مجله سیمدخت
0

شنا در دریاچه تیتان ؛ رویا یا واقعیت

بازدید 31

چه جالب می‌شد اگر می‌توانستید در دریاچه‌های تیتان، بزرگ‌ترین قمر زحل، شنا کنید. این قمر تنها قمر دیگری است که جز زمین، اجسام مایع روی سطح خود دارد.

تیتان، دومین قمر بزرگ در کل منظومه شمسی، حجمی بیشتر از ماه و حتی بزرگ‌تر از سیاره عطارد دارد، اما با این حجم زیاد، دارای کشش گرانشی ضعیفی است. فرض کنید وزن شما روی زمین ۷۰ کیلوگرم باشد، در تیتان فقط ۱۰ کیلوگرم وزن دارید. در نتیجه، اگر تصمیم به شنا کردن در این دریاچه‌ها بگیرید، زمان زیادی طول می‌کشد تا روی سطح مایع شناور شوید و وقتی که بلاخره به دریاچه برسید، به شدت به پایین فرو می‌روید.

در دریاچه‌های تیتان، مقدار زیادی متان و اتان به صورت مایع وجود دارد، و به دلیل کمتر بودن چگالی متان نسبت به آب، شما همان‌طور که انتظار دارید روی آب شناور نخواهید بود. شنا کردن در آب‌های زمین نسبتاً آسان است، زیرا انسان به اندازه آب متراکم نیست. وقتی ما در استخر شنا می‌کنیم، وزن ما کمتر از وزن آبی است که جابه‌جا می‌کنیم، و نیروی آب که به ما فشار می‌آورد، کمک به شناور نگه داشتن‌مان می‌کند.

در دریاچه‌های تیتان، بدن شما بسیار متراکم‌تر از متان مایعی است که می‌خواهید در آن شنا کنید؛ به‌طوری‌که انگار بدن‌تان از سنگ ساخته شده است. روی سطح دریاچه، متان مایع به‌طور کامل شفاف به نظر می‌رسد، اما به دلیل سنگینی تیره و جوی غلیظ روی ماه، هنوز نمی‌توانید عمق زیادی را مشاهده کنید. در واقع، تیتان تنها یک درصد از نور خورشیدی را که ما روی زمین از آن دریافت می‌کنیم، دریافت می‌کند.

باید به یاد داشته باشید که ورود به این دریاچه بدون لباس فضایی ویژه‌ای امکان‌پذیر نیست. بدن انسان تحمل سرمای فوق‌العاده این سیاره را ندارد؛ دمای سطح تیتان، حدود منفی ۱۷۸ درجه سانتیگراد (یا منفی ۲۸۹ درجه فارنهایت) است که معادل یخبندانی فوق‌العاده است. همچنین، کمبود اکسیژن در ماه، وجود سطوح خطرناک از گاز نیتروژن و باران‌های اسیدی، ضرورت دارد که شما از لباس‌های ویژه‌ای برای محافظت از بدنتان استفاده کنید.

دریاچه تیتان مساحتی بالغ بر ۴۰۰٬۰۰۰ کیلومتر مربع دارد و برای مقایسه، باید بگوییم که این دریاچه از دریای خزر، بزرگ‌ترین دریاچه روی زمین، بزرگ‌تر است. متاسفانه، در این دریاچه هیچ موجی وجود ندارد. تیتان را نمی‌توانید با موج‌های دریاهای زمین مقایسه کنید زیرا گرانش کم، ایجاد موج را مهار می‌کند. بنابراین، اگر فکر می‌کنید که ممکن است روزی خوبی را در ساحل تیتان سپری کنید، این امکان وجود ندارد.

شنا کردن در این دریاچه بسیار دشوار و سرگرم‌کننده نیست. به علاوه، کمتر احتمال دارد که بتوانید در ساحل استراحت کنید یا برنزه شوید و قطعا بهترین مقصد برای تعطیلات نخواهد بود. با این همه، نمی‌توانید زیبایی دریای تیتان را انکار کنید. حالا اگر به‌عنوان یک گردشگر فضایی قادر به سفر به هر نقطه‌ای می‌بودید، با تمام اطلاعاتی که درباره این دریاچه آگاه شده‌اید، آیا همچنان می‌خواهید شنا در تیتان را در لیست مکان‌های دیدنی خود قرار دهید؟

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *