مجله سیمدخت
0

استایل مناسب مصاحبه شغلی (ویژه آقایان)

استایل مناسب مصاحبه شغلی (ویژه آقایان)
بازدید 78

گاهی اوقات، تصمیم‌گیری درباره لباس‌هایی که برای مصاحبه بپوشید، از خود مصاحبه می توانتد دشوارتر باشد. این جمله ممکن است به نظر مبالغه آمیز بیاید، اما یکی از دلایل اصلی این موضوع، ایجاد استرس است.

اطلاع داشتن از اینکه وقتی وارد جلسه مصاحبه می‌شوید، احتمالاً مورد ارزیابی قرار خواهید گرفت و این امر می‌تواند باعث افزایش استرس شود. بنابراین، بهترین راه برای مواجهه با جلسه مصاحبه، وارد شدن به آن با اعتماد به نفس است. انتخاب لباس مناسب نیز می‌تواند به افزایش این اعتماد به نفس کمک کند.

در این مقاله، به بررسی نکاتی که آقایان باید در خصوص انتخاب لباس برای مصاحبه‌های کاری در نظر بگیرند، می‌پردازیم.

نکات ساده مورد توجه

نکات ساده‌ای وجود دارد که باید در نظر داشته باشید،زیرا لباسی که برای مصاحبه شغلی انتخاب می‌کنید، اهمیت بسیار زیادی دارد. به جز انتخاب خود لباس، نحوه پوشیدن آن نیز اهمیت دارد.

برای مثال، اگر کت و شلواری را انتخاب کرده‌اید، اطمینان حاصل کنید که اندازه آنها به درستی با اندازه‌ی شما همخوانی دارد. هرچه‌قدر زیبا یا گران‌قیمت باشد، اگر به خوبی با بدنتان هماهنگ نباشد، کمکی به شما نخواهد کرد. یک کت و شلوار بسیار بزرگ، ظاهری ناموزون ایجاد می‌کند.

همچنین، تمیزی لباس اولویت بسیار بالایی دارد. حتی اگر لباس‌های شما زیبا باشند،ولی کثیف باشند، پیامی را منتقل می‌کنند که برای شما اهمیت چندانی ندارد. پوشیدن لباس‌های کثیف در یک مصاحبه شغلی، نشانه می‌دهد که حضور در آنجا برای شما اهمیت ندارد.

انتخاب نوع لباس در مصاحبه کمک کننده است

به رغم نادرست بودن این موضوع، افراد پیش از آنکه شما شروع به صحبت کنید، فرضیاتی درباره شما دارند.استایل مناسب مصاحبه شغلی (ویژه آقایان)

از آنجایی که توانایی تغییر ذات انسان‌ها به سادگی ممکن نیست، با داشتن این اطلاعات، می‌توانید به عملکرد بهتری دست یابید. به لباس مصاحبه به عنوان یک روش ابراز خودتان نگاه کنید. انتخاب یک لباس مناسب به مصاحبه‌کننده کمک می‌کند تا قضاوت مثبتی از شخصیت شما داشته باشد. بنابراین، مواظب باشید که بهترین تأثیر اولیه را بر فرد مصاحبه‌کننده بگذارید، زیرا این برخورد اولیه بسیار حیاتی است.

به هر حال، تغییر ذهنیت‌ها ممکن است، اما معمولاً شما زمان کمی برای تغییر آنها دارید. مصاحبه‌های شغلی معمولاً زمان کمی را در برمی‌گیرند، بنابراین از هر فرصتی برای ایجاد تأثیر مثبت بر مصاحبه‌کننده خود استفاده کنید.

تحقیق درباره فرهنگ سازمان و شرکت

این اقدام یک جنبه مهم است که می‌تواند نشانگر سازگاری شما با محیط کاری مورد نظر باشد. لباسی که انتخاب می‌کنید، به مدیر منابع انسانی این نکته را انتقال می دهد که آیا شما مناسب این محیط کاری هستید یا خیر. اگر لباس شما با استایل لباس پوشیدن دیگر کارکنان همخوانی داشته باشد، این پیام نشان می‌دهد که شما با فرهنگ سازمانی آشنا هستید و مصاحبه کننده به طور ناخودآگاه شما را به عنوان یکی از اعضای جمع فرهنگی شرکت در نظر می‌گیرد.

در صورتی که اطلاعاتی درباره نحوه لباس پوشیدن سایر کارکنان ندارید، می‌توانید به وبسایت شرکت یا سازمان مراجعه کرده و اطلاعات لازم را کسب کنید.

همچنین، پس از اتمام مصاحبه، می‌توانید از طریق ارسال ایمیل از مدیر منابع انسانی شرکت درباره قوانین لباس پوشیدن سوال کنید.

انتخاب لباس های ساده برای مصاحبهاستایل مناسب مصاحبه شغلی (ویژه آقایان)

شما تمایل دارید فرد مصاحبه‌کننده شما را به خاطر بسپارد، اما باید از راهکارهای نادرست برای این هدف استفاده نکنید. همواره دوست دارید به شکل حرفه‌ای و با استایلی متناسب با محیط کاری خود، دیده شوید و یک استایل براق و پرزرق و برق، مناسب محیط حرفه‌ای نمی‌باشد.

از پوشیدن کت و شلوار با یقه‌ی پیک به همراه پوشت و کراوات در یک زمان، اجتناب کنید. حتی اگر قصد داشته باشید تاثیر مثبتی داشته باشید، ممکن است این ترکیب به شما ظاهر هیجان‌زده بدهد. بنابراین، حتماً در استفاده‌ی بیش از حد از لباس‌ها و اکسسوری‌ها احتیاط کنید.

بجای این کار، تلاش کنید از رنگ‌های خنثی پایه برای لباس‌های خود استفاده کنید. می‌توانید با افزودن یک کراوات یا یک طرح جزئی و ظریف به کراوات، کمی رنگ به استایل خود اضافه کنید اما باید این کار را با شیک‌بودن همراه کنید.

افزودن کمی سلیقه‌ی شخصی به استایل کاملا معقول است، اما باید توجه داشت که استایل فردی شما تا حد امکان غیر شخصی‌سازی شده و با موقعیت‌های مختلف سازگار باشد.استایل مناسب مصاحبه شغلی (ویژه آقایان)

لباس پوشیدن برای مصاحبه

لباس‌پوشیدن برای مصاحبه‌های مختلف مشاغل نیازمند رعایت استایل‌های مختلف هستند. این بدان معناست که برای هر مصاحبه نیازی به استفاده از کت و شلوار یا کراوات نیست.

به هر حال، اگر در حوزه‌ای کاری فعالیت می‌کنید که افراد زیادی در آن کت و شلوار لباس رایج محیط کار است، مناسب است که در مصاحبه هم با استفاده از این استایل رسمی ظاهر شوید.

در صورتی که شرکت یا سازمانی محیط تجاری غیررسمی دارد، نیازی به پوشیدن کت و شلوار کامل نمی‌باشد. با توجه به فرهنگ سازمانی، می‌توانید انتخاب‌های لباس‌پوشیدن خود را تطبیق دهید و مطابق با انتظارات سازمان، استایلی مناسب برای مصاحبه را انتخاب نمایید.

لباس پوشیدن برای مصاحبه رسمی

لباس‌پوشیدن برای مصاحبه‌های رسمی نیازمند رعایت کد لباس محل کار است. اگر این کد لباس در محل کار به صورت تجاری-رسمی تعریف شده باشد، باید لباسی انتخاب شود که با میزان رسمی بودن کار و محیط آن سازگاری داشته باشد.

در محیط‌های خیلی رسمی، کت و شلوار باید با تیرگی زیاد و دو دکمه باشند. هرچند راه‌راه‌های باریک روی پارچه نیز ممکن است قابل قبول باشند، اما بهتر است کت و شلوار تک رنگ و ساده را انتخاب کنید، تا زمانی که پارچه لباس طرح درشتی نداشته باشد.

اضافه کردن یک کراوات می‌تواند به استایل شما جلوه‌ای خاص بدهد. یک کراوات تک رنگ یا حتی یک کراوات با طرح‌های چاپی ریز نیز گزینه‌های مناسبی هستند، اما حتماً اطمینان حاصل کنید که با کت و شلوار شما هماهنگی دارند.

انتخاب کت و شلوار به رنگ خنثیاستایل مناسب مصاحبه شغلی (ویژه آقایان)

بهترین رنگ‌ها برای کت و شلوار مناسب برای جلسه‌ی مصاحبه در یک محیط اداری حرفه‌ای، رنگ‌های سرمه‌ای یا طوسی زغالی هستند. انتخاب رنگ مشکی کمی ریسک پذیر است زیرا ممکن است خیلی رسمی به نظر برسد.

با وجود اینکه ممکن است بخواهید جدیت خود را نشان دهید اما نباید در این مورد افراط کنید. در صورت امکان سعی کنید رنگی غیر از مشکی بپوشید.استایل مناسب مصاحبه شغلی (ویژه آقایان)

از سوی دیگر، نکته‌ی بسیار حائز اهمیت این است که از پوشیدن کت و شلوارهای با رنگ‌های خیلی روشن در جلسات مصاحبه‌ی کاری خودداری کنید. زیرا این انتخاب به عنوان یک عمل غیررسمی در نظر گرفته می‌شود و ممکن است اطلاعات نامطلوبی از شما را منتقل کند.

به علاوه، اگر استایل خیلی رسمی را در جلسه‌ی مصاحبه به کار ببرید، مدیر آینده‌ی شما ممکن است تصور کند که شما به اندازه کافی جدی به کار نمی‌پردازیدید.

کت و شلوار باید کاملا متناسب با سایز باشد

بار دیگر تأکید می‌شود که حتماً اطمینان داشته باشید که اندازه‌ی کت و شلوار به درستی با اندازه شما سازگار باشد. تمام زوایای کت و شلوار را با دقت در آینه بررسی کنید تا مطمان شوید که سرشانه‌های کت به درستی روی شانه‌های شما قرار دارند.

علاوه بر این، انتهای آستین‌های کت باید دقیقاً روی مچ باشد و پیراهن باید به فاصله ۰.۶ سانتی‌متر زیر کت قرار گیرد.

از دیگر نکات مهم اطمینان داشته باشید که شلوار شما از پشت شل و آویزان نیست و پایین شلوار بر روی کفش رسمی قرار بگیرد.

در پایان، به یاد داشته باشید که هنگام حضور در اتاق مصاحبه، هنگام نشستن دکمه‌های کت را باز کنید و در هنگام ایستادن آنها را ببندید.

پوشیدن پیراهن تک رنگ و سادهاستایل مناسب مصاحبه شغلی (ویژه آقایان)

پیراهن رسمی سفید به عنوان گزینه‌ای بسیار رسمی تر، با هر رنگ کت و شلواری هماهنگی خوبی ایجاد می‌کند و همواره ظاهری شیک و حرفه‌ای به وجود می‌آورد. همچنین، می‌توانید از یک پیراهن رسمی آبی روشن نیز استفاده کنید، که اگرچه کمی غیر رسمی‌تر است، اما همچنان به شما ظاهری حرفه‌ای خواهد داد.

حتماً اندازه پیراهن رسمی شما باید با اندازه کت و شلوار متناسب باشد. مطمئن شوید که یقه پیراهن شما خیلی گشاد نباشد، بلکه به اندازه‌ای فضا داشته باشد که انگشت اشاره به راحتی بتواند وارد شود. مقدار فضای بیش از حد نشانگر گشاد بودن پیراهن است.

برای اینکه پیراهن شما هنگام قرار گرفتن در داخل شلوار گشاد به نظر نرسد، اطمینان حاصل کنید که اندازه قسمت سینه پیراهن مناسب باشد و پایین پیراهن بیش از حد بلند نباشد.

مرتب کردن ظاهر

برای حفظ هماهنگی کل استایل و ظاهرتان، توصیه می‌شود کفشی انتخاب کنید که با کت و شلوارتان سازگار باشد. بهتر است که این گزینه بعنوان مکمل کت و شلوارتان استفاده  شود مثل کفش‌های مشکی یا قهوه‌ای تیره.

کفش‌های رسمی با مدل آکسفورد به عنوان گزینه‌های بسیار مناسب محسوب می‌شوند، زیرا به عنوان یک انتخاب سنتی و محافظه‌کار شناخته می‌شوند. هرچند که کفش‌های دربی را نیز می توان انتخاب مناسبی دانست.

مطمان شوید که کراوات شما نه تنها با کت و شلوار، بلکه با پیراهن رسمی شما نیز هماهنگی دارد. در صورتی که یکی از این اجزای استایل شما دارای درخشندگی است، در هماهنگ کردن بقیه اجزا دقت کنید که بقیه اجزا براق نیستند، زیرا استفاده از اجزا براق ممکن است ظاهر نامتناسبی ایجاد کند.

استفاده از یک کمربند رسمی و ساده به رنگ کفش به عنوان یک اکسسوری، بخش خوبی از استایل شما خواهد بود.

اگر از ساعت مچی استفاده می‌کنید، حتماً اطمینان حاصل کنید که ساعت شما طراحی رسمی داشته باشد و از مدل‌هایی که به صورت غیر رسمی هستند یا دارای بند پلاستیکی یا پارچه‌ای می‌باشند، استفاده نکنید.استایل مناسب مصاحبه شغلی (ویژه آقایان)

پوشش مناسب برای مصاحبه کاری غیررسمی

در زمان مصاحبه‌ غیررسمی در پیش دارید، لازم است که لباس‌هایتان به شیوه‌ای مناسب با استایل کاری غیررسمی باشند.

انتخاب لباس غیررسمی به معنای بی‌اهمیت بودن برند و استایل نیست، بلکه همچنان باید به شیوه‌ای مرتب و شیک لباس بپوشید. حتی اگر استایل لباس اداری غیررسمی را انتخاب کنید، می‌توانید از کت و شلوار به همراه کراوات استفاده کنید.

در این نوع استایل، آستین بلند و دکمه‌دار از الزامات پیراهنی است که انتخاب می کنید. در برخی موارد، پولوشرت نیز گزینه قابل قبولی است. رنگ‌های ساده و خنثی بهترین گزینه‌ها هستند، و از انتخاب پارچه‌های طرح دار اجتناب کنید.

می‌توانید از یک بافت روشن به رنگ خنثی برای داشتن جلوه بیشتر نیز استفاده کنید.

در این نوع مصاحبه انتخاب شلوارهای رسمی یا شلوارهای کتانی هر دو درست است. انتخاب شلوارهای تیره حرفه‌ای‌تر و در مقابل شلوارهای کتانی کمی غیررسمی‌تر به نظر می‌آیند.

مهم نیست که چه مدل یا رنگی را انتخاب کنید، اما حتماً از شلوار متناسب اندازه تان استفاده کنید. شلوار های خیلی گشاد یا خیلی تنگ گزینه های نامناسبی برای این موقعیت هستند.استایل مناسب مصاحبه شغلی (ویژه آقایان)

استفاده از کراوات فقط در شرایطی که به دنبال ایجاد یک استایل رسمی‌تر برای مصاحبه‌ی کاری غیررسمی باشید، متناسب خواهد بود.. در این صورت، مطمئن شوید که رنگ کراوات براق نباشد. به عنوان جایگزین کراوات، می‌توانید از کت بلیزر نیز استفاده کنید.

به علت رسمی بودن کفش‌های سیاه، بهتر است کفش‌های قهوه‌ای با رنگ متوسط تا تیره را انتخاب کنید. اگرچه هر دو کفش آکسفورد و دربی انتخاب‌های بسیار خوبی هستند، اما انتخاب کفش بروژ برای داشتن یک استایل شیک خالی از لطف نخواهد بود.

استایل مناسب مصاحبه شغلی در استارتاپ‌ها

کارگاه‌ها و شرکت‌های استارتاپ، معمولاً محیط کاری غیررسمی دارند و این نکته در استایل لباس‌پوشیدن آنان نیز به وضوح مشهود است. به همین دلیل، مناسب است که برای استارتاپ‌ها انتخاب لباس‌های اسمارت کژوال را داشته باشیم.

هنگامی که قصد دارید با رعایت کد لباس اسمارت کژوال برای مصاحبه آماده شوید، اهمیت دارد که همچنان حرفه‌ای بمانید.

پیراهن شما باید راحت و در عین حال مرتب باشد. پیشنهاد می‌شود یک پیراهن آستین بلند دکمه‌ دار انتخاب کنید. اگر پیراهن طرح دار انتخاب می کنید، سعی کنید کمترین طرح را داشته باشد.

همچنین، می‌توانید بجای رنگ های خنثی از سایر رنگ های جایگزین استفاده کنید. شلوارهای کتان یا خاکی نیز انتخاب‌های مناسبی هستند بشرطی که باید تمیز و اتو شده باشد.

اهمیتی ندارد که شلوار جین شما چقدر با کیفیت باشد، در هر صورت نمی‌توانید آن را برای جلسه مصاحبه استفاده کنید. احتمالاً پس از استخدام، می توانید آن را بپوشید.

کفش‌های دربی همواره انتخاب‌های ایده‌آلی محسوب می‌شوند. همچنین، کفش‌های لوفر و مانک نیز به عنوان گزینه‌های مناسب در نظر گرفته می‌شوند. در پایان کراوات را فراموش کنید ولی کمربند را حتما بعنوان جزیی از این نوع استایل داشته باشید.استایل مناسب مصاحبه شغلی (ویژه آقایان)

راهنمای لباس پوشیدن برای مصاحبه

انتخاب لباس مناسب برای مصاحبه شغلی یک موقعیت چالش‌برانگیز است و نمی‌توان یک لباس را به عنوان یک گزینه صحیح و مناسب برای این مناسبت معرفی کرد. به منظور انتخاب لباس مناسب برای جلسه مصاحبه شغلی، مهم است چند راهنمای ساده را مدنظر داشته باشید.

یکی از نکات مهم این است که سادگی کلیدی‌ترین اصل در انتخاب لباس‌هاست. به طور کلی، تلاش کنید لباسی بپوشید که کمی بهتر از نظر موقعیت باشد و همچنین راحتی این لباس نیز حائز اهمیت است.

راهنمای استفاده از رنگ ها

در خصوص استفاده از رنگ‌ها، بهتر است توجه داشته باشید که برخی از رنگ‌ها سطح خاصی از رسمی یا غیر رسمی بودن را ایجاد می کنند. اگر هدف شما ایجاد یک استایل رسمی است، از رنگ‌های تیره و خنثی استفاده کنید. اضافه کردن رنگ‌های روشن امکان دارد باعث کاهش استایل رسمی شده و شما را غیر رسمی تر نشان دهد.

هماهنگ کردن اجزای اصلی لباس پوشیدن برای مصاحبهاستایل مناسب مصاحبه شغلی (ویژه آقایان)

برای حفظ یک استایل شیک در روز مصاحبه، نیازی به داشتن یک کمد پر از لباس‌های مختلف نیست. اگر چند تکه لباس به رنگ خنثی داشته باشید، می‌توانید آن‌ها را با هم ترکیب کرده و یک استایل عالی را تجربه کنید. مزیت عالی این مورد این است که داشتن یک پایه رنگ خنثی، امکان ست کردن بسیاری از اجزا را به صورت هماهنگ و زیبا فراهم می‌کند.

به عنوان مثال، با ست کردن شلوار و کفش  شروع کنید. پس از این مرحله، می‌توانید یک پیراهن رسمی را به استایل خود اضافه کنید.

اتو زدن لباس‌ها

چیزی که فرد مصاحبه کننده از یک لبلس ایتالیایی چروک به یاد خواهد داشت، فقط چین و چروک های آن لباس خواهد بود نه برند. بنابراین، روز قبل از مصاحبه، تمامی لباس‌هایی که برای مصاحبه می‌خواهید بپوشید را اتو کنید. اطمینان حاصل کنید که تمیز و اتو شده اند.

این نکته کوچک ممکن است بنظر اهمیت نداشته باشد ولی اگر بدرستی انجام نشود برای همیشه در خاطر همه باقی می‌ماند. بنابراین، حتماً لباس‌هایتان را به دقت اتو کنید.

استفاده از اکسسوری در لباس برای مصاحبه

حتی اگر شلوار شما نیازی به کمربند نداشته باشد، کمربند یک اکسسوری مناسب برای داشتن یک  استایل مناسب است. به عنوان مثال، در مصاحبه‌های کاری رسمی، انتخاب کمربند رسمی با یک طرح نازک، از چرم و دارای یک سگک کوچک مناسب است.

از سوی دیگر، در یک سبک کاری غیررسمی، امکان استفاده از کمربندهای کانواس یا چرم وجود دارد. پوشت گزینه مناسبی برای برای ایجاد تأثیر بیشتر در مصاحبه‌های شغلی رسمی است؛ زیرا پوشت نسبت به هر اکسسوری دیگری می‌تواند ظاهر شما را شیک و مرتب نشان دهد.استایل مناسب مصاحبه شغلی (ویژه آقایان)

یک پوشت به رنگ سفید یک انتخاب عالی است، اما اگر به دنبال یک پوشت رنگی هستید، حتماً مطمئن شوید که رنگ آن با کت و شلوار شما همخوانی داشته باشد.

در مصاحبه‌های شغلی، چه چیزهایی نباید بپوشید؟

در هنگام انتخاب لباس حرفه‌ای برای ظاهر حرفه‌ای، از ست کت و شلوار کامل استفاده کنید؛ هرگز سعی نکنید شلوار پارچه‌ای را با کت بلیزر هماهنگ کنید.
همچنین، به هیچ وجه تیشرت را برای مصاحبه انتخاب نکنید؛ زیرا این انتخاب کاملا غیر رسمی است. نیازی نیست که لباس جدید بخرید، اما از لباس‌های قدیمی و کهنه نیز اجتناب کنید. اگر کفش‌های چرمی رسمی شما فرسوده شده‌اند، بهتر است یک جفت کفش جدید تهیه کنید.
هنگام مصاحبه، از ادکلن با رایحه ملایم استفاده کنید.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *