مجله سیمدخت
0

آیا باتلاق شنی یک تهدید واقعی است؟

آیا باتلاق شنی یک تهدید واقعی است؟
بازدید 17

اگر در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ بزرگ شده باشید، احتمالاً نگرانی زیادی درباره باتلاق شنی داشته‌اید. اما آیا این باتلاق شنی واقعاً یک تهدید جدی برای انسان است؟

باتلاق شنی یا ماسه روان، به خاطر شکوفایی پس از جنگ فیلم‌های اکشن درجه ب، به یکی از موضوعات متداول و مورد علاقه تولیدات هالیوود تبدیل شده است. به‌گزارش مجله‌ی اسلیت، در دهه ۱۹۶۰، تقریباً سه درصد از فیلم‌ها شخصیتی را نشان می‌دادند که در محیط‌هایی مانند گل، رس یا ماسه روان غرق می‌شدند. مثال معروف‌ترین این تصاویر، غرق شدن در شن و ماسه در فیلم کلاسیک “لورنس عربستان” از سال ۱۹۶۲ بود. این موضوع به عنوان یک الگوی معمولی در دهه ۱۹۸۰ ادامه یافت و تقریباً هر ۷۵ فیلم جدید، حداقل در یک صحنه، شاهد غرق شدن در ماسه روان بود.

باتلاق شنی چیست؟

باتلاق شنی، یک محلول غلیظ و لجنی از ماسه یا مواد دانه ریز مانند سیلت یا خاک رس است که با ترکیب دقیق با مقدار مناسب آب، یک سطح سفت و جامد ایجاد می‌کند. این سطح به نظر سخت می‌آید، اما همچنان با رفتار یک مایع چسب‌سان همراه است.

باتلاق شنی اغلب در مناطقی مانند سواحل رودخانه‌ها یا مناطقی با رسوبات قابل اشباع مشاهده می‌شود. ماسه روان عملکردی نیوتنی ندارد، به این معنا که تحت هر گونه تنشی مانند فشار، گرانروی ظاهری آن کاهش می‌یابد و به عبارت دیگر، ماسه روان به نوعی جامد می‌شود. این نشان می‌دهد که در تئوری، می‌توان بدون غرق شدن از آن عبور کرد. از سوی دیگر، هر تلاش برای جلب عضوی از ماسه روان، خواص جامد مانند رفتار جامدی را به خود می‌گیرد. عبارت قدیمی “هر چه بیشتر مقاومت کنید، بیشتر غرق خواهید شد” از همین مفهوم مشتق شده است.

آیا به‌طور کامل در باتلاق شنی غرق خواهید شد؟

هر چند که این موقعیت ناخوشایند به نظر می‌رسد، اما به‌طور کلی، غرق شدن کامل انسان در ماسه روان بسیار دشوار است. نتایج یک آزمایش انجام‌شده توسط دانشمندان هلندی که در سال ۲۰۰۵ در مجله‌ی Nature منتشر شد، نشان می‌دهد که چگالی انسان تقریباً نصف چگالی ماسه روان است. این به این معناست که به شرطی که انسان دست به تقلا نزند و خود را مدفون نکند، می‌تواند بر روی شن‌های روان شناور شود. یک نکته مهم برای زنده ماندن در این شرایط این است که به سرعت تمام وسایل شخصی مانند کوله پشتی را کنار بگذارید. طبق یافته‌های این مطالعه، فردی که در ماسه روان گرفتار می‌شود، در معرض خطر غرق شدن کامل قرار ندارد.

آیا باتلاق شنی خطری واقعی است؟

هیچ سازمان خاصی در سطح جهان اطلاعاتی در مورد تعداد موارد مرگ و میر ناشی از غرق شدن در باتلاق شنی را جمع‌آوری نمی‌نماید. این به دلیل نادر بودن چنین حوادثی است. با این حال، حوادث غیرمعمول ممکن است روی دهد. بیشتر حوادث فاجعه‌بار ناشی از باتلاق شنی شامل گیرفتن افراد در زمین و افتادن در مواجهه با عوامل دیگر نظیر کم‌آبی، سرمازدگی، یا غرق شدن به دلیل افزایش سطح آب هستند.

چگونه از باتلاق شنی رهایی پیدا کنیم؟

در صورت گیر کردن در شن‌های روان، نهایتاً از وحشت پیروی کنید، حتی اگر این کار سخت به نظر برسد. تلاش برای تقلا و حرکت دست و پا ممکن است باعث شود به طرز بیشتری در باتلاق شنی غرق شوید. به علت این موقعیت، توصیه می‌شود به جای آن، به عقب خم شده و کلیه اندام‌های خود را به‌طور یکنواخت کشیده تا وزن خود را به صورت متناسب توزیع کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا روی سطح شناور شوید. می‌توانید به آرامی پاهای خود را تکان دهید تا آب بیشتری وارد رسوب شود و حالت آن را مایع کنید. اهمیت زمان در این شرایط بسیار بالاست، بنابراین تلاش کنید به سرعت و با آرامش اقدام کنید و سعی کنید به سرعت از محل خود کمک بخواهید.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *