مجله سیمدخت
0

طعم پاییز در سراسر دنیا

طعم پاییز در سراسر دنیا
بازدید 17

غذاهای پاییزی در نگاه اول ممکن است به نظر بیاید که مختص ایران هستند و تنها آش‌ها و خورشت‌های محلی و لذیذی را در این فصل تدارک می‌بینیم. اما واقعیت این است که این غذاها نه تنها در ایران، بلکه در سرتاسر دنیا با سلیقه و سیاق خود موجود هستند و به قدری متنوع هستند که شما را متحیر می‌سازند. فصل‌های مختلف، از بهار و تابستان تا پاییز و زمستان، هرکدام دارای تجلیات خود در غذاها و مراسمات خاص هستند. این جشن‌ها به مناسبت‌های گوناگون و با هدف ایجاد اتحاد و همبستگی در هر گوشه‌ای از جهان، به‌ویژه در هر کشور و فرهنگی، برگزار می‌شوند.

غذاهای پاییزی به عنوان نمایندگانی از خوشمزگی‌های مختلف جهان شناخته می‌شوند. در آمریکا به عنوان مثال، فصل پاییز با آغاز تعطیلات، تغییر رنگ برگ‌ها و خنک شدن هوا آغاز می‌شود. البته این رویدادها در سرتاسر جهان به شکل‌های مشابه دیده می‌شوند.

به زبان دیگر، فصل پاییز به عنوان یک بهانه کوچک شماره می‌آید تا شما را به غذاهای فوق‌العاده و لذیذ هدایت کند. در این فصل، می‌توانید با دنبال کردن دستورالعمل‌های خاص و منحصر به فرد، غذاهای متنوعی را برای خود و خانواده خود آماده کنید. این غذاها عمدتاً از ترکیباتی همچون سیب‌زمینی شیرین، کدو، کدوتنبل و بوقلمون با گارنیش و تم پاییزی تهیه می‌شوند. حتی می‌توانید در کنار این غذاها انواع کلوچه، نان، پای، کاستارد، و نوشیدنی‌های گرم با طعم کدوتنبل را هم تجربه کنید.

غذا های پاییزی در دیگر نقاط دنیا چطور ؟!

در سراسر جهان، مردم جشن‌های پاییزی را با غذاهای خاص و سنتی فصلی برگزار می‌کنند. جشنواره Erntedankfest در اتریش، l’Action de grâce در کانادا، و جشنواره ماه در چین از جمله این جشن‌های پاییزی هستند که با غذاهای خاص این فصل همراه هستند. این جشن‌ها به شکلی خاص نشانگر فرهنگ و سنت‌های مردمان مختلف هستند و هرکدام دارای جذابیت‌های خود می‌باشند. حتی در چین، جشنواره ماه، با تم مختص به خود، تنها نوک کوه یخ را نمی‌نمایاند بلکه یک فرصت برای تجربه لذت‌بخش غذاها و سنت‌های خاص است.

با توجه به این تنوع فرهنگی و تجربیات مختلف در سرتاسر جهان، مطالعه و آشنایی با دستورالعمل‌های غذایی منحصر به فرد و جذاب این فصل از سال، به نظر می‌رسد که یک تجربه جالب و لذت‌بخش باشد. این امکان وجود دارد که شما در این زمان از سال با دیدن و تجربه دستورالعمل‌ها و سنت‌های دیگران، به کشف تازه‌ای از لذت‌های خود بپردازید و یک سنت جدید برای خود ایجاد کنید. بنابراین، با یک سفر مجازی به دیگر نقاط جهان، می‌توانید به دنیای غنی و متنوعی از خوراکی‌ها و سنت‌های محلی دست یافته و لحظاتی شگفت‌انگیز از سراسر جهان را تجربه کنید.

۱. غذاهای پاییزی و پر ادویه در برزیل

در کشور برزیل، ترکیب منحصر به فرد کدو تنبل و نارگیل به عنوان یکی از غذاهای بسیار لذیذ و محبوب شناخته می‌شود، که البته از مواد اصلی و اساسی در آشپزی این کشور بهره می‌برد.

۲. چین و غذاهای پاییزی

جشنواره‌ای که در چین در نیمه پاییز برگزار می‌شود، یک رویداد مهم در این کشور است که شامل خوردن کیک ماه با اعضای خانواده، به عنوان امری ضروری و ارزشمند در نظر گرفته می‌شود. این جشنواره به عنوان یک سنت فرهنگی با ریشه در گذشته‌های دور شناخته می‌شود، که مردم از دو هفته قبل از برگزاری جشنواره، به منظور همراهی با خانواده و دوستان خود، کیک ماه را تهیه و ارسال می‌نمایند.

۳. غذاهای پاییزی در سالوادور

در این کشور، غذای پاوو یا همان بوقلمون به عنوان یک غذای خاص مرتبط با جشن کریسمس در نظر گرفته می‌شود. افراد مهاجر از سالوادور که به ایالات متحده سفر می‌کنند، اغلب این غذا را به مناسبت روز شکرگزاری آماده و ارائه می‌دهند. رسپی اصلی این غذا در کشور سالوادور شامل مجموعه‌ای از سبزیجات و ادویه‌جات است که همراه با بوقلمون در ماهیتابه پخته می‌شوند. پس از تهیه، این مخلوط لذیذ به صورت پوره درآمده و به عنوان یک سس غنی برای همراهی با بوقلمون منتظر سرو شدن است.

۴. فرانسه و غذاهای پاییزی

قرون درازی می‌گذرد که شاه بلوط به عنوان بخش اساسی از فرهنگ غذایی در جنوب اروپا و منطقه مدیترانه حاکم شده است. در فرانسه، این اهمیت را می‌توان در نوشته‌های سرآشپزان دوران شاه لوئیس چهاردهم در اواخر دهه ۱۶۰۰ مشاهده کرد. شاه بلوط به حدی محبوب است که هر پاییز در لیون، جشنواره شاه بلوط (LaVogue des Marrons) برگزار می‌شود. در این جشنواره، مردم به واسطه بوی شاه بلوط سرخ شده، برای برگزاری گارناول‌ها و سایر جشن‌های پاییزی گرد هم می‌آیند. این جشنواره یک رویداد عالی برای استقبال از فصل پاییز است. در فرانسه، شاه بلوط به عنوان یک غذای جانبی سنتی شناخته شده و معمولاً با پرنده سرو می‌شود.

طعم پاییز در سراسر دنیا

۵. غذاهای پاییزی در آلمان

طرز تهیه سوپ آسان کدو تنبل یک سنت قدیمی و فوق‌العاده برای آغاز فصل پاییز در آلمان محسوب می‌شود. حتی اگر در سفر به آلمان ممکن است کمی دشواری در پیدا کردن کدو تنبل داشته باشید، سوپ کدو تنبل لذیذ در همه جا ارائه می‌شود و می‌توانید آن را در منوی اکثر رستوران‌ها مشاهده کنید.

۶. یونان و پاییز خوشمزه

غذاهای پاییزی در یونان به خوبی مشهور و خوشمزه هستند. هرچند که کدو تنبل به طور معمول با غذاهای یونانی ارتباطی ندارد، اما یونانی‌ها چندین دستور العمل برای تهیه این سبزی چند منظوره دارند. به عنوان مثال، پای یونانی، شیرینی و کنسرو (گلوکو کوتالیو)، همگی با استفاده از کدو تنبل تهیه می‌شوند. همچنین، امکان دارد که کدو تنبل را در سرکه مرینت کرده و در سالادها استفاده کنند. جالب است بدانید که یونانی‌ها کدو تنبل را “گلیکیا کولوکیتا” یا “کدو تنبل شیرین” نام می‌دهند. به علاوه، کدو سبز را “کولوکیتاکی” نامیده و البته به وفور از آن استفاده می‌کنند. بنابراین، “کولوکیتوپیتا” ممکن است یک پای باشد که با کدو سبز یا کدو تنبل تهیه شده است.

۷. ایتالیا و غذاهای پاییزی

کدو تنبل، برنج کارنارولی و کره بدون نمک، این‌ها عناصر اصلی یکی از رایج‌ترین و معمولی‌ترین دستور العمل‌های پاییزی در کشور ایتالیا هستند. رنگ نارنجی کدو حلوایی، یک سایه فصلی و زیبا از پاییز نارنجی رنگ را به ارمغان می‌آورد. همچنین، می‌توان Risotto alla Zucca را با استفاده از کدو حلوایی یا کدو تنبل تهیه کرد (اصطلاح zucca هم به کدو حلوایی و هم به کدو تنبل اشاره دارد). البته، این غذا عمدتاً زمانی تهیه می‌شود که کدو حلوایی در فصل خود بوده و در اوج عطر و طعمش به سر می‌برد. بنابراین، به طعم دهنده‌ها یا مواد کم دیگری برای خوشمزه شدن نیاز دارد. این غذای فوق‌العاده را با روش عمومی و اصیل ایتالیایی، ساده و تازه تهیه می‌کنند.

طعم پاییز در سراسر دنیا

۸. کره و جشنواره غذاهای پاییزی

فصل پاییز در کشور کره با طعم سه نوع از محبوب‌ترین غذاهای دریایی همراه است. خرچنگ آبی، میگوی جامبو (میگو) و سنگدان از محبوبیت خاصی برخوردارند. گونه‌ی “Gizzard shad” یکی از ماهی‌های پرطرفدار در کره است که طعم خاص آن، به ویژه در فصل پاییز، بسیار لذیذ است و بر این اساس از طرفداران زیادی برخوردار است. مهم است بدانید که سنگدان مواد مغذی بیشتری را برای فصل سردتر ذخیره می‌کند و در کره می‌توان آن را به صورت خام یا پخته مصرف کرد. همچنین، Jeon uh کبابی یکی از محبوب‌ترین خوراکی‌های کره است. جالب است که این خوراکی برای لذت بردن از طعم غنی خود به سس نیاز ندارد و در حالت عادی بسیار ترد و مغزدار است!

۹. مکزیک لذیذ ذر پاییز

آشپزهای مکزیکی سنتی به در دسترس بودن مواد اولیه تازه و محلی برای تعیین کردن اینکه چه چیزی بخرند و سرو کنند، اعتماد دارند. در این میان، فصل پاییز به عنوان یک بهانه مناسب برای بهره‌گیری از مواد اولیه تابستان محسوب می‌شود. به عبارت دیگر، استفاده از محصولات به‌دست آمده در تابستان، هنگام جشن‌های مهم پاییزی، یکی از نمادهای ورود فصل پاییز به مکزیک است.

۱۰.نروژ و غذا های نروژی در پاییزی

Fårikål به عنوان غذای ملی نروژ شناخته می‌شود. این غذا از یک کاسه گوشت بره و کلم فصل تشکیل شده است که آن را به یک خوراک محبوب در فصل پاییز تبدیل کرده است. به صورت سنتی، Fårikål با سیب‌زمینی‌های تازه، سس cowberry و نان تخت و ترد به همراه آبجوی محلی سرد سرو می‌شود. (استفاده از آب یخ به شما کمک می‌کند تا طعم واقعی این غذا را بهتر بچشید). البته، مردم نروژ انتظار زیبایی خاصی از ظاهر غذای خود ندارند. در واقع، اگر غذای پاییزی نروژی شما به نظر بسیار زیبا برسد، احتمالاً به این دلیل است که آن را به صورت صحیح و با رعایت اصول تهیه نکرده‌اید.

طعم پاییز در سراسر دنیا

۱۱.غذاهای پاییزی در پرو

پیکارون یکی از دسرهای کلاسیک پرو است که به خصوص در فصل پاییز در کافه‌ها و رستوران‌ها مورد علاقه مردم سرو می‌شود. این دسر با ترکیب دقیق زاپالو (کدو تنبل) و کاموت دولسه (سیب زمینی شیرین)، که با دارچین، بادیان ستاره ای و آناناس معطر شده‌اند، تهیه و سرو می‌شود. ترکیب مناسب این مواد اولیه به پیکارون‌ها یک ظاهر ترد با بافت نرم و طعمی طبیعی و شیرین می‌بخشد.

۱۲.لهستان و فستیوال غذاهای پاییزی

Golabki (تلفظ: ga-WUMP-kee) در زبان لهستانی به معنای “کبوترهای کوچک” است که اشاره به اندازه و شکل ظاهری این غذا دارد. این غذای جذاب پاییزی از رول‌های شکم پری کلمه تشکیل شده است که در سس گوجه‌فرنگی پخته می‌شوند و در سراسر اروپای شرقی محبوبیت دارد. در روسیه، این غذا به نام golubtsy شناخته می‌شود و در اوکراین نیز به آن holubtsi گفته می‌شود. همچنین، مجارها از آن به نام töltött káposzta یاد می‌کنند.

طعم پاییز در سراسر دنیا

۱۳.اسکاتلند هزار رنگ و غذاهای پاییزی

هاگیس، پودینگ گوسفند با سیب‌زمینی و شلغم، یک غذای سنتی اسکاتلندی است که اکثر مردم یا از آن لذت می‌برند یا از آن ناخوشایند می‌اندیشند. این احساس نسبت به هاگیس بسیار به لحاظ لیست منحصر به فرد مواد تشکیل دهنده آن مرتبط است. هاگیس معمولاً از ترکیب قسمت‌های داخلی گوسفند (قلب، جگر و ریه) با پیاز، بلغور، جو دوسر، سوهان و ادویه‌ها و ترشی‌جات تهیه می‌شود.

این مواد با هم در انبار خیس می‌شوند و سپس در معده گوسفند جوش می‌خورد. هاگیس به عنوان یک بخش از شام مجلل پاییزی هر ساله در تاریخ ۲۵ ژانویه، زمانی که شاعر ملی اسکاتلند، رابرت برنز، جشن می‌گرفته، سرو می‌شود. پختن و مزه کردن این پودینگ گوشت سنتی اسکاتلندی با طعمی سبک، لذیذ و آردآلود شما را مستقیماً به بهشت برین خواهد برد.

۱۴.اسپانیا و غذاهای پاییزی آن

در دو هفته اول پاییز، به‌ویژه در ماه اکتبر، ویترین‌های شیرینی‌فروشی‌های مادرید پر از تنوع “استخوان‌های قدیس” می‌شود تا جشن تعطیلات روز اول نوامبر را به خوبی تجسم کنند. این خوراکی‌های شیرین از خمیر مارزیپان بادام ساخته می‌شوند که به شکل رول توخالی به عنوان یک استخوان آماده می‌شوند. سپس استخوان‌ها با “مغزی” بسیار شیرین پر شده و از زرده تخم‌مرغ و شکر به عنوان مواد پرکننده استفاده می‌شود.

۱۵.آمریکا و غذاهای پاییزی

توپ‌های نارگیل و کدو تنبل، سیب زمینی شیرین و سرخ کردنی‌های کدو تنبل از جمله لذیذترین خوراکی‌های آمریکا هستند. در این کشور، بویژه در جشن‌های تعطیلات پاییز، تهیه پای سیب خانگی مورد استقبال قرار می‌گیرد. اضافه به این موارد، باید به یاد داشت که هیچ غذایی در آمریکا بدون سس و نان ذرت خانگی، کامل و خوشمزه نخواهد بود.

برخی خانواده‌ها در جشن‌های پاییزی کاسرول سیب زمینی شیرین و پای کدو تنبل تهیه می‌کنند. برخی دیگر انتخاب می‌کنند تا کلم بروکلی و پنیر، پوره سیب زمینی و سیب دارچینی را جلوه دهند. البته این انتخابات تا حد زیادی به سلیقه شخصی بستگی دارد. برخی افراد هم غذاهای سنتی و خانوادگی خود را در این مراسم تقدیم می‌کنند. با این حال، هیچ قانونی وجود ندارد که بگوید اگر یک غذای جدید پیدا کردید، نمی‌توانید لحظات تعطیلات خود را با آن طعم‌های جدید تجربه کنید.

طعم پاییز در سراسر دنیا

غذاهای پاییزی برای شب های بلند فصل پاییز

این مقاله به معرفی غذاهای پاییزی در سراسر جهان می‌پردازد و سعی شده است با معرفی مواد اولیه آن‌ها، شما را تا حدی با غذاهای مختلف در فصل پاییز آشنا کند.

در کشور ما نیز در هر شهر و روستا غذاهای جذاب و لذیذی وجود دارد که در فصل‌های مختلف، به خصوص در پاییز، به بهانه‌های خاصی آن‌ها را تهیه و می‌نوشیم. به عنوان مثال، در پایان پاییز، به ویژه در آخرین شب آن و ورود به فصل زمستان و شب یلدا، غذاها، دسرها و نوشیدنی‌های مختلفی را تهیه و سرو می‌کنیم. جالب است بدانید که کشور ما به اندازه دیگر نقاط جهان، غذاهای متنوع با مواد اولیه خاص و دستورالعمل‌های سنتی و قدیمی دارد. به هر حال، اگر می‌خواهید پاییز امسال را متفاوت‌تر از سال‌های گذشته بگذرانید، توصیه می‌شود حتماً یاد بگیرید چگونه یک یا دو غذای ملل یا حداقل غذاهای خاص شهرهای دیگر ایران را تهیه کنید و آن‌ها را در خانه خود تجربه کنید. این کار باعث می‌شود پاییز شما دل‌انگیز‌تر و البته به یادماندنی‌تر از سال‌های قبل باشد.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *