مجله سیمدخت
0

فتح قله‌های زندگی: عبور از منطقه امن و تجربه شور و شعف

فتح قله‌های زندگی: عبور از منطقه امن و تجربه شور و شعف
بازدید 49

ترس، بخشی از پروسه‌ی رشد انسانی است. هرگاه که با آگاهی از “محیط امن” خود بیرون می‌رویم، گام دیگری به سوی موفقیت برمی‌داریم و می‌توانیم با آرامش بیشتری از کنج راحتی خود خارج شویم.

کنج راحتی یا محیط امن در واقع وضعیتی است که فرد در آن عملکرد خنثی دارد و سعی می‌کند با اجتناب از فعالیت و ریسک، شرایط ثابت خود را حفظ کند.

به زبان ساده‌تر، کنج راحتی نشانگر مرزهای روانی است که فرد برای ایجاد امنیت دور خود ایجاد می‌کند و تلاش می‌کند تا از آن خارج نشود.

برای فرار از این مرزها، فرد باید رفتارها و تجارب جدیدی را تجربه کند و به آنها اجازه دهد که محیط به آنها پاسخ دهد.

شخصیت افراد بر اساس کنج راحتی‌شان توصیف و تفسیر می‌شود.

برای رشد و تغییر در زندگی، لازم است که از کنج راحتی بیرون بیاییم. اما چگونه می‌توانیم بر ترس از این کار غلبه کنیم؟ در زیر، تجارب چند کارآفرین را برای شما مثال زده‌ایم که با قدم‌های کوچک اما موثر، توانسته‌اند بر ترس‌هایشان غلبه کنند و از محیط امنشان خارج شوند. برای آشنایی با داستان موفقیت این افراد، همراهمان باشید.

۱- قدر و منزلت چیزی را ندانستن

“کیم کوپه”، بنیان‌گذار ZinePak، توضیح می‌دهد: “عادات روزمرگی و روزانه انسان، بیشتر از این که کاربردی باشند، او را در محیط آسایش نگه می‌دارند. من برای خروج از منطقه‌ی راحتی خود، هر روز یک تغییر کوچک در روال زندگی‌ام ایجاد می‌کردم. به عنوان مثال، مسیر جدیدی به محل کار انتخاب می‌کردم، زمان ناهارم را تغییر می‌دادم و به جای آسانسور، از پله‌ها استفاده می‌نمودم.

این تغییرات به ظاهر جزئی و کوچک، باعث می‌شدند تا هر روز با افراد مختلفی روبرو شوم و با دیدگاه‌های جدید آشنا شوم. همه این تلاش‌ها با هم، من را به تغییرات عمیقی در زندگی شخصی و شرایط کاریم رساندند.”

۲- تغییر دادن عادت‌های روزانه

“مارک کراسنر”، بنیان‌گذار Expectful، اینگونه توضیح می‌دهد: “زمانی فهمیدم که هر آنچه از آن هراس دارم، در واقع چیزهایی هستند که می‌توانند تغییرات مثبتی در زندگی‌ام ایجاد کنند. اکنون هر وقت با چیزی مواجه می‌شوم که از آن می‌ترسم، می‌دانم باید به سمت آن هراس بروم و آن را متحد کنم. البته این کار همراه با مشکلات و چالش‌های خود است، اما نتیجه‌اش به قدری مطلوب است که در نهایت به رضایت شخصی منجر می‌شود.”

۳- به سمت ترس‌های خود حرکت کنید

“مارک کراسنر”، بنیان‌گذار Expectful، اینگونه توضیح می‌دهد: “زمانی فهمیدم که هر آنچه از آن هراس دارم، در واقع چیزهایی هستند که می‌توانند تغییرات مثبتی در زندگی‌ام ایجاد کنند. هر وقت با چیزی مواجه می‌شوم که از آن می‌ترسم، می‌دانم باید به سمت آن هراس بروم و آن را متحد کنم. البته این کار همراه با مشکلات و چالش‌های خود است، اما نتیجه‌اش به قدری مطلوب است که در نهایت به رضایت شخصی منجر می‌شود.”

۴- از کنترل کردن اوضاع دست بردارید

“لیلا لوئیس، مدیر Be Inspired PR، درباره ترک زمینهٔ آرامش این گونه صحبت می‌کند: شاید هر روز این کار را انجام ندهم، اما هر زمان که یک قطره از کنترل را رها می‌کنم، به نظر می‌رسد که یک قدم به سوی خارج از حوزهٔ راحتی خودم برداشته‌ام. برای انجام فعالیت‌های شبکه‌های اجتماعی شرکتم، یک نیروی جدید استخدام کرده‌ام. همچنین، بخشی از مسئولیت‌های مدیریتی را به کارمندانم واگذار کرده‌ام تا بتوانم از زمینهٔ آرامش خود خارج شوم و مطمئن شوم که دیگران نیز می‌توانند وظایف را به‌طور صحیح و کامل انجام دهند.”

 فتح قله‌های زندگی: عبور از منطقه امن و تجربه شور و شعف

۵- مسایل جدید را امتحان کنید تا احساس راحتی به شما دست بدهد

“درو هندریکز” در این زمینه اظهار می‌دهد: تلاش می‌کنم روش‌ها یا کارهای جدیدی را امتحان کنم تا زمانی که دیگر احساس ترسی نکنم. گاهی زمان بر می‌شود تا با مسائل جدید آشنا شوم، اما هرگز از تلاش دست کشیده و تا آن زمان که دیگر ترس یا ناراحتی در وجودم نباشد، پیش می‌روم. پس از رسیدن به این مرحله، به مسائل دشوارتری روی می‌دهم. هیچ‌گاه نمی‌خواهم در یک نقطه بایستم و در گوشه‌ای از آسایش خود باقی بمانم.

۶- سوالاتی بپرسید که دیگران دوست ندارند

“زِو هرمان” از شرکت Superior Lighting اظهار می‌دهد: همواره علاقه دارم بدانم که کارمندانم، مشتریانم و روابطشان چه وضعیتی دارد و به چه نحوی پیش می‌رود. به همین دلیل، اغلب مواقع با آنها مکالمات باز دارم و از آنها می‌پرسم که از همکاری با من و شرکتم چه احساسی دارند و آیا راضی هستند یا نه. برای شناسایی مشکلات واقعی و بهبود روند رشد شرکتم، تلاش می‌کنم مسایل مهم را موضوع مکالماتم قرار دهم.

۷- با غریبه‌ها معاشرت کنید و هم‌کلام شوید

“مت دویل” از Excel Builders می‌گوید: برایم بحث و گفتگو با غریبه‌ها بسیار لذتبخش است. به همین دلیل، در هر فرصتی که پیش می‌آید، از ایستگاه اتوبوس و مترو گرفته تا رستوران و کافه، سعی می‌کنم با مردمی که با آنها برخورد می‌کنم، گفتگو کنم. این کار باعث می‌شود که تدریجاً احساس خجالت در مواجهه با غریبه‌ها کمتر شود. به نظر من، تعامل اجتماعی میان مردم، دنیا را زیباتر و دوست‌داشتنی‌تر می‌کند.

۸- موافقت کردن با کسی که در حالت عادی برایتان مهم نیست

“راسل کومر” از eSoftware Associates Inc می‌گوید: گاهی وقت‌ها وقتی کسی چیزی را به من پیشنهاد می‌دهد که در وضعیت عادی ممکن است از قبول آن خودداری کنم، دوست دارم خودم را سوپرایز کنم و بگویم بله! حتی اگر این نظر یا پیشنهاد مربوط به کار و تجارت باشد، مانند استراتژی‌های جدید یا دعوت برای پیوستن به یک تیم ورزشی آماتور برای تفریح آخر هفته. حتی اگر این قبول کردن هیچ مزیتی برایم نداشته باشد، باعث می‌شود تا تجربه‌های جدیدی را تجربه کنم.

۹- مقابل دوربین قرار بگیرید

“سولومون ثیموثی” از OneIMS، درباره خارج شدن از منطقه راحتی اظهار می‌کند: هر روز پیش دوربین قرار می‌گیرم. ساخت ویدئو همیشه برای من چالش برانگیز است و به من کمک می‌کند تا اطلاعات به‌روز خود را به بهترین شکل ممکن ارائه دهم و از منطقه راحتی خود بیرون بیایم و خود را در فضای اینترنت معرفی کنم. حتی اگر این کار برای بازاریابی نرم‌افزارم باشد، باعث می‌شود که در شرایطی قرار بگیرم که چندان راحت نیستم و نقطه امن و راحتی من بشمار نمی‌رود.

۱۰- فهرستی از اهداف رشد خود تهیه کنید

“نیکول مونوز” از Start Ranking Now، درباره غلبه بر ترس‌ها و به چالش کشیدن خود در زندگی می‌گوید: یک لیست از اهدافی را تدوین کرده‌ام که به رشد من در زندگی کمک می‌کنند، اهدافی مانند یادگیری سخنرانی در جلوی مردم، پذیرش ریسک، و کشف ایده‌های جدید و نو. این فهرست را همیشه در دسترس دارم و در انتهای هر روز آن را مرور می‌کنم. با این که روزانه به لیست اهدافم نگاه می‌کنم، اطمینان دارم که می‌توانم به تحقق آنها برسم. این روش باعث می‌شود که هر روز یک گام بزرگتر در راستای دستیابی به اهدافم بردارم.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر بخوانید