوس به دلیل ویژگی‌های ضدالتهابی و ضداحتقانی‌اش مشهور است. این روغن می‌تواند در مرطوب‌سازها استفاده یا به حمام بخار افزوده شود تا مجاری هوایی را تمیز کند و در کاهش علائم آلرژی کمک کند.

آنتی‌هیستامین‌های طبیعی

مواد مغذی طبیعی مانند کوئرستین و ویتامین C خاصیت آنتی‌هیستامینی دارند، که می‌تواند به کاهش پاسخ‌های آلرژیک و تسکین علائم کمک نماید. این نوع مواد مغذی می‌توانند از غذاها استخراج یا به صورت مکمل مصرف شوند.

شستن بینی

نتی‌پات یک وسیله است که برای شستشوی بینی استفاده می‌شود و در این فرآیند، مجاری بینی با محلول نمکی شسته می‌شود. این کار می‌تواند منجر به از بین بردن آلرژن‌ها و کاهش گرفتگی بینی شود.

مکمل‌های غذایی

علاوه بر روش‌های درمان طبیعی، برخی مکمل‌های غذایی نیز ممکن است در کاهش علائم آلرژی نقش داشته باشند. یکی از این مکمل‌ها، مکمل باتربور (که از گیاه باباآدم جنگلی به دست می‌آید)، یک نوع عصاره گیاهی است که در کنترل واکنش‌های آلرژی مؤثر ثابت شده است. گزینه دیگری که ممکن است مفید باشد، بروملین است که یک آنزیم در آناناس یافت می‌شود و به کاهش تورم بینی و رقیق کردن مخاط کمک می‌کند، در نتیجه تنفس را آسان‌تر می‌سازد.

هرگزینه مکمل غذایی قبل از اضافه کردن آن به رژیم غذایی خود، نیاز به احتیاط دارد و توصیه می‌شود که با یک پزشک مشورت کنید. در حالی‌که روش‌های درمان خانگی ممکن است در مدیریت علائم آلرژی مؤثر باشند، اما نباید به عنوان جایگزین توصیه‌های پزشکی در نظر گرفته شوند. پیش از شروع هر نوع برنامه درمانی جدید، همچنان توصیه می‌شود که با یک پزشک متخصص مشورت نمایید.

جمع‌بندی

آلرژی پاییزی یک نوع حساسیت فصلی است که در فصل پاییز بیشترین شدت خود را دارد و تا بهار ادامه پیدا می‌کند. علل این نوع آلرژی ممکن است شامل گرده‌های گیاهی، کپک، تغییرات آب‌وهوا و دود باشد. عموماً فرد می‌تواند با استفاده از ترکیبی از داروها و اجتناب از عوامل مشخصی که آلرژی را تحریک می‌کنند، این مشکل را کنترل کند. با تغییر فصل و شروع زمستان، علائم آلرژی در فرد بهبود خواهد یافت.

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *