مجله سیمدخت
0

باورهای غلط رایج درباره کریپتو

باورهای غلط رایج درباره کریپتو
بازدید 13

با افزایش حرارت بازار ارزهای دیجیتال، شایعات مختلفی درباره رمزارزها و فناوری بلاک‌چین در جامعه گسترش یافته است. این شایعات، بدون داشتن دانش کافی در این زمینه، ممکن است به مردم گمراهی بیشتری وارد کنند.

معرفی روش‌های جدید سرمایه‌گذاری، باعث ایجاد سوالات فراوانی برای سرمایه‌گذاران و تحلیل‌گران شده است. هر روز، سلبریتی‌ها و سرمایه‌گذاران مشهور، از طریق توییت‌ها و ارسال پست‌های مختلف در شبکه‌های اجتماعی، نظرات خود را درباره رمزارزها و یا حمایت یا عدم حمایت از آن‌ها اعلام می‌کنند. حتی افرادی که فعالیتی مرتبط با این حوزه ندارند، تا حدی با این مفاهیم آشنا هستند.

باورهای غلط رایج درباره کریپتو

از یک طرف، پذیرش ارزهای دیجیتال به عنوان روش پرداخت در شرکت‌های مختلف، به عنوان یک نقطه عطف برای این صنعت شناخته می‌شود و به نظر نمی‌رسد که راه بازگشتی از آن وجود داشته باشد. با افزایش چشمگیر محبوبیت ارزهای دیجیتال در سال‌های اخیر، شایعات و باورهای نادرستی درباره این فضا و رمزارزهای مختلف شکل گرفته است. در این میان، افراد زیادی به دنبال کسب سود از این شایعات هستند و اگر شخصی اطلاعات کافی درباره این صنعت نداشته باشد، ممکن است به آن‌ها اعتماد کند.

در این مقاله، علاوه بر معرفی رایج‌ترین باورهای نادرست درباره رمزارزها، دلایل نادرستی آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

قبل از شروع، دو نکته مهم وجود دارد که باید توجه شود:

  1. بسیاری از مواردی که در ادامه به‌عنوان «باور نادرست» مطرح می‌شوند، ممکن است در شرایط مختلف کاملاً نادرست نباشند و حتی رگه‌هایی از حقیقت در آن‌ها مخفی باشد.
  2. در نظر گرفتن نادرست بودن برخی از این موارد مورد توافق کارشناسان، ناظران و صاحب‌نظران دنیای اقتصاد و ارزهای دیجیتال است. بنابراین، پس از بحث و بررسی نظرات موافقان و مخالفان، تلاش می‌شود تا نتیجه‌گیری به خواننده واگذار شود.

۱. ارز دیجیتال به محیط‌زیست آسیب می‌زند

این ادعا به طور طبیعی صحیح است؛ ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین که از سیستم «گواهی اثبات کار» (PoW) استفاده می‌کنند، به طور قطعی در شکل فعلی خود به محیط زیست آسیب می‌رسانند. اما باید توجه داشت که با توجه به منابع فعلی انرژی بشر، هر محصول و پدیده‌ای که از الکتریسیته استفاده کند، به‌نوعی به محیط زیست آسیب می‌زند.

در واقع، ادعای غلطی که در اینجا وجود دارد، ابراز نقش ارزهای دیجیتال در تولید گازهای گلخانه‌ای و آسیب رساندن به محیط زیست است. به عنوان مثال، براساس نتایج تحقیقات، بیت کوین در مقایسه با سیستم بانکداری سنتی و استخراج طلا، حتی کمترین میزان مصرف برق را دارد.

باورهای غلط رایج درباره کریپتو

استفاده از عبارت «هدر رفتن انرژی» فقط در صورتی می‌تواند درست باشد که ارزشی معادل مصرف آن به دست نیاید. شبکه بیت کوین با فراهم کردن خدمات به میلیون‌ها نفر، از جمله افرادی که به شبکه‌های پرداخت سنتی دسترسی ندارند، ارزشی برابر با یک تریلیون دلار دارد. اکثر ماینرها در مکان‌هایی با منابع برقی فراوان و رایگان فعالیت می‌کنند. برق مصرفی در این مکان‌ها اغلب از منابع تجدیدپذیر مانند هیدروالکتریسیته (برق تولید شده از نیروگاه‌های آبی) یا الکتریسیته زمین‌گرمایی (تولید انرژی الکتریکی از انرژی زمین‌گرمایی) تأمین می‌شود که مصرف سوختی آن برابر با یک هشتم نیروگاه‌های سوخت زغالی است.

علاوه بر این، امروزه حداقل ۳۹ درصد از انرژی مورد نیاز برای استخراج بیت کوین از منابع تجدیدپذیر تأمین می‌شود و این سهم به سرعت نیز در حال افزایش است. برای مقایسه، اجرا و توسعه برنامه‌هایی مانند TikTok و FedEx یا برنامه‌های وزارت دفاع ایالات متحده نیز انرژی بسیار زیادی مصرف می‌شود یا سیستم مالی و بانکی مدرن هم برای کارکرد روزانه در هر شعبه، سرور و شبکه پرداخت الکترونیکی به مقدار بسیار زیادی برق نیاز دارد.

مانند همه اختراعات دیگر، در کنار تأثیرات مثبت بیت کوین و به‌طور کلی ارزهای دیجیتال در زندگی بشری، چالش‌هایی هم در این زمینه وجود دارد. برای مثال مشکل رد پای کربن ناشی از استخراج بیت کوین چالشی محسوب می‌شود که نیاز به راه‌حل دارد؛ اما این بدان معنا نیست که بیت کوین ایده بدی است.

از طرفی بسیاری از رمزارزها نیز خودکفا هستند، برای تولید و ارزش‌گذاری به کالای فیزیکی وابسته نیستند و با استفاده از مکانیسم گواه بر سهام (PoS) در شبکه خود با محیط‌زیست سازگاری دارند.

۲. تراکنش‌ ارز دیجیتال ناشناس انجام می‌گیرد و ردیابی‌شدنی نیست

با توجه به اینکه مخترع بیت کوین، مادر همه ارزهای دیجیتال، با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو شناخته می‌شود، بی‌اعتمادی به نحوه انجام تراکنش‌ها می‌تواند از مهم‌ترین دغدغه‌های هر شخص بعد از آشنایی با دنیای رمزارزها باشد.

در تراکنش‌های انجام شده، اطلاعات شخصی کاربر فاش نمی‌شود؛ اما مقدار پول ارسال یا دریافت شده از یک آدرس به آدرسی دیگر در بلاک چین ثبت می‌شود.

علاوه بر این، ابزارهایی برای دسترسی به اطلاعات بیشتر و بررسی فعالیت‌های غیرقانونی در بلاک چین برای نهاد‌های مختلف دولتی و مالی موجود است. در واقع، فناوری بلاک چین بیت کوین با ذخیره اطلاعات تراکنش‌ها و ثبت زمان و مکان آن‌ها مانع از ناشناس بودن تراکش‌ها می‌شود.

باورهای غلط رایج درباره کریپتو

البته نباید فراموش کرد که جدا از بیت کوین، رمزارزهای دیگری مانند مونرو (Monero) و دش (Dash) نیز وجود دارند که به عنوان “Privacy Coin” شناخته می‌شوند و بیشتر تمرکز خود را بر حفظ حریم خصوصی قرار داده‌اند و تراکنش‌ها در آن‌ها به‌صورت ناشناس انجام می‌شود.

۳. فناوری بلاک چین و ارز دیجیتال پیچیده است و درنتیجه برای استفاده عموم مردم مناسب نیست

برخی معتقدند که فناوری ارزهای دیجیتال و بلاک چین‌ها تنها برای افرادی مناسب است که با تکنولوژی آشنا هستند و درک آن برای دیگران بسیار پیچیده است. اما این استدلال مشابه استدلالی است که در گذشته درباره استفاده از اینترنت و کامپیوتر مطرح می‌شد؛ اما امروزه شاهد همه‌گیر شدن و استفاده گسترده از این تکنولوژی‌ها هستیم.

کدی که برای ایجاد رمزارزها به کار می‌رود، بسیار پیچیده‌تر از فرایند کارکرد دستگاه‌های چاپ اسکناس است؛ اما برای استفاده از محصول هر دو نیازی به دانستن روند پیدایش آن‌ها نیست.

عموماً افراد از ورود به این حوزه هراس دارند و آن‌ را مخصوص فعالان حوزه مالی می‌دانند، اما برای کار با ارزهای دیجیتال نیازی به نوشتن کد یا قرارداد‌های هوشمند ندارید، امن نگه داشتن پسورد کافی است.

برای رانندگی با پراید، لازم نیست مهندس خودرو باشید.

این نکته درباره رمزارزها نیز صدق می‌کند. اگر تاکنون ازطریق اینترنت پولی جابه‌جا کرده‌اید یا پرداختی انجام داده‌اید، به‌راحتی قادر خواهید بود فعالیت‌های مربوط به این حوزه را انجام دهید. برای خرید و فروش و هولد کردن ارزهای دیجیتال یا سرمایه‌گذاری روی آن‌ها، تنها دانستن یک سری مفاهیم پایه و اینکه از کدام صرافی یا ولتی (کیف پول دیجیتال) استفاده کنید، کفایت می‌کند.

باورهای غلط رایج درباره کریپتو

بهرحال نمی‌توان نادیده گرفت که دنیای رمزارزها هنوز هم برای بسیاری از افراد، از جمله افراد مسن، پیچیده به نظر می‌آید.

۴. ارز دیجیتال جایگزینی برای پول سنتی (فیات) خواهد بود

در بهینه‌ترین حالت، ارزهای دیجیتال ممکن است در آینده به مقیاس بسیار بزرگی مورد استفاده قرار بگیرند؛ اما هیچ‌گاه نمی‌توانند جایگزین پول کاغذی یا سنتی شوند. مانند اینکه پس از اختراع هواپیما، سفر با آن جایگزین سفر با قطار نشد یا اینکه ارتباط تلفنی پس از ظهور ایمیل از بین نرفت.

باورهای غلط رایج درباره کریپتو

رمزارزها با هدف ایجاد سیستم مالی سریع‌تر، امن‌تر، و کم‌هزینه‌تر از پول سنتی و بی‌نیازی از نظارت متمرکز شخص ثالثی به وجود آمده‌اند. در واقع، فناوری ارزهای دیجیتال به‌دنبال ایجاد تغییر در سیستم پرداخت مالی و حذف نهاد‌های دولتی یا مالی در چرخه معامله (در صورت توافق هر دو طرف) است. با این حال، نوسانات بازار ارزهای دیجیتال بسیار زیاد است و ممکن است در واکنش به خبر‌های منتشر شده در روز، بارها تغییر روند (صعودی یا نزولی) داشته باشند که این نگرانی تا این حد، متوجه پول سنتی نیست.

البته ارزهای دیجیتالی مانند تتر (استیبل کوین‌ها) که پشتوانه‌ی آن‌ها پول فیات کشورها است، می‌توانند در آینده در بسیاری مصارف جای پول‌های فیات سنتی را بگیرند.

۵. دولت‌ها به‌دنبال ممنوعیت ارز دیجیتال هستند

این باور با ممنوع شدن اخیر استفاده از بیت کوین و استخراج آن در چین، قدرت دوباره‌ای گرفته است؛ اما باید توجه داشت استفاده از یوتیوب، اینستاگرام و حتی موتور جستجوی گوگل نیز در چین ممنوع است. در تاثیرگذار بودن چین بر معادلات جهانی شکی نیست، اما نباید از یاد برد که ممنوع شدن هر پدیده در چین به‌معنای پایان اقبال جهانی آن نیست.

باورهای غلط رایج درباره کریپتو

باوجود اینکه برخی از کشورها مانند نیجریه، روسیه یا بلاروس، گرمای پذیرای رمزارزها و به‌طور خاص بیت کوین نیستند؛ اما در برخی دیگر، به فناوری ارزهای دیجیتال بهای زیادی داده می‌شود تا جایی که حتی برای مقامات مسئول دوره‌های آشنایی با این فناوری برگزار می‌شود و حتی چندی پیش السالوادور بیت کوین را به‌عنوان ارز رسمی خود معرفی کرد.

تمرکززدایی، اصلی‌ترین تفاوت رمزارزها با پول فیات است و به دلیل همین ویژگی، با پیشرفت هر روزه این فناوری و حرکت رو به جلوی آن در سراسر جهان، سرکوب آن توسط دولت‌ها امکان‌‌پذیر نیست؛ اما شاید کمی مقررات بیشتر، دولت‌های ناراضی را نیز مجاب کند.

۶. ارز دیجیتال برای فعالیت‌های غیرقانونی و پولشویی استفاده می‌شود

برخی افراد بیشترین کاربرد رمزارزها را مربوط به فعالیت‌های غیرقانونی می‌دانند و این تفکر، یکی از قدیمی‌ترین و رایج‌ترین باورها درباره ارزهای دیجیتال است.

استفاده از ناشناس‌بودن تراکنش‌های بیت کوین در بازارهای سیاه مانند سیلک رود (بازار آنلاین فروش مخدرها) یکی از دلایل رواج این شایعه است؛ اما باید به یاد داشت که این ناشناس‌بودن تراکنش‌ها، نبود اثرانگشت یا امضا، آن‌ها را به پدیده‌ای ردیابی‌نشدنی تبدیل نمی‌کند.

باورهای غلط رایج درباره کریپتو

جنایتکاران از پول فیات نیز برای فعالیت‌های غیرقانونی خود استفاده می‌کنند. هر وسیله‌ای که کاربرد‌های مفیدی داشته باشد، ممکن است برای مقاصد غیرقانونی نیز استفاده شود؛ از خودرو می‌توان برای بمب‌گذاری‌ و از برنامه‌های پیام‌رسان برای هماهنگی تروریست‌‌ها استفاده کرد. طبق مطالعه‌ای در استرالیا، ۲۵ درصد از کاربران بیت کوین و حدود ۴۴ درصد از تراکنش‌های بیت کوین در فعالیت‌های غیرقانونی دخیل بوده‌اند؛ اما محبوب‌ترین ارز برای این دست از فعالیت‌ها همچنان دلار معرفی شده است.

با‌‌‌توجه‌‌‌‌‌به تحقیقی دیگر که برای تجزیه و تحلیل الگوهای گردش پول در شبکه بیت کوین انجام گرفت، در گذشته بیشتر فعالیت‌های انجام شده ازطریق بیت کوین، مربوط به بازارهای سیاه و قمار بوده است؛ اما امروزه این‌گونه فعالیت‌ها سهم کوچکی از کاربرد‌های این ارز دیجیتال را شامل می‌شوند.

۷. سرمایه‌گذاری روی ارز دیجیتال پرسود است

باورهای غلط رایج درباره کریپتو

با افزایش سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری یا بانک‌های بزرگ مانند گلدمن سَکس و مورگان استنلی روی بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال، شایعات بسیاری درباره پرسود‌بودن ارزهای دیجیتال رواج یافت.

ارزهای دیجیتال ممکن است پرسود باشند؛ اما این امر به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. در بلاک چین‌هایی که از مکانیسم گواه بر کار استفاده می‌کنند، بعد از استخراج همه رمزارزها، پاداش ماینرها به جای رمزارز به صورت هزینه تراکنش‌های بعدی بلاک چین، پرداخت‌ خواهد شد.

از طرفی تبلیغ سودآور‌بودن سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال، ماینر‌ها را به مشارکت در شبکه و ماین‌کردن تشویق می‌کند؛ اما باید توجه داشت که هر رمزارزی برای هر فردی مناسب نیست؛ اخبار و اتفاقات در سراسر جهان می‌تواند باعث نوسانات زیادی در بازار این حوزه شود. همان‌طور که برای هر فعالیتی با پول فیات خود احتیاط می‌کنید، برای هر تصمیمی در حوزه ارزهای دیجیتال نیز تمام جوانب را بسنجید و بدون بررسی، تراکنشی انجام ندهید یا اختیار دارایی دیجیتالی خود را به دست کسی نسپارید.

۸. توکن و کوین فرقی باهم ندارند

باورهای غلط رایج درباره کریپتو

به زبان ساده، به رمزارزی که بلاک چین اختصاصی داشته باشد، کوین گفته می‌شود؛ و به رمزارزی که روی بلاک چین مخصوص رمزارز دیگری ساخته شود، توکن نامیده می‌شود.

توکن در فناوری بلاک چین به مفهوم یک واحد رمزارز است که می‌توان آن را مبادله و خرید و فروش کرد. بی‌نیازی توکن از بلاک چین اختصاصی، فرق اصلی آن با کوین است. در واقع، کوین می‌تواند توکن باشد؛ اما هر توکن لزوماً کوین نیست. توکنی که بلاک چین اختصاصی نداشته باشد، ارزش کوین را ندارد و تنها برای پرداخت یا استفاده در اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز به کار می‌رود.

کوین‌های دیجیتالی مانند اتریوم، بلاک چینی بومی و مخصوص به خود دارند؛ اما توکن‌های دیجیتالی مانند شیبا روی بلاک چین‌های موجود به وجود آمده‌اند.

۹. ارز دیجیتال مشمول مالیات نمی‌شود

باورهای غلط رایج درباره کریپتو

در برخی از کشورها مانند هلند، کره جنوبی، دانمارک، ایتالیا و سنگاپور، فناوری ارزهای دیجیتال هنوز به اندازه کافی گسترش یافته نیست و به همین دلیل درآمدهای حاصل از معاملات ارزهای دیجیتال در این کشورها تحت مالیات قرار نمی‌گیرد. با این حال، در بسیاری از کشورها، مالیات بر فعالیت‌های حوزه دیجیتال به مقدار درآمد نسبت به مقدار هزینه متغیر است و هر کشوری قوانین مالیاتی مختص به خود را دارد: ایالات متحده، بریتانیا و استرالیا از سود سرمایه مالیات می‌گیرند، ژاپن درآمدهای حاصل از فعالیت در این حوزه را به‌عنوان “درآمد متفرقه” معرفی می‌کند و قوانین مالیاتی آلمان نیز بسته به خرید، سرمایه‌گذاری یا فروش متفاوت است. هرچه سیستم نظارتی کشور پیشرفته‌تر باشد، سیستم مالیاتی پیچیده‌تر است.

با اینکه دولت‌ها نمی‌توانند به‌طور مستقیم ارزهای دیجیتال را کنترل یا برای آن‌ها قوانین تعیین کنند، اما می‌توانند برای درآمد حاصل از تراکنش‌های رمزارزها مالیات تعیین کرده و از این طریق فعالیت‌های این حوزه را مدیریت کنند.

۱۰. بیت کوین همان بلاک چین است یا برعکس

باورهای غلط رایج درباره کریپتو

بیت کوین یک رمز ارز است و بلاک چین فناوری است که بیت کوین بر اساس آن ساخته شده است. بیت کوین یک دارایی دیجیتال است که برای خرید کالا یا استفاده از خدمات آنلاین استفاده می‌شود و تراکنش‌های این ارز دیجیتال بر روی شبکه دیجیتالی به نام بلاک چین انجام می‌شود.

۱۱. ارز دیجیتال پشتوانه‌ای ندارد

باورهای غلط رایج درباره کریپتو

بسیاری از افراد باور دارند که بیت کوین، زیر نظر دولت قرار ندارد، بنابراین هیچ پشتوانه مالی ندارد و فقط یک عدد است. این اظهارات به طور کلی می‌تواند برای هر ارزی صحیح باشد، زیرا ارزش ارزها به طبیعتشان وابسته است و بازار می‌تواند به هرچیزی، هر زمانی که بخواهد، ارزش دهد. ماهیت ارزش پول و طلا نیز از ابتدا به همین شکل شکل‌گرفته است.

آنچه اعتبار پول سنتی (اسکناس) را تضمین می‌کند، اجبار به استفاده از آن توسط دولت و توافق برای استفاده از آن توسط مردم است. سرعت بالا و هزینه پایین تراکنش‌ها و عدم نظارت متمرکز برای ارزهای مانند بیت کوین، به آن‌ها، همانند هر پول دیگری، اعتبار می‌بخشد.

آنچه ارزش بیت کوین و در کل همه ارزهای دیجیتال را تعیین می‌کند، در واقع عرضه و تقاضا در این سیستم است و هر چیزی که برای پرداخت استفاده شود،‌ می‌تواند به عنوان پول در نظر گرفته شود.

۱۲. پس از استخراج ۲۱ میلیون بیت کوین دیگر تراکنشی انجام نمی‌شود

باورهای غلط رایج درباره کریپتو

بسیاری از افراد نسبت به سرنوشت بیت کوین پس از استخراج کل ۲۱ میلیون آن اطلاعات کافی ندارند و فکر می‌کنند که در این صورت ماینرها دیگر انگیزه‌ای برای ادامه فعالیت نخواهند داشت و شبکه نابود خواهد شد.

اما وقتی که تمام بیت کوین‌ها استخراج شوند و دیگر بیت کوینی برای استخراج باقی نماند، هزینه‌ی تراکنش‌ها همچنان به‌عنوان منبع درآمدی برای ماینرها باقی خواهد ماند.

۱۳. آلت کوین‌های ارزان و شت کوین‌ها به‌اندازه بیت کوین رشد می‌کنند

باورهای غلط رایج درباره کریپتو

این مسئله نیز یکی از نکات اختلاف‌آمیز است. بسیاری از اعضای جامعه بیت کوین و “بیت کوین ماکسیمالیست‌ها” اعتقاد دارند که هیچ ارز دیجیتالی نمی‌تواند جایگاه بیت کوین را پر کند و ارزش کل بازار آن از بیت‌کوین بیشتر خواهد بود.

از سوی دیگر، آنهایی که به آینده برخی از آلت‌کوین‌ها خوش‌بین هستند، بر این باورند که بیت کوین روزی تنها کسری از یک پنی ارزش خواهد داشت و این اعتقاد، پیش‌بینی‌های جذابی را درباره آینده آلت‌کوین‌های ارزان‌قیمت ارائه می‌دهد.

رشد ارزش آلت‌کوین‌ها یا شت‌کوین‌ها بسته به ویژگی‌های آن‌ها متفاوت است؛ اما بر اساس اعتقاد بسیاری، بیت کوین به دلایلی از قبیل “بودن اولین” و “شناخته‌شده‌تر بودن” هرگز جایگاه خود را به‌عنوان بزرگ‌ترین رمزارز دنیا از دست نخواهد داد.

۱۴. بیت کوین و ارزهای دیجیتال حبابی موقتی هستند

باورهای غلط رایج درباره کریپتو

می‌توان گفت که بیت کوین تازه درحال متداول شدن بین افراد عادی است.

هر وسیله‌ای که کمیاب و کاربردی باشد را نمی‌توان حباب و بی‌دوام دانست. با پذیرش بیت کوین و ارزهای دیجیتال در جوامع مختلف به‌عنوان روشی برای پرداخت، این فناوری روز به روز بیشتر از قبل رسمیت پیدا می‌کند و با‌‌‌توجه‌‌‌‌‌به محدود‌بودن منابع بیت کوین، تقاضا برای آن به‌شدت رو به افزایش است.

با احتمال زیادی می‌توان گفت که بحث درباره اینکه بیت کوین و در کل ارزهای دیجیتال عمری کوتاه دارند تا سال‌های زیادی مطرح خواهد شد؛ اما با قطعیت می‌توان گفت که وقتی برای یک‌بار داشتن حریم خصوصی در تراکنش‌ها و غیرمتمرکز‌بودن آن‌ها در جهان مطرح شده است، برگشت از آن غیرممکن خواهد بود و دیگر نمی‌توان جلوی این جریان را گرفت.

توجه داشته باشید اینکه قیمت بیت کوین (یا هر ارز دیجیتال دیگری) درحال‌حاضر دچار حباب است، بحثی دیگر است. منظور از حباب موقت در این مورد، گذرا و مقطعی بودن کل پدیده، بازار و فناوری ارزهای دیجیتال است، که به‌احتمال زیاد باوری غلط است.

۱۵. کامپیوترهای کوانتومی امنیت ارزهای دیجیتال را به‌خطر می‌اندازند

باورهای غلط رایج درباره کریپتو

با توسعه‌ی کامپیوترهای کوانتومی، بسیاری از کاربران نگران این هستند که بلاک چین‌ها ممکن است توسط آن‌ها رمزگشایی شده و ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین دزدیده شوند. اما این پیش‌بینی فقط در صورتی ممکن است رخ دهد که شبکه بیت‌کوین در سال‌های آینده هیچ پیشرفتی نداشته باشد. حتی اگر چنین اتفاقی رخ دهد، نیاز به حداقل پنج تا ده سال زمان دارد. بنابراین کاربران امروزی نیازی به نگرانی درباره رمزگشایی بیت‌کوین توسط کامپیوتر‌های کوانتومی ندارند.

اگر کامپیوترهای کوانتومی قادر به کنترل بلاک چین‌ها و شکستن کل سازوکار رمزنگاری شوند، علاوه بر ارزهای دیجیتال، تمام موسسات مالی از جمله بانک‌ها نیز در معرض خطر قرار خواهند گرفت. در آن زمان، مسائل بسیار مهمتری از ارزهای دیجیتال و بلاک چین‌ها برای ما مطرح خواهد شد و این موضوع دیگر محدود به حوزه ارزهای دیجیتال نخواهد بود.

۱۶. تنها یک بیت کوین کامل می‌توان خرید

باورهای غلط رایج درباره کریپتو

امروزه ارزش یک بیت کوین کامل به قدری بالا است که خریداران تازه‌ وارد در شبکه ‌آن شوکه می‌شوند؛ اما ازآنجاکه بیت کوین شبکه‌ای دیجیتالی است، می‌تواند به بیش از صد میلیون قطعه تقسیم شود؛ بنابراین، نیازی به خرید یک بیت کوین کامل نیست و می‌توان بخش کوچکی از آن را خرید، فروخت یا ارسال و دریافت کرد. با افزایش ارزش بیت کوین، ارزش هر سهمی که از آن داشته باشید نیز به همان مقدار رشد خواهد کرد.

۱۷. بیت کوین طرحی پانزی و مانند شرکت‌های هرمی کلاه‌برداری است

باورهای غلط رایج درباره کریپتو

طرح پانزی مشابه شرکت‌های هرمی عمل می‌کند، که در آن سود سرمایه‌گذاران اولیه از پول سرمایه‌گذاران بعدی در شبکه تأمین می‌شود. اگر مشارکت‌کنندگان جدید و به تعداد کافی در شبکه آن وارد نشوند، با ضرر و زیان فرو خواهد پاشید.

اما بیت‌کوین به عنوان یک پروژه نرم‌افزاری رایگان و بدون مرجعیت مرکزی عمل می‌کند، بنابراین این ویژگی‌ها و مشخصه‌های طرح پانزی را ندارد. بیت‌کوین یک منبع باز است و عملکرد آن در هر مرحله قابل مشاهده است. همچنین، بیت‌کوین در حال حاضر به عنوان یک دارایی ثبت شده محسوب می‌شود و سودآوری از آن مشمول مالیات است. بنابراین، نمی‌توان بیت‌کوین را یک طرح پانزی دانست، زیرا ویژگی‌ها و مشخصه‌های مربوط به این طرح را ندارد.

۱۸. بیت کوین در‌اثر فورک‌های متعدد ارزش خود را از دست می‌دهد

باورهای غلط رایج درباره کریپتو

فورک به‌معنای انشعاب و چندشاخه‌شدن است. در بلاک چین‌ها، عدم توافق نودهای درون شبکه درباره وضعیت آتی بلاک چین، منجر به ایجاد انواع فورک‌ها و آلت کوین‌ها می‌شود و درنتیجه زنجیره اصلی بلاک‌ها به دو یا چند شاخه تقسیم می‌شوند که همگی آن‌ها معتبر هستند. به عنوان مثال، بیت کوین کش درنتیجه یکی از فورک‌های بیت کوین به وجود آمده است.

هربار که یک فورک در شبکه بیت کوین رخ می‌دهد، برای بسیاری از مردم نگرانی‌هایی درباره تورم بیت کوین مطرح می‌شود؛ اما در واقع، این فورک‌ها تنها شبکه‌های مجزا ایجاد می‌کنند و تأثیری بر شبکه بیت کوین ندارند. علاوه‌براین، آلت‌کوین‌ها با کاربردهای متفاوت می‌توانند باعث مشارکت بیشتر مردم در حوزه ارزهای دیجیتال شوند و این امر به خودی خود برای بیت کوین مفید است.

۱۹. شبکه‌ بیت کوین ارتقا پیدا نمی‌کند

باورهای غلط رایج درباره کریپتو

از زمان پیدایش شبکه بیت کوین، تغییرات زیادی برای بهبود عملکرد آن، افزایش حفظ حریم خصوصی و ارتقاء ظرفیت قراردادهای هوشمند انجام شده است. با این‌حال، شبکه بیت کوین هنوز راه زیادی برای پیشرفت و رسیدن به جایگاهی مشابه شبکه‌های کارت‌های اعتباری بزرگ در پیش رو دارد. به طور کلی، بیت کوین با انجام به‌روزرسانی‌های مختلف، تلاش می‌کند محدودیت‌های موجود در شبکه خود را برطرف کند.

۲۰. بیت کوین‌های گم‌شده بازیابی‌شدنی هستند

باورهای غلط رایج درباره کریپتو

بیت کوین، مانند پول کاغذی، از جیب ما نمی‌افتد یا گم نمی‌شود؛ اما همچنان امکان گم‌شدن آن به دلیل فراموشی کلید خصوصی یا از دست دادن اطلاعات کیف پول دیجیتالی وجود دارد.

پس از گم شدن بیت کوین، هیچ راهی برای دسترسی به آن‌ها وجود نخواهد داشت و آن‌ها، مانند سایر بیت کوین‌ها، در بلاک چین باقی خواهند ماند. این موضوع ممکن است باعث افزایش قیمت بیت کوین شود؛ زیرا با کاهش تعداد بیت کوین‌های موجود برای مبادلات، تقاضا برای باقی مانده بیت کوین‌ها افزایش می‌یابد و برای رفع این نیاز، ارزش آن‌ها افزایش می‌یابد.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *