مجله سیمدخت
0

تحریم چین، پنج‌میلیارد دلار ضرر برای انویدیا

تحریم چین، پنج‌میلیارد دلار ضرر برای انویدیا
بازدید 77

تحت قوانین جدید آمریکا که به منظور محدودسازی صادرات تراشه‌های هوش مصنوعی علیه چین اجرا شدند، انویدیا با ضرر سنگینی مواجه شد. ارزش سهام این شرکت حدود ۵ درصد کاهش یافت و این افت باعث شد تا سهام انویدیا به کمترین میزان خود در پنج ماه اخیر برسد. این اتفاق ناشی از گزارش وال‌استریت ژورنال بود که نشان می‌داد انویدیا ممکن است مجبور شود سفارش‌های خرید تراشه‌های پیشرفته به‌ارزش ۵ میلیارد دلار از غول‌های فناوری چینی را لغو کند.

این افت در ارزش سهام، ارزش هر واحد از سهام انویدیا را به ۳۹۲٫۳ دلار کاهش داد، که این از اواسط ژوئن تاکنون کمترین میزان را نشان می‌دهد. این نکته جالب است که ارزش سهام انویدیا یکی از دلایل اصلی برای رشد ۲۲ درصدی شاخص نزدک در سال جاری بود.

در حال حاضر، ارزش سهام انویدیا حدود ۲۰ درصد از اوج آن، یعنی ۴۹۳٫۵۵ دلار، کمتر است که در تاریخ ۳۱ آگوست به ثبت رسیده است. کارشناسان بازار و سرمایه‌گذاران با دقت وضعیت بازار را نظارت می‌کنند؛ زیرا پیامدهای محدودیت‌های صادراتی آمریکا علیه چین، شوک بزرگی را بر صنعت فناوری جهان اعمال کرده است.

هفته گذشته، انویدیا اطلاعیه‌ای دریافت کرد که در آن اشاره شده بود که سفارش‌های شرکت‌های بزرگ چینی مانند بایت‌دنس و بایدو و علی‌بالا برای خرید تراشه‌های هوش مصنوعی، اکنون مشمول جدیدترین محدودیت‌های صادراتی ایالات متحده می‌شوند.

محدودیت‌های اخیر پیامدهای فوری و قابل ملاحظه‌ای بر کسب‌وکار انویدیا داشته‌اند. این شرکت تا پیش از اعمال قوانین جدید صادراتی در اواسط نوامبر، سعی کرده بود تحویل پردازنده هوش مصنوعی پیشرفته به چین را تکمیل کند و همچنین سفارش‌های سال ۲۰۲۴ را سریع‌تر پردازش نماید.

به گزارش رویترز، دولت آمریکا به انویدیا اعلام کرد که محدودیت‌های صادراتی برای تراشه‌های سطح‌بالا، از جمله فروش به چین، بلافاصله اعمال خواهند شد. در نتیجه، این شرکت در مواجهه با شرایط دشواری قرار گرفته و سفارش‌هایی به ارزش چند میلیارد دلار را از دست داده است.

محدودیت‌های صادراتی جدید آمریکا علیه چین، پیامدهای گسترده‌ای را به همراه دارد و علاوه بر انویدیا، شرکت‌های مهم دیگری که در تولید تجهیزات هوش مصنوعی فعالیت دارند، نیز تحت تأثیر قرار خواهند گرفت. سفارش‌های شرکت‌های چینی پیشرو به انویدیا از مرز ۵ میلیارد دلار فراتر رفته و اجرای قوانین جدید ایالات متحده، ضربه مهلکی به درآمدزایی تیم سبز وارد خواهد کرد.

کنترل صادراتی جدید آمریکا علیه چین، جزء اقدامات گسترده‌تر دولت بایدن برای محدودسازی دسترسی چینی‌ها به فناوری‌های پیشرفته محسوب می‌شود. این تدابیر به هدف محدود کردن پیشرفت کشور مذکور در حوزه‌های نظامی و نبرد سایبری اتخاذ شده‌اند.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *