مجله سیمدخت
0

تلگرام با مشکل امنیتی جدی مواجه شد: افشای آدرس IP کاربران در تماس‌های صوتی

بازدید 45

پیام‌رسان تلگرام دارای یک باگ عجیب است که موجب می‌شود آدرس آی‌پی کاربران در معرض دید مخاطبان قرار گیرد. اگر شما یک هکر را به فهرست مخاطبان تلگرام خود اضافه کنید و تماس تلفنی او را بپذیرید، این پیام‌رسان می‌تواند آدرس IP شما را به‌راحتی فاش کند.

در این زمینه، دنیس سیمونوف که با نام مستعار n0a شناخته می‌شود، به تازگی به این باگ کشف شده پرداخته و یک ابزار بسیار ساده برای بهره‌برداری از آن توسعه داده است. او توانست با افزودن سیمونوف به‌عنوان یک مخاطب در تلگرام، تأیید کند که این باگ وجود دارد. با حساب کاربری تک‌کرانچ، او با سرعت زیادی توانست آدرس آی‌پی کامپیوتری را ارائه دهد و آزمایش‌ها با آن انجام شدند.

سیمونوف توضیح می‌دهد که یک کاربر نادان می‌تواند به‌راحتی آدرس IP خود را به مخاطبان خود ارائه دهد. رمی وان، سخنگوی تلگرام، همچنین اظهار داشته که دلیل اینکه تلگرام آدرس‌های IP کاربران را هنگام تماس‌های صوتی فاش می‌کند، این است که از ارتباط مستقیم بهینه بین تماس‌گیرندگان برای بهبود کیفیت و کاهش تأخیر استفاده می‌کند.

نکته منفی این روش در اینجاست که هر دو طرف باید آدرس IP یکدیگر را بدانند. بر خلاف سایر پیام‌رسان‌ها، تماس‌های افرادی که در فهرست مخاطبان کاربر نیستند، از طریق سرورهای تلگرام به طور پنهانی انجام می‌شود.

برای جلوگیری از افشای آدرس IP خود، باید در تنظیمات تلگرام به بخش Privacy and Security > Calls بروید و سپس گزینه Never را مانند تصویر زیر انتخاب کنید.

پیام‌رسان‌های دیگر نیز می‌توانند آدرس‌های IP افراد را فاش کنند. در سال ۲۰۱۷، مشخص شد که واتساپ ابرداده‌ها را به گونه‌ای فاش می‌کند که هکرها می‌توانند آدرس‌های IP افراد را بدون نیاز به هیچ تعاملی به‌دست آورند.

Media 404 در ماه آگوست گزارش داد که هکرها می‌توانند آدرس IP شخصی کاربران اسکایپ را بدون هیچ تعاملی به‌دست آورند. مایکروسافت در پاسخ به این موضوع وعده داد که باگ افشای آدرس‌های IP در اسکایپ را برطرف خواهد کرد.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *