مجله سیمدخت
0

چرت زدن می تواند ناجی سلامتی باشد!

چرت زدن می تواند ناجی سلامتی باشد!
بازدید 45

تمام افراد علاقه‌مندند که در صبح‌های سرد زمستان، برای بیش از ۵ دقیقه زیر لحاف باقی بمانند و دکمه “چرت زدن” گوشی را فشار دهند. اما تحقیقات نشان می‌دهد که این چند دقیقه از زندگی ممکن است نقش حیاتی داشته باشد و حتی می‌تواند جان انسان را نیز نجات دهد.

به گزارش منابع بهداشتی، اغلب افراد علاقه دارند در صبح‌های سرد زمستان، برای بیش از ۵ دقیقه زیر لحاف باقی بمانند و دکمه “چرت زدن” گوشی را بزنند. تحقیقات نشان می‌دهد که این چند دقیقه از زندگی ممکن است نقش حیاتی داشته باشد و حتی می‌تواند جان انسان را نیز نجات دهد.

پژوهشگران دانشگاه پزشکی نانجینگ چین، با بررسی ۳۴۰۰ نفر، مشاهده کردند که افرادی که در طول هفته با کم‌خوابی مواجه بودند و سپس توانستند در طول آخر هفته ۲ ساعت بیشتر بخوابند، ۶۳ درصد کمتر در معرض ابتلا به حمله قلبی یا سکته مغزی قرار دارند.

این مطالعه به بررسی چرخه خواب در رابطه با سلامت قلبی پرداخت و نتایج نشان داد که افرادی که در طول هفته کم‌خوابی دارند و در آخر هفته بیشتر می‌خوابند، کمتر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی قرار دارند. پژوهشگران تأکید دارند که خواب نه تنها برای استراحت فیزیولوژیکی بدن مهم است بلکه بر سلامت قلبی عروقی نیز تأثیرگذار است.

مدت‌هاست که پژوهش‌ها نشان می‌دهد چرت زدن ممکن است تأثیرات منفی داشته باشد، به خصوص بر روی خواب و توانایی مغز برای بیدار شدن. جدیدترین مطالعه منتشر شده در نشریه «پژوهش خواب»، تأثیرات چرت زدن بر خواب، خواب‌آلودگی، خلق‌وخو و توانایی‌های شناختی مغز را ارزیابی کرده است.

نتایج نشان می‌دهد که افرادی که معمولاً چرت می‌زنند، در میانگین کمتر خواب می‌بینند و صبح‌ها بعد از برخواستن از خواب، خواب‌آلوده‌تر هستند. اما جالب است که تأثیر چرت زدن بر ترشح هورمون استرس (کورتیزول)، خلق‌وخو، یا کیفیت خواب در طول شب، تاثیر منفی نیست. برخی مطالعات نشان داده‌اند که یک یا 2 ساعت بیشتر چرت زدن می‌تواند از چاقی و افسردگی نیز جلوگیری کند.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *