مجله سیمدخت
0

راز طول عمر مبلمان چرمی: رازهای تمیز کردن و مراقبت

راز طول عمر مبلمان چرمی: رازهای تمیز کردن و مراقبت
بازدید 36

وقتی نوبت به خرید مبلمان جدید می‌رسد، احتمال دارد در لحظه‌ی آخر در مورد اینکه مبلمان ساخته شده از چه موادی برای شما و خانه‌تان مناسب است، تردید کنید. با توجه به تنوع گزینه‌های روکش اثاثیه و لوازم خانگی در بازار، تعیین اینکه کدام مدل روکش نیازهای شما را از نظر دوام، زیبایی و سهولت تمیز کردن برآورده می‌سازد، ممکن است دشوار باشد. اگر به فکر خرید مبلمان چرمی هستید، دلایل بسیاری وجود دارد که این ماده به عنوان روکش ایده‌آل مبلمان شما انتخاب شود. با این حال، برای مراقبت از مبلمان چرمی، لازم است که روش‌های خاص این کار و تفاوت این مدل مبلمان با سایر مبلمان را بدانید. در این مقاله، به فواید داشتن مبلمان چرمی و روش‌های مراقبت از آن می‌پردازیم.

مزایای مبلمان چرمی

چرم به فواید بسیاری مجهز است که آن را به گزینه‌ای محبوب برای مبلمان، پوشاک و کفش تبدیل کرده‌است. این ماده طبیعی دارای حس لوکس است و در طول زمان دوام می‌آورد. برخی از ویژگی‌های چرم که آن را به انتخاب خوبی برای روکش مبلمان می‌تراشند، عبارتند از:

ماندگاری بالا: مبلمان چرمی اغلب چیزی است که برای تمام عمر خریداری می‌کنید. با توجه به اینکه چرم یک ماده طبیعی است، زمانی که می‌گذرد، زیبایی آن افزایش می‌یابد. مبلمان چرمی چیزی است که می‌توانید برای سال‌های آینده از آن لذت ببرید و سرمایه‌گذاری مناسبی به نظر می‌رسد. با گذشت زمان، شاهد این می‌شوید که چرم بسیار بیشتر از پارچه دوام می‌آورد. به همین دلیل، مبلمان با روکش چرمی ارزش بیشتری نسبت به مبلمان با روکش پارچه‌ای دارد.

مراقبت آسان: مراقبت از چرم به سادگی امکان‌پذیر است. برای تمیز کردن چرم، تنها کافی است هر 6 تا 12 ماه یکبار از نرم‌کننده استفاده کنید و سپس با استفاده از یک پارچه تمیز، آن را پاک کنید. برای تمیز کردن مبلمان چرمی، بهتر است از روش‌های خاصی استفاده کنید که در ادامه به آنها اشاره می‌شود.

دمای ثابت: صندلی‌های چرمی خودرو در فصل تابستان گرم و در فصل زمستان سرد می‌شوند، اما مبلمان چرمی در داخل خانه اینطور نیست. با استفاده از این نوع مبلمان، متوجه خواهید شد که در فصل زمستان با کمک گرمای بدن، شما را گرم می‌کند. همچنین، در فصل تابستان، به دلیل خصوصیت تنفسی چرم، خنک می‌ماند، البته باید آن را از نور خورشید دور نگه دارید.

نکات کلی برای تمیز کردن چرم

راز طول عمر مبلمان چرمی: رازهای تمیز کردن و مراقبت

بیشتر مبلمان و پوشاک چرمی که امروزه تولید می‌شوند، دارای مواد محافظی هستند که تمیز کردن آنها را بسیار ساده می‌کند. در صورتی که مطمئن نیستید که چرم دارای روکش محافظ است یا خیر، به آرامی آن را با ناخن خود در بخشی نامحسوس از چرم بررسی کنید. اگر اثری از خود برجای گذاشت، یک متخصص تمیز کردن چرم را مطلع کنید تا آن را ترمیم کند. در صورتی که هیچ علامتی وجود ندارد، با استفاده از این نکات سطح مبلمان چرمی را تمیز کنید:

۱. همیشه ابتدا هر روش تمیز کردنی را در یک منطقه پنهان امتحان کنید تا مشخص شود که روی مبلمان چه تأثیری می‌گذارد.
۲. برای تمیز کردن لکه‌ها و ریزش‌های جزئی مبلمان چرمی، بلافاصله آن را با یک پارچه یا اسفنج تمیز پاک کنید. در صورت لزوم، از یک پارچه‌ی نرم مرطوب شده با آب ولرم تمیز استفاده کنید و اجازه دهید به طور طبیعی در هوا خشک شود. اگر برای تمیز کردن مبلمان از آب استفاده می‌کنید، تمام بخش‌های اطراف لکه را کاملاً تمیز کنید.
۳. از مواد تمیزکننده، پولیش مبلمان، روغن، لاک، مواد پاک‌کننده‌ی ساینده یا آب آمونیاک استفاده نکنید.
۴. برای تمیز کردن لکه‌های کره، روغن یا چربی، آن را با یک پارچه‌ی خشک تمیز پاک کنید. سپس، آن را به حال خود رها کنید تا لکه پس از مدتی در چرم پخش شود. اگر این کار جواب نداد، می‌توانید آن را با جوش شیرین یا نشاسته‌ی ذرت آغشته کنید و بگذارید یک شب به همان حالت باقی بماند. سپس، جوش شیرین یا نشاسته را با پارچه‌ی تمیز یا جاروبرقی پاک کنید. اگر لکه همچنان پاک نشد، بهتر است از یک متخصص چرم حرفه‌ای برای تمیز کردن آن استفاده کنید تا از آسیب احتمالی به چرم جلوگیری شود.
۵. برای از بین بردن خراش‌های جزئی روی سطح مبلمان، از یک پارچه‌ی چرمی یا انگشتان دست استفاده کنید و به آرامی خراش را از سطح مبلمان پاک کنید. در صورت نیاز، می‌توانید آن را با آب مقطر مرطوب کنید تا خراش‌ها از بین بروند.

چگونه مبلمان را تمیز کنیم؟

راز طول عمر مبلمان چرمی: رازهای تمیز کردن و مراقبت

نکاتی که برای تمیز کردن چرم توضیح دادیم، برای بیشتر اثاثیه و پوشاک چرمی مناسب است، اما مراقبت از مبلمان چرمی اغلب به تکنیک‌های خاصی نیاز دارد. به عنوان مثال، فرآیند تمیز کردن مبل چرمی با تمیز کردن چکمه‌های چرمی متفاوت است. در ادامه، روش‌های مراقبت از مبلمان چرمی و تمیز کردن آن را می‌خوانید.

بهترین وسیله برای تمیز کردن مبلمان چرمی

مبلمان چرمی و کاناپه‌ها را با استفاده از یک پارچه خشک گردگیری کنید. همچنین، باید هر ماه از یک نرم‌کننده مخصوص چرم یا محصولات تمیزکننده مشابه استفاده کنید تا روکش مبلمان چرمی همواره نرم و مرطوب باقی بماند. این کار به جلوگیری از ایجاد ترک، لکه و سایر تغییرات رنگ مبلمان چرمی کمک می‌کند. اگر مطمئن نیستید که کدام محصولات مخصوص تمیز کردن چرم برای مبلمان شما مناسب هستند، به موارد زیر توجه کنید.

در کل، نرم‌کننده مخصوص چرم نوعی ماده معمولی است که چرم را مرطوب می‌کند و آن را انعطاف‌پذیر نگه می‌دارد. با این حال، انتظار نداشته باشید که نرم‌کننده چرم به چرم شما درخشندگی مثل روز اول بدهد. همچنین، سرم چرم یک محصول برای مراقبت از چرم است که اغلب برای جوان‌سازی روکش مبلمان چرمی استفاده می‌شود. این سرم چرم حاوی موادی است که یک پوشش محافظی برای مبلمان چرمی فراهم می‌کنند. همچنین، کرم چرم نیز یک محصول دیگر است که برای درخشندگی و لطافت بیشتر مبلمان چرمی به کار می‌رود.

روش طبیعی برای تمیز کردن چرم چیست؟

می‌توانید لکه‌های تیره‌تر روی مبلمان، مانند لکه‌های جوهر، را با پنبه‌های آغشته به الکل پاک کنید. اما باید مراقب باشید، زیرا اگر این کار را با دقت انجام ندهید، ممکن است لکه روی سطح مبل بیشتر پخش شود. بنابراین، اطمینان حاصل کنید که الکل را مستقیماً روی محل لکه می‌مالید. همچنین، ترجیحاً برای این کار از حرکات دورانی آرام استفاده کنید تا لکه بیشتر از حد از این روی سطح مبل پخش نشود.

علاوه بر این، می‌توانید از محلولی تهیه شده از سرکه سفید و آب گرم استفاده کنید تا اطمینان حاصل کنید که اجناس چرمی‌تان کیفیت و دوام خود را حفظ می‌کنند. این روش برای تمیز کردن کوسن‌های چرمی کثیف یا لکه‌دار شده بسیار مناسب است.

چگونه یک مبل چرمی را با پاک‌کننده‌ی چرم تمیز کنیم؟

برای نگهداری و تمیزکردن مبلمان چرمی با استفاده از شوینده‌های مخصوص چرم، بایستی پنج مرحله زیر را انجام دهید.

مرحله‌ی اول: مبل را جاروبرقی بکشید و گردگیری کنید

به خوشبختی، یک مبل چرمی به اندازه یک مبل با روکش پارچه‌ای رطوبت را به خود جذب نمی‌کند. این ویژگی باعث می‌شود تمیزکردن آن آسان‌تر باشد. برای این کار، به شرح زیر عمل کنید:

 • با شروع از استفاده از جاروبرقی بر روی سطح مبل چرمی، از هر نوع خرده یا ذره‌ی کثیفی خلاص شوید.
 •  در صورت لزوم، با گردگیری، هرگونه آلودگی باقیمانده را از بین ببرید.
 •  اگر بالشتک‌های مبل قابل جابه‌جایی هستند، آن‌ها را بردارید و سپس قسمت‌های آن‌ها را نیز با جاروبرقی تمیز کنید. همچنین، لبه‌های کوسن و قاب کاناپه را نیز با جاروبرقی تمیز کنید.
 •  شکاف‌های دسته‌های مبل را بررسی کرده و در صورت لزوم، آن‌ها را نیز با جاروبرقی تمیز کنید یا گردگیری کنید.

مرحله‌ی دوم: پاک‌کننده‌ی چرم را روی روکش مبل اسپری کنید

راز طول عمر مبلمان چرمی: رازهای تمیز کردن و مراقبت

مواد پاک‌کننده‌ی چرم می‌توانند به دفع کثیفی‌ها و لکه‌ها از سطح مبل کمک کنند و باعث ظاهری جدید برای مبل چرمی شما می‌شوند. برخی از این محصولات شوینده ترکیبی هستند که حاوی پاک‌کننده و نرم‌کننده می‌باشند. استفاده از یک محصول ترکیبی یا استفاده از پاک‌کننده و نرم‌کننده جداگانه، به تمیزتر شدن و مراقبت از مبلمان چرمی کمک خواهد کرد.

به جای اینکه ماده‌ی پاک‌کننده را مستقیماً روی مبلمان بکار ببرید، آن را روی یک پارچه اسپری کنید و سپس با استفاده از آن پارچه، روی سطح مبلمان چرمی بکشید. این روش مانع از ایجاد لکه‌های اسپری روی سطح مبلمان چرمی می‌شود.

مرحله‌ی سوم: مبل را پاک کنید

با آغاز کردن، پارچه را به آرامی از بالا به پایین روی سطح مبل بکشید. مطمئن شوید که تمام لبه‌ها، گوشه‌ها و شکاف‌ها تمیز می‌شوند. تمیزکردن مبل را از بالا به پایین انجام دهید تا از ایجاد لکه‌های سخت جلوگیری شود. در صورت نیاز، در حین تمیز کردن، پاک‌کننده بیشتری را روی پارچه اسپری کنید. البته، به یاد داشته باشید که پارچه به اندازه‌ای با ماده‌ی پاک‌کننده آغشته نشود که خیس شود.

مرحله‌ی چهارم: از نرم‌کننده‌ی چرم استفاده کنید

بعد از تمیز کردن کامل مبل، از یک نرم‌کننده اضافی استفاده کنید. نرم‌کننده مورد علاقه خود را به صورت اسپری یا در بطری تهیه کرده و مقدار کمی را روی یک پارچه تمیز بمالید. سپس با استفاده از آن، مبل را به طور کامل پاک کنید. نرم‌کننده‌های چرم برای مراقبت از مبلمان چرمی بسیار عالی هستند، زیرا معمولاً حاوی روغن‌های گیاهی می‌باشند. این روغن‌ها باعث می‌شوند که مبلمان تازه به نظر برسد، بوی فوق‌العاده‌ای داشته باشد و مرطوب باقی بماند.

مرحله‌ی پنجم: اجازه دهید تا نرم‌کننده خشک شود

بعد از اعمال نرم‌کننده به طور کامل بر روی مبل، به آن اجازه دهید تا به مدت یک ساعت یا بیشتر خشک شود. این کار باعث نفوذ ماده‌ی نرم‌کننده در مبلمان می‌شود و از این روغن، لباس‌های شما را کثیف نمی‌کند. پس از خشک شدن مبل، متوجه خواهید شد که آن به شکلی مانند روز اول تمیز و براق باقی مانده است.

چگونه چروک‌های مبلمان چرمی را از بین ببریم؟

راز طول عمر مبلمان چرمی: رازهای تمیز کردن و مراقبت

چروک شدن مبلمان چرمی اتفاقی کاملاً طبیعی است و هیچ اشکالی ندارد که آن را به حال خود رها کنید. با این حال، اگر می‌خواهید مبلمان خود را کاملاً صاف و بدون چروک داشته باشید، می‌توانید این مراحل را دنبال کنید:

 •  یک پارچه تمیز را در مخلوطی از مایع ظرفشویی ملایم و آب گرم یا ماده‌ی پاک‌کننده‌ی مخصوص چرم فرو ببرید. سپس، با استفاده از این پارچه، قسمت‌های چروک شده‌ی مبل یا صندلی چرمی را پاک کنید.
 •  پارچه‌ی دیگری را با آب تمیز و گرم مرطوب کرده و از آن برای شستشوی کامل قسمت‌هایی که پاک کرده‌اید استفاده کنید. سپس، با یک پارچه یا حوله‌ی تمیز، آن را خشک کنید.
 •  سشوار خود را روشن کرده و دمای آن را به بالاترین درجه ببرید. سشوار را با فاصله‌ی ۱۵ سانتی‌متری از یکی از نواحی چروکیده‌ی چرم بگیرید و مدام در اطراف آن حرکت دهید. مهم است که سشوار هرگز به طور مستقیم روی یک نقطه بیش از چند ثانیه دمیده نشود.
 •  تا زمانی که چروک‌های مبل راضی‌کننده شدید، ادامه دهید. ممکن است خشک کردن هر بخش از مبل چند دقیقه طول بکشد.
 •  وقتی از نرمی و صاف شدن چروک‌های مبل راضی شدید، سشوار را خاموش کنید. سپس، تا زمانی که مبلمان تمیز و سفت می‌شود، می‌توانید با حالت دادن به روکش چرم، آن را به شکل مورد نظر خود حالت دهید.

ترمیم بخش آسیب‌دیده‌ی مبلمان چرمی

مراقبت از مبلمان چرمی می‌تواند بهبود ظاهر و ماندگاری این وسایل را تضمین کند. با این حال، در برخی موارد، ناخواسته ممکن است مبلمان آسیب‌هایی جزئی ببیند. در این شرایط، استفاده از محصولات مختلف مراقبت از مبلمان چرمی مانند کرم براق‌کننده و مراقبت چرم می‌تواند کمک کند.

برای انتخاب بهترین محصولات، بهتر است ابتدا محصول مورد نظر را روی بخشی از مبلمان که کمتر در معرض دید است، تست کنید. پس از اطمینان از تاثیرات مثبت آن بر روی مبلمان، می‌توانید از آن برای سایر بخش‌ها استفاده کنید.

هرچند، استفاده از محصولات مراقبتی همیشه نتیجه‌ی دلخواه را به همراه ندارد. بنابراین، در صورتی که مبلمان به اندازه‌ای آسیب دیده باشد که نیاز به تعمیرات ویژه دارد، بهتر است از خدمات یک کارشناس متخصص در این زمینه استفاده کنید.

کلام آخر

مبلمان چرمی به دلیل ظاهر جذاب و ماندگاری بالایی که دارند، همیشه جزو مبلمان پرطرفدار هستند. برای افزایش دوام این وسایل، ضروری است که روش‌های مراقبت از مبلمان چرمی را بدانید. این روش‌ها شامل نحوه‌ی صحیح تمیز کردن مبلمان، ترمیم آسیب‌های وارد شده به آن و رفع چروک‌هایی است که روی سطح آن ایجاد می‌شوند. در این مقاله، بهترین روش‌ها برای مراقبت از مبلمان چرمی را توضیح دادیم. آیا تاکنون از این روش‌ها استفاده کرده‌اید؟ به نظر شما بهترین روش برای مراقبت از مبلمان چرمی و تمیز کردن آن چیست؟

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر بخوانید