مجله سیمدخت
0

مفهوم لباس دیجیتال و تاثیرات آن بر صنعت مد و فشن

مفهوم لباس دیجیتال و تاثیرات آن بر صنعت مد و فشن
بازدید 62

اطلاعات جذاب و حیاتی در حوزه لباس دیجیتال در جهان NFT و ارزهای دیجیتال

امروزه با توجه به پرطرفدار شدن موضوعاتی همچون NFT و ارزهای دیجیتال، مردم با سوالات زیادی درباره لباس دیجیتال روبرو شده اند. واقعیت لباس دیجیتال چیست و چه اهمیتی دارد؟ آیا صرفاً یک راه برای کلاهبرداری است یا موضوع مهمی است که علاقه‌مندان به مد و فشن باید به آن توجه کنند؟ مسائل بسیار مهمی درباره لباس و اکسسوری دیجیتال وجود دارند که حتماً باید به آنها پرداخته شود.

در این مقاله تمام جوانب مهم و جالب درباره لباس دیجیتال و تأثیر آن بر صنعت بزرگ مد و استایل را بررسی می کنیم.

آشنایی با مفهوم لباس دیجیتال

اخیراً ممکن است شما نیز اصطلاحاتی همچون ارز دیجیتال، صنعت NFT و پوشاک دیجیتال را در حوزه‌های مد و استایل شنیده باشید. لباس دیجیتال یا “wear to earn” نوعی لباس مجازی است که به صورت غیرفیزیکی بوده و فقط بصورت خیالی بر روی آواتارها و شخصیت‌های ویدیویی، بازی‌های دیجیتالی و دنیای واقعیت مجازی طراحی و استفاده است.

به اصطلاح ساده تر، لباس دیجیتال به طراحی‌هایی اطلاق می شود که بر اساس رویاها و تخیلات طراحان مد مردانه و زنانه ساخته می‌شود و می‌تواند به صورت اختصاصی متعلق به شما باشد. این جنبه اختصاصی بدلیل استفاده از فناوری NFT امکان‌پذیر است.

در بحث پوشاک دیجیتال، با وجود هزینه‌های بالا، هیچ لباس یا پوشاک بصورت فیزیکی به شما ارائه نخواهد شد و تنها یک نوع لباس بر روی کامپیوتر برای شما طراحی می‌شود. در ادامه، به جزئیات مهم و جالبتری در این زمینه خواهید پرداخت.

به طور قطع شما با داستان پادشاهی که احمق بود و لباس نامرئی اطلاع دارید. این داستان به طرزی واضح به ایده و انگیزه‌های پشت ساخت لباس‌های دیجیتالی اشاره دارد که در این مقاله از مجله “وقت مد” به طور جامع بیان شده است.

مفهوم لباس دیجیتال و تاثیرات آن بر صنعت مد و فشن

به طور قطع شما از داستان پادشاهی که احمق بود و لباس نامرئی سفارش داده بود، اطلاع دارید. این داستان به طور روشن و ساده به ایده و انگیزه‌های پشت ساخت لباس‌های دیجیتالی اشاره دارد که در این مقاله به آن پرداخته ایم.

تاثیر لباس دیجیتال بر روی مد و استایل

در ادامه می خواهیم نگاهی به تأثیر NFT بر صنعت چند میلیارد دلاری مد و استایل داشته باشیم. طبق گزارش cointelegraph، تکنولوژی بلوک چین و NFT، حالا به مد دیجیتال نیز پیوسته و شامل لباس‌های زنانه و مردانه، کفش، جواهرات، اکسسوری و موارد دیگر نیز می باشد که به صورت مجازی در دنیای واقعی یا در اکوسیستم‌های بازی قابل استفاده هستند. افراد می‌توانند این لباس‌های دیجیتال را در دنیای واقعی یا دنیای بازی انتخاب کنند.

با توجه به اینکه هر فرد یا سازمانی می‌تواند به صورت انحصاری هر موردی را در NFT ثبت کند، این امکان به افراد داده می شود که هر چیزی از جمله عکس، ویدیو، طرح‌های انیمیشنی و حتی لباس‌های دیجیتال را در بستر بلاک چین ثبت کرده و آن را با قیمت‌های منحصر به فرد برای فروش عرضه نمایند. این وضعیت تغییراتی چشمگیر در دینامیک‌ها و مدل‌های بازار مد و استایل به دنبال داشته و توجه بسیاری از علاقه‌مندان به این صنعت را بخود جلب کرده است.مفهوم لباس دیجیتال و تاثیرات آن بر صنعت مد و فشن

صنعت مد نیز از این روند در دنیای فشن زنانه و مردانه بی بهره نمانده و با بهره‌گیری از طراحی‌های دیجیتال (یعنی طراحی‌هایی که به صورت کامل بر روی کامپیوتر انجام شده و هیچ حضور فیزیکی مستقیم ندارند) و ارائه آن‌ها در دنیای NFT، این طرح‌ها را به بازار عرضه می‌کند.

سوءاستفاده و  کلاهبرداری از اصطلاح پوشاک دیجیتال

همانطور که در بخش قبل توضیح داده شد، اکسسوری‌ها و لباس‌های دیجیتال به صورت معمول فاقد حضور فیزیکی هستند و تنها در دل خیالات طراحان خود جای می‌گیرند. این شرایط، یک زمینه بسیار مناسب فراهم کرده تا افراد کلاهبردار و متقلب قادر به سوء استفاده از این عنوان در دنیای صنعت مد و پوشاک دیجیتال باشند.

با ترکیب فناوری‌های نوین مانند NFT که از ارزهای دیجیتال نیز بهره می‌برد، دنیای بینهایت مد و استایل تلاش می‌کند تا تخیلات و رویاها را به شکل محصولات قابل فروش عرضه نماید. با این حال تولید لباس های دیجیتال رویکرد متفاوتی از ارزهای دیجیتال قابل اعتماد مانند بیت‌کوین دارد. چرا که ارزهای دیجیتال ارزش ذاتی مشخصی دارند ولی لباس‌های دیجیتال بی‌ارزش هستند و به راحتی قابل تولید بوده، همچنین در آن‌ها ارزشی ذاتی وجود ندارد، به همین دلیل با آسانی قابلیت تقلب در تولید دارند.

استفاده از اکسسوری‌ها و لباس‌های دیجیتال در چه زمینه‌هایی می‌تواند مفید باشد؟

اکسسوری‌ها و لباس‌های دیجیتال به اشکال و انواع مختلف با استفاده از تکنولوژی‌های نوین طراحی و ارائه می‌شوند. این محصولات برای افرادی که به دنبال بروز بودن با روند‌های مد و استفاده از فناوری هستند، مفید و جذاب هستند. از جمله این تکنولوژی‌ها می‌توان به لباس‌های هوشمند، اکسسوری‌ها و دیگر نوآوری‌ها اشاره کرد. توجه به این نکته ضروری است که استفاده از اکسسوری‌ها و لباس‌های دیجیتال به عنوان وسیله‌ای برای پولشویی یا قانونی کردن پول‌های به دست آمده از راه دزدی تمایل دارد. بعنوان مثال فروش لباس ها و اکسسوری های دیجیتال به ارزش چند میلیون دلاری، در حالیکه ارزش واقعی آن ها فقط چند دلار است، می تواند شاهد زنده ای بر این واقعیت باشد که قصد این قبیل افراد، پنهان کردن و پوشاندن پول هایی است که از راه غیر قانونی کسب کرده اند.

در واقع اکسسوری دیجیتال و لباس های دیجیتال، هیچ سودی برای افراد در زندگی واقعی نداشته و فقط برای بازی های کامپیوتری مفید خواهد بود.مفهوم لباس دیجیتال و تاثیرات آن بر صنعت مد و فشن

آیا باید هر فرد لباس دیجیتال داشته باشد؟

نکته مهمی که باید در نظر گرفت، این است که احتمالاً با نفوذ ثروتمندان در صنعت صوت و تصویر، استفاده از لباس دیجیتال به عنوان یک وسیله عادی و متداول برای افراد عادی، ممکن است رایج شود. این افراد ممکن است این مفهوم را القا کنند که داشتن این اقلام، نشانه لوکس و مدرن بودن است و باعث افزایش جایگاه اجتماعی شما خواهد شد.

همچنین، ممکن است به همان شکلی که در برخی تبلیغات green washing یا محصولات سبز شویی مطرح می‌شود، اینگونه تظاهر شود که عدم داشتن لباس و اکسسوری دیجیتال، نمادی از افت وضعیت اجتماعی فرد خواهد بود.

بنابراین، آگاهی از این موارد و اطلاع‌رسانی به دوستان و خانواده، نقش اساسی در فهم بهتر جامعه در مورد این اقلام را در پی خواهد داشت. با به اشتراک گذاشتن این موضوع با اطرافیان خود میتوان در ارتقای درک این موضوع که الزاما بخش ضروری زندگی نیستند، کمک شایانی کرد.

 مزایای لباس و اکسسوری دیجیتال

بدون شک، افراد زیادی به تلاش برای ترویج فواید لباس‌ها و اکسسوری‌های دیجیتال پرداخته‌اند. استدلال‌های آنان برای مزایای لباس دیجیتال به شرح زیر است:

اکسسوری‌های دیجیتال و لباس‌های دیجیتال با محیط زیست سازگار هستند

این امر به این دلیل است که لباس‌های دیجیتال به دلیل عدم وجود بخش‌های خارجی و نیاز کمتر به انرژی در فرآیند تولید، با محیط زیست سازگار هستند. این موضوع نشان از تطابق با مدل‌های پایدار، اخلاقی، و مد سبز دارد، که متفاوت از فست فشن یا مد سریع است که ممکن است تأثیرات منفی بر محیط زیست داشته باشد.مفهوم لباس دیجیتال و تاثیرات آن بر صنعت مد و فشن

 لباس دیجیتال به شما احساس متمایز بودن خواهد داد

این موضوع را می‌توان مشابه با داستانی در نظر گرفت که یک پادشاه به فردی که با کلاه برداری اقدام به طراحی لباسی نموده بود که واقعیت نداشت، پول زیادی داد با این تصور که یک لباس ویژه برای او طراحی کرده است. این فرد شیاد هم یک لباس تخیلی به پادشاه پوشاند و به او القا کرد که این لباس واقعی و بسیار زیبا، اما نامرئی است. اطرافیان نیز از ترس تنبیه پادشاه، این لباس نامرئی را مورد تمجید قرار دادند. این در حالی بود که پادشاه لخت بوده و تنها مورد کلاهبرداری قرار گرفته بود.مفهوم لباس دیجیتال و تاثیرات آن بر صنعت مد و فشن

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *