مجله سیمدخت
0

زنان و 16 فیلم‌ و برنامه‌ی تلویزیونی مرتبط

معرفی 16 فیلم‌ و برنامه‌ی تلویزیونی با محوریت زنان
بازدید 99

فیلم‌های مهمی با موضوع زنان ساخته شده‌اند که معضلات و مشکلات جامعه زنان را به‌منظور آگاه‌سازی جامعه بیان می‌کنند. در این مطلب قصد داریم 16 مورد از این فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی را به شما معرفی کنیم.

معرفی 16 فیلم‌ و برنامه‌ی تلویزیونی با محوریت زنان

تمامی این آثار شاهد قهرمانان زن (اعم از واقعی و خیالی) است که در شرایط سخت، بهترین عملکرد را از خود نشان داده‌اند.

1. دالی پارتون: من اینجا هستم (Dolly Parton: Here I Am) (2019)

دالی پارتون (Dolly Parton)، گنجینه ملی، خواننده، آهنگ‌ساز، هنرپیشه و نویسندهٔ آمریکایی است. او داستان بسیار مشهور خود را در این مستند با کمک افرادی که در این راه به او کمک کرده‌اند، روایت می‌کند.

معرفی 16 فیلم‌ و برنامه‌ی تلویزیونی با محوریت زنان دالی پارتون: من اینجا هستم (Dolly Parton: Here I Am)

عکس از NATHAN CONGLETON

2. تاج (The Crown) (2016)

طولانی‌ترین دوره سلطنت در بریتانیا برای ملکه الیزابت دوم است. داستان سریال درباره رقابت‌های سیاسی و زندگی خصوصی ملکه الیزابت دوم و رویدادهایی که نیمه دوم قرن بیست‌ام شکل داد را نشان می‌دهد. پرنسس الیزابت جوان با پرنس فیلیپ ازدواج می‌کند. وضعیت سلامت پادشاه جرج ششم بدتر می‌شود. وینستون چرچیل برای بار دوم نخست وزیر می‌شود و… بسیاری از زنان تاریخی دیگر از جمله مارگارت تاچر (Margaret Thatcher) و پرنسس دایانا (Princess Diana) نیز در این راه به تصویر کشیده شده‌اند.

معرفی 16 فیلم‌ و برنامه‌ی تلویزیونی با محوریت زنان تاج (The Crown) (2016)

عکس از NETFLIX.COM

3. ایالات متحده در برابر بیلی هالیدی (The United States vs. Billie Holiday) (2021)

داستان فیلم در خصوص ماموریتی از سمت اداره‌ی فدرال مواد مخدر علیه بیلی هالید، خواننده‌ی موسیقی جاز، می‌باشد. این عملیات مخفیانه تحت هدایت جیمی فلچر، نماینده فدرال است که با هالید، رابطه داشت و این رابطه برای همه آشکار شد. آندرا دی (Andra Day)، هنرپیشه و موسیقی‌دان اهل ایالات متحده آمریکا، برای این فیلم بیوگرافی محصول سال 2021، برنده جایزه گلدن گلوب شد.

معرفی 16 فیلم‌ و برنامه‌ی تلویزیونی با محوریت زنان ایالات متحده در مقابل بیلی هالیدی (The United States vs. Billie Holiday)

عکس از HULU.COM

4. (RBG) (2020) – کوتاه‌شده‌ی اسم Ruth Bader Ginsburg

محور داستان این مستند نامزد اسکار، شرح داستان زندگی روث بیدر گینزبرگ، قاضی دستیار دیوان عالی ایالات متحده آمریکا پیشین و قهرمان حقوق برابر (برای تمام انسانها) است.

معرفی 16 فیلم‌ و برنامه‌ی تلویزیونی با محوریت زنان (RBG) (2020) - کوتاه‌شده‌ی اسم Ruth Bader Ginsburg

عکس از ALLISON SHELLEY / گتی ایمیجز (Getty Images)

5. ارقام پنهان (Hidden Figures) (2016)

سه زن آفریقایی-آمریکایی، کاترین جانسون (Katherine Johnson)، دوروتی وان (Dorothy Vaughan) و مری جکسون (Mary Jackson) به عنوان مغز متفکر یکی از بزرگترین عملیات‌های ناسا برگزیده می‌شوند. آنها در مرکز تحقیقاتی Langley وظیفه دارند تا با انجام محاسبات دقیق ریاضی، فضانورد “جان گلن” را به مدار زمین بفرستند. این افراد با‌تجربه که مدت زیادی  دور از نظرها بودند؛ سرانجام در این فیلم برنده جوایز، به حق خود رسیدند.

معرفی 16 فیلم‌ و برنامه‌ی تلویزیونی با محوریت زنان چهره‌های پنهان (Hidden Figures)

عکس از EVERETT COLLECTION

6. خانم آمریکا (Mrs. America) (2020)

اگر به دنبال یک ضدقهرمان تاریخی هستید، فیلیس شلفلی (Phyllis Schlafly)، فعال محافظه کار، مبارزه غیرمنتظره‌ای را علیه جنبش اصلاح حقوق برابر طی دهه ۱۹۷۰ رهبری می‌کند. (پیشکسوتان فمینیستی مانند گلوریا استاینم (Gloria Steinem)، شرلی چیشولم (Shirley Chisholm) و بتی فریدان (Betty Friedan) نیز به نمایش درآمده‌اند.)

معرفی 16 فیلم‌ و برنامه‌ی تلویزیونی با محوریت زنان خانم آمریکا (Mrs. America)

عکس از FX

7. چیشولم 72: خریداری نشده و بدون رئیس (Chisholm ’72: Unbought & Unbossed) (2004)

داستان این فیلم مستند بر روی زندگی شرلی چیشولم (Shirley Chisholm)، اولین زن آفریقایی-آمریکایی منتخب کنگره و اولین زن و آفریقایی-آمریکایی که از یکی از دو حزب بزرگ سیاسی کاندیدای ریاست جمهوری شد؛ متمرکز است که یک سال قبل از مرگ او منتشر شد.

 معرفی 16 فیلم‌ و برنامه‌ی تلویزیونی با محوریت زنان چیشولم 72: خریداری نشده و بدون رئیس (Chisholm '72: Unbought & Unbossed) (2004)

عکس از POV ON PBS

8. برابر یعنی برابر (Equal Means Equal) (2016)

این مستند تأثیرگذار، به بررسی نحوه رفتار با زنان در حال حاضر در ایالات متحده می‌پردازد و اینکه چرا متمم حقوق برابر (الحاقیه قانون اساسی) همچنان ضروری است.

برابر یعنی برابر (Equal Means Equal) (2016)

EQUAL MEANS EQUAL

9. شهرت بد (Bad Reputation) (2018)

این مستند، به زندگی ستاره راک، جوآن جت (Joan Jett) از زمان ظهور گروه موسیقی The Runaways تا ساخت آهنگ تالار مشاهیر (Hall of Fame) می‌پردازد.

شهرت بد (Bad Reputation) (2018)

عکس از MAGNOLIA PICTURES

10. لطف حیرت‌آور: آرتا فرانکلین (Amazing Grace: Aretha Franklin) (2018)

فیلم لطف حیرت‌آور، یک فیلم در ژانر موزیکال و مستند است. ضبط آلبوم لطف حیرت‌آور (Amazing Grace) آرتا فرانکلین معروف به ملکه روح (Queen of Soul) در سال 1972، تقریباً نزدیک به 30 سال قبل از اینکه با زحمت برای این مستند درخشان محصول 2018 جمع‌آوری شود؛ مفقود شده بود.

 لطف حیرت‌آور: آرتا فرانکلین (Amazing Grace: Aretha Franklin) (2018)

11. موکسی (Moxie) (2021)

این فیلم دخترانه، فیلمی نوجوانانه و کمدی است که بیننده را بار دیگر به دوران خوش دبیرستان می‌برد و ممکن است نوجوان شما نیز بخواهد با شما آن را تماشا کند. احساس بازگشت به دهه 90 خود را بدست خواهید آورد. این فیلم با درون‌مایه‌ای فمینیستی می‌کوشد حقوق مدنی و اجتماعی را به ما بیاموزد.

موکسی (Moxie) (2021)

عکس از NETFLIX

12. بافی قاتل خون‌آشام‌ها (Buffy the Vampire Slayer) (1997)

داستان این سریال تلویزیونی، سرگذشت بافی سامرز (Buffy Summers) یک زن جوان و آخرین بازمانده از نسل خون‌آشام‌هایی است که به خون‌آشام‌های قاتل یا به اختصار قاتل مشهورند. در داستان، قاتلین برای نبرد با خون‌آشام‌ها، دیوها و دیگر نیروهای تاریکی فراخوانده می‌شوند.

بافی قاتل خون‌آشام‌ها (Buffy the Vampire Slayer) (1997)

عکس از 20TH TELEVISION

13. نه تا پنج (Nine to Five) (1980)

این کمدی زنانه، گام بزرگی در جنبش #خانم رئیس بود. در این فیلم سه زن کارمند خودخواه، دروغگو و ریاکار به نام‌های جودی (Jane Fonda)، ويولت (Lily Tomlin) و دورالی (Dolly Parton)، برای خلاصی از شهر رئيس نالايق و مردسالارشان، فرانکلين هارت (Dabney Coleman)، توطئه می‌چينند و سرانجام او را می‌ربايند.

نه تا پنج (Nine to Five) (1980)

عکس از 20TH CENTURY FOX

14. کبیر (The Great) (2020)

این سریال بیوگرافی کوتاه کمدی-درام آمریکایی از زندگی کاترین کبیر، ملکه روسیه، ممکن است کاملاً دقیق نباشد، اما اگر به دنبال سریالی پس از سریال بریجرتون (Bridgerton 2020) برای تماشا هستید، می‌تواند  سرگرمتان کند. این سریال داستان کاترین کبیر از جوانی تا ازدواج با امپراطور پیتر و ماجراهایی که در این دوران اتفاق افتاده تصویر می‌کشد و…

کبیر (The Great) (2020)

15. جین (Jane) (2017)

این مستند جامع و کامل درباره جین گودال (Jane Goodall) است. او تمام زندگی خود را وقف مطالعه شامپانزه‌ها و حفاظت از آن‌ها کرده است . او یافته های علمی بدست آمده درعصر حاضر، که اغلب توسط دانشمندان مرد کشف شده‌اند را با نتایج تحقیقات خود بر روی شامپانزه‌ها به چالش می‌کشد و انقلابی در باورهای رایج از دنیای طبیعت به پا می‌کند.

جین (Jane) (2022)

عکس از DISNEY+

16. دفتر خاطرات یک رئیس جمهور آینده (Diary of a Future President) (2020)

دخترانِ خود را با این داستان از یک دختر کوبایی-آمریکایی که سفری را آغاز می‌کند تا بتواند در آینده رئیس‌جمهور آمریکا بشود، بلندپرواز بار بیاورید.

دفتر خاطرات یک رئیس جمهور آینده (Diary of a Future President) (2020)

عکس از DISNEY+

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *