مجله سیمدخت
0

موقعیت گذرنامه‌های ایران و افغانستان در رتبه‌بندی گذرنامه‌های جهان در سال ۲۰۲۴

موقعیت گذرنامه‌های ایران و افغانستان در رتبه‌بندی گذرنامه‌های جهان در سال ۲۰۲۴
بازدید 65

در آخرین رتبه بندی قدرتمندترین پاسپورت‌های جهان در سال 2024، شش کشور به صورت مشترک موفق شده‌اند تا عنوان نخستین پاسپورت‌ها را به خود اختصاص دهند.

بر اساس این رتبه‌بندی، سنگاپور و ژاپن به همراه چهار کشور اروپایی اسپانیا، فرانسه، آلمان و ایتالیا، توانسته‌اند بیشترین امتیاز را کسب کرده و به عنوان صاحبان معتبرترین گذرنامه‌های جهان شناخته شوند. این لیست در حالی منتشر شده است که در پنج سال گذشته، دو کشور آسیایی یعنی سنگاپور و ژاپن در صدر این رده‌بندی قرار داشتند.

این رتبه‌بندی بر اساس تعداد کشورهایی که دارنده پاسپورت می‌تواند بدون نیاز به ویزا به آنها سفر کند، تهیه شده است. شهروندان این شش کشور می‌توانند بدون ویزا به ۱۹۴ کشور از کل ۲۲۷ کشور جهان سفر کنند.

در ادامه، کشورهایی همچون کره جنوبی، فنلاند و سوئد جای دارند که دارندگان این پاسپورت‌ها می‌توانند بدون ویزا به ۱۹۳ کشور از کل کشورهای جهان سفر کنند. دانمارک، ایرلند، هلند و اتریش نیز در رده سوم این رتبه‌بندی قرار دارند و بریتانیا با دو رتبه ارتقا به رده چهارم پیشرفته است.

در در ادامه این رتبه‌بندی، کشورهای استرالیا، نیوزلند، و ایالات متحده قرار دارند. سازمان بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی یا یاتا بر اساس داده‌های ارائه‌شده، رتبه‌بندی جهانی پاسپورت‌ها را انجام داده است. این رتبه‌بندی بر اساس تعداد مقاصدی است که دارندگان هر پاسپورت می‌توانند بدون نیاز به ویزا به آن دسترسی پیدا کنند.

متأسفانه، در این لیست، گذرنامه جمهوری اسلامی ایران جایگاه مناسبی ندارد و در رده ۹۵ از بین ۱۰۴ کشور قرار دارد. شهروندان ایرانی تنها می‌توانند به ۴۵ کشور بدون نیاز به ویزا سفر کنند. در این لیست، تنها کشورهایی چون نیجریه، سودان، اریتره، بنگلادش، کره شمالی، لیبی، سری‌لانکا، سومالی، یمن، پاکستان، عراق، سوریه و افغانستان وضعیت بدتری از ایران دارند.

در انتهای این جدول، افغانستان قرار دارد و شهروندان این کشور تنها می‌توانند با گذرنامه خود بدون نیاز به ویزا، به ۲۸ کشور سفر کنند.

بر اساس این رده بندی، امارات عربی متحده در دوره‌ی دهه گذشته تجربه‌ی بیشترین پیشرفت را داشته است. این کشور از موقعیت ۵۵ام در سال ۲۰۱۴ به رتبه‌ی ۱۱م در حال حاضر ارتقا یافته است.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *