مجله سیمدخت
0

چرا تناسب اندام به سن و جنسیت ربط دارد؟

چرا تناسب اندام به سن و جنسیت ربط دارد؟
بازدید 53

یک گروه تحقیقاتی تحت رهبری دانشگاه ادینبورگ دریافته است که رژیم غذایی بر مردان و زنان در دوران جوانی تأثیرهای متفاوتی دارد، اما این تأثیرات با گذشت زمان از بین می‌روند. آنها همچنین مشاهده کرده‌اند که مردانی که از رژیم‌های غذایی کم‌کالری استفاده می‌کنند، چربی بیشتری از بدن خود از دست می‌دهند و همچنین بهبود بیشتری در سطح قند خون خود تجربه می‌کنند.

یافته‌های این مطالعه نشان می‌دهند که استروژن، یکی از مهم‌ترین هورمون‌های جنسی زنانه، ممکن است نقشی در تعیین مزایای سلامتی مربوط به رژیم غذایی ایفا کند. کارشناسان معتقدند که این موضوع می‌تواند به شناسایی افرادی کمک کند که احتمالاً از رژیم‌های غذایی با کالری محدود بهره می‌برند. کاهش مصرف کالری می‌تواند باعث پیشگیری از بروز بیماری‌هایی مانند چاقی، فشار خون بالا، دیابت نوع ۲ و افزایش امید به زندگی شود.

چرا تناسب اندام به سن و جنسیت ربط دارد؟

محققان تأثیر رژیم غذایی کم‌کالری بر سلامت موش‌ها و انسان‌ها را مورد بررسی قرار دادند. در این مطالعه شش هفته‌ای، ۹۶ موش که مصرف کالری روزانه آنها ۳۰ درصد کمتر از میزان معمول بود و ۸۵ موش با رژیم غذایی معمول شرکت کردند.

این تحقیق نشان داد که رژیم غذایی کم کالری باعث کاهش قند خون در موش‌های نر جوان به نسبت ۲۲ درصد می‌شود، اما در موش‌های ماده جوان تنها ۱۶ درصد کاهش مشاهده شد. تأثیر این رژیم بر چربی بدن نیز بسیار متمایز بود؛ در موش‌های نر، تقریباً ۷۰٪ از چربی بدن کاهش یافت، درحالی که در موش‌های ماده، تفاوت قابل توجهی در میزان چربی دیده نشد. علاوه بر این، این مطالعه نشان داد که موش‌های ماده جوان محدودیت در تجزیه چربی بدن داشته، کمتر انرژی مصرف می‌کنند و پس از مصرف غذا، چربی تولید می‌کنند.

چرا تناسب اندام به سن و جنسیت ربط دارد؟

این گروه تحقیقاتی بین‌المللی شامل محققانی از دانشگاه‌های ادینبورگ، ابردین، هایلندز، گلاسگو، تایوان و توکیو بوده و یک مطالعه کوچک درباره کاهش وزن روی ۴۲ مرد و زن چاق یا دارای اضافه وزن انجام داده است که نتایج آن تایید کرده که این تفاوت‌ها بر اساس سن و جنسیت در انسان‌ها مشابه موش‌ها وجود دارد.

در طول چهار هفته، مردان زیر ۴۵ سال بیش از ۱۶ درصد از چربی بدن خود را از دست دادند، در حالی که زنان در همان گروه سنی تنها ۸ درصد از چربی بدن خود را از دست دادند. با این حال، هیچ تفاوتی در کاهش چربی بین مردان و زنان بالای ۴۵ سال وجود نداشت و هر دو جنس تقریباً ۱۰ درصد از چربی بدن خود را از دست دادند.

چرا تناسب اندام به سن و جنسیت ربط دارد؟

دکتر ویلیام کاوتورن، رهبر تحقیقات در دانشگاه ادینبورگ، تأکید می‌کند: «رژیم‌های کم کالری دارای مزایای سلامتی فراوان هستند و می‌توانند فرآیند پیری را بهبود بخشند. تحقیقات قبلی نشان داده بود که اثربخشی این رژیم‌ها ممکن است بین جنس‌های مختلف متفاوت باشد، اما تحقیق ما نخستین تحقیق است که نشان می‌دهد این تفاوت‌های جنسی تا حد زیادی با شروع رژیم غذایی در سنین بالاتر ناپدید می‌شوند. این نتایج می‌تواند به ما در ارائه استراتژی‌های تغذیه‌ای بهتر برای پیشگیری از بیماری‌ها و حمایت از پیری سالم کمک کند.»

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *