مجله سیمدخت
0

منشا 7 ورزش محبوب

بازدید 53

داستان پشت پرده آنها ممکن است شما را شگفت زده کند.

لاكروس از دستگاه چاپ قدیمی‌تر است. گلف قبل از تولد آبراهام لینکلن اختراع شد، اما بسکتبال تا چندین دهه پس از مرگ او وجود نداشت. اولین کتاب در مورد اسکیت نمایشی قبل از اعلامیه استقلال منتشر شد.

ورزش ها به اندازه خود جامعه ماندگار و همواره در حال تحول هتسند. در اینجا منشاهای جالب هفت مورد از محبوب ترین بازی ها از دوران باستان تا قرن نوزدهم آمده است.

1.بسکتبال

بسکتبال تنها ورزش بزرگ آمریکایی است که مخترع آن به طور واضح مشخص است. جیمز نایسمیت ۱۳ قانون اصلی این ورزش را در چارچوب یک تکلیف کلاسی در دسامبر ۱۸۹۱ در یک مدرسه آموزش انجمن مسیحیان جوانان (YMCA) در اسپرینگفیلد، ماساچوست نوشت. نایسمیت که در کانادا به دنیا آمده و تحصیل کرده بود، برای پیگیری علایق خود در زمینه تربیت بدنی به جنوب آمد. نایسمیت به دنبال ایجاد بازی بود که بتواند در زمستان در سالن های ورزشی بازی شود. اولین بازی بسکتبال در ۲۱ دسامبر ۱۸۹۱ انجام شد.

2.فوتبال

فوتبال آمریکایی که ارتباط نزدیکی با دو ورزش قدیمی انگلیسی راگبی و فوتبال (یا فوتبال انجمن) دارد، در اواخر قرن نوزدهم در دانشگاه های آمریکای شمالی، به ویژه ایالات متحده، سرچشمه گرفت. مردی که بیشترین مسئولیت انتقال از بازی اولیه شبیه راگبی به ورزش فوتبالی که امروزه می شناسیم را بر عهده داشت والتر کمپ، ملقب به “پدر فوتبال آمریکایی” بود. کمپ به عنوان یک دانشجوی کارشناسی و دانشجوی پزشکی در ییل از سال 1876 تا 1881، به عنوان هافبک بازی کرد و به عنوان سرمربی خدمت کرد، جایی که او بسیاری از قوانین و نوآوری هایی را که بازی مدرن امروزی را شکل دادند، پیشگام کرد.

3.بیسبال

اشاره به بازی‌هایی شبیه به بیسبال در ایالات متحده به قرن هجدهم برمی‌گردد. مانند فوتبال، به نظر می‌رسد که مستقیم‌ترین نیاکان آن دو بازی انگلیسی هستند: rounders (بازی کودکانه‌ای که توسط استعمارگران به نیوانگلند آورده شد) و کریکت. در سپتامبر 1845، گروهی از مردان شهر نیویورک باشگاه بیسبال نیویورک نیکرباکر را تأسیس کردند. یکی از آنها – آتش نشان داوطلب و کارمند بانک، الکساندر جوی کارتریت – مجموعه جدیدی از قوانین را که اساس بیسبال مدرن را تشکیل می داد تدوین کرد و خواستار یک زمین داخلی به شکل الماس، خطوط خطا و قانون سه ضربه شد.

4.لاکراس

 

لاكراس، قدیمی ترین ورزش تیمی آمریکا، به سال 1100 میلادی برمی گردد، زمانی که توسط مردم هاودنوسائونی، یا ایروکوا، در جایی که اکنون ایالت نیویورک و مناطقی در کانادا هم مرز با این ایالت است، بازی می شد. نسخه های اولیه مسابقات لاکراس که توسط قبایل بومی آمریکا انجام می شد، شامل صدها مرد و استفاده از چوب های چوبی بود که گاهی اوقات سبدهای تور یا جیب به آنها وصل می شد و توپ های کوچک پوشیده شده از پوست گوزن بود. لاکراس در کانادا همچنان به تکامل خود ادامه داد و در سال 1859 به عنوان ورزش ملی نامگذاری شد. در سال 1867، جورج بیرز، دندانپزشکی از مونترال، اولین کتاب قوانین این ورزش را نوشت.

5.اسکیت روی یخ

 

قدیمی ترین شواهد از اسکیت روی یخ به تقریباً 3000 سال قبل از میلاد مسیح برمی گردد، زمانی که ساکنان اسکاندیناوی و روسیه استخوان های ساق پای حیوانات بزرگی مانند اسب، گوزن و گوسفند را برای سفر در زمستان در دریاچه های یخ زده و آبراه ها به اسکیت تبدیل می کردند. رشته فنی اسکیت نمایشی در قرن هجدهم در بریتانیا توسعه یافت، زیرا مردم زمان بیشتری برای فعالیت های تفریحی داشتند. در سال 1772، رابرت جونز انگلیسی اولین کتاب آموزشی اسکیت نمایشی با عنوان “رساله ای در مورد اسکیت” را نوشت که دستورالعمل هایی در مورد چگونگی ایجاد اشکالی مانند دایره، خطوط مارپیچ، مارپیچ و شکل هشت روی یخ ارائه می کرد.

آیا میدانستید؟ اسکیت نمایشی اولین بار در سال 1908 در بازی های المپیک تابستانی حضور داشت.

6.هاکی

منشأ هاکی روی یخ به بازی‌های چوب و توپی که در قرون وسطی یا حتی یونان و مصر باستان انجام می‌شد، برمی‌گردد. نسخه‌های این بازی در قرن هجدهم اروپا تکامل یافت و به زودی به کانادا و ایالات متحده گسترش یافت. اولین بازی هاکی روی یخ سازماندهی شده، طبق گفته فدراسیون بین المللی هاکی روی یخ، در 3 مارس 1875، بین دو تیم نه نفره از باشگاه اسکیت ویکتوریا مونترال انجام شد.

7.گلف

نسخه‌هایی از گلف از حداقل قرن پانزدهم در اسکاتلند بازی می‌شدند – یکی از آن‌ها در قطعات بزرگ املاک و دیگری در خیابان‌های روستاها و شهرها بازی می‌شد. در سال 1744، شرکت محترم گلف بازان ادینبورگ اولین قوانین این بازی را که با عنوان سیزده ماده شناخته می شود، برای تورنمنت خود در لیت لینکس در ادینبورگ نوشت. در طول 100 سال بعد، آن 13 قانون توسط بیش از 30 باشگاه پذیرفته شد که به رسمیت شناختن ورزشی که امروزه می‌شناسیم کمک کرد.

 

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *