مجله سیمدخت
0

نه حقیقت که شاید تا به حال از سریال محبوب “بازی تاج و تخت” ندانسته‌اید

بازدید 75

در زمانی که صنعت سینما و تلویزیون به زمانه‌ی اوج خود رسید، تنها چند عنوان موفق مانند “بازی تاج و تخت” توانستند به اندازه‌ای که این سریال موفق شود، توجه و علاقه‌ی مخاطبان را به خود جلب کنند. این سریال که از مجموعه کتاب‌های “نغمه یخ و آتش” نوشته‌ی جورج آر. آر. مارتین الهام گرفته بود، با داستانی پیچیده، شخصیت‌های پیچیده و احساسات مختلف مخاطبان را به خود معطوف کرد.

با اینکه ماجراهای وستروس و خاندان‌های مختلف آن به اتمام رسیده است، اما شبکه‌ی HBO نخستین سریال اسپین‌آف خود را به نام “خاندان اژدها” تولید کرده است که ۳۰۰ سال قبل از وقایع بازی تاج و تخت رخ داده و داستان خاندان تارگرین را روایت می‌کند.

در ادامه، برخی حقایق جالب از سریال “بازی تاج و تخت” که ممکن است برایتان جالب باشد، به اشتراک گذاشته می‌شود. لطفاً توجه داشته باشید که اگر هنوز فرصت تماشای این سریال را نداشته‌اید، ممکن است اطلاعات زیر بخشی از داستان را برای شما فاش کند.

۹. بازیگر نقش استاد امون در واقعیت نابینا بود

پادگان دیوار یخی نقش‌های دوست‌داشتنی و در عین حال جذابیت‌های خاصی را به تصویر کشید. در این مجموعه، استاد امون، یکی از فرماندگان کسل بلک، یک شخصیت محبوب بود، یک پیرمرد نابینا، خردمند و قابل اعتماد که به عنوان مشاور نزدیک جان شناخته می‌شد. در طول داستان، آشکار شد که او در واقع عموی دنریس و آخرین تارگرین شناخته‌شده در وستروس بود و به دلیل وفاداری‌اش به نگهبانان شب، دیگر کمتر کسی می‌توانست او را به خطر بی‌اندازد.

به طور جالب، شاید برای شما جالب باشد که بازیگر این نقش، پیتر وان، در واقع در زندگی واقعی نیز نابینا بوده است. این بازیگر معروف بریتانیایی که در فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی مختلف حضور داشته، در سال ۲۰۱۶ درگذشت. نقش مستر امون که در داستان سریال نقش کلیدی و حیاتی داشت، به قدری عالی ایفا شد که احساسات بسیاری از مخاطبان را درگیر کرد.

۸. آزار و اذیت‌ها بازیگر شخصیت جافری را فراری کرد!

می‌توان گفت که یکی از شخصیت‌هایی که قبل از حضور رمزی بولتون به تاج و تخت منفورترین بود، جافری براتیون بود. تنها کافی بود یک نگاه به تصویر او انداخته شود تا خون طرفداران این مجموعه را به جوش آورد. جافری به گونه‌ای نفرت‌انگیز بود که هر تصوری از بازیگری او در نقش دیگری برای همه‌ی ما غیرممکن به نظر می‌رسید. این واکنش شدید طرفداران نشان از این داشت که جک گلیسون توانسته است به خوبی در نقش او فرو برود.

استقبال منفوری که از جافری شد، به حدی بود که گلیسون خود را در خیابان مورد آزار و اذیت افراد غریبه می‌یافت. جالب است بدانید که پس از انتخاب گلیسون برای این نقش، جرج مارتین نویسنده‌ی مجموعه، یک نامه به او نوشت:

“عملکرد بی‌نظیرت را تبریک می‌گویم! حالا همه از تو متنفرند!”

گلیسون هرگزینه از اجرای این نقش پشیمان نیست، اما وقتی شخصیت او به پایان رسید، اعلام کرد که در سن ۲۱ سالگی قصد دارد از صنعت بازیگری بازنشسته شود، به دلیل نداشتن حریم خصوصی و نحوه‌ی زندگی مختلف از ستاره‌ها. با این حال، شش سال بعد، او به تلویزیون بازگشت و در سریال “Out Of Her Mind” از شبکه بی‌بی‌سی بازی کرد.

۷. سوفی ترنر در زندگی واقعی نیز سرپرستی گرگ خود را قبول کرد

در اولین اپیزود از فصل اول سریال بازی تاج و تخت، خاندان استارک با گروهی از بچه‌گرگ‌هایی که مادرشان را از دست داده‌اند مواجه می‌شوند. این گرگ‌ها هوشمند و بزرگ، نماد خاندان استارک هستند. ابتدا، استارک‌ها قصد دارند آنها را بکشند، اما ند استارک ایده‌ی سرپرستی آن‌ها را به ند استارک پیشنهاد می‌دهد که در نهایت مورد پذیرش قرار می‌گیرد.

در ادامه سریال، ما شاهد می‌شویم که سانسا یکی از این گرگ‌ها را به نام لیدی (Lady) سرپرستی می‌کند. بازیگر نقش سانسا، یعنی سوفی ترنر، علاقه‌ی فراوانی به این سگ داشت و به همین دلیل در زندگی واقعی نیز از او مراقبت می‌کرد. ترنر افشای کرد که همیشه آرزوی داشتن یک سگ داشته است، اما والدینش اجازه نمی‌دادند. وقتی که این پیشنهاد به بازیگران فصل اول داده شد، تنها سوفی ترنر این پیشنهاد را قبول کرد و این سگ را زونی (Zunni) نام‌گذاری کرد.

متأسفانه حضور لیدی در سریال مدت طولانی نداشت و توسط ند استارک به جای گرگ آریا به قتل رسید. دیگر گرگ‌ها نیز سرنوشت خوبی نداشتند و تا آخر سریال، تنها گرگ‌های جان و آریا به نام گوست و نایمریا از این ماجراها سالم به در بردند.

۶. آیا متوجه حضور اعضای بند‌های موسیقی در سریال شدید؟

ممکن است درگیری شما با داستان و شخصیت‌های وستروس، به گونه‌ای بوده باشد که از نگاه به بازیگران حاضر در گوشه و کنار صحنه سریال، غفلت کرده‌اید. یک نکته جالب این است که میان بازیگران این سریال، بند‌های موسیقی هم حضور داشتند. این نقش‌ها به قدری فرعی و کم‌اهمیت بودند که فقط کسانی که از قبل اطلاع داشتند یا طرفداران این موسیقی‌ها بودند، متوجه حضور آن‌ها می‌شدند. البته این موضوع فقط به هنرمندان فعال در زمینه موسیقی محدود نمی‌شود و حتی ستاره‌های هالیوود و ورزشکاران نیز در بخشی از این سریال نقش ایفا کردند.

تقریبا در همه فصل‌های “بازی تاج و تخت” شاهد حضور نام‌آشنایی‌های موسیقی بودیم که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • گری لایت‌بادی (Gary Lightbody)، خواننده بند راک Snow Patrol. لایت‌بادی در فصل ۳ هنگامی که جیمی و برین گرفتار شده بودند، در حال خواندن آهنگ The Bear And The Maiden Fair بود.
 • ویل چمپیون (Will Champion)، درامر گروه کلدپلی به عنوان یکی از نوازنده‌ها طی مراسم عروسی خونین حضور پیدا کرد.
 • حضور اد شیران در فصل هفتم کاملا واضح بود و امکان نداشت مخاطبان آن را از دست بدهند. شیران در نقش یکی از سربازان لنیستر حاضر شده و لحظه‌های ابتدایی حضورش آهنگ Hands of Gold از سومین کتاب نغمه یخ و آتش را خواند.
 • سه تن از اعضای بند متال Mastadon در اپیزود Hardhome از فصل ۵ و سپس در فصل ۷ به عنوان بخشی از ارتش وحشی‌ها به ایفای نقش پرداختند.
 • ویلکو جانسون (Wilko Johnson)، خواننده و گیتاریست و عضو سابق بند Feelgood در نقش ایلین پین، جلادی که ند استارک را به قتل رساند و سپس نامش در لیست ایلیا بارها و بارها تکرار شد به ایفای نقش پرداخت.
 • بند راک Sigur Rós در فصل چهارم به عنوان نوازندگان عروسی جافری و مارجری حضور داشتند.

۵. گونه‌ای از حلزون دریایی به نام دنریس تارگرین نام‌گذاری شده است

ممکن است جالب باشد بدانید که یک گونه حلزون دریایی به نام “مادر اژدها” نام‌گذاری شده است. اما اینجاست که چیز عجیبی اتفاق می‌افتد: اژدها کجا و حلزون دریایی کجا! در سال ۲۰۱۳، یک تیم از محققان این گونه حلزون در خلیج برزیل کشف کرده و از شباهت این موجود به ظاهر کالیسی در سریال معروف “بازی تاج و تخت” به شگفت‌زده‌ای رسیدند. این موجود دارای ظاهری رنگارنگ و لاکی به رنگ پلاتینیوم بود که دقیقاً به موهای کالیسی شباهت داشت و این تشابه باعث شد که دانشمندان آن را “تریتونیا خاله‌سی” نام‌گذاری کنند.

با این حال، به نظر می‌رسد که حلزون‌های دریایی تنها موجوداتی نیستند که از این اسم الهام می‌گیرند. از آن زمان که “بازی تاج و تخت” شروع به پخش شد، بسیاری از والدین نام‌های کالیسی را به فرزندان خود انتخاب کرده‌اند.

هفتاد روش مختلف برای ابراز کلمه “هودور” وجود داشت.

کلمه “هودور” به تنهایی کافی است تا خاطرات غم‌انگیز فصل ششم از بازی تاج و تخت را در ذهن بسیاری از هواداران زنده کند؛ زمانی که یکی از شخصیت‌های محبوب، خود را فدای ایده‌ای می‌کند و در نهایت آشکار می‌شود که او توانایی صرفاً گفتن کلمه “هودور” را دارد. کریستیان نیرن (Kristian Nairn)، بازیگر نقش هودور، توضیح داد که واقعاً بیش از ۷۰ نحوه مختلف برای ادا کردن این کلمه با انواع مختلف آهنگ وجود دارد. این انتخاب آهنگ، او را قادر می‌ساخت تا احساسات و اندیشه‌های مختلف خود را از طریق این کلمه مشخص کند.

نیرن توضیح داد که با ایفای نقش هودور و تنها با این یک کلمه، در طی چند فصل از بازی تاج و تخت، توانست محبوبیت فراوانی به دست آورد. او در مصاحبه‌ها اظهار کرد که از بازی در این نقش لذت برده و هیچ مشکلی با آن نداشته است. علاوه بر این، عجیب نیست که بدانید این بازیگر، با قدرت فوق‌العاده‌ای که دارد (۲ متر و ۱۳ سانتی‌متر)، همچنین یک دی‌جی حرفه‌ای است و حتی یک رویداد با نام “Rave of Thrones” را در آمریکا برگزار کرده است.

بازی تاج و تخت همواره برای داشتن صحنه‌هایی بی‌نظیر و شگفت‌انگیز شناخته شده است، به‌طوری‌که برای بسیاری از بینندگان این صحنه‌ها سخت باورپذیرند و سوال می‌کنند آیا واقعاً چنین وقایعی رخ داده یا نه. حالا ممکن است براتان جالب باشد بدانید دو از محبوب‌ترین و شوکه‌کننده‌ترین صحنه‌های این سریال از وقایع تاریخی واقعی الهام گرفته‌شده‌اند.

شما همان صحنه خونین و غیرمنتظره‌ی عروسی را به یاد دارید؟ این لحظه‌ی ترسناک که هیچ کدام از بینندگان نمی‌توانند فراموش کنند، در واقع از دو واقعه تاریخی اسکاتلندی الهام گرفته شده است.

رویداد قتل‌عام گلنکو در سال ۱۶۹۲: حدود ۳۰ نفر از اعضای کلنی به نام مک‌دونالد از گلنکو توسط نیروهای اسکاتلندی به وحشتناکی قتل‌عام شدند. این اتفاق به دلیل بیعت این نیروها با پادشاه جدید رخ داده بود.

رویداد شام سیاه در سال ۱۴۴۰: در این مراسم، ویلیام داگلاس ۱۶ ساله، ششمین کنت داگلاس و برادر ده ساله‌اش در یک شام توسط دشمنان به قتل رسیدند. این اتفاق به دلیل ترس و وحشتی که خاندان داگلاس ایجاد کرده بود، منجر به مرگ آن‌ها شد و آینده خاندان به خطر افتاد.

همچنین، ازدواج جافری و مارجری نیز از وقایع واقعی تاریخی الهام گرفته شده‌است. در سال ۱۱۵۳، پرنس یوستاس، فرزند شاه استفن، بعد از مرگ ناگهانی در نتیجه‌ی خفگی در غذا، در اثر ترسناکی که برای او پیش آمده بود به قتل رسید. برخی معتقد بودند که این شاهزاده به دست دشمنان خود کشته شده است، دقیقاً مانند اتفاقی که برای جافری در سریال رخ داد.

۲. نخستین اپیزود تلویزیونی بازی تاج و تخت با انتقادات منفی مواجه شد

قسمت آزمایشی از مجموعه تلویزیونی بازی تاج و تخت با نمایش یک تعداد زیاد از شخصیت‌ها در کنار یک داستان جذاب، تحسین و استقبال فراوانی را به دنبال داشت. با این حال، جالب است بدانید که این نسخه آزمایشی اولین تجربه ساخت این مجموعه نبوده است.

به نظر می‌رسد قبل از این قسمت آزمایشی، یک پایلوت دیگر به نمایش درآمده بود که در نهایت کنار گذاشته شد. این قسمت، که توسط تام مک‌کارتی، کارگردان فیلم مشهور “افشاگر” ساخته شده بود، به صورت خصوصی اجرا شد اما نتوانست بازخوردهای مثبتی را جلب کند. این اتفاق به بازسازی مجدد این اپیزود توسط Tim Van Patten، به عنوان کارگردان، منجر شد.

به گفته‌های دیوید بنیاف، دلیل شکست نسخه آزمایشی اولیه این بود که بیشتر تماشاگران نتوانستند ارتباط بین جیمی و سرسی را درک کنند؛ این موضوع نقش اساسی در طول سریال ایفا کرد. خوشبختانه، نسخه نهایی که در نهایت به صورت عمومی نمایش داده شد، تحسین و خوشپذیرایی عمومی را به دنبال داشت و بیش از ۲.۲ میلیون تماشاگر را به خود جذب کرد. این قسمت به عنوان یکی از به یادماندنی‌ترین اپیزودهای این سریال در ذهن تماشاگران باقی خواهد ماند.

۱. ایوان ریان قرار بود در نقش جان اسنو بازی کند

نهمین اپیزود از فصل ششم سریال بازی تاج و تخت یکی از صحنه‌های بی‌فراموش و هیجان‌انگیز را در خود جای داد که به سختی از ذهن تماشاگران پاک خواهد شد. در این مبارزه خونین، دو شخصیت کاملا متفاوت در مقابل یکدیگر قرار گرفتند. یکی از سوی دیگر از میدان حضور رمزی بولتون، یکی از متنفرترین شخصیت‌های تاریخ برنامه‌های تلویزیونی بود و از سوی دیگر، جان اسنو؛ شخصیتی که از ابتدا در دل مخاطبان جا خوش کرده بود.

آیا می‌دانستید که این صحنه ممکن بود به شکل دیگری نقش بزند؟ بازیگر شخصیت رمزی، یعنی ایوان ریان (Iwan Rheon)، اصلاً برای بازی در نقش جان اسنو تست داده بود اما در نهایت این نقش به کیت هرینگتون رسید. خوشبختانه، ریان توانست نقش خود را به بهترین شکل ممکن بازی کند و تصور او از شخصیت دیگری به جز رمزی بولتون تا حدودی ممکن شود.

اگر حقایق جذاب دیگری از این سریال می‌شناسید، خوشحال می‌شویم که با ما و سایر خوانندگان این مطلب به اشتراک بگذارید.

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *