مجله سیمدخت
0

در تابستان ۲۰۲۳، کدام فیلم‌ها در صندوق آخر هفته بهترین عملکرد را داشتند و کدام‌ها از عملکرد ضعیف‌تری برخوردار بودند؟

بازدید 196

تابستان امسال در دنیای سینما با فیلم‌های عظیم پر از هیجان مملو بود، اما عملکرد این فیلم‌ها در باکس آفیس چگونه بود و آیا همگی به موفقیت دست یافتند؟ در این مقاله، ما وضعیت باکس آفیس آمریکا در تابستان ۲۰۲۳ را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

تماشاگران سینما با شوق و انتظار زیادی به فصل تابستان وارد شدند. تابستان ۲۰۲۳ به عنوان اولین فصل پررونق سینما پس از همه‌گیری به نظر می‌آمد؛ زیرا به نظر می‌رسید همه چیز به حالت عادی بازگشته و فیلم‌ها با تنوع بسیاری در دسترس هستند. علاوه بر این، تعدادی از فیلم‌های مورد انتظار که اکران آن‌ها به تاخیر افتاده بود، بالاخره به پرده سینما رسیدند. این فیلم‌ها شامل ابرقهرمانی فلش (The Flash)، انیمیشن مرد عنکبوتی (Across the Spider-Verse) و نگهبانان کهکشان ۳ (Guardians of the Galaxy Vol. 3) بودند که همگی محصولات دی‌سی یا مارول بودند.

به علاوه، هیاهوی فیلم‌های “باربنهایمر” نیز به نتایج خوبی منجر شد؛ زیرا فیلم‌های باربی و اوپنهایمر (Oppenheimer) در گیشه تابستانی از عملکرد برجسته‌ای برخوردار بودند. اما در کنار این فیلم‌های موفق، فیلم‌هایی هم وجود داشتند که با شکست مواجه شدند و متاسفانه نتوانستند فروش مناسبی را کسب کنند. بنابراین، آیا می‌توان ادعا کرد که سینمای آمریکا به وضعیت عادی خود بازگشته است؟

چگونه دو فیلم “باربی و اوپنهایمر” به باکس آفیس جان دادند؟

بدون شک، تابستان ۲۰۲۳ به عنوان تابستانی که باربنهایمر (Barbenheimer) در خاطرات باقی خواهد ماند. وقتی اعلام شد که فیلم‌های باربی و اوپنهایمر در یک روز عرضه خواهند شد، این امر باعث شروع یک حمله سرگرم‌کننده به رسانه‌های اجتماعی شد. این پدیده سینمایی بزرگترین تأثیر را در باکس آفیس تابستان ۲۰۲۳ داشت. پدیده باربنهایمر به ما یادآوری کرد که سینما چقدر می‌تواند سرگرم‌کننده باشد. زمانی که مخاطبان سینما تصمیم گرفتند هر دو فیلم را در روز اکران تماشا کنند، حمله باربنهایمر به موفقیت دست یافت و نقش مهمی در رونق باکس آفیس ۲۰۲۳ ایفا کرد.

فیلم باربی یک رکوردشکن بود و فروشی بیش از یک میلیارد دلار را به دست آورد و به پردرآمدترین فیلم تاریخ برادران وارنر تبدیل شد. همچنین فیلم اوپنهایمر هم تقریباً به همان اندازه باربی موفقیت یافت و بیش از ۸۰۰ میلیون دلار در سراسر جهان فروخت. این فیلم حتی در داخل آمریکا هم ۳۰۰ میلیون دلار کسب کرد و به دومین فیلم پردرآمد با رتبه R در تاریخ تبدیل شد. در نتیجه، می‌توان گفت که هر دو فیلم توانستند از تبلیغات فراتر بروند و اگرچه ممکن بود حاشیه‌هایی همراه داشته باشند، اما نهایتاً توانستند مخاطبان سینما را به خود جذب کنند.

با این حال، باربنهایمر بر روی فیلم‌های دیگر (به‌ویژه فیلم ماموریت غیرممکن) تأثیر منفی داشت. اکران جدیدترین قسمت از مجموعه ماموریت غیرممکن که با عنوان روزشمار مرگ (Dead Reckoning) برگزار شد، همزمان با اکران فیلم‌های باربی و اوپنهایمر انجام شد. این همزمانی باعث شد که فروش ماموریت غیرممکن کمتر از ۶۰۰ میلیون دلار باشد. به نظر می‌رسد که استودیو پارامونت به دلیل عملکرد باربی و اوپنهایمر، فیلم‌های ماموریت غیرممکن را کمی دست کم گرفته بود.

نتایج باکس آفیس تابستان ۲۰۲۳ و عملکرد ناکام فیلم‌ها

علاوه بر ماموریت غیرممکن که فروش اندکی داشت، ایندیانا جونز و گردونه سرنوشت (Indiana Jones and the Dial of Destiny) نیز یک فیلم ناموفق بود و حتی هزینه ساخت خود را جبران نکرد. این فیلم، اندکی بیش از 380 میلیون دلار در سراسر جهان فروخت و تقریباً 175 میلیون دلار در داخل آمریکا به دست آورد. بنابراین، تبدیل به یک بمب باکس آفیس در سال 2023 شد و به قعر جدول فروش فیلم‌ها سقوط کرد.

یکی دیگر از بزرگترین شکست‌های تابستان به فیلم The Flash مربوط می‌شود که ساخت آن حدود 300 میلیون دلار هزینه داشت، اما کمتر از 270 میلیون دلار در سرتاسر جهان به دست آورد و 108 میلیون دلار هم در داخل آمریکا کسب کرد. با توجه به کارزار تبلیغاتی عظیمی که پیش از اکران فیلم The Flash به وجود آمده بود، هیچ‌کس فکر نمی‌کرد این فیلم با فروش اندک و نقدهای منفی مواجه شود. جالب است بدانید که قبل از عملکرد ضعیف و فاجعه‌بار The Flash در باکس آفیس، جیمز گان این فیلم را “احتمالاً یکی از بهترین فیلم‌های ابرقهرمانی ساخته شده” نامیده بود.

آیا وضعیت باکس آفیس در سال 2023 راضی‌کننده بود؟

فصل باکس آفیس تابستان 2023، ترکیبی از فیلم‌های موفق و شکست‌خورده داشت. با این حال، به طور کلی، عملکرد باکس آفیس در این تابستان به عنوان موفقیت‌آمیز شناخته می‌شود. این برای اولین بار از سال 2019 است که فروش فیلم‌ها در فصل تابستانی باکس آفیس به مرز 4 میلیارد دلار می‌رسد. این ارقام قاطعاً نشان از یک موفقیت بزرگ دارند که به‌راحتی به دست نیامده است. در سال‌های گذشته، صنعت سینمایی آمریکا با مشکلات و بحران‌هایی مواجه بوده است و اکنون به نظر می‌رسد که سینما توانسته است از این بحران‌ها پیروز شود.

با این حال، هنوز هم درس‌هایی برای یادگیری وجود دارد. به عنوان مثال، یکی از مسائل مهمی که نیاز به تغییر دارد، بودجه‌های پرخرج فیلم‌ها است. احتمالاً یکی از دلایل اصلی شکست فیلم‌های “The Flash” و “ایندیانا جونز 5″، هزینه‌های ساخت بالای آن‌ها بوده است که حتی اگر فیلم‌ها در باکس آفیس عملکرد موفقی داشته باشند، باز هم برای بازگشت سرمایه به مشکل می‌خورند. اینکه بودجه‌های بزرگی به‌عنوان یک شرط برای موفقیت فیلم‌های بلاک‌باستر تابستانی در گذشته مطرح بوده‌اند، اما امروزه باید در نظر داشت که شرایط بازار فروش فیلم‌ها تغییر کرده است.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *