مجله سیمدخت
0

دانستنی های جدید و شنیده نشده از هات داگ

بازدید 70

هات داگ چیست؟

هات داگ یک محصول گوشتی فرآوری شده است که از گوشت خرد شده، مواد پخت، طعم دهنده‌ها و رنگ‌های مختلف تهیه می‌شود. سپس این مخلوط گوشتی را در محفظه‌ای پر می‌کنند، می‌پزند، پوسته آن را کنده و در بسته‌بندی نهایی قرار می‌دهند. این فرآورده، اگرچه فناوری تولید آن هزاران سال پیش توسعه یافته، اما هنوز هم به عنوان یک غذای محبوب و تابستانی مورد توجه قرار می‌گیرد.

چه کسی هات داگ را اختراع کرد؟

تاریخچه اختراع هات داگ به طور دقیق و قطعی مشخص نیست؛ اما برخی از موارد اعتبار به امیل رایشل و سام لادانی، بنیانگذاران Vienna Beef، و یوهان گئورگهنر، قصاب آلمانی رسیده‌اند.
هات داگ اولیه در کشور آلمان به وجود آمد و نام آن از کلمه آلمانی “داچشوند” گرفته شده است که به معنای “سگ گورکن” ترجمه می‌شود. داچشوند یک نژاد سگ پاکوتاه و دراز بوده و برای شکار گورکن (گربه وحشی) پرورش داده می‌شود. این نژاد یکی از قدیمی‌ترین نژادهاست و شواهد نشان می‌دهد قدمت آن حداقل به سال 1564 برمی‌گردد.
در طول زمان، مردم آلمانی این رول سوسیس را “فرانکفورتر” یا “وورستچن” نام‌گذاری کردند، زیرا این نوع سوسیس از شهرهای فرانکفورت و وورتسبورگ آمده بود. هنگامی که آمریکایی‌ها این سوسیس‌ها را از دست فروشان خیابانی در اروپا خوردند، ایده‌های دیگری به ذهن آن‌ها رسید؛ به عنوان مثال، آن‌ها این سوسیس‌ها را “هات داگ” نام‌گذاری کردند زیرا آن‌ها را در طول بازی‌های توپ در روزهای سرد خورده می‌شد. با این حال، هنوز هم کسی نمی‌تواند با قطعیت ادعا کند که چه کسی دقیقاً هات داگ را اختراع کرده است.پ

هات داگ در دنیای باستان

هات داگ، نوعی سوسیس است که ممکن است به قرن هفتم قبل از میلاد بازگشته باشد. در زمان هومر در شعر حماسی خود به نام اُدیسه، از سوسیس‌ها یاد کرده است. قرن‌ها بعد، در حدود سال 64 بعد از میلاد، آشپز امپراطور نرون به یک افسانه سوسیس بازی کرد، زمانی که گفته می‌شود او آن‌ها را “کشف” کرد.
در آن زمان، خوک‌ها معمولاً یک هفته قبل از پختن و سرو غذا گرسنگی می‌کشیدند. به گفته مردم، یک خوک بریده شده بود، اما به درستی تمیز نشده بود. گایوس (آشپز امپراطور) چاقویی را به شکم خوک زد تا ببیند آیا برای خوردن مناسب است یا خیر. به تعجب وی، روده‌های پف‌کرده خوک از کباب بیرون آمدند.
گویا گایوس گفت: “من چیز بسیار مهمی را کشف کردم” و روده‌ها را با گوشت گوزن چرخ‌کرده، گوشت چرخ‌کرده، گندم آسیاب‌شده پخته شده و ادویه‌ها پُرکرده و در حین رفتن آن‌ها را به چند قسمت تقسیم کرد.

تفاوت سوسیس و کالباس چیست؟

سوسیس یک اصطلاح گسترده است که می‌تواند هر گوشت چرخ‌کرده‌ای را که با گیاهان و ادویه‌جات محصور شده است، توصیف کند. روکش‌ها ممکن است طبیعی یا مصنوعی باشند. هات‌داگ نیز یک نوع سوسیس است.
گوشت هات‌داگ به‌صورت ریزتر از گوشت سوسیس آسیاب می‌شود و بافت نرم‌تری به هات‌داگ می‌دهد. ترکیب ادویه‌ها در هات‌داگ معمولاً ملایم‌تر از سوسیس است. اما سوسیس واقعاً تبدیل به هات‌داگ نشد تا زمانی که با نان مخصوص خود جفت شد.

نان هات داگ را چه کسی معرفی کرد؟

سنت قدیمی آلمانی‌ها این بوده که نان را با سوسیس سرو کنند، اما نان هات‌داگ مدرن را اختراع کننده‌اش کیست؟ موضوعی است که هنوز اختلاف نظر بر سر آن وجود دارد. با توجه به اینکه در دهه 1800، فروشندگان گوشت خیابانی در تمام بلوک‌های شهر قدم می‌زدند، سخت است که بتوان به‌طور دقیق نام اولین کسی را که این ایده را پیاده کرد، بیان کرد. اما مطمئن هستیم که بسیاری از داستان‌های موجود در اینترنت درستی ندارند.
احتمالاً یکی از نانوایان جزیره کونی نقش اصلی در اختراع نان هات‌داگ را داشته است. ایگناتز فریشمن، که قبل از سال 1850 از اتریش به نیویورک آمده بود، در آگهی ترحیم خود در نیویورک تایمز در سال 1904 نوشته بود: «مشاهده کردم که جمعیت در جزیره کونی به ساندویچ‌های فرانکفورتر علاقه نشان می‌دهند. در آن روزها، فرانکفورتر بین دو تکه نان برای لذت‌جویان گرسنه سرو می‌شد. به فکر آقای فریشمن افتاد که اگر در اعماق یک رول وین با اندازه خاص قرار بگیرد، لذت بخش‌تر است.»
ایولا دیلی رکورد، نانوای پیشرو، گفت: «برای مدتی به مردان فرانکفورتی در مقادیر کم و با سود ناچیز فروخته شد، تا زمانی که آنها تنها وسیله‌ای شدند که می‌توان از طریق آن فرانکفورتر را فروخت.» بروکلین دیلی تایمز نیز گفت: «وقتی فریشمن نانوایی کوچک خود را باز کرد و شروع به تولید یک رول مستطیلی خاص کرد که مردان فرانکفورتی در تجارت خود به آن نیاز داشتند، کونی (جزیره کونی) در کانون توجه قرار گرفت… بازدیدکنندگان جزیره کونی احساس نمی‌کردند که دارند معاشرت مکرر را به طور کامل بدون بلعیدن یک «فرانکفورتر و» داغ انجام داده‌اند.
علاوه بر این، همان‌طور که مورخ شکاک بروس کریگ پذیرفت، «من نمی‌دانم چرا داستان فریشمن نمی‌تواند درست باشد. خلقت او پس از آن مورد تقلید بسیاری قرار گرفته است.»

هات داگ امروز

هات‌داگ، همان‌طور که تاریخچه‌اش نشان می‌دهد، در حال تکامل است و غذای محبوب آمریکایی در خانه و در سراسر جهان به شمار می‌آید. نسخه‌های منطقه‌ای با روش‌های متنوعی برای سرو یک هات‌داگ وجود دارد. به عنوان مثال، در سیاتل می‌توانید هات‌داگ خود را با پنیر خامه‌ای پر کنید. در آلاسکا، می‌توانید هات‌داگ‌های گوزن شمالی با پیاز کبابی کوکاکولا را تجربه کنید.
سفر به ایسلند همچنین جایی است که هات‌داگ‌های بره «پیلسور» با پیاز، سس کچاپ، خردل قهوه‌ای شیرین و ریمولاد سرو می‌شوند. در شیلی، می‌توانید el completo را امتحان کنید؛ یک هات‌داگ دو برابر نوع آمریکایی که با گوجه‌فرنگی خرد شده، آووکادو، کلم ترش و مقداری سس مایونز سرو می‌شود.

مجموعه ای از مدل های متنوع هات داگ

تغییرات جدید، همچنان به سمت پیشرفت در هات‌داگ هستند، اما برای لذت بردن از آن، نیازی نیست با تزیینات فانتزی بسیار لباس بپوشید. ساده‌ترین هات‌داگ همچنان شامل یک تکه گوشت پخته شده با فلفل، سیر، گشنیز، دارچین، زیره، جوز هندی، پاپریکا و فلفل دلمه‌ای است.
گوشت معمولاً گوشت گاو است که از برش‌های بزرگتر مثل کباب، برش‌ها و فیله‌های گوشتی خرد شده استفاده می‌شود. همچنین می‌توانید انواع هات‌داگ ساخته شده از مرغ یا بوقلمون را پیدا کنید. و اگرچه ممکن است افسانه‌های شهری را شنیده باشید که توضیح می‌دهند هات‌داگ از قطعات باقی‌مانده ساخته می‌شود، پزشک جانیل یانسی، متخصص علوم گوشت، توضیح می‌دهد که هات‌داگ‌ها از “همان موادی ساخته می‌شوند که گوشت چرخ کرده را درست می‌کنید”.
تزییناتی که برای تهیه هات‌داگ استفاده می‌شود، تکه‌های گوشتی هستند که به عنوان استیک و کباب مناسب نیستند، زیرا نرمی، اندازه، شکل یا وزن خاصی ندارند.

گران ترین هات داگ ثبت شده کدام است؟

بهترین و گرانترین هات‌داگ ثبت شده در رستوران سرندیپیتی 3 شهر نیویورک در سال 2012 با قیمت 69 دلار به فروش رسید. این هات‌داگ با استفاده از گوشت گاو کوبی و ترافل سیاه تهیه شد، یک خوراک لذیذ که می‌توانست به ازای هر پوند، صدها دلار هزینه داشته باشد. این برچسب قیمت بدون شک با واقعیت‌های ارائه‌ی آن در تاریخ 1 ژانویه، نخستین روز سال جدید، قابل توجیه بود – شاید هم به این دلیل که تنها 10 عدد از آن تولید شده بود.
دومین رستوران رقیب برای گرانترین هات‌داگ، The Wiener’s Circle در شیکاگو است که یک هات‌داگ به وزن 2 پوند را با قیمت 14 دلار عرضه می‌کند – البته هزینه آن نسبت به رستوران Serendipity به مراتب مقرون به صرفه‌تر است. این رستوران با وفاداری به سنت، گوشت گاو وین خود را از تامین‌کننده محلی خریداری می‌کند و آن‌ها را روی کباب‌های قدیمی خود می‌پزد.

هات داگ چه زمانی اختراع شد؟

سوسیس‌ها ریشه‌های خود را در دوران باستان دارند، اما هات‌داگ برای نخستین بار در اواخر دهه 1800 به صورت تجاری به بازار عرضه شد.

هات داگ کجا اختراع شد؟

هرچند پاسخ قطعی وجود ندارد، اما هر دو شهر فرانکفورت در آلمان و وین در اتریش ادعا می‌کنند که اختراع هات‌داگ به آنها تعلق دارد.

چرا هات داگ قرمز است؟

هات‌داگ قرمز به دلیل استفاده از نیتریت سدیم برای حفظ گوشت، تعیین طعم و پیشگیری از رشد باکتری‌ها به این رنگ تولید می‌شود. همچنین، نیتریت سدیم به مواد دیگری مانند بیکن، آب‌سرد و اسپم نیز افزوده می‌شود.

تفاوت بین هات داگ سبک کوشر و هات داگ معمولی چیست؟

تفاوت اصلی بین هات‌داگ‌های سبک کوشر و هات‌داگ‌های معمولی این است که هات‌داگ‌های سبک کوشر از موادی ساخته می‌شوند که طبق قوانین رژیم غذایی یهودیان مجاز هستند، در حالی که هات‌داگ‌های معمولی چنین نیستند.
این به این معناست که هات‌داگ‌های سبک کوشر – که می‌توانند از گوشت گاو یا مرغ تهیه شوند، اما هرگز از گوشت خوک استفاده نمی‌شوند – باید درصد مشخصی از گوشت در آنها وجود داشته باشد. آنها باید بر اساس قوانین سختگیرانه‌ای در مورد نوع ظروف مورد استفاده “عدم مخلوط کردن گوشت و شیر!” آماده شوند تا کوشر در نظر گرفته شوند.
شما اغلب می‌بینید که آنها را روی رول یا نان سرو می‌کنند و خردل در بالای آن برای غوطه‌وری سرو می‌شود.

و در پایان

تاریخچه هات‌داگ طولانی و داستان‌دار است، اما نتیجه نهایی یکسان است: هات‌داگ یک بخش خوشمزه و محبوب از غذاهاست که تقریباً همه عاشق خوردن آن هستند. بنابراین، هربار که برای بچه‌ها، دوستان یا خودتان یک هات‌داگ تهیه می‌کنید، گذشته غنی این غذای نمادین را به یاد داشته باشید.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *