مجله سیمدخت
0

«خودت سرچ کن»؛ چرا این شعار می‌تواند خطرناک باشد؟

«خودت سرچ کن»؛ چرا این شعار می‌تواند خطرناک باشد؟
بازدید 74

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که افرادی که به دنبال اطلاعات نادرست در موتورهای جستجوی آنلاین هستند، ممکن است در خلاء داده‌ای قرار بگیرند. عبارت “خودت سرچ کن” در سال‌های اخیر به یکی از شعارهای محبوب در میان نظریه‌پردازان توطئه تبدیل شده است. از زمین تخت‌گرایان گرفته تا ضدواکسن‌ها، این عبارت اغلب به‌عنوان زنگ خطر از سوی آن‌ها به مخالفان یا کسانی که به آنان شک دارند ارسال می‌شود. با این حال، به‌نظر می‌رسد که ایده‌ی تحقیق و پژوهش در مورد یک موضوع، باید انتشار اطلاعات نادرست را محدود کند؛ پس جریان چیست؟

بر اساس مطالعه‌ای جدید، مشکل ممکن است از روش مورد استفاده برای چنین تحقیقاتی باشد؛ یعنی استفاده از موتورهای جستجوی اینترنتی رایج. این معضل از مدت‌ها پیش شناخته‌شده بود. در برخی موارد، اطلاعات زیادی در مورد محدوده‌ی خاصی که کانون یا بخشی از یک نظریه‌ی توطئه است وجود ندارد و به‌همین دلیل، تحقیقات اینترنتی می‌توانند کاربر را به‌سمت خلاء‌های داده که باعث تقویت باور توطئه‌ای مرتبط می‌شوند هدایت کنند.

برای مثال، می‌توان گفت مقاله‌ای وجود دارد که اصطلاح “قحطی مهندسی‌شده” در ایالات متحده را که ظاهرا ناشی از قرنطینه‌ها و واکسیناسیون‌های کووید-۱۹ بوده است، توصیف می‌کند. عبارت قحطی مهندسی‌شده اصطلاحی نیست که احتمالاً در منابع معتبر وجود داشته باشد؛ بنابراین اتکا به این اصطلاح به احتمال زیاد شانس مواجهه با نتایج گمراه‌کننده را افزایش می‌دهد.

جاشوا تاکر، نویسنده و یکی از مدیران مرکز رسانه‌های اجتماعی و سیاست دانشگاه نیویورک، می‌گوید: “سؤالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که وقتی مردم با یک مقاله‌ی آنلاین مواجه می‌شوند، چه اتفاقی می‌افتد؟ آن‌ها مطمئن نیستند که این مقاله درست است یا نادرست؛ بنابراین با استفاده از موتور جستجو به‌دنبال اطلاعات بیشتر درباره‌ی آن می‌گردند. شما دقیقاً این نوع پیشنهاد را در بسیاری از راهنماهای دانش دیجیتال مشاهده می‌کنید.”

تاکر و همکارانش در آزمایش‌های خود به‌دنبال بررسی این موضوع بودند که مردم چگونه اخبار جدید را تایید می‌کنند. اولین آزمایش آن‌ها در سال ۲۰۱۹ انجام شد و حدود ۳۰۰۰ شرکت‌کننده از سراسر ایالات متحده صحت مقالات خبری را که به موضوعاتی مانند روند استیضاح ترامپ، واکسیناسیون کووید-۱۹ و تغییرات آب‌وهوایی می‌پرداختند، مورد ارزیابی قرار دادند.

پس از گذشت ۴۸ ساعت از انتشار تمام مقاله‌ها، برخی از آن‌ها از منابع معتبر تهیه شده بودند و برخی دیگر مقالات گمراه‌کننده را شامل می‌شدند. از نیمی از شرکت‌کنندگان خواسته شد برای تایید مقاله‌ها از جستجوی آنلاین استفاده کنند و راستی‌سنج‌های حرفه‌ای برچسب‌های “درست”، “نادرست یا گمراه‌کننده” و “نامشخص” را به مقاله‌ها چسبانده بودند.

نتایج بررسی‌ها نشان داد افرادی که از آن‌ها خواسته شده بود تا مقالات را ازطریق جستجوی آنلاین بررسی کنند، ۱۹ درصد بیشتر از گروه دیگر احتمال داشت که مقاله‌ای نادرست یا گمراه‌کننده را به‌عنوان واقعیت ارزیابی کنند. درحالی که تنها ۶ درصد از شرکت‌کنندگان برچسب درست را به برچسب غلط تغییر دادند.

چهار آزمایش بعدی در این زمینه بین سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱ انجام شد. این آزمایش‌ها نشان دادند که حدود ۱۸ درصد از افرادی که در ابتدا نسبت به یک داستان بی‌اعتماد بودند و آن را گمراه‌کننده ارزیابی کردند، پس از جستجوی آنلاین قانع شدند که این داستان واقعیت دارد. درحالی که تنها ۶ درصد از شرکت‌کنندگان برچسب درست را به برچسب غلط تغییر دادند.

در یک بخش از تحقیقات خود، محققان آورده‌اند: «در طول پنج مطالعه مختلف، مشاهده کردیم که جستجوی آنلاین برای ارزیابی اخبار می‌تواند به‌طور محسوس باعث افزایش اعتقاد به اطلاعات نادرست و مورد ترویج قرار گرفته شده در جوامع شود. با بهره‌گیری از داده‌های ردیابی دیجیتال، مدارکی ارائه کردیم که با وجود خلاءهای داده همخوانی دارد؛ به گونه‌ای که متوجه شدیم زمانی که افراد در فضای آنلاین به دنبال اطلاعات نادرست می‌گردند، بیشتر از زمانی که در حال جستجوی اخبار واقعی هستند، در معرض اطلاعات با کیفیت پایین قرار می‌گیرند.»

به‌نظر می‌رسد که قرار گرفتن در معرض اطلاعات نادرست از اهمیت بیشتری برخوردار است تا چیزی که قبلاً مورد تصور قرار می‌گرفته است. افرادی که در تماس با اطلاعات کیفیت پایین هستند، احتمالاً بیشتر به اخبار نادرست و گمراه‌کننده اعتقاد پیدا می‌کنند نسبت به کسانی که در این تماس نیستند.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *