مجله سیمدخت
0

سه روش برای پخت شیرینی نخودچی خانگی

سه روش برای پخت شیرینی نخودچی خانگی
بازدید 48

شیرینی نخودچی یا نان نخودچی یکی از محبوب‌ترین شیرینی‌های عید نوروز بدون نیاز به فر محسوب می‌شود. این شیرینی با دوام و با طعمی ریز و خوشمزه، ایده‌آل برای پذیرایی از مهمانان در این ایام است.

نخودچی به عنوان یکی از شیرینی‌های معروف اصفهانی‌ها شناخته می‌شود و برای عید نوروز، گزینه محبوبی برای شیرینی‌های گیلانی‌ها نیز محسوب می‌شود. ارزشمند است بدانیم که شیرینی نخودچی اصالتاً متعلق به قزوین است و از جمله شیرینی‌های سنتی این منطقه برای عید است.

اگرچه ممکن است شیرینی نخودچی را از بازار تهیه کنید، اما در این مقاله، سه روش تهیه آن را بدون نیاز به فر، شامل استفاده از فر، بدون پخت و استراحت، و همچنین بدون استفاده از فر در خانه برای عید نوروز آموزش داده می‌شود. همراه ما باشید.

طرز تهیه شیرینی نخودچی با فر (برای ۵ نفر) – روش اول

سه روش برای پخت شیرینی نخودچی خانگی

زمان لازم برای پخت شیرینی نخودچی در فر حدوداً ۲۰ دقیقه است. همچنین، زمان آماده‌سازی مواد نیز حدود ۲۰ دقیقه می‌باشد. میزان کالری یک عدد شیرینی نخودچی متوسط در حدود ۳۵ تا ۴۸ کیلوکالری است.

مراحل طرز پخت شیرینی نخودچی در فرسه روش برای پخت شیرینی نخودچی خانگی

قبل از آغاز کار برای تهیه شیرینی نخودچی، حتماً به این نکته توجه کنید که از مواد اولیه با کیفیت و مرغوب استفاده کنید، به ویژه آرد نخودچی. این اقدام از اهمیت بسیاری برخوردار است، زیرا باعث می‌شود طعم و عطر نان نخودچی شما به گونه‌ای شگفت‌انگیز و شبیه به شیرینی قنادی شود.

مرحله اول ؛ آماده‌سازی روغن

برای این کار، ابتدا روغن جامد و روغن صاف قنادی را که در دمای اتاق کاملاً نرم شده‌اند، با هم ترکیب کنید. برای ترکیب بهتر، این کار را به مدت دو دقیقه با همزن برقی یا دستی انجام دهید تا روغن‌ها به‌طور کامل با هم مخلوط شوند. می‌توانید فقط از یک نوع روغن (روغن جامد یا روغن صاف قنادی) استفاده کنید، اما ترکیب این دو نوع روغن بهترین نتیجه را به‌دست می‌دهد.

مرحله دوم ؛ افزودن پودر قند به روغن

ابتدا پودر قند را الک کنید. سپس پودر قند الک شده را به روغن اضافه کرده و با همزن مخلوط کنید. زمان لازم برای این مرحله حدود ۵ دقیقه است. پس از مخلوط کردن پودر قند و روغن، مایه‌ای یکدست با بافت خامه‌ای باید به دست آید. اگر همزن ندارید، می‌توانید از یک دستکش پلاستیکی استفاده کرده و با دست آرام آرام این دو مواد را مخلوط کنید تا یکدست و بافت خامه‌ای پیدا کنند.

مرحله سوم ؛ اضافه کردن پودر هل و زعفران

در این مرحله از فرآیند تهیه شیرینی نخودچی، هل پودر و زعفران دم کرده را با یکدیگر مخلوط کنید و مواد را هم بزنید. توصیه می‌شود که هل و زعفران را خودتان با استفاده از آسیاب، پودر کنید تا عطر و طعم آن‌ها حفظ شود.

مرحله چهارم ؛ افزودن آرد نخودچی

سپس نوبت اضافه کردن آرد نخودچی است. پیش از اضافه کردن آرد نخودچی، بهتر است آرد را ۲ تا ۳ بار الک کنید تا در مایه شیرینی گلوله‌ای نشود. سپس آرد نخودچی را به مخلوط روغن، پودر قند، پودر هل و زعفران اضافه کنید.

مرحله پنجم ؛ چرخ کردن و ورز دادن خمیر شیرینی نخودچی

بعد از افزودن آرد نخودچی به ترکیب روغن و پودر قند، خمیر را به طور کامل با لیسک مخلوط کنید. هنگامی که خمیر یکنواخت شد، کمی با انگشتانتان آن را ورز دهید. برای افزایش یکنواختی خمیر، می‌توانید آن را ۳ تا ۴ بار در چرخ گوشت مخلوط کنید.

سپس دوباره برای چند دقیقه خمیر را آرام ورز دهید، اما اجازه ندهید به روغن بچسبد. اگر خمیر روغن پس دهد، ممکن است شیرینی‌ها پس از پخت شکسته و خرد شوند. در پایان، خمیر باید بافت لطیف، نرم و یکپارچه‌ای داشته باشد.

سپس یک قطعه کوچک از خمیر را بردارید و به آن شکل دهید. اگر اطراف خمیر ترک خورد، به ادامه ورز دادن به خمیر بپردازید. زمانی که خمیر به طور کامل در وسط جمع شده و بافت یکنواخت و لطیفی پیدا کرده باشد، خمیر آماده است.

مرحله ششم؛ استراحت دادن خمیر نخودچی

پس از آماده کردن خمیر نخودچی، آن را جمع کنید و در یک کیسه فریزر یا سلفون قرار دهید، به گونه‌ای که هوا به آن نرسد. سپس خمیر را به مدت ۵ تا ۶ ساعت در محیط آشپزخانه قرار دهید تا به‌طور کامل منسجم شود. شیرینی‌پزان حرفه‌ای گاهی این کار را انجام می‌دهند و خمیر نخودچی را برای یک شب تا صبح یا حتی به مدت ۲۴ ساعت استراحت می‌دهند.

اما شیرینی نخودچی را می‌توانید به‌سرعت و بدون نیاز به استراحت زیادی تهیه کنید و خمیر آن نیز پس از ۵ الی ۶ ساعت استراحت کافی می‌شود.

مرحله هفتم؛ باز کردن خمیر نخودچی

در این مرحله از روند تهیه شیرینی نخودچی، فر را روشن کرده و دمای آن را بر روی ۱۷۰ درجه سانتی‌گراد تنظیم کنید تا به حرارت برسد. سپس روی سطح کار خود مقداری آرد سفید پاشیده و خمیر شیرینی را بر روی یک سطح صاف با ابعاد مناسب باز کنید.

ضخامت خمیر باید حدوداً از نیم تا یک سانتی‌متر باشد، البته برخی از افراد ممکن است برای ضخامت خمیر حدود دو سانتی‌متر را ترجیح دهند، این بستگی به ارتفاع قالب‌های شما دارد (در صورتی که قالبی ندارید، خمیر را به ضخامت دو سانتی‌متر پهن کنید). به یاد داشته باشید که اگر روی خمیر یک لایه سلفون بکشید و سپس با وردنه آن را باز کنید، خمیر کمتر شکسته می‌شود.

مرحله هشتم؛ قالب زدن شیرینی نخودچیسه روش برای پخت شیرینی نخودچی خانگی

در این مرحله باید خمیر را با قالب شیرینی نخودچی، قالب بزنید. برای درست کردن شیرینی نخودچی باید از قالب‌های مخصوص نخودچی استفاده کنید. به آرامی قالب را داخل قالب خمیر شیرینی فرو ببرید (مثل تصویر بالا) تا خمیر پودر نشود و از هم نپاشد. اگر قالب ندارید برای هر عدد نان نخودچی از خمیر به اندازه یک فندق بردارید و با دست گرد کنید.

مرحله نهم؛ قرار دادن شیرینی نخودچی در فر

در این مرحله، به جای داخل سینی فر، قالب‌های شیرینی را درون سینی فر قرار دهید. برای این کار، ابتدا یک کاغذ روغنی داخل سینی فر قرار دهید. سپس شیرینی‌های نخودچی زعفرانی را روی کاغذ روغنی بچینید. در انتها، با استفاده از خلال پسته، پودر پسته یا پودر گل محمدی، شیرینی‌ها را تزیین کنید.

مرحله دهم؛ پخت شیرینی نخودچی

بعد از قرار دادن سینی شیرینی نخودچی در طبقه وسط فر،  برای مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه (بستگی به فر دارد) زمان بدهید تا کاملاً پخته شود. پس از آنکه رنگ شیرینی‌ها به رنگ طلایی تبدیل شد، می‌توانید سینی را از فر خارج کنید.

سپس منتظر بمانید تا شیرینی‌ها سرد شوند و سپس آن‌ها را در ظرف مورد نظر بچینید. اگر شیرینی‌های گرم را بلافاصله برداشته و لمس کنید، ممکن است خرد شوند، بنابراین بهتر است اجازه دهید به خوبی خنک شوند و سپس آن‌ها را در ظرف مورد نظر بچینید.

طرز تهیه شیرینی نخودچی در روی گاز(روش دوم)

اگر فر در دسترس نیست، پس از انجام مراحل فوق و در زمان پخت شیرینی نخودچی، می‌توانید شیرینی‌های قالب‌زده را در یک قابلمه آماده کنید. برای این منظور، ابتدا یک شعله گاز را روشن کنید تا گرم شود. سپس در قابلمه، یک رینگ قرار دهید. کف یک قالب تارت یا سینی را با کاغذ روغنی پوشانده و شیرینی‌ها را در آن بچینید.

پودر خرفه یا تخم پسته را به‌میزان مناسب بر روی شیرینی‌ها بپاشید. برای بهترین نتیجه، می‌توانید یک دمکنی را روی درب قابلمه قرار دهید تا شیرینی‌ها روی حرارت ملایم گاز به‌طور کامل پخته شوند. پس از ۳۵ تا ۴۰ دقیقه، شیرینی‌ها را برای به‌دست آوردن طعم و کیفیت بهتر بپزید.

پس از پخت شیرینی‌ها، درب قابلمه را باز کنید تا شیرینی‌ها به‌طور کامل خنک شوند. سپس آرام‌آرام آن‌ها را از قالب خارج کنید و در ظرف مناسب برای سرو قرار دهید. همچنین می‌توانید شیرینی‌ها را در ظروفی با درپوش نگهداری کنید و در یخچال قرار دهید تا تازگی و طعم آن‌ها حفظ شود.

مواد لازم تهیه شیرینی نخودچی بدون پخت (روش سوم)سه روش برای پخت شیرینی نخودچی خانگی

زمان موردنیاز برای آماده‌سازی مواد: بیست دقیقه

زمان لازم برای پخت شیرینی نخودچی در ماهیتابه: سی و پنج تا چهل دقیقه

راز پخت شیرینی نخودچی زعفرانی بدون نیاز به استراحتسه روش برای پخت شیرینی نخودچی خانگی

تهیه شیرینی نخودچی خانگی بدون نیاز به فر نیز بسیار ساده است. اگر فر ندارید و می‌خواهید شیرینی نخودچی دو آتیشه را به سرعت و بدون پخت درست کنید، می‌توانید به ترتیب زیر عمل کنید:

مرحله اول: تفت دادن آرد نخودچی

در این مرحله، آرد نخودچی مرغوب را ۲ تا ۳ بار الک کنید. سپس آرد را درون تابه‌ای با حرارت خیلی ملایم قرار دهید تا بوی خامی آرد بیرون بیاید. وقتی بوی آرد بلند شد و رنگ آن به کرمی تغییر کرد، شعله را خاموش کنید و اجازه دهید آرد سرد شود.

مرحله دوم: ترکیب کردن هل و پودر قند

در حالی که آرد خنک می‌شود، هل و پودر قند را با هم آسیاب کنید تا به صورت پودری نرم درآید. بهتر است از هل آسیاب شده استفاده نکنید و به جای آن هل را خودتان آسیاب کنید تا عطر خوش آن حفظ شود.

مرحله سوم: افزودن مواد ترکیب شده به آرد نخودچی و کره

در این مرحله، ابتدا باید روغن جامد یا روغن صاف قنادی را همراه با همزن، مانند روش قبل، به دمای محیط بزنید تا صاف و یکدست شود. سپس آرد نخودچی سرد شده، پودر قند و هل را به روغن اضافه کنید.

این ترکیب را ابتدا با لیسک مخلوط کنید و سپس با نوک انگشتان خوب ورز دهید تا به شکل خمیری نرم، لطیف و یکدست دربیاید و داخل کاسه جمع شود. در این مرحله مراقب باشید که خمیر روغن نیندازد. خمیر نخودچی در این مرحله نیاز به استراحت ندارد.

مرحله آخر: قالب‌گیری شیرینی نخودچی

زمانی که خمیر شیرینی آماده شد، آن را روی سطحی صاف که کاغذ روغنی قرار داده‌اید، با ورقه به قطر ۲ سانتی‌متر پهن کنید و با استفاده از قالب‌های دلخواه شکل بدهید یا هر نان نخودچی را به شکل گلوله تولید کنید تا خمیر تمام شود.

سپس روی خمیرهای قالب‌گیری شده، با استفاده از برس آشپزی کمی زعفران دم‌کرده یا گلاب مرطوب بزنید و سپس با استفاده از خلال یا پودر پسته آنها را تزیین کنید. این شیرینی نخودچی به دلیل تفت دادن آرد نخودچی نیازی به پخت ندارد.

نکات مورد توجه در تهیه شیرینی نخودچی در فر و بدون فر

اگر خمیر شیرینی نخودچی بیش از حد سفت یا نرم باشد، قالب زدن آن مشکل می‌شود، بنابراین بهتر است خمیر را طبق راهنمایی‌های زیر درست کنید تا انسجام مناسبی داشته باشد.

1. در دستور شیرینی نخودچی، بعد از آماده شدن خمیر، آن را خیلی زیاد ورز ندهید. ورز دادن بیش از حد می‌تواند منجر به روغن انداختن خمیر و شکستن آن پس از پخت شود.

2. برای بررسی انسجام خمیر، یک تکه کوچک از آن را بردارید و به آن شکل دهید. اگر اطراف خمیر ترک خورد، باید همچنان خمیر را ورز دهید. وقتی که خمیر کاملاً در وسط ظرف جمع شد و بافت منسجم و لطیفی پیدا کرد، خمیر آماده است.

3. برای افزایش انسجام، می‌توانید مقداری آرد سفیدی که ۲ تا ۳ بار الک کرده‌اید (حدود ۱۰۰ گرم) را با آرد نخودچی ترکیب کنید و همین مقدار آرد نخودچی را کم کنید.

4. در صورت تمایل به داشتن شیرینی نخودچی با قطر کمتر، می‌توانید آن‌ها را با قطر ۱ سانتی‌متری پهن کنید و سپس قالب بزنید. قطر خمیر شیرینی نخودچی متغیر است و می‌تواند از نیم سانتی‌متر تا ۲ سانتی‌متر متغیر باشد.

روش تهیه شیرینی نخودچی ترد در خانهسه روش برای پخت شیرینی نخودچی خانگی

 • هیچ وقت در تهیه شیرینی نخودچی از شکر استفاده نکنید. حتما از پودر قند یا پودر شکر استفاده کنید تا خمیر شیرینی به خوبی مخلوط شود و بافت آن لطیف و ترد باقی بماند.
 • برای داشتن شیرینی نخودچی ترد، بهتر است از روغن جامد یا روغن صاف قنادی استفاده کنید. کره و روغن مایع مناسب برای این دستور نیستند و نمی‌توانند جایگزین روغن جامد یا صاف باشند.
 • هر چه خمیر شیرینی نخودچی بیشتر استراحت کند، شیرینی شما تردتر و بهتر پخته می‌شود.
 • در صورتی که از گوشتکوب یا همزن برای مخلوط کردن خمیر استفاده نمی‌کنید و می‌خواهید با دست خمیر را ورز دهید، ابتدا مواد خمیر را با لیسک ترکیب کرده، سپس با نوک انگشتان ورز داده و بعد چهار بار آن را چرخ دهید. استفاده از چرخ‌گوشت می‌تواند بافت خمیرتان را منسجم و تردتر کند.
 • اگر از روغن نیمه جامد استفاده می‌کنید، ابتدا باید روغن را صاف کنید. به این صورت که روغن را با حرارت غیر مستقیم و روی بخار کتری، آب کنید (روغن به حالت جوش نرسد، فقط آب شدن روغن کافیست به همین دلیل حتما باید به روش بن ماری روغن را آب کنید) و روغن آب شده را در یخچال بگذارید تا کاملا سفت شود. بعد از جامد شدن، می‌توانید دوباره روغن را با همزن بزنید و از آن برای پخت نان نخودچی استفاده کنید.

نکاتی که بعد از پخت شیرینی نخودچی باید در نظر داشتسه روش برای پخت شیرینی نخودچی خانگی

 • یکی از نشانه‌های اصلی پخته شدن شیرینی نخودچی، عطر و بوی شیرینی که در هنگام پختن آن به مشام می‌رسد است. همچنین، رنگ شیرینی باید به رنگ طلایی درآید. برای اطمینان از پخته شدن کامل، می‌توانید با یک چاقو آن را به آرامی برید. اگر شیرینی به طور کامل پخته باشد، به راحتی می‌توانید آن را به دو نصف تقسیم کنید.
 • هرگز شیرینی نخودچی گرم را درون ظروف قرار ندهید. شیرینی نخودچی گرم بسیار حساس است و ممکن است خراب شود یا ترک بخورد. بهتر است اجازه دهید شیرینی به طور کامل سرد شود و سپس آن را در ظرف مورد نظرتان قرار دهید.

تزئین شیرینی نخودچی در خانهسه روش برای پخت شیرینی نخودچی خانگی

 • برای تزیین شیرینی نخودچی، می‌توانید از مواد مختلف استفاده کنید. از جمله این مواد می‌توان به شکلات آب شده، دانه‌های کنجد، پودر یا خلال پسته و بادام، و همچنین گلبرگ‌های خرد شده گل محمدی اشاره کرد. حواستان باشد که قبل از قرار دادن شیرینی در فر، آن را تزیین کنید و سپس داخل فر قرار دهید.
 • برای اضافه کردن رومال زعفرانی به شیرینی نخودچی، می‌توانید با استفاده از برس آشپزی، مقداری زعفران دم کرده را روی شیرینی‌ها بمالید. سپس کمی پودر بادام، پسته، کنجد یا سیاه‌دانه را روی شیرینی‌ها بپاشید و سپس آن‌ها را در فر یا تابه بپزید یا بدون پخت، سرو کنید.
 • اگر قصد دارید شیرینی نخودچی را با شکلات آب شده تزیین کنید، حتماً این کار را بعد از پخت و سرد شدن شیرینی انجام دهید.

امیدوار هستیم خواندن این مطلب در ایام نزدیک عید نوروز باستانی برایتان مفید بوده باشد.

برای دیدن مطالب مرتبط با شیرینی های نوروز همراه ما باشید.

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر بخوانید