مجله سیمدخت
0

سهام مایکروسافت ۱٫۱۲ درصد رشد کرد

سهام مایکروسافت ۱٫۱۲ درصد رشد کرد
بازدید 44

بعد از برگزاری رویداد هوش مصنوعی OpenAI و معرفی چت‌بات جدید این شرکت، سهام مایکروسافت رکورد بیشترین رشد خود در دو سال گذشته را شکست. ارزش سهام مایکروسافت امروز به ۳۶۰٫۵۳ دلار افزایش یافت، که نسبت به روز گذشته ۱٫۱۲ درصد رشد داشت و ارزش بازار این شرکت را به ۲٫۶۸ تریلیون دلار رساند. این ارزش بازار برای مایکروسافت بی‌سابقه است و از سال ۲۰۲۱ تاکنون به‌دست آمده است.

در یک رویدادی که در شب دوشنبه در سان فرانسیسکو برگزار شد، OpenAI به‌عنوان شریک استراتژیک هوش مصنوعی مایکروسافت، نسخه‌ی جدید سرویس‌های خود را معرفی کرد و اعلام کرد که از این پس همه افراد می‌توانند نسخه‌ای سفارشی از ChatGPT ایجاد کنند.

ساتیا نادلا، مدیرعامل مایکروسافت، در این مراسم حضور داشت و تأکید کرد که توسعه‌دهندگانی که از ابزارهای OpenAI برای ساخت نرم‌افزارهای کاربردی استفاده می‌کنند، با استفاده از زیرساخت ابری مایکروسافت Azure، به سرعت می‌توانند به تجاری‌سازی نرم‌افزارهای خود بپردازند.

تحلیلگران معتقدند که اگر OpenAI توانایی جذب توسعه‌دهندگان نرم‌افزار را داشته باشد تا از ChatGPT و سایر ابزارهای این شرکت برای ساخت نرم‌افزارها استفاده کنند و همزمان با کاهش قیمت‌ها، عملکرد این چت‌بات را بهبود بخشید، محبوبیت Azure را افزایش دهد و به عنوان یک نقطه‌ی سودآور برای مایکروسافت عمل کند.

OpenAI در مراسم جدید خود اعلام کرد که هزینه‌ها برای توسعه‌دهندگان کاهش می‌یابد. توکن‌های ورودی GPT-4 Turbo سه برابر ارزان‌تر از GPT-4 با قیمت ۰٫۰۱ دلار و توکن‌های خروجی نیز دو برابر ارزان‌تر با قیمت ۰٫۰۳ دلار عرضه می‌شوند. این تغییرات منجر به صرفه‌جویی قابل توجهی در هزینه‌های شرکت‌ها و توسعه‌دهندگان دراستفاده از ابزارهای هوش مصنوعی می‌شود.

GPT-4 Turbo مدل زبانی بزرگ جدید OpenAI است که تا آوریل ۲۰۲۳ (فروردین و اردیبهشت ۱۴۰۲) از تمامی اتفاقات و اخبار اینترنت آگاهی دارد و محدودیت سه هزار کلمه را به ۳۰۰ صفحه کاهش داده است. به عبارت دیگر، در عمل، می‌توان تمام یک کتاب را در ورودی متنی این مدل قرار داد.

مایکروسافت به‌طور خاص در OpenAI سرمایه‌گذاری کرده است و به مبلغ ۱۳ میلیارد دلار برای توسعه مدل زبانی بزرگ GPT-4 سرمایه‌گذاری کرده است. این مدل قادر است به درخواست‌های کاربران پاسخ‌هایی کاملاً انسان‌گونه و طبیعی‌تر ارائه دهد. این مبلغ سرمایه‌گذاری بیشترین میزان سرمایه‌گذاری در حوزه هوش مصنوعی در یک سال گذشته است.

علاوه بر این، در هفته‌ی گذشته، مایکروسافت فروش دستیار هوش مصنوعی Copilot آفیس را برای مشترکان تجاری خود آغاز کرده است. همچنین، مایکروسافت ویژگی‌های مبتنی بر هوش مصنوعی را در ویندوز ۱۱ نیز معرفی کرده است، که تمامی این ویژگی‌ها بر پایه مدل‌های هوش مصنوعی OpenAI توسعه یافته‌اند.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *