مجله سیمدخت
0

ماساژ‌های نوین؛ 16 نوع از محبوب‌ترین‌ها

ماساژ‌های نوین؛ 16 نوع از محبوب‌ترین‌ها
بازدید 127

پیشگامان ماساژ‌درمانی انواع مختلفی از ماساژ‌های نوین و پرکاربرد را معرفی کرده‌اند. در این قسمت تعدادی از آن‌ها را برای شما شرح خواهیم داد. اگر از ماساژ‌های تکراری خسته شده‌اید، نگران نباشید. ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم سبک‌های جدیدتری از ماساژ و مزایای آن را کشف کنید.

بیشتر بخوانید: ماساژ‌درمانی چیست؟ انواع ماساژهای ملایم و فواید آن‌ها

ماساژ‌های نوین

1. ماساژ زوجی (Couples massage)

ماساژ زوجی، ماساژی است که شما به همراه، دوست یا یکی از اعضای خانواده در یک اتاق مشابه دریافت می‌کنید. شما و همراه‌تان بر روی دو میز ماساژ جدا ولی در کنار هم هستید. می‌توانید با هم صحبت کنید.

ماساژ زوجی (Couples massage)

2. ماساژ لنفاوی (Lymphatic massage)

سیستم لنفاوی علاوه بر این که مایعات بین سلولی را به سیستم گردش خون برمی‌گرداند، در عین حال عملکردهای ایمنی مهمی از جمله دفع مواد زائد انجام می‌دهد. در ماساژ لنفاوی، یکی از انواع ماساژ‌های نوین، از یک لمس ملایم و مالش‌های آرام و دایره‌ای شکل برای کمک به جریان آزادتر مایع لنفاوی در بدن استفاده می‌شود.

ماساژ لنفاوی برای افرادی که بیماری‌هایی مانند روماتیسم مفصلی (آرتریت روماتوئید) دارند، همچنین افرادی که عمل برداشتن سینه (ماستکتومی) کرده‌اند، مناسب است. هدف در اینجا نوعی ماساژ است که گردش لنف را تسریع کند. به حذف سموم از بدن کمک کند.

فواید

 • بهبود سیستم ایمنی بدن
 • تنظیم سوخت و ساز شیمیایی که استرس و فشار را کنترل می‌کند.
 • عدم تحرک باعث جمع شدن میزان بالایی تکسین در بدن انسان می ‌شود. شما می‌توانید از طریق ماساژ آنها را از بدن خود خارج نمایید.

اگر شما به درستی غذا نمی‌خورید، سیگار می‌کشید، از مشروبات الکلی استفاده می‌کنید و بدن شما توانایی تنظیم ترشح مناسب هورمون‌ها را ندارد و تکسین‌ها تمام نقاط بدن شما را اشغال کرده‌اند، بهتر است خیلی سریع به این ماساژ رجوع کنید.

یکی از انواع ماساز‌های نوین؛ ماساژ لنفاوی (Lymphatic massage)

3. ماساژ جین شین دو (Jin shin Do)

بر اساس طب سوزنی چین و طب سنتی ژاپنی‌ها، جین شین دو، یکی از انواع ماساژ‌های نوین است که باعث پیدا کردن دید تازه‌ای نسبت به دنیای خارج می‌شود.

فواید

 • آرام‌سازی نقاط تحت فشار
 • کاهش احساساتی نظیر استرس، اضطراب، گناه و خشم

اگر شما جزء آن دسته از افراد درون‌گرایی هستید که تمام ناراحتی‌ها و مشکلات را برای خودتان نگه می‌دارید، این ماساژ راه خوبی برای تخلیه عواطف درونی‌تان است.

یکی از انواع ماساز‌های نوین؛ ماساژ جین شین دو (Jin shin Do)

4. ماساژ نقطه ماشه ای یا تریگر (Trigger point massage)

تریگر پوینت یا نقاط ماشه‌ای، یک نوع سفتی عضلانی در نتیجه گره‌های انقباضی کوچک (نقاط دردناک عضلانی) است. نقاط ماشه‌ای هنگام آسیب دیدن یا فعالیت بیش از حد به وجود می‌آیند. این سفتی می‌تواند باعث ایجاد درد موضعی و یا درد انتشاری در مناطقی دور از عضله درگیر شود.

در ماساژ نقطه ماشه‌ای، ماساژ درمانگر از فشار متمرکز و مستقیم برای هدف قرار دادن آن نقاط استفاده می‌کند. این جریان خون را در نواحی افزایش می‌دهد.

فواید

 • از بین بردن خشکی مفاصل
 • آرامش خاطر و سلامت درونی
 •  افزایش قابلیت انعطاف پذیری بدن

این نوع ماساژ می‌تواند برای افرادی که درد مزمن دارند نیز مفید باشد.

ماساژ نقطه ماشه ای یا تریگر (Trigger point massage)

5. ماساژ سنگ داغ یا سنگی (Hot Stone Massage)

ماساژ سنگی با استفاده از سنگ‌های بازالت آتشفشانی و بهره‌مندی از حرارت سنگ‌ها انجام می‌شود. فرد ماساژدرمانگر سنگ‌های سرد و یا گرم کاملا صاف آغشته به روغن را به بدن فرد فشار می‌دهد. این ماساژ که یکی از انواع ماساژ‌های نوین است، معمولا با ماساژ سوئدی همراه است.

فواید

سنگ‌های مختلف دارای خواص درمانی متفاوتی هستند. به همین دلیل مزایای هر سنگی متفاوت است و با توجه به نیاز مراجعین قابل‌درمان می‌باشد.

این ماساژ برای آن دسته از افرادی که به خواص جادویی سنگ‌ها اعتقاد دارند پیشنهاد می‌شود.

ماساژ سنگ داغ یا سنگی (Hot Stone Massage)

6. ماساژ سر (Head massage)

ماساژ سر مربوط به جمجمه، که تمام اعصاب بدن انسان در آن قرار دارد، است. تنش و استرس نیز از آنجا شروع می‌شود. این ماساژ به عنوان نوعی خود‌‌درمانی به شمار می‌رود.

ماساژ سر با روغن‌های تسکین‌دهنده در بیماری‌های مزمن مانند میگرن نیز کاربرد دارد. ماساژ گردن نیز برای بیمارانی با مشکلات مشابه اعمال می‌شود. با این حال، بسیار مهم است که ماساژور شما دارای دانش در مورد شانه نیز باشد، که یک منطقه حساس است.

فواید

 • موثر بر بی‌خوابی
 • مفید برای بیماری‌های روانی، گردن، ستون مهره‌ها
 • عملکرد کلیه سیستم‌ها بدن را به حالت نرمال باز می‌گرداند.

ماساز‌های نوین؛ ماساژ سر (Head massage)

7. ماساژ ریلکس (Relax massage)

در این نوع ماساژ، ماساژور شما نور و دما اتاق را تنظیم می‌کند. سپس با ضربات سبک و استفاده از روغن با کیفیت بالا، عضلات شما را با دقت ماساژ می‌دهد. از روغن تسکین‌دهنده و با کیفیت برای کاهش تنش، در این نوع از ماساژ‌های نوین استفاده می‌شود.

فواید

 • آرام‌سازی سیستم عصبی مرکزی
 • کاهش استرس، رفع خستگی و ایجاد آرامش

هر زمان که به تمدد اعصاب و آرامش نیاز داشتید، از این ماساژ بهره ببرید.

ماساژ‌های نوین؛ ماساژ ریلکس (Relax massage)

8. ماساژ گردن، پشت و کمر

ممکن است در مواردی مانند سفتی شانه در افراد شاغل، ماساژ گردن مورد‌‌‌نیاز باشد. استفاده از ماساژ پشت به منظور شل شدن ستون فقرات و عضلات انجام می‌شود. ماساژ کمر در سالن‌های ماساژ، مخصوصاً برای افرادی که با فتق و بیماری‌های مشابه سروکار دارند، استفاده می‌شود.

فواید

 • رفع مشکلاتی مانند سردرد، بی‌خوابی، تنش، کمردرد، گردن‌درد و سفتی شانه

ماساژ گردن، پشت و کمر

9. صندلی ماساژور (Massage chair)

ماساژ با صندلی ماساژور برای افرادی مناسب است که نیاز به یک ماساژ سریع دارند. تمرکز این ماساژ بر گردن، شانه‌ها و پشت است. یکی از مهم‌ترین مزایای صندلی‌های ماساژ و مبل ماساژ امکان استفاده روزمره از آن‌ها در هر زمان است.

فواید

 • افزایش ترشح سروتونین
 • کاهش اضطراب و آرام سازی
 • بهبود عملکرد کلی سیستم ایمنی

صندلی ماساژور (Massage chair)

10. ماساژ ضد استرس (Anti-Stress-Massage)

ماساژ ضد‌استرس ترکیبی از ماساژ پشت و ماساژ ریلکسی است. این ماساژ به عنوان یکی از م برای تسکین و کاهش درد در افراد مبتلا به بیماری مزمن استفاده می‌شود. برای این ماساژ از روغن‌های ضد‌استرس ویژه با اثر آروماتراپی استفاده می‌شود. برای ایجاد آرامش سیستم عصبی مرکزی، حس بویایی را تحریک می‌کنند.

فواید

 • مفید برای بی‌خوابی
 • کاهش هورمون کورتیزول
 • از بین بردن استرس و تنش

اگر از استرس و تنش‌های روزمره رنج می‌برید، می‌توانید در هر زمانی از ماساژ ضداسترس برای ایجاد احساس آرامش در بدن خود استفاده کنید.

یکی از انواع ماساز‌های نوین؛ ماساژ ضد استرس (Anti-Stress-Massage)

11. ماساژ آروماتراپی یا رایحه‌درمانی (Aromatherapy)

بارزترین ویژگی که این ماساژ را از سایر انواع ماساژ متمایز می‌کند این است که با استفاده از روغن‌های ماساژ گیاهی یا لوسیون حاوی روغن‌های گیاهی با غلظت بالا انجام می‌شود. در طول ماساژ رایحه‌درمانی، هم بوی مولکول‌های اسانس به مشام‌ شما می‌رسد، هم از طریق ماساژ آن‌ها را به سمت پوست خود جذب می‌کنید. تصور می‌شود این ماساژ با تأثیر بر سیستم لیمبیک و سیستم عصبی، تغییرات مفیدی را در ذهن و بدن شما ایجاد می‌کند.

هر اسانس مورد‌ استفاده در رایحه‌درمانی دارای خواص متفاوتی است. به عنوان مثال، برخی از آنها آرامش و برخی دیگر به شما انرژی می‌بخشند.

برخی از روغن‌های ماساژ رایحه‌درمانی رایج و خواص آن‌ها:

آرام‌بخش

روغن بابونه، اسطوخودوس و شمعدانی

نیرو‌بخش

یلانگ یلانگ، مریم گلی، گل رز و روغن نرولی

انرژی‌زا

روغن رزماری

تصفیه‌کننده

روغن اکالیپتوس، کاج و درخت چای

بسیاری از ماساژدرمان‌ها یک یا چند مخلوط پیش‌آمیخته دارند و بر اساس مشکلات شما، ترکیب را انتخاب می‌کنند. درمانگر شما ممکن است با درخواست از شما برای بوییدن مخلوط‌های مختلف، شما را در فرآیند انتخاب مشارکت دهد.

ماساژ‌های نوین؛ آروماتراپی یا رایحه‌درمانی (Aromatherapy)

12. ماساژ طبی (Medical massage)

برخلاف ماساژ سنتی، ماساژ پزشکی بر روی یک تشخیص پزشکی خاص، به عنوان بخشی از برنامه‌ی درمانی پزشک تمرکز دارد. بیماران می‌توانند ماساژ پزشکی را به عنوان بخشی از یک فیزیوتراپی بزرگتر برای تعدادی از مشکلات مزمن دریافت کنند.

فواید

 • ممکن است برای انواع بیماری‌ها مانند سندرم تونل کارپال و میگرن توصیه شود.

از کارمندی که هنگام نشستن از کمردرد یا گردن‌درد رنج می‌برد تا ورزشکاری که هنگام ورزش درد عضلانی دارد، از این ماساژ برای درمان مشکلات موضعی خود می‌توانند استفاده کنند.

ماساژ طبی (Medical massage)

13. ماساژ بالی (Balinese massage)

ماساژ بالی یک درمان کامل بدن است. در ماساژ بالیایی، یکی از انواع ماساژ‌های نوین، از ترکیب کشش‌های ملایم، طب سوزنی، رفلکسولوژی (ماساژ پا) و رایحه‌درمانی برای تحریک جریان خون و ایجاد حس آرامش عمیق استفاده می‌شود. این ماساژ معمولاً روی صندلی ماساژور انجام می‌شود، اما می‌توان آن را روی تخت هم انجام داد. رایحه‌درمانی بخش مهمی از ماساژ بالی را تشکیل می‌دهد. استفاده از روغن ماساژ معطر می‌تواند بسیار موثر باشد، عطر اسانس‌ها ذهن را آرام می‌کند. روغن ماساژ همچنین کمک می‌کند تا ماساژ روان و عاری از اصطکاک باشد.

فواید

 • آرامش‌بخش
 • افزایش گردش خون
 • بافت گره را برای تسکین مشکلات جسمی هدف قرار می‌دهد.

اگر برای آرام‌شدن به کمک نیاز دارید یا کمی احساس ضعف می‌کنید، ماساژ بالیایی درمان خوبی برای شما است. جلسات معمولاً حدود یک ساعت طول می‌کشد.

یشتر بخوانید: ماساژ پا (رفلکسولوژی) چیست؟

ماساژ بالی (Balinese massage)

14. ماساژ بافت‌های عمیق (Deep tissue massage)

ماهیچه‌های شما ممکن است در اثر استفاده مکرر و یا حتی فعالیت‌های روزمره مانند نشستن، رانندگی یا قوز کردن روی لپ‌تاپ سفت شوند. ماساژ بافت عمیق روی عضلات و تاندون‌های شما اعمال می‌شود تا این سفتی را از بین ببرد. فشار ماساژ اعمال شده امکان باز شدن و ریلکس شدن نقاط سفت شده در اثر حرکت اشتباه، استرس و یا موقعیت‌های مشابه فراهم شده است.

فواید

مفید برای افرادی که دچار آسیب‌دیدگی، درد مزمن و سفتی عضلانی عمومی هستند.

در مواردی که ماساژ سوئدی و بالیایی برای شما کفایت نمی‌کند، ماساژ بافت عمیق ترجیح داده می‌شود.

ماساژ بافت‌های عمیق (Deep tissue massage)

15. ماساژ سلولیت (Cellulite massage)

سلولیت مجموعه‌ای متمرکز از سلول‌های چربی است که به لایه میانی پوست سرریز می‌شود. شبیه به نوعی توده و برآمدگی که بر روی پوست ظاهر می‌شود. معمولاً در اطراف باسن و ران دیده می‌شود اما در شکم نیز ظاهر می‌شود. بعضی اوقات به این حالت پوست، “پوست پرتقالی” گفته می‌شود. این روش درمانی به زمان و صبر زیادی نیاز دارد. با این حال، ماساژ برای درمان سلولیت به صورت روزانه و در مدت مناسب ده دقیقه (بسته به شدت و مناطقی که تحت تأثیر آن قرار دارند) می‌تواند رسوبات چربی را تجزیه کند و پوست شکم را نرم و صاف سازد.

فواید

 • کاهش درد و تورم
 • بهبود دفع لنفاوی بدن
 • جریان گردش خون و مواد مغذی به نواحی مشکل‌دار
 • کمک به جلوگیری از زوال بیشتر بافت‌های این ناحیه
 • کشش بافت پوست بدن در نتیجه کاهش تجمع سلولیت

این تکنیک‌ها و روتین‌های ماساژ حرفه‌ای و شخصی به تنهایی سلولیت شما را به طور کامل از بین نمی‌برد، اما اگر تغییرات مهمی در سبک زندگی ایجاد کنید، می‌توانید از شر این مشکل خلاص شوید.

ماساژ‌های نوین؛ ماساژ سلولیت (Cellulite massage)

16. ماساژ قبل از تولد (Prenatal massage)

بدن زنان در طول دوران بارداری دچار تغییرات مهمی می‌شود. در این دوران که استفاده از بعضی داروها امکان‌پذیر نیست، ماساژ می‌تواند بسیار مؤثر واقع شود. ماساژهای دوران بارداری برای کمک به آرامش مادران عالی هستند. این ماساژها می‌توانند به رفع دردهای دوران رشد کودک کمک کنند.

ماساژهای قبل از زایمان برای کاهش فشار از روی باسن فوق‌العاده هستند. هنگامی که مادر آرام باشد و احساس خوبی داشته باشد، کودک نیز از آن سود می‌برد. همچنین، ماساژ می‌تواند جریان خون را افزایش دهد، که در دوران بارداری بسیار مهم است. در طول ماساژ قبل از تولد فشار ملایم بی‌خطر است.

فواید

 • کاهش تورم دست‌ها و پاها
 • کاهش هورمون‌های استرس
 • آرام‌سازی و شل کردن ماهیچه‌ها
 • کاهش سردرد و احتقان سینوسی
 • با دفع سموم از بدن، سیستم لنفاوی را در اوج کارایی خود نگه می‌دارد.
 • تسکین بی‌خوابی، درد تونل کارپال، درد مفاصل، درد گردن و کمر، گرفتگی عضلات پا و سیاتیک

بر اساس برخی مطالعات علمی، ماساژ می‌تواند افسردگی را بدون استفاده از دارو تسکین دهد.

ماساژ قبل از تولد (Prenatal massage)

انواع مختلفی از سبک‌ها و تکنیک‌های ماساژ وجود دارد. در این مطلب به شرح برخی از محبوب‌ترین و شناخته شده‌ترین آن‌ها پرداختیم.

بیشتر بخونید: ماساژ‌های شدید و انواع آن؛ 4 نوع از پر‌طرفدار‌ترین ماساژها

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *