مجله سیمدخت
0

گلکسی آنپکد 2024؛ سامسونگ با فرمول جدید، آیفون را هدف می‌گیرد

گلکسی آنپکد 2024؛ سامسونگ با فرمول جدید، آیفون را هدف می‌گیرد
بازدید 18

در مراسم گلکسی آنپکد 2024، به جای تمرکز بر پیشرفت‌های سخت‌افزاری، توجه به نرم‌افزار و به ویژه هوش مصنوعی متمرکز شد؛ یک تصمیم که به طور کاملاً “هوشمندانه” انتخاب شد.

برای من هم عجیب است که بنویسم ستاره مراسم گلکسی آنپکد ۲۰۲۴ نه گلکسی S24 اولترا با فریم تیتانیومی بود، نه وعده هفت ساله آپدیت و حتی نه حلقه هوشمند “گلکسی رینگ”. این یک سورپرایز بود که سامسونگ تا آخرین لحظه از چشم رسانه‌ها و افشاگران پنهان نگه داشته بود.

گلکسی آنپکد 2024

ستاره مراسم دیشب بدون شک Galaxy AI بود و این نه تنها به دلیل اختصاص بخش قابل توجهی از مراسم به صحبت درباره هوش مصنوعی بود، بلکه به دلیل اینکه فکر می‌کنم سری S24، اولین گوشی هوشمند واقعی باشد که به معنای واقعی کلمه با برخی از قابلیت‌های هوش مصنوعی تجهیز شده است؛ قابلیت‌هایی که به نظر می‌آیند حتی واقعی‌تر و ملموس‌تر از ویدیوهای تبلیغاتی جمنای گوگل و تکرارهای سرسام‌آور عبارت Generative AI از سوندار پیچای در مراسم Google I/O سال گذشته هستند.

گلکسی آنپکد 2024؛ سامسونگ با فرمول جدید، آیفون را هدف می‌گیرد

به هر حال، این مسئله به تنهایی بسیار جذاب و قابل بحث است؛ چرا که تمام امکانات هوش مصنوعی گلکسی‌های جدید به لطف همکاری سامسونگ با گوگل به وجود آمده‌اند. زمانی که گوگل ویدیوی جالب و تا حدی جذابی را برای معرفی قدرت جادویی جمنای منتشر کرد، سریعاً به محل سرگرمی کاربران تبدیل شد. گوشی پیکسل ۸ پرو نیز با وجود استفاده از مدل سبک‌تر جمنای، لقب “هوشمندترین گوشی هوشمند دنیا” را از ما کسب کرده است، اما هنوز منتظر آپدیتی برای دریافت بسیاری از قابلیت‌های هوش مصنوعی مانده است. حالا، گوشی‌های جدید سامسونگ با هوش مصنوعی جمنای و مولد تصویر Imagen 2 گوگل، نمایش صحنه را از محوطه‌ی مانتین‌ویو برداشته و به‌طور کامل بر روی خود تمرکز کرده‌اند.

هرچند، باید این شکنندگی سنتی سامسونگ را قدردانی کرد؛ حتی اگر به جزء آن دسته از افراد باشید که هنوز هوش مصنوعی را به عنوان یک هیاهو تبلیغاتی می‌پندارند و فکر می‌کنند تا جدی گرفته شدن این تکنولوژی سال‌ها طول می‌کشد.

احتمالاً شما هم از کندی در پیشرفت گوشی‌های هوشمند خسته شده‌اید. مراسم‌های سالانه‌ی معرفی نسل جدید گوشی‌ها دیگر همان هیجان قبلی را ندارند و به نظر می‌آید صنعت موبایل، با دیدن خط پایان، سرعت را کاهش داده است تا کمی دیرتر به بن‌بست برسد.

اما سامسونگ در مراسم دیشب به جای تاکید بر پیشرفت‌های سخت‌افزاری، به نرم‌افزار مهمانور داد، که به نظرم یک تصمیم هوشمندانه بود؛ چرا که اگر بخواهیم واقعاً روشن‌راست باشیم، پیشرفت محسوسی در سخت‌افزار گلکسی آنپکد ۲۰۲۴ به چشم نمی‌آید. پردازنده‌ی اسنپدراگون ۸ نسل ۳ از قبل در گوشی‌های دیگر عرضه شده و این حس تازگی تراشه‌های اختصاصی آیفون را ندارد. فریم تیتانیومی را هم قبلاً در آیفون ۱۵ پرو دیده بودیم و مقاومت بیشتر شیشه آن انقدر هیجان‌انگیز نیست. بازگشت تراشه‌ی اختصاصی اگزینوس در گلکسی S24 و گلکسی S24 پلاس هم حتی هیجان ما را کمتر کرد. و البته، اطلاعاتی هم از معرفی هدست واقعیت مجازی سامسونگ منتشر نشد.

در این شرایط، نرم‌افزار بخشی بود که سامسونگ می‌توانست برجسته شود و واقعاً از این فرصت به‌صورت کامل بهره ببرد تا مراسم معرفی گلکسی آنپکد ۲۰۲۴ را به یادآورتر از اکثر مراسم معرفی گوشی در چند سال گذشته کند.

در زمانی که به نظر می‌رسد یکه‌تازی دیگر به تنهایی جواب نمی‌دهد و همکاری‌های استراتژیک، حداقل در زمینه هوش مصنوعی، تفاوت بین برنده و بازنده را مشخص می‌کنند. مایکروسافت با OpenAI قرارداد بست و از گوگل جلو زد. سامسونگ هم با گوگل همکاری کرد و از اپل پیشی گرفت. اپل ادعا می‌کند که در حوزه هوش مصنوعی به هیچ‌عنوان از رقبا عقب نیست، اما واقعیت این است که حتی محصولات برتر این شرکت هم به‌طور گسترده هوش مصنوعی را ندارند.

آیا این انقلاب سوم در صنعت موبایل است؟ احتمالاً پاسخ این سوال را در ۹ ماه آینده و با عرضه آیفون ۱۶ خواهیم دید.

مهم‌ترین اتفاقات مراسم گلکسی آنپکد ۲۰۲۴

Galaxy AI؛ ستاره‌ی مراسم

گلکسی آنپکد 2024؛ سامسونگ با فرمول جدید، آیفون را هدف می‌گیرد

گلکسی آنپکد ۲۰۲۴ به واقعیت ساختارشکنانه ایجاد شد، زیرا به نظر می‌آمد که گوشی‌های جدید به‌طور کامل به خدمت هوش مصنوعی اختصاص یافته‌اند. در مدت حدود یک ساعت و نیم از مراسم، سامسونگ به معرفی تنوع قابلیت‌های هوش مصنوعی در سری S24 پرداخت، که جزئیات برجسته آن “Circle to Search” بود که با همکاری گوگل به وجود آمده است. این ویژگی به شکلی کاربردی عمل می‌کند؛ به این ترتیب که شما می‌توانید انگشت خود را روی دکمه هوم نگه داشته و سپس دور هر موردی که توجه شما را جلب کرده خط بکشید، آن را هایلایت کنید یا حتی با ضربه زدن بر روی آن، اطلاعات بیشتری درباره‌اش دریافت کنید، مانند عملکرد گوگل لنز یا پینترست لنز.

هوش مصنوعی در گلکسی‌های جدید به‌واسطهٔ مدل زبانی جمنای و Imogen 2 گوگل، قابلیت‌های پردازش را به صورت محلی و ابری فراهم کرده است. این امکان به نظر می‌رسد که Galaxy AI خانواده‌ی جدید گلکسی را به یکی از بهترین گوشی‌های سامسونگ یا حتی بهترین گوشی جهان تبدیل کند. هرچند این قابلیت‌ها تا سال ۲۰۲۶ به صورت رایگان در دسترس قرار دارند، اما هنوز مشخص نیست که در آینده هزینه استفاده از آن‌ها چقدر خواهد بود.

معرفی خانواده گلکسی S24

گلکسی آنپکد 2024؛ سامسونگ با فرمول جدید، آیفون را هدف می‌گیرد

از Galaxy AI عبور کنیم، مهم‌ترین حوادث مراسم آنپکد ۲۰۲۴ به طبیعتاً معرفی سری جدید گوشی‌های S سامسونگ بود. با گلکسی S24 اولترا آغاز می‌شود که با فریم تیتانیومی، هوش مصنوعی، تخت‌شدن لبه‌های نمایشگر، روشنایی بیشتر، محافظ شیشه‌ی مقاوم‌تر، به‌روزرسانی حالت Nightography، شارژ سریع‌تر و وعده هفت سال آپدیت اندروید، به دنیای گوشی‌های هوشمند وارد شده است تا با امکانات متنوع خود، از تجربه‌ی کاربری جدیدی برخوردار سازد.

به‌طور مقابل، گلکسی S24 و گلکسی S24 پلاس با تغییرات اندکی همراه بوده‌اند و هوش مصنوعی همچنان در این دو گوشی برجسته است. سامسونگ تصمیم به اجرای سیاست دوتراشه‌ای در این دو گوشی گرفته تا نسخه‌های عرضه‌شده در بازار آمریکا با پردازنده‌ی اسنپدراگون ۸ نسل ۳ و نسخه‌های موجود در بازارهای دیگر با پردازنده‌ی اگزینوس ۲۴۰۰ مجهز شوند.

گوشی گلکسی S24 با رابط کاربری One UI 6.1 بر اساس سیستم‌عامل اندروید ۱۴ عرضه می‌شود. قیمت گوشی گلکسی S24 اولترا از ۱٬۲۹۹ دلار آغاز می‌شود که ۱۰۰ دلار بیشتر از قیمت گوشی گلکسی S23 اولترا است. قیمت گوشی‌های سامسونگ گلکسی S24 و گلکسی S24 پلاس به‌ترتیب در پایگاه ۷۹۹ دلار و ۹۹۹ دلار قرار دارد. این گوشی‌ها از تاریخ ۳۱ ژانویه (۱۱ بهمن) به بازار عرضه خواهند شد.

سورپرایز مراسم؛ گلکسی رینگ

گلکسی آنپکد 2024؛ سامسونگ با فرمول جدید، آیفون را هدف می‌گیرد

غافلگیری مهم سامسونگ در مراسم آنپکد امسال، نمایش تیزری از گلکسی رینگ بود؛ اولین حلقه‌ی هوشمند این شرکت که برای پایش سلامتی طراحی شده و دارای قابلیت‌هایی است که تاکنون در دستگاه‌های هوشمند مانند ساعت هوشمند سامسونگ و ساعت هوشمند اپل مشاهده نکرده‌ایم.

سامسونگ تصدیق کرده است که گلکسی رینگ از Samsung Health و هوش مصنوعی پشتیبانی خواهد کرد، اما جزئیات بیشتری از این دستگاه فعلاً منتشر نشده است. با این حال، اطلاعات منتشر شده در تردز اظهار دارند که گلکسی رینگ دارای وزن سبکی است و در اندازه‌ها و رنگ‌های مختلف به بازار عرضه خواهد شد.

تاکنون زمان عرضه و قیمت گلکسی رینگ مشخص نشده است؛ اما احتمالاً اطلاعات بیشتری در رویداد آنپکد بعدی، که معمولاً در ماه آگوست (مرداد و شهریور) برگزار می‌شود، به‌طور کامل اعلام خواهد شد.

در نهایت، قابلیت ترجمه زنده تماس‌ها به زبان فارسی در گلکسی S24 قرار است افزوده شود، اما تاکنون زمان مشخصی برای این امکان اعلام نشده است. همچنین، منتظر مانید که دستیار صوتی بیکسبی در کنار Galaxy AI به هم‌زیستی مسالمت‌آمیز ادامه دهد. با به پایان رسیدن هیاهوی فراوان در آنپکد ۲۰۲۴، آیا این مراسم بزرگ سامسونگ توانست نظر شما را جلب کند؟

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *